Թեկնածուները` կոռուպցիայի մասին
Ե՛վ ծրագրերում, եւ՛ ելույթներում թեկնածուները նշում են, որ ներքին քաղաքականության մեջ իրենց կարեւորագույն քայլերից մեկը լինելու է հակակոռուպցիոն արշավը: Բայց քանի որ այս թեման բավականին ծավալուն է եւ անընդհատ շոշափվում է քարոզչության ընթացքում` ելույթներում, հանրահավաքներում, ասուլիսներում եւ այլուր, կանդրադառնանք միայն թեկնածուների նախընտրական ծրագրերի` կոռուպցիային վերաբերող դրույթներին:
Բնականաբար, ընդդիմադիր կամ այդպիսին ներկայացող թեկնածուները խնդրին անդրադառնալիս անպայման խոսում են ներկա իշխանությունների կոռումպացվածության մասին:
«Այսօր Հայաստանում քաղաքական եւ տնտեսական իշխանությունները հայտնվել են նույն ձեռքում: Այստեղ է բոլոր չարիքների արմատը` քաղաքական կյանքի քրեականացում, կոռուպցիա, սոցիալական բեւեռացում, արտագաղթ...: Իշխանափոխությունը խնդրի լուծում չէ. նորերը նույնն են անելու, եթե համակարգը մնա նույնը: Օրվա հրամայականը քաղաքական եւ տնտեսական իշխանությունների անցավ բաժանումն է,- իր ծրագրի հիմնադրույթներում նշում է թեկնածու Արամ Հարությունյանը:- Տնտեսական քաղաքականության անկատարությունը, չհամակարգված լինելը պետական կառույցներում տնտեսական հանցագործությունների եւ կոռուպցիայի հիմք են ծնում: Տնտեսական, իրավական բարեփոխումների շնորհիվ կստեղծվի մի իրավիճակ, որը կապահովի հասարակությունը ամուր հակակոռուպցիոն նորմատիվային բազայով` դարձնելով կաշառակերությունը հասարակության բոլոր խավերի բարոյական խնդիր»:
Վազգեն Մանուկյանն իր ծրագրում ներկայացրել է ԽՍՀՄ փլուզումից հետո հասարակական հարաբերությունների «համընդգրկուն փոփոխությունները», որոնցից մեկն էլ կոռուպցիայի տարածումն էր. «Սահմանադրության ընդունումից հետո ընկած շրջանում գործող կլանային հարաբերություններն արդեն կանոն դարձրեցին ընտրակեղծիքների համակարգը: Հասարակական կյանք թափանցեցին մեր ժողովրդի արժանապատվությունը նսեմացնող այնպիսի երևույթներ, ինչպիսիք են ընտրակաշառքը և քաղաքական կոռուպցիան: Ահա սա էր կլանային հարաբերությունների գինը: Հարաբերություններ, որոնք արդեն շատ են հեռացել ազատ շուկային հատուկ սկզբունքներից»:Ղարաբաղի հարցը ունենալով` մենք դառնում ենք շատ հետաքրքիր խաղացող մնացած բոլոր խաղացողների համար: Ղարաբաղի հարցը չունենալով` դառնում ենք մի հատ սովորական փոքր պետություն, որը դժվար թե ինչ-որ օգտակար լինի այս տարածաշրջանում ինչ-որ մեկի համար
Վազգեն Մանուկյանը որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջոց առաջարկում է կիրառել հետխորհրդային Էստոնիայի փորձը: Ըստ այդմ` «պետական մարմինների հետ շփումն իրականացվում է վիրտուալ` էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցով (բիզնեսի գրանցում, հարկային հաշվետվությունների ներկայացում, լիցենզիայի ձեռքբերում և այլն)»:
Հարկատու-պետություն շփումների նվազեցման անհրաժեշտության մասին արտահայտվել է նաեւ Արթուր Բաղդասարյանը, որն իր ծրագրում նշել է քաղաքական, ինստիտուցիոնալ, սոցիալ-տնտեսական, դատաիրավական և այլ ոլորտներում առկա կոռուպցիայի կանխարգելման եւ դրա դեմ անհաշտ պայքարի մասին:
Դաշնակցության թեկնածու Վահան Հովհաննեսյանն էլ հայտարարել է. «Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու դեպքում երաշխավորում եմ` հասարակության մեջ բարոյահոգեբանական առողջ մթնոլորտ, սոցիալական արդարություն եւ համերաշխություն, հասարակական լիարժեք կարգ ու կանոնի հաստատում, անպատժելիության վերացում, կադրերի ճիշտ եւ անաչառ ընտրություն, իրական պայքար կոռուպցիայի դեմ, արդար եւ անկաշառ դատական համակարգ, քաղաքական համակարգի ապաքրեականացում եւ ապաառեւտրայնացում, քաղաքական եւ բիզնես վերնախավերի տարանջատում»:
