Սուրբ ծննդյան գիշերը Մոսկվայի հայկական եկեղեցին փակել է դռները և այցելուներին ետ ուղարկել
«Սուրբ ծննդին գնացինք եկեղեցի, ժամը 24:00-ն էր: Մեզ ասացին, որ եկեղեցին փակ է, և որ մենք գնանք տուն, վաղը գանք»,- պատմում է Մոսկվայում բնակվող Շուշան Ա.-ն (խնդրեց ազգանունը չհրապարակել):
Մոսկվայի նորակառույց՝ Սուրբ Պայծառակերպության հայկական եկեղեցու գլխավոր մուտքի դարպասները այցելուների համար փակ են եղել հունվարի 6-ին, և Սուրբ ծննդյան գիշերը եկեղեցի այցելած հայ հավատացյալներին պահակը հորդորել է վերադառնալ տուն, առավոտյան 10:30-ից հետո նոր այցելել եկեղեցի:
Շուշանը պատմում է, որ այդ ժամին դարպասների մոտ շուրջ 50 մարդ կար. «Խնդրում էինք, որ ներս թողնեն, մեզ չէին թողնում եկեղեցի»: Պահակին շատ խնդրելուց հետո միայն վերջինս Շուշանին և նրա ընտանիքի անդամներին, մի քանի անգամ նորից խնդրելուց հետո՝ նաև մյուս հավաքվածներին ետնամուտքից առաջնորդել է եկեղեցի:
«Շատ էինք նեղվել: Ես ասում եմ՝ փոխանակ կանչեք եկեղեցի, վանում եք: Ասացին՝ վերևից հրաման ենք ստաացել, որ ժամը 24:00-ին եկեղեցի մարդ չթողնենք»,- պատմում է Շուշանը:
Զարմանալիորեն դրսում հավաքվածները եկեղեցու ներսում տեսել են բազմաթիվ մարդկանց: Նրանք կարծում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, հյուրերի շարքում եղել են ինչ-որ «հեղինակավորներ», որոնց նեղություն չտալու համար մյուս այցելուներին հետ են ուղարկել:
«Մորաքրոջս աղջկա բարեկամներն էլ են էդ ժամանակ եկել եկեղեցի, բայց ասել են, որ փակ է, ետ են գնացել: Իսկ հաջորդ օրը ռուսական եկեղեցին էր նշում Սուրբ ծնունդը ու մինչև լույս բաց էր: Իսկ մեզ ասացին՝ գնացեք, վաղը 10:30-ից հետո եկեք, բայց վաղը 10:30-ին հաստատ բոլորը չէին գալու, ու էդպես հային վանում են եկեղեցուց»,- պատմեց Շուշանը:
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի մամլո քարտուղար Ալվարդ Նազարյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ գիշերը՝ ժամը 12-ին, եկեղեցին իսկապես փակ է եղել, որովհետև արարողությունն արդեն ավարտված է եղել, սկսվել է առավոտյան ժամը 11-ից, ամբողջ օրը եկեղեցին բաց է եղել. «Քանի որ ռուսական եկեղեցին գիշերն է արարողությունն անում, իրենց թվացել է, որ մեր եկեղեցին էլ է բաց, ու իրենք գիշերն են եկել, ուշ ժամի»,- ասաց Ալվարդ Նազարյանը: Ալվարդ Նազարյանը ենթադրում է, որ մարդիկ թյուրիմացաբար գիշերն են եկել՝ մտածելով, որ ռուսական եկեղեցու նման իրենք էլ արարողություն ունեն:
«Ներսում մարդ հնարավոր չի, որ լիներ, որովհետև պահակակետում ասացին, որ երբ որ մարդկանց հոսքը դադարել է, տեսել են մարդիկ չեն մտնում, փակել են: Պահակներն էդպիսի լիազորություն չունեն, որ ներսում մարդ լինի, քահանաները լինեն, իրենք դուռը փակեն»:
Ալվարդ Նազարյանը նշեց, որ ընդհանրապես ամեն օր առավոտից եկեղեցին բացվում է, մինչև ուշ երեկո բաց է մնում, բայց քանի դեռ եկեղեցին շինարարական գործընթացի մեջ է, նկատի ունենալով նաև անվտանգությունը, մշտապես բաց չի լինում, քահանաներն էլ դեռ ամբողջությամբ չեն սպասարկում եկեղեցին: «Ճիշտը եկեղեցի գալն է պատարագին, հաղորդությանն ու ջրօրհնությանը մասնակցելը»,- ասաց Ա. Նազարյանը:
Արա Սուքիասյան
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի մամլո քարտուղար Ալվարդ Նազարյանին իր պաշտոնից վռնդել է պետք: Ինքն է՞ որոշում եկեղեցի գնալու ժամերը: Հըլը դրան նայի:

В ночь на Святое Рождество армянская церковь в Москве закрыла двери перед прихожанами
"На Святое Рождество мы в 24.00 пришли в церковь, но нам сказали, что она закрыта, и попросили и придти завтра",- рассказала проживающая в Москве Шушаник А. (фамилию по ее просьбе мы не публикуем).
6 января двери главного входа построенной недавно в Москве армянской церкви Святого Воскресения были закрыты для посетителей. Тех, кто решил придти в церковь в ночь на Святое Рождество, попросили придти на следующее утро после 10.30.
По словам Шушан, в тот день у входа в храм собралось около 50 человек. Люди просили, чтобы им разрешили войти. После долгих уговоров сторож провел в церковь Шушан и членов ее семьи, а также остальных собравшихся через задний вход.
"Нам было очень обидно. Я сказала им: вместо того, чтобы звать нас в церковь, вы отталкиваете тех, кто приходит. Нам сказали, что сверху спущено распоряжение в 24.00 никого в церковь не впускать".
Между тем собравшиеся видели внутри церкви большое число людей. Они пришли к выводу, что среди гостей были некие авторитетные лица, ради которых других посетителей не впустили в храм.
"В тот день в церковь пришли и другие наши родственники, которым также сказали, что храм закрыт, и отправили их домой. На следующий день Рождество отмечала русская церковь, которая была открыта до утра. Вот так армян отталкивают от их церкви",- сказала Шушан.
В телефонной беседе с нами пресс-секретарь Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской церкви Алвард Назарян подтвердила, что в полночь армянская церковь Москвы была закрыта, так как обряд был завершен, а храм действовал в течение всего дня. "Так как русская церковь проводила обряд ночью, то люди решили, что армянская церковь тоже должна быть открыта, и пришли очень поздно",- отметила А.Назарян.
По словам пресс-секретаря, церковь Святого Вознесения открыта весь день, но поскольку строительные работы еще не завершены, то, исходя в том числе из соображений безопасности, церковь не действует постоянно.
Արա Սուքիասյան
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի մամլո քարտուղար Ալվարդ Նազարյանին իր պաշտոնից վռնդել է պետք: Ինքն է՞ որոշում եկեղեցի գնալու ժամերը: Հըլը դրան նայի:
Sam
Церковные менеджеры и их боссы превратили церковь в бизнес проект, откровенно выплясывая перед дядями с толстыми кошельками. Люди видят всё это! И очень скоро призовут к ответу и церковных и олигархическоБлатных и всяких прочих заводных!! Добро всегда побеждает Зло!