«Քոչարյանի մտադրություններն ավելի քան ակնհայտ են»
-Պարոն Դանիելյան, այսօր քննարկումների տեղիք է տվել Ռ. Քոչարյանի հարցազրույցը: Դեռ նախորդ տարեվերջին խոսում էին նրա՝ քաղաքականություն վերադարձի մասին: Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞ւ Քոչարյանը խախտեց հարաբերական լռությունը:
-Ամեն ինչ առավել քան ակնհայտ է: Դեռևս նախագահի վերջին ընտրությունների ժամանակ Քոչարյանը մի կարճ հրապարակային ուղերձ էր հղել Սերժ Սարգսյանին, որտեղ բացահայտ ասել էր, որ Սարգսյանից հետո ինքն է պատրաստվում նախագահ դառնալ: Ավելին` հստակ ակնարկել էր, որ ինքը պատրաստ է ապահովել Սարգսյանի անվտանգությունը պաշտոնավարությունից հետո, ու բերել էր անձնական ու ծագումնաբանական հիմնավորումներ, թե ինչու ինքը դա կանի: Ու դրանից հետո քննարկել, թե որոնք են նրա մտադրությունները ու անիմաստ ենթադրություններն անել, տարակուսանք է հարուցում: Մոտավորապես նույն բանն էր ասել նաև 2008-ին, հիշո՞ւմ եք ամենաերիտասարդ թոշակառուն չդառնալու մասին նրա մտադրությունը: Նորից եմ կրկնում. նրա մտադրություններն ավելի քան ակնհայտ են:
-Գործնականում հնարավո՞ր է Քոչարյանի վերադարձը, և ի՞նչ հնարավոր զարգացումներ կլինեն դրանից հետո:
-Սա Սերժ Սարգսյանի վերջին ժամկետն է: Այս ընթացքում նա պետք է նախապատրաստեր իր հաջորդին: Դա ավտորիտար երկրների կարգն է, երբ ստիպված են ապահովել իշխանության ժառանգականությունը, սակայն նրան դա չի հաջողվել, և կարծում եմ, որ չի էլ հաջողվի: Պատճառը պարզ է` շուտով Հայաստանին պետք կլինի ճգնաժամային կառավարում, և նման պայմաններում հնարավոր իրավահաջորդը պետք է լիներ խարիզմատիկ կերպար, որը կարողանար հանրությանը և քաղաքական ու տնտեսական նոմենկլատուրային մոբիլիզացնել: Նման մարդ նրա շրջապատում գոյություն չունի: Կարծում եմ, որ Սերժ Սարգսյանը այլ տարբերակ չունի: Դժվար թե դրսից նա անվտանգության երաշխիքներ ստանա: Ոչ արևմուտքի, ոչ հյուսիսի, ոչ էլ հարավի համար նա արդեն ընդունելի կերպար չէ: Ինչպես արտաքին քաղաքականության մեջ նա շրջադարձ կատարեց, այնպես էլ ներքին քաղաքականության մեջ կարող է նույնը անել և փաստի առաջ կանգնեցնել իրեն սատարողներին: Ինչ վերաբերում է Քոչարյանին, ապա նա կարող է վերահսկել նոմենկլատուրան, իսկ ինչ վերաբերում է հասարակությանը, դա արդեն այլ խոսակցություն է:
-Համացանցում արդեն բազմաթիվ բացասական կարծիքներ կան Քոչարյանի հնարավոր վերադարձի մասին: Մարտի 1-ի էջը դեռևս չի փակվել: Մյուս կողմից` առկա է Ձեր նշած նոմենկլատուրայի դրական վերաբերմունքը: Ի՞նչ եք կարծում` որի՞ ազդեցությունն ավելի մեծ կլինի:
-Մարտի 1-ի էջը, իհարկե, չի փակվել: Հատկապես դա ծանր հարց է ՀԱԿ-ի և մյուս ուժերի համար, ովքեր 2008-ին բարիկադների վրա էին: Նրանք չեն կարող շրջանցել այդ հարցը, բայց շատ-շատերը, որոնք նույնպես բարիկադների վրա էին, կարծես թե նույն Մարտի 1-ը ներել են Սերժ Սարգսյանին և այսօր ուղղակի կամ անուղղակի նրան են սատարում: Ես չեմ կարծում, որ Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունները այդքան սկզբունքային են: Հայաստանում կուսակցությունները միավորվում են անձերի շուրջը կամ էլ հանդես են գալիս անձերի դեմ: Դրանք անձնական կամ կուսակցական շահերի վրա հիմնված գոյակցություններ են: Գաղափարներն ու սկզբունքները Հայաստանի քաղաքական ուժերի համար խորթ երևույթ են:
-Իսկ հասարակությո՞ւնը: Չէ՞որ այսօր կարող ենք ասել, որ ունենք քաղաքացիական հասարակության որոշակի հատված, որն անկախ է քաղաքական ուժերից:
-Այո, այսօր կան քաղաքացիական նախաձեռնություններ, որոնք անկախ են իշխանությունից, և այս տարիների ընթացքում դա մեր եզակի լուսավոր կետերից է, սակայն այդ նախաձեռնությունները ոչ միայն իշխանությունից են անկախ, այլ նաև միմյանցից: Այդ խմբերը միշտ չէ, որ միմյանց հետ համերաշխ են: Նոր ձևավորվող քաղաքացիական խմբերը այդպես էլ չկարողացան միմյանց հետ կլոր սեղանի շուրջը նստել և որոշումներ կայացնել: Դեռևս շուտ է խոսել այն մասին, որ քաղաքացիական նախաձեռնությունները լուրջ գործոն են արդեն դարձել և կարող են համախմբել հանրությանը: Քաղաքացիական հասարակությունը դեռևս ձևավորման փուլում է: Ճիշտ է` իշխանությունը չի կարողանում նրանց վերահսկել, սակայն պառակտել դեռևս կարողանում է: Դա քաղաքացիական շարժման հիմնական թուլություննեից մեկն է:
-Ի վերջո, Քոչարյանի վերադարձը հավանակա՞ն է: Ի՞նչը կարող է խանգարել դրան:
-Մինչև որ Հայաստանուն չկայանա քաղաքացիական հասարակությունը և չտրանսֆորմացվի քաղաքական շարժման, մինչև որ Հայաստանում իշխանությունն ու բիզնեսը միմյանցից չտարանջատվեն, ամեն ինչ էլ հնարավոր է: Ես ցանկացած զարգացում չեմ բացառում:

"Намерения Кочаряна более чем очевидны"
Господин Даниелян, последнее интервью экс-президента РА Роберта Кочаряна дало повод для многочисленных обсуждений. О его возвращении в политику говорили еще с конца прошлого года. Как Вы думаете, почему Кочарян нарушил относительное молчание?
Все более чем очевидно. Еще во время последних президентских выборов Кочарян обратился к Сержу Саргсяну с коротким публичным обращением, в котором открыто сказал, что он намерен после Саргсяна стать президентом. Мало того, он прозрачно намекнул, что готов обеспечить безопасность Саргсяна после его отставки, и привел обоснования того, почему он это сделает. И когда сейчас обсуждают его намерения и строят бессмысленные предположения, это вызывает недоумение. Примерно то же самое он сказал и в 2008 году. Помните его намерение не стать самым молодым пенсионером? Еще раз повторяю: его намерения более чем очевидны.
А на практике возвращение Кочаряна возможно и какие процессы могут начаться после этого?
Это последний срок Сержа Саргсяна. За этот период он должен подготовить преемника. Таков порядок в авторитарных странах, где вынуждены обеспечивать наследственность власти. Однако ему это не удалось и, думаю, не удастся. Причина проста: очень скоро Армении потребуется кризисное управление, и в таких условиях возможным преемником должна стать харизматичная личность, которая сможет мобилизовать общественность, политическую и экономическую номенклатуру. Такого человека в его окружении нет. Я думаю, что у Сержа Саргсяна нет другого выхода. Вряд ли он получит гарантии безопасности из-за рубежа. Ни для Запада, ни Севера, ни для Юга он не является приемлемой фигурой. Подобно тому, как он совершил поворот во внешней политике, то же самое он может сделать и во внешней политике и поставить тех, кто его поддерживает, перед фактом. Что касается Кочаряна, то он может контролировать номенклатуру. Ну а что касается общества, это уже другой вопрос.
В сети уже появились многочисленные отрицательные мнения о возвращении Кочаряна. Страница 1 марта пока не закрыта. С другой стороны существует положительное отношение номенклатуры. Как Вы думаете, чье воздействие окажется сильнее?
Страница событий 1 марта, конечно, не закрыта. Вопрос этот особенно трудный для Армянского национального конгресса и других сил, которые в 2008-ом были на баррикадах. Они не могут обойти этот вопрос, но очень и очень многие, которые тоже были на баррикадах, пожалуй, простили Сержу Саргсяну те же мартовские события и сегодня прямо или косвенно поддерживают его. Я не думаю, что политические партии Армении настолько принципиальны. В Армении партии объединяются вокруг личностей и выступают против личностей. Для политических сил Армении идеи и принципы – это чуждое явление.
А общество? Ведь сегодня мы можем сказать,что имеем определенную часть гражданского общества, которая независима от политических сил.
Да, сегодня есть гражданские инициативы, которые назависимы от власти, и за эти годы это одно из немногих положительных явлений. Однако эти инициативы независимы не только от власти, но и друг от друга. Они не всегда провляют солидарность. Вновь сформировавшиеся гражданские группы так и не смогли сесть за круглый стол и принять решения. Пока рано говорить о том, что гражданские инициативы стали серьезным фактором и могут консолидировать общество. Гражданское общество все еще находится на этапе формирования. Правда, власть не может их контролировать, но вносить раскол еще может. Это одно из основных недостатков гражданского движения.
И все же, возвращение Кочаряна вероятно или нет? Что может ему помешать?
Пока гражданское общество в Армении не состоится и не трансформируется в политическое движение, пока власть и бизнес не будут разграничены, все возможно. Я не исключаю любое развитие событий.