Այս տողերը, ի թիվս ՀՅԴ-ականների մյուս խոստումների ու նրանց «ոչ իշխանություն, ոչ ընդդիմություն» անհասկանալի մարտավարության, առնվազն տարակուսանք են առաջացնում: 2003-ից առ այսօր դաշնակները իշխանության մաս են կազմում, նրանց ձեռքին են նախարարական մի շարք պորտֆելներ, այդ թվում` աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը: Մյուս կողմից` գաղտնիք չէ, որ սոցիալական ոլորտը ամենակոռումպացվածներից մեկն է մեր երկրում: Ու հիմա 5 տարի այդ ոլորտը ղեկավարող կուսակցության թեկնածուն ընտրվելու դեպքում «երաշխավորում» է «սոցիալական արդարություն»:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարելու մասին խոստումներ է տալիս նաեւ վարչապետ, նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը: Վերջինս 2006-ից կառավարող հիմնական կուսակցության` ՀՀԿ-ի անդամ է, իսկ 2007-ից` վարչապետ: Հետեւաբար նա եւ իր կուսակցությունն են առաջին հերթին պատասխանատու այն երեւույթների գոյության համար, որոնց հաղթահարման մասին խոսում են հենց իրենք:
Ահա Սարգսյանի նախընտրական ծրագրի այն դրույթները, որոնք առնչվում են կոռուպցիային. «Կոռուպցիա, ստվերային տնտեսություն, մրցակցային անհավասար պայմաններ. այս խնդիրների լուծումը գտնվում է արդյունավետ կառավարման ոլորտում և պահանջում է կառավարման տեխնոլոգիաների, միջոցների ու մեթոդների ներդաշնակ փոփոխություն: Մեր քաղաքականության առանցքային հարցերից մեկն է լինելու կաշառակերության ու կոռուպցիայի դեմ գործուն և հետևողական պայքարի ծավալումը»:
«Կոռուպցիայի, ստվերային տնտեսության հաղթահարումը, բացի թվարկված մոտեցումներից, ենթադրում է նաև հոգեբանական բարդույթի հաղթահարում: Հարկերից խուսափելն ու կաշառակերությունը կդիտարկվեն անպատվաբեր և հանրության կողմից դատապարտելի երևույթներ: Հաշվի չեն առնվելու անձնական կապերը և իբրև ընկեր, բարեկամ կամ կուսակից չեն դիտարկվելու բոլոր նրանք, ովքեր խուսափելու են հարկերի վճարումից և հանդուրժելու են այս արատավոր երևույթը»:
Սարգսյանը, փաստորեն, սրանով հաստատում է, որ այսօր կոռուպցիան Հայաստանում կրում է համատարած, համակարգային բնույթ: Վարչապետը հասկանալիորեն շրջանցել է այն թեման, թե ինչու է կոռուպցիան այսօր հասել աննախադեպ չափերի եւ դեռ շարունակում է աճել: Նա միայն գրել է, թե ինչպես կարելի է պայքարել դրա դեմ: Վազգեն Մանուկյանի պես Սարգսյանն էլ նշել է հարկատու-պետություն վիրտուալ շփման օգտակարության մասին. «Մենք կմշակենք ծրագրեր և կներդնենք էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, որը պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման հաստատություններում կապահովի ինտերնետի միջոցով պետական ծառայությունների մատուցում` նվազագույնի հասցնելով շփումը պետական ծառայողի և քաղաքացու միջև և, դրանով իսկ, էապես կրճատելով կոռուպցիայի ռիսկերը»:
Կարճ ասած` կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին գրելուց եւ խոսելուց առաջ կառավարման լծակներ ունեցող ՀՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի թեկնածուները եթե ոչ ծրագրերում, ապա ելույթներում նախ պետք է անդրադառնային դրա տարածման պատճառներին, վերջին 5 տարիների ընթացքում իրենց ձեռնարկած (այսինքն` չձեռնարկած) հակակոռուպցիոն մասշտաբային արշավին, ինչի վերաբերյալ նախընտրական խոստումներ են տալիս: Իրենց իշխանական գործունեությունը գնահատելիս այս եւ այլ բացթողումների մասին նրանք լռում են:
«Միան­գա­մայն պարզ է, որ ոմանք մեր առջեւ արդարացիորեն դնելու են հետեւյալ հարցը. իսկ մի՞թե նախ­կինների օրոք չեն եղել կոռում­պացված նա­խարարներ, պաշտո­նեական չարաշահումներ կամ այլ տիպի օրինազանցություններ։ Իհարկե եղել են, չէին կարող չլի­նել, քանի որ նման երեւույթներ կան աշխարհի բոլոր, նույնիսկ ամե­նաօրինապաշտ երկրներում։ Այդ արատավոր երեւույթները մարդ­կու­թյանն ուղեկցել են պե­տա­կանության առաջացման առաջին իսկ օրվանից ի վեր եւ հետագայում եւս շարունակելու են դրսեւորվել այս կամ այն կերպով։ Բայց մի բան են առան­ձին երեւույթները, անհատական օրինազանցությունները, բոլորո­վին մի այլ բան՝ խմբային կամ կազմակերպված հանցագոր­ծու­թյուն­ները,- նոյեմբերի 16-ի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր առաջին նախագահ, այժմ թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։- Նախ­կին իշխանությունները պատե­րազ­մի, էներգետիկ ճգնաժամի, ցնցումային տնտեսական բարե­փո­խում­ների պայման­նե­րում, իրենց ուժերի ներածին չափով, պայքարել են այդ երեւույթների դեմ։ Իսկ եթե նրանք դրանում թերացել են, ապա այդ գործը պետք է շարունակեին ներկա իշ­խա­նությունները, որոնք մեզ նե­րե­լու ո՛չ տրամադրություն, ո՛չ էլ քրիստոնեական առա­քինու­թյուն չունեին»։
Բուն նախընտրական ծրագրում, անդրադառնալով կոռուպցիային, Տեր-Պետրոսյանը շարունակել է ներկա իշխանությունների քննադատումը. «Եթե Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական ծանր վիճակը որոշ առումով պայմանավորված է օբյեկտիվ գործոններով, այն է՝ շրջափակումներով, միջ­ազ­գային շուկայում նավթի գների անընդհատ բարձրացմամբ եւ դոլարի կուր­սի շարունակվող արժեզրկմամբ, ապա գլխավորապես այն արդյունք է կառավարման արատավորության, ներկա իշխանությունների վարած սխալ տնտե­սական քաղաքականության եւ համատարած կոռուպցիայի, որը կրում է հա­մա­կարգային բնույթ եւ կառավարվում վարչախմբի պարագլուխների կողմից։ Ընդ որում` ժողովրդի կեղեքումն ու հարստահարումը տեղի է ունենում ոչ միայն համակարգավորված եւ անթափանցիկ մեխանիզմների, այլեւ պետա­կան մասշտաբի բացահայտ հանցագործությունների միջոցով, ինչպիսիք են՝ «Հայռուսգազարդի» մատակարարած գազի գումարի անհետացումը, հանրապետություն ներկրվող բենզինի ծավալների եւ ղազախական գազի հետ կապ­ված վիճակագրական մեքենայությունները, հանքերի, պահուստային հողերի, քաղաքային բնակավայրերի հողատարածքների, պետական գույքի սեփակա­նաշնորհման ապօրինի գործարքները եւ այլն»։
Լ. Տեր-Պետրոսյանն իր ծրագրում որպես «իրավական պետության կայացման ու երկրի բարոյահո­գե­բա­նա­կան մթնոլորտի առողջացմանն ուղղված հրատապ միջոցառումներ»  ներկայացրել է կոռուպցիայի, պաշտոնեական չարաշահումների, կաշառակերության, դրամաշորթության, վիճակագրական կեղծարա­րություն­ների, քրեական եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ անզիջում պայքարը:
ԱՄԿ առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանն իր «Արարման ծրագրում» առանձին գլուխ է նվիրել կոռուպցիայի թեմային, որում նա քննադատել է ներկա իշխանություններին, եւ ոչ մի խոսք չկա նախկինների մասին, ում հակաքարոզչությունը, փաստորեն, նա այժմ անում է: Բանն այն է, որ բուն «Արարման ծրագիրը» 2007-ի ԱԺ ընտրություններից առաջ Գեղամյանի առաջարկած նույն «Հակաճգնաժամային ծրագիրն» է, ասել է թե` ներկայիս ղեկավարների քննադատությունը, իսկ լրացումները որակումներ են Լ. Տեր-Պետրոսյանի, նրա իշխանության եւ թիմի մասին:
Այսպիսով` Գեղամյանն իր ծրագրի «Հակակոռուպցիոն քաղաքականություն» գլխում գրում է. «Միջազգային կազմակերպությունների հետազոտությունների համաձայն («Ֆրիդոմ Հաուզ» կազմակերպության 2006 թ. հրապարակած «Անցումային երկրները» զեկույց, «Գելապի» 2006 թ. կոռուպցիայի համաթիվ ուսումնասիրություն, 2006 թ. Համաշխարհային բանկի հրապարակած «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը անցումային տնտեսությամբ երկրներում») արձանագրվել է, որ, չնայած 2003 թ. Հակակոռուպցիոն ռազմավարության եւ դրա իրականացման միջոցառումների ծրագրի մշակմանը ու 2004 թ. Կոռուպցիայի դեմ պայքարի բարձրաստիճան խորհրդի ստեղծմանը, իրավիճակը Հայաստանում կոռուպցիայի բազմաթիվ բաղադրիչների առումով դարձել է ավելի վատ, քան 2002 թ.»:
Սա հենց այն է, ինչի համար պատասխանատվություն են կրում իշխանության մաս կազմող կուսակցությունները, այդ թվում` նրանց նախագահական թեկնածուները:
Գեղամյանը շարունակում է. ««Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ի կողմից 2006 թ. անցկացված հարցման արդյունքներով ակնհայտ է դարձել, որ Հայաստանում կոռուպցիայի տարածմանը հիմնականում նպաստում են պետական պաշտոնյաները, եւ որ այն մեծապես առկա է երկրի կառավարման համակարգի բարձր մակարդակում: Հարցվածներն առավել կոռումպացված պետական ինստիտուտներ են ճանաչել ՀՀ նախագահի, կառավարության եւ նախարարների ինստիտուտները, շատ մտահոգիչ են դատախազական համակարգին տրված գնահատականները: Խոր տագնապ է հարուցում նաեւ այն, որ հարցվածների մեծ մասը որպես ամենակոռումպացված նշել է ընտրական համակարգը եւ հարկային ծառայությունը»:
«Կոռումպացվածությունը հիմնականում հետեւանք է իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայության, ինչպես եւ վերջիններիս` կոռուպցիայի աղբյուր լինելու հանգամանքով: Հասարակական այդ չարիքը մեծապես պայմանավորված է ընտրական ողջ համակարգի զանգվածային կոռումպացվածությամբ, ընտրական համակարգ, որն էլ ձեւավորում է իշխանություն»,- եզրակացնում է Գեղամյանը եւ առաջարկում կոռուպցայի դեմ պայքարի ուղղություններ: Դրանցից են քրեածին տարրերի` ԱԺ ներթափանցման դեմ աշխատանքը, հասարակության կողմից կառավարության գործունեության վերահսկման մեխանիզմների ստեղծումը, պաշտոնատար անձանց վրա դրվող արգելքը ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու հարցում, անօրինական եկամուտների քողարկման դեմ վարչական եւ քրեական պատասխանատվության խստացումը եւ այլն:
Կոռուպցիայի մասին իր ծրագրում ամենից շատ խոսել է Արման Մելիքյանը: Այս թեկնածուն ընդհանրապես տարբեր ոլորտների կամ երեւույթների մասին գրելիս բավականին ծավալուն կերպով անդրադարձել է դրանց էությանը, միջազգային պրակտիկային եւ այլն:
«Հայաստանում կառավարման կոռուպցիոն համակարգն արդեն իսկ ձեւավորված է եւ գտնվում է իր զարգացման բարձրակետում: Դա կարող էր եւ տեղի չունենալ, եթե Հայաստանի նոր իշխանությունները ՀՀ անկախացումից ի վեր համապատասխան կանխարգելիչ գործողությունների միջոցով թույլ չտային պետական կառավարման համակարգի եւ բիզնեսի սերտաճում,- ասում է Արման Մելիքյանը:- Չքավոր պետական պաշտոնյաները, օգտագործելով իրենց ձեռքի տակ եղած իշխանական լծակները, սկսեցին աստիճանաբար ներքաշվել կոռուպցիոն գործընթացների մեջ` մեր պետությանը հասցնելով թե' նյութական, թե' բարոյական էական վնասներ: Մեր օրերում այդ չհամակարգված, առանձին կոռուպցիոն դրսեւորումները, «ստեղծագործաբար» զարգանալով, վերաճեցին կառավարման կուռ եւ անհաղթահարելի թվացող կոռուպցիոն համակարգի»:
Ա. Մելիքյանը կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործընթացում պարտադիր քայլ է համարում պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումը, ԶԼՄ-ի ազատ եւ անկախ խոսքի առկայությունը, ինֆորմացված քաղաքացիական հասարակությունը եւ այլն: Ըստ նրա` «Երկրում գործող կառավարման կոռուպցիոն համակարգը թույլ չի տալիս վստահությամբ վերաբերվել մեր պետությանը եւ հիմք է ստեղծում, որ խոշոր միջազգային դերակատարները դիտարկեն Հայաստանը ոչ թե որպես հավասար գործընկեր, այլ որպես իրենց քաղաքական շահերի տարածաշրջանային կամակատար»:
«Իրական ժողովրդավարական երկրին բնորոշ պետական կառավարման համակարգի ներդրումը հնարավորություն կընձեռի վերացնել իշխանության եւ գործարարության սերտաճման երեւույթը, առավելագույնս կնպաստի ստվերային տնտեսության վերացմանը եւ տնտեսության մեջ իրական մրցակցային դաշտի ձեւավորմանը: Սա թույլ կտա երկրում գործող պետական կառավարման կոռուպցիոն համակարգի կողմից ներկայումս ապօրինաբար յուրացվող միջոցները վերաուղղորդել նպատակային սոցիալական եւ զարգացման ծրագրերի իրականացմանը»,- եզրափակել է Ա. Մելիքյանը:
Բնականաբար, թեկնածուների ծրագրերի հակակոռուպցիոն դրույթները իրարից շատ չեն տարբերվում: Բացառությամբ Ս. Սարգսյանի, մյուսները հիմնական շեշտը դնում են արմատական փոփոխությունների անհրաժեշտության վրա: Այլ հարց է` դրանց մասին խոսող թեկնածուներն արդյոք բավարար քաղաքական կամք կունենա՞ն, որ չտրվեն կոռուպցիայի գայթակղությանը եւ ոչ դյուրին արշավ սկսեն այդ երեւույթի դեմ:

The Candidates Speak Out on Corruption
When it comes to the platforms of the presidential candidates, waging a struggle against corruption is an issue that takes center stage. Both in their platform and public pronouncements the candidates have underlined the fact that implementing an anti-corruption campaign is one of the primary components of the domestic political agenda.
Given that this is an extensive topic that is constantly being broached in the public relations blitz - at meetings, events, interviews and elsewhere, we’ll only focus on those clauses in their election platforms where the candidates touch upon the theme of corruption.
Naturally, opposition candidates or those who purport to be such, speak about the corruption of the present regime when reflecting upon the matter at hand.
Aram Harutyunyan, in his platform, underlines that, “The imperfection of economic politics, its non-systematized state, create the foundations for economic crimes and corruption within governmental structures. As a result of economic and legal reforms a new state of affairs will come into being which will safeguard society form a strong anti-corruption base and which will transform corruption into an issue for all segments of society to tackle.”
Vazgen Manukyan, speaks of ‘all-embracing changes’ to societal relations after the fall of the Soviet Union in his platform, one of which is the spread of corruption.
