Մանվել Սարգսյան. «Իրենց համար Սահմանադրությունը հանցագործություններն օրինականացնելու ձև է»
-Պարոն Սարգսյան, այս օրերին քննարկումների տեղիք են տվել Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցները: Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ հարց է փորձում լուծել Քոչարյանը:
-Իրավիճակն այնպիսին է, որ Սերժ Սարգսյանի երկրորդ ժամկետն է, և կյանքը ցույց է տալիս, որ նման պարագաներում այդ իշխանական համակարգում սկսվում են այս պրոցեսները, այսինքն՝ ամեն մեկն արդեն մտածում է, թե ինչ դիրքեր կարող է զբաղեցնել և պատրաստվում է հիմիկվանից: Բնական է՝ գործող իշխանությունն էլ է մտածում այդ մասին, որպեսզի փորձի իր ուզած ձևով դրսևորվի մինչև ժամկետի վերջ, և շարունակվի այնպես, ինչպես իրենք են ուզում: Դա եղել է մեզ մոտ 2007 թ., երբ պարզ տեսանք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» ստեղծվեց, ինչ-որ կառույց սկսեց քանդվել, Արթուր Բաղդասարյան և այլն:
Մոտավորապես նման մի բան է: Գուցե ծանրացած լինի այն առումով, որ կարող է խառնված են արտաքին ուժեր նույնպես, ինչը շատ բնական է, որովհետև Հայաստանի խնդիրն ի՞նչն է. դա տասնյակներով յուրացված իշխանության ստեղծած համակարգն է: Իշխանության ուզուրպացիան, որը Սահմանադրության մեջ ներկայացված է որպես քրեական հանցագործություն, չի վերանում Հայաստանում: Հասարակությունը որևէ կերպ ի վիճակի չէ հասնել նրան, որ Հայաստանում օրինական իշխանություն ստեղծվի: Եվ այդ անօրինական իշխանությունն իր գործելաոճով անընդհատ նույնն է:
Այստեղ անձերի փոփոխությունը ոչ մի նշանակություն չունի: Այն անընդհատ գալիս է խոցային վիճակի, երբ հերթական փոփոխությունն է սպասվում իշխանության մեջ: Սա է կատարվում: Չեմ կարծում, թե մարդիկ, ովքեր ներգրավված են այս պոլեմիկայի մեջ, իրենք էլ մինչև վերջ մի բան հասկանում են: Ինչի՞ համար էր Տիգրան Սարգսյանին պետք հանկարծակի հիշել Քոչարյանի հետ կապված ինչ-որ «սև» փողերի մասին: Չէ՞ որ դա բացահայտում է պետական հանցագործություն, համակարգային գաղտնիք: Նշանակում է՝ ցանկություն կար նման մի բան անելու:
Միակ բանը, որ այս իրավիճակում ինձ հետաքրքրում է, այն է, որ հասարակության հասկացող մասը, մամուլը, եթե գոյություն ունեն խելքը գլխին քաղաքական ուժեր, չներքաշվեն սրա մեջ, հասկանան, որ դրա մեջ ներքաշվելը լայնացնում է այդ երևությը ամբողջ երկրով մեկ: Կարծում եմ՝ եթե այդ մոտեցումը լինի, եթե այդ ամենն արհարմարհվի, եթե օրենքից դուրս համարվի հասարակության, ազատ մամուլի կողմից, ուրիշ ձև չկա, հակառակ դեպքում ամբողջ երկիրը ներքաշելու ենք դրա մեջ:
-Այսինքն՝ այդ կոնֆլիկտը պայմանավորված է իշխանությունը ստանալով:
-Այդ մարդկանց ձգտումը միայն դա է՝ իշխանությունը վերցնելու ու պահելու և ոչ մի կերպ օրենքով նոր իշխանություն չստեղծելու մեջ: Այդ համակարգն իր կադրային ողջ կազմով երբեք թույլ չի տա, որ այս երկրում ազատ ընտրությունների միջոցով իշխանություն ձևավորվի: Դա իրենց մահն է: Դրա համար եմ ասում, որ ցանկացած կուսակցություն, լրատվամիջոց, որը խառնվում է դրա մեջ, արդեն հանցավոր գործունեություն է: Հանրապետականների երեկվա ինտերվյուն բացահայտ խոսում է դրա մասին: Մարդիկ պայքարում են ապագա նախագահության համար, դրա համար ուզում են տիրանալ պաշտոնին, որ հաջողություն լինի: Այսինքն՝ դա ներկայացվում է որպես նորմա մեր երկրում, և վաղուց է, որ այդպես է:
-2018 թ. կանխատեսելի՞ է Քոչարյանի թեկնածության առաջադրումը:
-Հասարակությունը պիտի թույլ չտա դրա զարգացումը: Օր առաջ պետք է ընդհանրապես վերանան այս երևույթները երկրից: Կան շարժումներ, որ մարդիկ հասկանում են, որ պետք է հզորացնել:
-Իսկ հասարակությունն այդքան ուժ ունի՞:
-Մենք չունենք, իսկ ուրիշ ժողովուրդները ո՞նց են արել դա: Իրենք էլ են, չէ՞, տեսել դա: Կան ժողովուրդներ, որ իրենց ճիշտը հասկացել են, վեր են կացել: Բա ի՞նչ անենք, լավ, ո՞ւմ հույսին թողնենք: Շատ զարմանալի է, որ հանգիստ ներքաշվում են լրատվամիջոցներ, կուսակցություններ դրա մեջ: Օգտվելու բնազդն է, հասկանո՞ւմ եք: Դա շատ ավելի հզոր է այս իրավիճակում, քան վտանգի զգացումը, երբ մարդիկ պետք է հասկանան, որ պետք է հեռու մնալ դրանից:
-Նշում են նաև սահմանադարական փոփոխությունների՝ երկրի կառավարման համակարգը փոխելու՝ խորհրդարանական կառավարման անցնելու մասին: Ի՞նչ եք կարծում՝ հնարավո՞ր է նման փոփոխություն:
-Ինչ էլ ասեք, կլինի: Հասկացեք՝ մարդիկ, ովքեր փայլուն գիտեն, որ անօրինական ձևով պետական լծակները վերցրել են իրենց ձեռքը, իրենց համար Սահմանադրությունն ի՞նչ. հանցագործություններն օրինականացնելու ձև է, միջոց է: Հիտլերը ժամանակին եկել էր իշխանության, 13 դրակոնյան օրենք էր ստեղծել, որոնք ոչնչացրել էին Գերմանիան: Ցանկացած փոփոխություն, որ արվում է Սահմանադրության դեմ, անօրինականությունն օրինակացնելու համար է: Կատակ չէ դա: Շատ վտանգավոր է:

Манвел Саркисян: «Для них Конституция – средство узаконивания преступлений»
Г-н Саркисян, в эти дни поводом для обсуждений стало интервью экс-президента РА Роберта Кочаряна. Как Вы думаете, какой вопрос пытается решить Кочарян?
Серж Саргсян занимает пост президента уже второй срок, и жизнь показывает, что в таких случаях в действующей властной системе начинаются подобные процессы. То есть каждый уже думает о том, какие позиции он может занять, и готовится к этому уже сейчас. Об этом, естественно, думает и действующая власть, чтобы попытаться до окончания срока проявить себя в нужной для нее форме. Так у нас было и в 2007 году, когда мы ясно увидели, что была создана партия «Процветающая Армения», какая-то структура начала разваливаться, Артур Багдасарян и т.д. Сейчас происходит примерно то же самое. Возможно, ситуация несколько усложнена в том плане, что могут быть замешаны и внешние силы, что вполне етественно. Ведь в чем проблема Армении? В системе, созданной узурпированной десятками властью. Узурпация власти, которая представлена в Конституции как уголовное преступление, в Армении не устраняется. Общество не в состоянии добиться того, чтобы в стране была установлена законная власть. И эта незаконная власть постоянно действует одними и теми же методами. В данном случае смена личностей никакого значения не имеет.
Не думаю, что вовлеченные в эту полемику люди сами что-то до конца понимают. Почему Тигран Саркисян должен был вдруг вспомнить о связанных с Кочаряном каких-то «черных» деньгах? Ведь это раскрытие государственного преступления, это системная тайна. Значит, было желание это сделать.
Единственное, что в этой ситуации меня интересует, это то, чтобы сознательная часть общества, пресса, нормальные политические силы не втянулись в этот процесс, поскольку в противном случае это явление охватит всю страну. Если проигнорировать то, что сейчас происходит, если общество, свободная пресса посчитают это вне закона... Другого пути нет, в противном случае в этот процесс будет втянута вся страна.
То есть этот конфликт обусловлен получением власти...
У этих людей одно стремление – захватить и сохранить власть и ни в коем случае не создать новую законную власть. Эта система вместе со всем своим кадровым составом никогда не позволит, чтобы в нашей стране власть сформировалась посредством свободных выборов. Для них это будет означать смерть. Поэтому я говорю о том, что любая партия, любое СМИ, которые вмешиваются в этот процесс, заняты преступной деятельностью. Явное свидетельство тому – вчерашнее интервью республиканцев. Люди ведут борьбу за будущее президентство, поэтому они хотят добиться этого поста, чтобы достичь успеха. В нашей стране это давно представляется как норма.
Можно ли прогнозировать выдвижение кандидатуры Кочаряна на президентских выборах 2018 года?
Общество не должно этого позволить. Необходимо, чтобы в нашей стране это явление было устранено как можно скорее. Есть движения, которые необходимо усилить, и люди это понимают.
А есть ли в обществе такой ресурс?
А как другие народы этого добились? Ведь у них тоже это было. Есть народы, которые поняли, что им нужно, и поднялись на борьбу. А что делать, на кого оставить решение этих проблем? Удивительно, что некоторые СМИ и партии легко втягиваются в это. Здесь действует желание получить выгоду, и в данной ситуации оно намного сильнее, чем ощущение опасности, когда люди должны понять, что необходимо держаться подальше от этого.
Говорят также о конституционных изменениях, о переходе к парламентской системе управления. Как Вы думаете, это возможно?
Все возможно. Поймите, для людей, которые прекрасно знают, что незаконно взяли в свои руки государственные рычаги, Конституция –средство узаконивания преступлений. В свое время, когда Гитлер пришел к власти, он создал 13 драконовских законов, которые уничтожили Германию. Любое изменение, которое осуществляется против Конституции, преследует цель узаконить беззаконие. Это очень опасно.