Արագաչափի «զոհն» այս անգամ իրավաբան է. նա դատի է տվել ՃՈ-ին
Երևան քաղաքի Սևանի խճուղում տեղադրված արագաչափը վերջերս ֆիքսել է երթևեկող «Մերսեդես Բենցի» խախտումը՝ արագության գերազանցում 24 կմ/ժ-ով: Վարորդը դեռ ոչ միայն չի վճարել 30 հազար դրամ տուգանքը, այլև այս դեպքը նրա համար առիթ է դարձել` դատական կարգով քննության առարկա դարձնելու վարչական ակտ նշանակող մարմնի` ճանապարհային ոստիկանության գործունեության օրինականությունը:
Վարորդը՝ «Իրավունքի գերակայություն» ՀԿ-ի համահիմնադիր, «Արնի Քընսալթ» փաստաբանական գրասենյակի փոխտնօրեն Արա Ղազարյանը, դիմել է Վարչական դատարան` նշանակված վարչական տուգանքը անվավեր ճանաչելու պահանջով: Նա ոստիկանության` վարչական ակտ նշանակելու այս որոշումը համարում է ոչ իրավաչափ: Ա. Ղազարյանի հայցապահանջի իրավական հիմքերը «կարգազանց» մի շարք վարորդների կարող են ազատել վարչական տուգանքից:
Վարչական ակտն անվավեր է, քանի որ չի հանձնվել հասցեատիրոջը օրենքով սահմանված ժամկետում
Վարույթ իրականացնող մարմինը վարչական ակտը պարտավոր է ընդունել իրավախախտման հատկանիշները պարզելուց հետո` 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Սա` ըստ «Տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով իրականացված վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի:
Նույն հոդվածի 2-րդ մասն էլ սահմանում է, որ վարչական ակտը հանձնվում է հասցեատիրոջը այն ընդունելուց հետո` եռօրյա ժամկետում:
Ա. Ղազարյանի հայցապահանջի իրավական հիմքերի թվում է օրենքի 7-րդ հոդվածի այս երկու մասերի խախտման փաստը:
Արագաչափ սարքը լուսանկարել է մեքենան 2013թ. հուլիսի 5-ին, իսկ ոստիկանությունը իրավախախտման վերաբերյալ որոշումն ընդունել է հուլիսի 17-ին (հոդվածի 1-ին մասի սահմանած առավելագույն ժամկետի խախտմամբ):
Հուլիսի 17-ին կայացրած որոշումը ոստիկանությունը վարորդին ուղարկելու նպատակով փոստային բաժանմունքին է հանձնել օգոստոսի 4-ին (հոդվածի 2-րդ մասի սահմանած առավելագույն ժամկետի խախտմամբ):
Արդյունքում` վարորդը հուլիսի 5-ին տեղի ունեցած դեպքի մասին տեղեկացել է միայն մեկ ամիս անց:
Մինչև վարչական դատարան դիմելը Ա. Ղազարյանը վարչական բողոք է ներկայացրել ճանապարհային ոստիկանության պետ Արսեն Գալստյանին: Վերջինս մերժել է բողոքը` վկայակոչելով Վճռաբեկ դատարանի որոշումներից մեկը` որպես նախադեպային որոշում: Այս որոշումը, սակայն, ինչպես նշում է իրավաբանը, վերաբերում է վարչական ակտի մասին տեղեկանալու իրավունքին: Իսկ Ա. Ղազարյանն այժմ վաչական դատարանում վիճարկում է ոչ թե վարչական ակտի մասին տեղեկանալու իրավունքը, այլ վարչական ակտը օրենքով սահմանված ժամկետի խախտումով հասցեատիրոջը հանձնելը:
| Արա Ղազարյան |
Իրավաբանի խոսքով՝ վարչարարության գործընթացը պետք է որոշակի լինի, ժամկետները խախտելը զրկում է քաղաքացուն պաշտպանվելու հնարավորությունից:
«Նրա հիշողությունից ջնջվում են իր պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ փաստեր, հանգամանքներ, տպավորություններ և այլն։ Հենց այս երևույթը նկատի ունենալով է օրենսդիրը ժամկետային սահմանափակումներ սահմանել, ինչպես նաև սահմանել է դրանք հարգելու իմպերատիվ պահանջ. պետական մարմնի համար որևէ հայեցողություն այստեղ սահմանված չէ»,- նշում է Ա. Ղազարյանը։
Արագության սահմանափակման գոտու ավարտի մասին ճանապարհային նշանը՝ անթույլատրելի վայրում