“After the adoption of the Constitution due to the operating clan relations election riggings’ system became common. Phenomena discriminating dignity of our people such as electoral bribes and political corruption penetrated into the public life. That was the price for clan relations - relations too far from free market principles. Power nomenclature penetrated into almost all spheres of public life.”
Vazgen Manukyan proposes the application of the post-Soviet Estonian experiment as an avenue to fight corruption according to which, “Relations with governmental bodies takes place by means of virtual, on-line communication (business registration, tax reporting, licensing, etc).”
also speaks about the need to decrease the contacts between the taxpayer and the government. In his platform he stresses the need to prevent corruption existing in the political, institutional, socio-economic educational and other spheres and to wage an unceasing struggle against it.
Vahan Hovhannesyan, candidate of the Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) declared that, “If elected President of Armenia I guarantee, a healthy moral/psychological societal environment, social justice and tranquility, the establishment of fully fledged social law and order, the removal of immunity before the law, the correct and impartial selection of personnel, a real struggle against corruption, a just and incorruptible judicial system, the decriminalization and decommercialization of the political system, the separation of the political and business upper echelons.”
These lines, in addition to other promises made by ARF stalwarts and their incomprehensible strategy of ‘not part of the ruling regime, not part of the opposition’, at the very least gives rise to some doubt. The ARF-D has been a part of the ruling government since 2003 and they’ve held a number of ministerial posts including that of the Ministry of Labor and Social Affairs and it’s no secret that the social sector is one of the most corrupted spheres in our country. Now we are presented with the scenario that a candidate of a party that has governed over that sector for 5 straight years ‘guarantees social justice’ if elected president.
Serzh Sargsyan, the current Prime Minister, has also made promises to struggle against corruption. This presidential candidate has been a member of the ruling Republican Party Of Armenia (RPA) since 2006 and Prime Minister since 2007. It follows then that both he and his party are primarily responsible for the current manifestations of corruption that they are now promising to vanquish.
Here are some of the passages in Sargsyan’s pre-election platform that deal with the issue of corruption:
“Corruption, the shadow economy and unequal competitive conditions. The resolution of these issues is in the area of effective administration, and requires decisive change of administration technologies, measures and methods. One of the key issues of our policy will be efficiently and consistently struggling against bribery and corruption.”
“Overcoming corruption requires overcoming a problem more complex than just preventing bribery and tax evasion. We will strive for a new Armenian mindset that will not tolerate the phenomenon of corruption. Personal contacts must not be the basis of our system and whoever promotes bribery will not be considered as a comrade, friend or fellow party member but as a law breaker.”
By stating this, Sargsyan is essentially confirming the fact that in today’s Armenia corruption is widespread and systematic in nature. The Prime Minister understandably skirts the issue as to why corruption has reached such unprecedented proportions and continues to increase. He merely writes about how to struggle against it. Like Vazgen Manukyan, Sargsyan also points to the benefits of virtual contacts between taxpayers and the government.
“We would develop programs and introduce an electronic governance system which would enable the provision of public administration services via the Internet in public administration and local self-governance institutions. This would speed up service for citizens reduce risks of corruption.”
Simply stated, before writing and speaking about waging a struggle against corruption, the candidates of the ARF-D and the RPA, who hold the levers of government, should have initially reflected on the reasons for the spread of corruption, if not in their platforms than at least in their public pronouncements. They should have discussed what extensive anti-corruption campaign they have implemented, or more correctly haven’t implemented, during the past five years rather than making election campaign promises to do so. When evaluating their activities while in power they remain silent as to these and other failings.
Levon Ter-Petrosyan, Armenia’s first President and current candidate for the same post, stated at a public rally held on November 16, 2007 that,
“After all of this, we quite understandably expect to face a legitimate question: weren’t there any corrupt ministers, or abusers of official position, or any other illegalities committed under the former authorities? Of course there were - how could they be avoided? These phenomena exist in all societies, even the most law-abiding. These faults have accompanied humanity ever since the first state was established, and shall always exist in one form or another. But it is one thing to deal with isolated phenomena, individual transgressions, and quite another with group or organized crime. Figuratively speaking, it’s the difference between a lone prostitute and a house of prostitution, or an individual thief and a gang. Even the Criminal Code establishes different penalties for these - mild for the former, and far heavier for the latter. The former leadership, operating in conditions of war, an energy crisis, and economic shock therapy, did all they could to fight against these phenomena. And if we failed in our task, the current authorities, who had neither the desire, nor the Christian grace to forgive us, should have continued the fight.”
