Կարմիր գրքում գրանցված կապիկների ներկրման փաստով քրեական գործ է հարուցվել
Միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների, մասնավորապես` կապիկների ներկրման  վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակած հոդվածի հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել:
Հիշեցնենք` Միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված և անհետացման եզրին գտվող բացառիկ կենդանիներ են ներկրվում Հայաստան և առանց խոչընդոտների արտահանվում այլ երկրներ: Ներկրված որոշ կենդանիներ պահվում են նաև Հայաստանում, դառնում սեփականատիրոջ բիզնեսի մի մասը և օգտագործվում առևտրային նպատակներով, ինչպես դա կատարվել էր բոնոբոյի դեպքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված մեր հարցման հիման վրա նյութեր էին նախապատրաստվել ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Կոտայքի քնչական բաժնի Կոտայքի բաժանմունքում: Կոտայքի բաժանմունքի պետ Կ. Խաչատրյանը «Հետքին» գրավոր տեղեկացրել է, որ  նախապատրաստված նյութերով այս տարվա հունվարի 8-ին քրեական գործ է հարուցվել «Զու Ֆաունա Արտ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանի նկատմամաբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215 հոդվածով` մաքսանենգություն: Հիշեցնենք, որ Արթուր Խաչատրյանն էր կապիկները ներկրել Հայաստանի Հանրապետություն:
Քրեական գործը հունվարի 10-ին քննչական ենթակայության կարգով ուղարկվել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչություն:

Hetq Expose of Endangered Animal Trafficking Leads to Criminal Charges
A criminal case has been launched on the basis of a Hetq expose regarding the trafficking of endangered bonobo monkeys in Armenia.
The November 2013 investigation revealed that several of the bonobos and other endangered species had found their way to Armenia in violation of international treaties and despite the fact that Armenia, as a signatory, is obligated to take steps to halt such trafficking.
In response to a Hetq inquiry sent to Armenia’s Prosecutor General’s Office, we were informed that an investigation was underway by the Kotayk Police Department.
We were then informed that the police filed criminal contraband charges against Artur Khachatryan, the owner of Zoo Fauna Art, a company in the animal trade.
Khachatryan had told Hetq that while he had imported the monkeys to Armenia, but that everything was above board and legal.