«Համակարգի պատասխանատուներն ինչ-որ առումով մահապարտներ են»
-Բնականաբար «Գազպրոմի» հետ կնքված պայմանագիրը: Դա պետականության հանձնում է, և շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչու դա տեղի ունեցավ: Պատճառները շատ պարզ են: Հայաստանում տեղի են ունեցել բազմաթիվ քրեական և պետական հանցագործություններ, սկսած ընտրությունների կեղծիքներից, վերջացրած պետական կոռուպցիայից և մեծ ծավալի հափշտակություններով ու մեքենայություններով: Այդ հանցագործություններին մասնակից են եղել պետական ու քաղաքական գործիչներ, իրավապահ և դատական մարմինների ղեկավարներ, գործարարներ և այլն: Պարզ է, որ իշխանության փոփոխության դեպքում առաջ է գալու պատասխանատվության հարցը: Ըստ ֆրանսիացի սոցիոլոգ Սերժ Մոսկովիչի, ոչինչ այնպես չի միավորում մարդկանց, որքան միասին կատարած հանցագործությունը: Այդ հանցագործությունները հենց հանդիսանում են գործող համակարգի ցեմենտը: Այստեղ հասկանալի է դառնում նաև այն ֆենոմենը, որ շատ դեպքերում հենց իշխող խումբն է այդ հանցագործությունների մասին արտահոսքեր կազմակերպում: Այդ արտահոսքով մեծացվում է պատասխանատուների ցանկը և դրա միջոցով նրանց վրա վերահսկողությունը: Այստեղ նաև կարևոր է հոգեբանական գործոնը:
Համակարգի պատասխանատուներն ինչ-որ առումով մահապարտներ են և այդ իմաստով շատ վտանգավոր են: Նրանք պայքարում են ազատության մեջ մնալու յուրաքանչյուր օրվա համար և նրանք գնալու են մինչև վերջ, այլ տարբերակ չունեն: Սակայն այդ համակարգն ունի նաև թույլ կողմեր: Նրանց հիմնական թույլ կողմն այն է, որ նման պայմաններում երկիրը չի կարող անվերջ գոյատևել, և գալիս է մի պահ, երբ երկրի ռեսուրսները սպառվում են: Արտաքին պարտնյորներն էլ չեն ցանկանում այլևս օժանդակել նման կառավարման համակարգը: Իմ կարծիքով՝ մենք մոտենում ենք հենց այդ կրիտիկական պահին, և, բնականաբար, ռեժիմի պատասխանատուները դա լավ են հասկանում: Եթե ուշադիր ուսումնասիրեք համաշխարհային պատմությունը, ապա կտեսնեք, որ պատմությանը հայտնի «դավաճանները», այսինքն՝ այն մարդիկ, որոնք ի հաշիվ իրենց երկրի շահերի գործել են այլ երկրի օգտին և անգամ դրսից նվաճողներ են հրավիրել, հիմնականում նման դրդապատճառներ են ունեցել` պարտակել կատարված հանցագործությունը:
Դրա ամենավառ օրինակը հենց Ղարաբաղի դավաճան մելիք Շահնազարն է, ով թյուրքերին հրավիրել է Ղարաբաղ, իր եղբորը` օրինական մելիքին սպանելու և նրա գահին տիրանալու համար կատարված հանցագործության համար պատժից խուսափելու համար: Ժամանակակից տերմինալոգիայով ասած, տեղի է ունեցել «ընտրակեղծիք» և իշխանության ոչ լեգիտիմ ձևավորում, որի հետևանքները մենք մինչև այսօր շատ լավ ենք տեսնում, ի դեմս Ղարաբաղի խնդրի, որն վերածվել է աշխարհաքաղաքական թնջուկի: Անցել է 200 տարի, սակայն քանի սերունդ է տառապում այդ ընդամենը մեկ հանցագործության պատճառով: Կարելի է զուգահեռ անցկացնել ներկայիս գործընթացների հետ: Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրական հանցագործությունների պատճառով հանրավոր է, որ դեռ բազում սերունդներ տառապեն:
Այսինքն՝ նման կարգի կառավարիչները իրենց երկիրը հանձնել են նվաճողներին՝ օրինական պատժից խուսափելու համար: Իմ կարծիքով՝ սա է այդ պայմանագրի բուն էությունը:
-Իսկ կարո՞ղ եք մատնանշել, թե ինչ նշանակալի ձեռքբերում ունեցանք նախընթաց տարում:
-Կա մի հին հրեական ասացվածք. «Ես այսօր կորցրեցի հինգ ռուբլի, բայց խելոքացա հինգ ռուբլով»: Եթե մենք կարողանաինք սովորել մեր սխալների վրա, ապա գործող իշխող խմբի ձախողումը կարող էր դառնալ նաև ձեռքբերում` կատարված սխալների օգնությամբ դառնալ ավելի խոհեմ, սակայն դա կարծես թե տեղի չի ունենում: Ամենակարևոր հետևությունը կլիներ այն, որ չի կարելի աշխարհաքաղաքական պայքարը բերել ներքաղաքական ոլորտ և արտաքին ուժերի պայքարը վերածել ներքաղաքական մրցակցության, սակայն դա տեղի չի ունենում: Ես նկատի ունեմ «արևմտամետ»-«ռուսամետ» դիսկուրսի արհեստական ներմուծումը:
1915 թվականի ողբերգությունից մենք հետևություններ չենք անում և պատճառն այն է, որ մենք այդ ժամանակվա դեպքերի քաղաքական գնահատականը մեզ համար չենք տվել: Ես դա ասում եմ հանրային դիսկուրսի համար, սակայն որպես քաղաքական տեխնոլոգիա, այլ բան է տեղի ունեցել: Կարծում եմ, որ Սերժ Սարգսյանը Մաքսային միություն մտնելու համար գիտակցված և վաղուց մտածված որոշում է կայացրել, և հասկանալի էր, որ նման դեպքում պետք է հուժկու քննադատության ենթարկվեր, և դրա համար նա հենց ինքն է ձևավորել վերահսկելի «արևմտամետ» բևեռ, որպես այդ քննադատությունը դարձնի վերահսկելի: Ինչ վերաբերում է ձեռքբերումներին, ապա միակ ձեռքբերումը, կարծես թե, ի տարբերություն նախորդ տարվա, կարտոֆիլի բերքի ավելացումն է եղել:

"Руководители системы в каком-то смысле смертники"
Господин Даниелян, на Ваш взгляд, какая неудача была самой  крупной в политической жизни Армении в 2013 году?