In his actual pre-election platform Ter-Petrosyan continues his critique of the current regime when speaking about corruption,
“Although the grave socio-economic conditions in Armenia are caused, in part, by objective factors, namely the blockades, the consistent increase in world oil prices, and the continuing decline in the exchange rate of the dollar, their principal cause is connected to bad governance, the misguided economic policies of the current authorities, and rampant corruption, which is systemic in nature and run by those at the top of the regime.
This exploitation and robbery of the people takes place not only through a system of organized and opaque mechanisms, but also through outright crime at the state level, such as the disappearance of the revenues for the gas supplied by HayRusGasArd, the manipulation of statistics concerning imported gasoline and Kazakh gas, and illegal transactions on mines, reserve land, land plots in urban zones, and the privatization of public property.”
In his platform Ter-Petrosyan states in his platform that in order to,
“ Restore the rule of law, by strengthening the judicial foundations of the State and improving the moral and psychological climate in the country” the following urgent measures are called for - “Fiercely combating corruption, abuse of official position, bribery, extortion, statistical fraud, and criminal activity, including economic crime”
Artashes Geghamyan, leader of the National Unity Party, devotes a separate chapter to the issue of corruption in his ‘Program of Creation’ where he criticized the current leadership while saying nothing of the former rulers. Today, however, Geghamyan is essentially carrying out a campaign of negative publicity against the former leaders. In fact, the essence of the ‘Program of Creation’ is the same ‘Anti-Crisis Program’ that he proposed before the 2007 National Assembly elections. In other words, a critique of the present leaders and the additions are qualifications regarding Ter-Petrosyan and his team.
Thus, Geghamyan, in his platform’s chapter entitled ‘Anti-corruption politics’, states that, “In accordance with the research of international organizations (the 2006 lecture entitled ‘Transitional Nations’ conducted by Freedom House; the 2006 Gallup Corruption Study; the World Bank's 2006 report entitled 'The struggle against corruption in transitional economy nations’) it's noted that, despite the 2003 Anti-corruption Strategy and the formulation of measures designed for its implementation and the creation of a high-level Anti-Corruption committee formed in 2004, in terms of corruption's various components the situation is worse today than in 2002.»
This is exactly the issue that those political parties who comprise a part of the government must take responsibility for, including their presidential candidates.
Geghamyan concludes that, «Essentially corruption is the result of the absence of political will on the part of the authorities as well as a consequence of their being a source of corruption. This social evil is mostly conditioned on the widespread corruption within the entire electoral system, a system fashioned by the regime.» He also proposes various avenues of struggle to fight corruption including, working against the infiltration of criminal elements with the National Assembly, the creation of procedures by which society can scrutinize the actions of the government, the question of prohibiting officials from running companies, intensifying administrative and criminal accountability regarding tax evasion, etc.»
Arman Melikyan is the candidate who writes about corruption in his platform at greatest length. In general, while writing about various sectors and their manifestations, he extensively reflects on their essence and international experiences.
«The corrupt governmental system in Armenia is already formed and has reached a zenith in its development. It was possible for this to not have taken place had Armenia's new leaders not permitted, by the application of preventative measures, the coalescence of the government system and business to flourish ever since the independence of the country. Needy government officials, employing the levers of power at their disposal, gradually started to be sucked into corrupt processes, and thus causing material and moral damage to our nation. Today, those manifestations of a non-systematic state of corruption on a personal level have, through a creative development process, have grown into a seemingly solid and undefeatable system of corruption.»
In the fight against corruption Melikyan views the following as required steps: salary increases for government officials, the existence of a free and independent mass media, an informed civil society, etc. In his estimation, «The corrupt governmental system operating in our country doesn't engender confidence concerning our government and lays a foundation whereby large international players view Armenia not as an equal partner but as their regional underling when it comes to their political interests.
Of course, the anti-corruption clauses in the candidates' platforms really don't differ all that much. Except for Serzh Sargsyan, all the others essentially stress the need for fundamental changes to occur. It is another question whether the candidates will have the necessary political will not to yield to the temptations of corruption and to wage more than a symbolic struggle against it.