Թեկնածուները` բնապահպանական խնդիրների մասին
ՀՀ նախագահի թեկնածուներն իրենց նախընտրական ծրագրերում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել են նաեւ բնապահպանական խնդիրներին:
Սակայն այդ ծրագրերը եւ թեկնածուների ելույթներն ուսումնասիրելիս ընդհանուր տպավորությունն այնպիսին է, որ էկոլոգիական խնդիրները քաղաքական, սոցիալական ու տնտեսական հարցերի համեմատությամբ երկրորդական են: Բանն այն է, որ թեկնածուներից մի քանիսն են միայն իրենց ծրագրերում խոսել Հայաստանի բնապահպանական պրոբլեմների ու դրանց լուծման ինչ-որ ձեւերի մասին: Եվ դա այն դեպքում, երբ այսօր աշխարհի զարգացած երկրները գլուխ են կոտրում բնապահպանական հիմնախնդիրների լուծման նոր մեխանիզմներ մշակելու համար: Ճիշտ է` Հայաստանը զարգացած երկիր չէ, բայց շրջակա միջավայրի աղտոտվածությամբ ու հակաբնապահպանական շարունակվող գործընթացներով, մեղմ ասած, պակաս վատ վիճակում չէ:
9 թեկնածուների մեջ կան այնպիսիք, որոնց ծրագրերում բառ անգամ չկա բնապահպանության մասին: Նրանցից մեկը ՀՅԴ-ական Վահան Հովհաննեսյանն է, մյուսը` վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, ով երկրի բնության մասին հիշատակում է միայն մեկ պարբերությունում` հետեւյալ կերպ. «Հայ ժողովրդի պատմական եւ մշակութային ժառանգությունը, բնության հարստությունը եւ մեր ինքնության ավանդական շատ որակներ թույլ կտան Հայաստանը դարձնել կազմակերպված հանգստի գրավիչ երկիր»:
Իր ծրագրի հիմնադրույթներում բնական հարստությունների պահպանմանը թռուցիկ անդրադարձել է Արամ Հարությունյանը. «Ազգային անվտանգության տեսանկյունից շատ կարեւոր է կանխել արտագաղթը, ապահովել ազգային տնտեսության պաշտպանվածությունը եւ տեղեկատվական անվտանգությունը, ազգային գաղափարախոսությունը եւ բարոյականությունը, երկրի բնական հարստությունները, ռազմական հզորությունը...»:
Առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Հայաստանի կանաչ տարածքների ու բնական ռեսուրսների խնդրին անդրադարձել է ելույթներում` մասնավորապես դեկտեմբերյան հանրահավաքի ժամանակ: Նա նշել է, որ այսօր հետխորհրդային երկրներում «քիչ թե շատ զարգանում են միայն սննդի արտադրության, սպասարկման, շինարարության ոլորտները եւ հատկապես հանքարդյունաբերությունը, որի անխնա ինտենսիվացումը կարող է հետագայում լուրջ խնդիրների առաջ կանգնեցնել այդ երկրների բնականոն զարգացումը»:
Ներկա իշխանություններին մեղադրելով լայնածավալ սեփականաշնորհման մեջ` Տեր-Պետրոսյանը բերել է բնական հարստությունների, կանաչ տարածքների մասնավորեցման մի քանի օրինակ, մասնավորապես. «...Հայաստանի համարյա բոլոր շահագործվող եւ նույնիսկ միայն հետազոտված հանքերը, որոնք չնչին գներով վաճառվել են հիմնականում բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, իսկ մասամբ օտարերկյա սեփականատերերի... քաղաքների, մասնավորապես Երեւանի` շինարարական աշխատանքների համար պիտանի բոլոր տարածքները, ներառյալ զբոսայգիներն ու կանաչ գոտիները... հանրապետության հանգստի գոտիների, մասնավորապես Ծաղկաձորի, Սեւանի ավազանի, Դիլիջանի, Հանքավանի, Աղվերանի անտառներն ու անտառտնտեսությանը պատկանող գույքն ու շինությունները եւ այլն»:
Թեկնածուներից Վազգեն Մանուկյանն իր ծրագրում առանձին բաժին է նվիրել բնապահպանությանը` «Կայուն զարգացման, ընդերքի օգտագործման եւ էկոմիջավայրի խնդիրները»: Այստեղ նա գրել է. «...Պետությունը պետք է հեռանկարային ծրագիր մշակի` իր ռեսուրսային պոտենցիալը փուլ առ փուլ արտադրության մեջ ներգրավելու համար, նկատի ունենալով սպառվող պաշարները, մետաղի պահանջարկը եւ շուկայական գները, ներդնելով հանքավայրերի շահագործման էկոլոգիապես անվտանգ ժամանակակից տեխնոլոգիաները: Այդ տեսակետից պետք է վերանայել Թեղուտի շահագործման մասին կառավարության որոշումը: Անհրաժեշտ է խորացնել բոլոր օգտակար տարրերի կորզման տեխնոլոգիական արտադրանքը եւ հումքի արտահանման փոխարեն ձգտել վերջնական արտադրանքի ստացմանը»:
