Բաց նամակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին
Ս. թ. հունիսի 21-ին «Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ ինտերնետային կայքի նորություններ բաժնից տեղեկացել ենք, որ ս. թ. հունիսի 17-ին ԵՊՀ էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնում տեղի են ունեցել «ՀՀ կառավարության 2006թ. մայիսի 4-ի «Պետական անտառները համայնքային կազմակերպություններին առանց մրցույթի հավատարմագրային կառավարման հանձնելու կարգը հաստատելու մասին» N 583 Ն որոշման մեջ լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծի հանրային «լսումներ»:
Միջոցառումը կազմակերպել է ԵՊՀ էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնը՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի հետ համատեղ: Քննարկմանը մասնակցել են մի քանի հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային կազմակերպություններից՝ WWF-ի ներկայացուցիչներ, բիզնեսի ոլորտից՝ «Vallex Group»-ի իրավաբանը:
Չանդրադառնալով նախագծին՝ Ձեր ուշադրությունը ուզում ենք հրավիրել հետևյալ հանգամանքների վրա, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն.
-մասնակիցները հրավիրվել էին կենտրոնի կողմից հեռախոսային զանգով, միջոցառումից մեկ-երկու օր առաջ;
-մասնակիցների խնդրանքներին՝ նախօրոք տրամադրել օրինագիծը, կենտրոնը պատասխանել էր, որ շտապում է և կտրամադրի տեղում;
- մասնակիցներին չէին պարզաբանել՝ հրավիրվում են հանրային լսումների՞, թե՞ քննարկմանը;
-միջոցառմանը օրինագիծը ներկայացրել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Ռուբեն Պետրոսյանը;
-հասարակական կազմակերպությունները, որոնք մասնագիտացված են անտառների հարցում, չէին հրավիրվել:
-ոչ գյուղատնտեսության, ոչ բնապահպանության և ոչ էլ տարածքային կառավարման նախարարության կայքերում նախագիծը տեղադրված չի եղել:
Եթե մեր ենթադրությունը՝ առ այն, որ ԵՊՀ էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնում անցկացվել են հանրային լսումներ, ճիշտ է, ապա տեղի է ունեցել «Շրջակա միջավայրի ազդեցության գնահատման մասին» ՀՀ օրենքի, «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության 25.03.2010թ. «Հանրային քննարկումների կազմակերպման և իրականացման կարգը հաստատելու մասին» թիվ 296-Ն որոշման պահանջների միտումնավոր, կոպիտ խախտում:
Ուստի, «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ և 9-րդ հոդվածների պահանջների համաձայն՝ խնդրում ենք պարզաբանել.
-ԵՊՀ էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնում ինչ միջոցառում է իրականացվել:
- Խնդրում ենք տրամադրել այդ միջոցառման արձանագրության այն տարբերակը, որը «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը ներկայացրել է ՀՀ կառավարություն:

We read in the June 21, 2011 edition of Ecolur that public hearings regarding an draft bill of modifications and additions to the 2006 Government Law N583 (Procedures on transfer of control of state forests to community organizations on non-competitive basis) was held on June 17, 2011 at the Yerevan State University's Environmental Rights Center (ERC).
The hearing was jointly organized by the HayAntar SNOC and the ERC. There were several civic groups and NBO's in attendance, including the World Wildlife Federation and the mining company, Vallex Group.
Without discussing the draft bill itself, I would like to call your attention to the following points that need clarification:
- The participants were invited by the ERC by phone, just a day or two before the event
- When the participants asked for a copy of the draft bill, the item to be discussed, they were told by the ERC that they were running late and that copies would be provided at the hearing.
- It wasn't made clear to those invited if they were to participate in a public hearing or a discussion.
- At the event, the draft bill was presented by HayAntar SNOC Deputy Director Ruben Petrosyan.
- NGO's who specialize in this field were not invited.
- The draft bill in question was not to be found in the websites of the Ministry of Agriculture, Ministry of the Environment or Ministry of Territorial Administration.
If we are correct in assuming that public hearings were held at the Yerevan State University's ERC, then we must point out that several Armenian laws have been intentionally violated.