Разумеется, договор, заключенный с "Газпромом". Это сдача государственности, и очень важно понять, почему это произошло. Причины понятны. В Армении совершались многочисленные уголовные и государственные преступления – начиная с фальсификации выборов и кончая государственной коррупцией, крупными хищениями и махинациями. К этим преступлениям причастны государственные и политические деятели, руководители правоохранительных и судебных органов, предприниматели и т.д. Понятно, что в случае смены власти встанет вопрос ответственности. По мнению французского социолога Сержа Московича, ничто так не объединяет людей, как совершенное вместе преступление. Именно эти преступления являются цементом действующей системы. Здесь становится понятен и следующий феномен: во многих случаях именно правящая группировка организует утечку информации об этих преступлениях. Тем самым список ответственных за эти преступления увеличивается, благодаря чему усиливается и контроль за ними. Здесь важен психологический фактор.
Руководители системы в каком-то смысле смертники и поэтому опасны. Они ведут борьбу за каждый день свободы, и они будут идти до конца, другого выхода у них нет. Однако эта система имеет и слабые стороны. Основная ее слабая сторона состоит в том, что в подобных условиях страна не может существовать вечно. Наступает момент, когда ресурсы страны истощаются. Внешние партнеры больше не хотят содействовать подобной системе правления. Мне кажется, мы приближаемся к этому критическому моменту, и ответственные за режим, естественно, хорошо это понимают. Если внимательно изучить мировую историю, то можно увидеть, что известные в истории "предатели", то есть люди, которые за счет интересов своей страны действовали в пользу другой страны и даже приглашали внешних завоевателей, имели в основном тот же мотив – сокрыть совершенное преступление. Самый яркий пример – совершивший предательство карабахский мелик Шахназар, который пригласил турок в Карабах с целью избежать наказания за убийство своего брата, законного мелика, и завладения его троном.
Говоря современной терминологией, были осуществлены "избирательные фальсификации" и сформировалась нелегитимная власть, последствия которой мы видим до сих пор в лице карабахской проблемы, превратившейся в геополитический узел. Прошло 200 лет, но сколько поколений до сих пор страдают из-за одного преступления. Можно провести параллели и с нынешними процессами. Возможно, что из-за совершенных в Армении избирательных преступлений будут страдать еще многие поколения.  То есть подобного рода правители сдали свою страну заовевателям для того, чтобы избежать законного наказания. Мне кажется, в этом состоит суть этого договора.
А какое значительное достижение мы имели в уходящем году?
Есть старая еврейская поговорка: "Я сегодня потерял пять рублей, но я на пять рублей стал умнее". Если бы мы смогли учиться на наших ошибках, то провал правящей группы мог бы стать достижением. Но этого, пожалуй, не происходит. Самым важным был бы вывод о том, что геополитическую борьбу нельзя переносить во внутриполитическую сферу, а борьбу с внешними силами нельзя превращать во внутриполитическое соперничество. Однако этого не происходит. Я имею в виду искусственно внедренный дискурс "прозападные" и  "пророссийские" деятели.
Мы не делаем выводов из трагедии 1915 года, а причина в том, что для себя мы не дали политическую оценку событиям того времени. Я это говорю для общественного дискурса, но в качестве политической технологии произошло нечто другое. Думаю, что для вступления в Таможенный союз Серж Саргсян принял осознанное и давно обдуманное решение. И понятно, что в таком случае должен был подвергнуться мощной критике. Поэтому именно он сформировал контролируемый "прозападный полюс", чтобы сделать эту критику контролируемой. Что касается достижений, то единственное достижение – это, пожалуй, более высокий по сравнению с прошлым годом урожай картофеля.