Բնապահպանների հետ օրերս կայացած հանդիպման ժամանակ Վ. Մանուկյանը անդրադարձավ «ռեսուրսային պոտենցիալը փուլ առ փուլ արտադրության մեջ ներգրավելուն» եւ Թեղուտի խնդրին. «ԽՍՀՄ տարիներին հանքերի շահագործման մեթոդաբանություն կար: Հանքի պաշարի չափը, հումքի գինը միջազգային շուկայում պատճառ էին դառնում, որ շատ հանքեր կոնսերվացվեին: Եթե այդ չափանիշներով դիտարկեինք Թեղուտի հանքի շահագործումը, ապա այն 30-50 տարի դեռ չպետք է շահագործվեր: Եթե այսպես շարունակվի, 5-10 տարի հետո մեր բոլոր հանքերը վաճառված կլինեն արտասահմանյան շինծու ընկերություններին, որոնց հետեւում կանգնած կլինեն մեր իշխանավորները»:
«Թեղուտի շահագործմանը մենք դեմ ենք երկու պատճառով. առաջին` զուտ պրագմատիկ հաշվարկներից ելնելով` ոչ մի երկիր նման հանք հիմա չէր շահագործի: Երկրորդ` եթե նույնիսկ օգտագործելու անհրաժեշտություն լիներ, դա պիտի արվեր այնպես, որ Թեղուտի ունիկալ անտառը չոչնչացվեր: Մեզ մոտ դա բացարձակապես հաշվի չի առնվում»:
Թեկնածու Արման Մելիքյանը բնապահպանության խնդիրը դիտարկել է «կյանքի որակ» հասկացության համատեքստում, որը «սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական, մշակութային, գաղափարախոսական, բնապահպանական գործոնների, ինչպես նաեւ` անհատի գոյության, մարդու` հասարակության մեջ գրաված դիրքի ամբողջություն է»:
«Որակի բնապահպանական բաղադրիչները կարեւորագույն դեր են խաղում շրջակա միջավայրի պահպանության եւ առողջացման խնդիրների լուծման, երկրի եւ երկրագնդի բնապահպանական անվտանգությունն ապահովելու համար: Բնապահպանության եւ բնական ռեսուրսների պաշտպանության խնդիրները նույնպես հռչակված են ազգային անվտանգության հիմնարար արժեքների դեմ ուղղված սպառնալիք: Մեր ժամանակներում դժվար չէ գտնել այնպիսի վիճակագրական տվյալներ, որոնք վերաբերում են շրջակա միջավայրի անխնա շահագործման հետեւանքով առաջացած հիվանդություններով տառապող կամ դրանցից մահացած մարդկանց թվաքանակին... Մեզանում լուրջ խնդիր է դարձել նաեւ բնական ռեսուրսների հաճախ չհիմնավորված, անխնա օգտագործումը, ինչը նույնպես վատ պետական կառավարման խնդիրներից է: Այս տեսանկյունից կարող է կիրառելի լինել բնապահպանական ոլորտում կառավարման միջազգային համակարգերի ներդրման պրակտիկան»:
«Մեր իրականության մեջ բազմաթիվ են օրինակները, երբ որպես զարգացման աճի ցուցանիշ են մատուցվել այն նախագծերն ու ձեռնարկումները, որոնք պետական միջոցների բաշխման չարդարացված շեղումներ են պարունակում եւ ակնհայտորեն անտեսում են, օրինակ, բնապահպանական խնդիրները, ինչն, ըստ էության, կայուն զարգացման լրջագույն խնդիր է»:
«Մարդկային ներուժի զարգացման մեջ ներդրումային սխալ քաղաքականության, բնական միջավայրի` այդ թվում նաեւ բնական ռեսուրսների նկատմամբ անխնա վերաբերմունքի, ինչպես նաեւ` ֆինանսական կամ արտադրական կապիտալի մեջ քաղաքական հովանավորչությամբ ներդրումային քաղաքականություն իրականացնելու արդյունքում մեր պետությունում այսօր ձեւավորված իրավիճակը դժվար է զարգացում կոչել»:
Արթուր Բաղդասարյանն էլ իր ծրագրում էկոլոգիական հարցերի մասին հանդես է եկել առանձին գլխով, որը կոչվում է «Մաքուր բնություն, առողջ մարդ»: Խոսելով պետական թողտվությամբ որոշ գործարարների ու տեղական «իշխանիկների» կողմից բնությանը հասցված հսկայական վնասի, հանրապետության հողերի աղակալման, անապատացման, Թեղուտի հարցի, Երեւանի ոչ բարվոք էկոլոգիական վիճակի մասին` թեկնածուն առաջարկել է ռազմավարական քայլեր, մասնավորապես.
«Բնապահպանական անվտանգության հայեցակարգի մշակում եւ ընդունում, Հայաստանի ջրային ռեսուրսների խնայողական օգտագործման մեխանիզմների մշակում եւ ներդրում մոտակա 2-3 տարիների ընթացքում... նվազագույնի հասցնել անտառահատումները Հայաստանում` խստորեն պատժելով անօրինական արդյունաբերական նպատակներով, ինչպես նաեւ` արտահանմանն ուղղված զանգվածային անտառահատման դեպքերը... նպաստել Հայաստանում թափոնների վերամշակման ձեռնարկությունների ստեղծմանը` բնապահպանական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, որպես գերակայություն դիտարկել հանքավայրերի օգտագործման արդյունավետության բարձրացումը` նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ, խստացնել պատասխանատվությունը ընդերքի անխնա օգտագործման, կանաչ տարածքների, անտառծածկույթով հարուստ վայրերի օգտագործման համար... առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել Երեւանի եւ երկրի մյուս խոշոր քաղաքների համալիր եւ հավասարաչափ զարգացմանը, քաղաքաշինության ոլորտում ամրապնդել օրինականությունը եւ կանխել ապօրինի շինարարության բազմազան դրսեւորումները, պուրակների, զբոսայգիների եւ այլ կանաչ տարածքների պահպանման համար կիրառել օրենսդրական պաշտպանության կոշտ միջոցներ, անխտիր ներդնել «կանաչ ճարտարապետության» սկզբունքը բոլոր քաղաքներում...»:
Բնական ռեսուրսների պահպանումից ու ճիշտ օգտագործումից է կախված երկրի տնտեսությունը: Սա, կարծես, ոչ բոլոր թեկնածուներն են հասկանում, կամ գուցե հասկանում են, սակայն անտեսում են, որովհետեւ իրենց այդպես է ձեռնտու: Հետեւաբար այն, որ երկրի նախագահ դառնալու ցանկություն ունեցողներից ոմանք ընդհանրապես չեն շոշափում Հայաստանի էկոլոգիայի թեման, ընտրողներին պետք է լավ մտածելու տեղիք տա: Բայց հարց է նաեւ, թե մյուս թեկնածուները, որոնք բարձրաձայնում են խնդրի մասին, որքանով տեր կկանգնեն իրենց խոսքին ու թղթի վրա գրվածը կդարձնեն իրականություն:

What the Candidates Have to Say About the Environment
In addition to other issues that the candidates for the presidency of the ROA have touched upon in their pre-election programs, the environment, to various degrees, has also been discussed. However, after studying these programs and what the candidates have stated in their public addresses, it appears that environmental issues run a distant second place in importance after political, social and economic problems.
The fact is that only some of the candidates mention the environment at all in their official programs and offer some type of corresponding solution. This comes at a time when the developed world is desperately seeking new avenues of approach to solve the pressing environmental problems of the day. While it’s true that Armenia cannot be classified as a developed country it nevertheless is confronted with a host of environmental issues as well. If the present anti-environmental and polluting trends continue to develop, Armenia’s ecological problems will rank with those facing developing nations.
Some of the nine presidential candidates don’t even mention a word about the environment in their platforms. One of them is Vahan Hovhannesyan, the candidate of the Armenian Revolutionary Federation. The other is Prime Minister Serzh Sargsyan, who mentions the country’s natural environment in only one paragraph thusly, “The historical and cultural legacy of the Armenian people, our natural richness and many of our traditional qualities will help transform Armenia into an attractive rest and relaxation destination.”
Aram Harutyunyan mentions the need to preserve the natural diversity of Armenia in passing. “From a national security point of view it’s very important to halt the exodus, insure the security of the national economy and the country’s intelligence resources, the national ideology and morality, the country’s natural richness, its military might...”
Levon Ter-Petrosyan, Armenia’s first president has referred on the issues of green spaces and natural resources in his public speeches, especially the one given at his December rally. He noted that in today’s post-Soviet nations, “It is food production and delivery, the construction industry and especially the mining industry that are more or less developing; the further intensification of which can lead to serious problems for the normal development of those nations.”
While accusing the present authorities in the widespread practice of privilege granting, Ter-Petrosyan cites several examples where natural resources and green spaces have been privatized, particularly, “Practically all the mines operating in Armenia and even those only being investigated that have been sold to high-ranking officials and foreign investors for a mere pittance...All suitable land for construction purposes, including park land and open spaces, in the cities, especially Yerevan...recreation areas in the country, particularly in Tzaghkadzor, Sevan, Dilijan, Hankavan, the forests and timber facilities in Aghveran, etc...”
Vazgen Manukyan devotes a separate portion of his program to the environment entitled, “Issues Regarding Normal Development, the Utilization of Resources, and the Environment”. Here he writes, “The government must draft a long-term program designed to utilize the resources’ potential in the production sector in stages, taking into account consumed supplies, the demand for metals and their market prices and all the while introducing the latest environmental friendly technologies into mining operations. In this regard the government’s decision for the mining operations at Teghut must be reviewed. It’s vital to improve the extractive process of all beneficial elements and to substitute their exportation with the production of finished products.”
In recent meetings with environmentalists Vazgen Manukyan discussed the “stage by stage inclusion of resource material potential in the production process” and the Teghut issue. “In the days of the Soviet Union a methodology existed regarding the operation of mines. Many mines were conserved based on their reserve levels and the international price of ore. If we take these standards into account when looking at the Teghut operation, mining activities shouldn’t start for another 30-50 years. If this trend continues within the next 5-10 years all our mines will be sold to sham foreign corporations covertly owned by our own authorities.”
“We oppose the operation of Teghut for two reasons. The first is solely based on pragmatic calculations - such a mine wouldn’t have been opened for operation in any other country. Secondly, even if the mine’s operation was vital, it should have been done in a way that the unique forest at Teghut not be destroyed in the process. This aspect was totally overlooked.”
“When it comes to preserving the surrounding environment and solving health issues and insuring the ecological safety of the nation and the world, quality ecological components play a role of prime importance. The problems of the environmental preservation and the protection of natural resources are threats to the safety of the national security. Today it’s difficult to obtain demographical data regarding the numbers of people who are suffering or have died from the various maladies and diseases resulting from the careless exploitation of natural environment. Today, the ill-planned and careless exploitation of our natural resources has turned into a very serious issue and is a problem of poor governance on the part of the regime as well. In this regard the possibility exists to apply the management practices employed by the international environmental system.”
“In terms of developing human resource potential the adoption of an incorrect political strategy and a negligent attitude regarding natural resources as well as the exercise of a political system of patronage in financial and industrial capital has resulted in a state of affairs in our nation that is difficult to characterize as real development.”
Artur Baghdasaryan also touches on ecological issues in a separate chapter entitled, “A clean environment - a healthy human”. While discussing such issues as the complicity of the government regarding the pollution of the environment by certain factories and local petty honchos, the desertification of large tracts of territory, the issue of Teghut, Yerevan’s poor environmental conditions, the candidate proposes certain strategic steps that need to be taken, in particular:
“The formulation and ratification of a review process designed to insure the protection of the environment as well as the refinement and application of procedures within the next 2-3 years designed to conserve the water resources of Armenia...to minimize the extent of deforestation by severely punishing acts of illegal logging carried out for industrial and exportation purposes...to support the creation of waste recycling operations by the application of environmental technologies, to prioritize the raising of efficiency levels at mining enterprises by the application of new technologies,  to heighten the scope of accountability regarding the reckless exploitation of the country’s mineral wealth and the utilization of green spaces and forested areas...to pay special attention to the balanced and uniformed development of Yerevan and other urban areas, to reinforce legal standards in the urban planning sphere and prevent illegal construction sites, to apply the full weight of the law to preserve parklands, gardens and other green spaces and to institute a principle of ‘green architecture’ in all cities without exception...”
The country’s economy is dependent upon the conservation of the country’s natural resources and their correct utilization. It appears that many of the candidates either do not comprehend this reality or if they do they turn a blind eye because it's to their advantage to do so. Given that some of the presidential hopefuls have precious little to say regarding the environmental issues confronting Armenia, the average voter has much to seriously ponder. On the other hand, the question remains to what extent will those candidates who speak out on these issues honor their pledges and actually translate the words they’ve written down on paper into reality.