Կառավարության որոշմամբ` երկու ուղղությամբ երթևեկության մեկ, երկու կամ երեք գոտիներ ունեցող ճանապարհներին «Առավելագույն արագության սահմանափակման գոտու վերջ» նշանը պետք է տեղակայել միայն ճանապարհի ձախ կողմում:
Աճառյան փողոցը երկու ուղղությամբ էլ ունի երեք երթևեկելի գոտի։ Համաձայն վերոնշյալ որոշման` 80կմ/ժ արագության սահմանափակման գոտու ավարտն ազդարարող նշանը պետք է տեղադրված լիներ հանդիպակաց ուղղության երթևեկելի մասի ձախ կողմում, սակայն տեղակայված է ճանապարհի աջ կողմում:
Այս դեպքում, ինչպես նշում է Ա. Ղազարյանը, որևէ վարորդ ապահովագրված չէ վարչական պատասխանատվության ենթարկվելուց, քանի որ նշանը կարող է անտեսանելի լինել:
«Այն հանգամանքը, որ 2-րդ գոտով երթևեկող վարորդի համար 3.25 նշանը կլինի անտեսանելի, հաստատվում է իմ կողմից կատարված 3.25 նշանի լուսանկարներով, որոնք ես կատարել եմ ճանապարհի հանդիպակաց երթևեկելի մասի ձախ կողմից։
Նույնիսկ նման մեծ հեռավորության դեպքում միջին չափի բեռնատարը գրեթե ծածկում է նշանը։ Ակնհայտ է, որ եթե նույն լուսանկարը արված լիներ 3.25 նշանի երթևեկելի մասի 2-րդ կամ 3-րդ գոտուց, նշանը անտեսանելի կլիներ»,- նշում է Ա. Ղազարյանը։
Թակարդու՞մ, թե՞ իրավական կարգավորում. որտե՞ղ են արագաչափերի տեղադրման նորմատիվ իրավական ակտերը
«Շատ կարևոր է տեսնել, թե որտեղ են դրված այդ չափիչ սարքերը: Արդյոք նորմատիվ իրավական ակտ կա՞ դրա հիմքում, թե՞ ոստիկանը ոնց որոշել, այդտեղ Էլ դրել է: Վարչարարության հիմնական սկզբունքներն են այստեղ դեր խաղում` անհրաժեշտության սկզբունք, պիտանիության սկզբունք և այլն… Արդյոք հետազոտություն արվե՞լ է տեղադրելուց առաջ: Երբ որևէ փողոցում արագաչափ է դրվել, պարզե՞լ են` անհրաժե՞շտ է, թե՞ ոչ: Թե՞ դրել են միայն նրա համար, որ վարորդը գնա ու դիտմամբ խախտի»,- ասում է Ա. Ղազարյանը:
Իրավաբանի կարծիքով` սա թակարդում է, որովհետև վարորդի համար տրամաբանական է, որ մայրաքաղաքից դուրս շարժվելուն զուգընթաց պետք է մեծացնի արագությունը, ոչ թե նվազեցնի:
Նա պարզել է, որ նախկինում` «ոչ վաղ անցյալում», հակառակն է եղել:
«Աճառյան փողոցի այս հատվածում սահմանված էր 60 կմ/ժ արագություն և տեղադրված էր տեսախցիկ, իսկ քաղաքից դուրս գալիս՝ 80 կմ/ժ արագություն։ Նման իրավակարգավորումը ողջամիտ էր, անհրաժեշտ ու համաչափ։ Սակայն մի որոշ ժամանակ անց տեսախցիկը հանվեց, ու նշված վայրում թույլատրելի արագության չափը մեծացվեց։ Դրա փոխարեն տեսախցիկը տեղադրվեց մոտ 2 կմ հեռու՝ քաղաքի ելքից դուրս, և հենց այս հատվածում թույլատրելի արագությունը նվազեցվեց՝ 60 կմ/ժ»,- նշում է Ա. Ղազարյանը։
Խախտում անելու հավանականությունը, իրավաբանի կարծիքով, այս դեպքում շատ մեծ է, քանի որ իրավակարգավորումը անտրամաբանական է: «Ավելին, նման կարգավորումը դրդում է վարորդներին կատարել իրավախախտում և իր բնույթով կարելի է որակել որպես իրավախախտում կատարելու դրդչություն»,- նշում է Ա. Ղազարյանը։
Ոստիկանությունը, իրավաբանի խոսքով, պետք է ցույց տա այն նորմատիվ իրավական ակտը, որի հիման վրա տվյալ վայրում տեղադրվել է արագաչափը: «Բաց այստեղ նաև ուրիշ հարց է առաջանում,- նշում է Ա. Ղազարյանը,- արդյո՞ք ոստիկանությունը իրավունք ունի նորմատիվ իրավական ակտ սահմանել: Նորմատիվ իրավական ակտ իրավունք ունի սահմանել նախարարը, կառավարությունը, բայց չէ՞ որ ոստիկանության կարգավիճակը կառավարությանն առընթեր է, և նրան զրկեցին նախարարության կարգավիճակից»:
Վիճակագրություն չեն տրամադրում` արդյոք նվազե՞լ են խախտումները, թե՞ ոչ
Հայցապահանջի իրավական հիմքերը իրավաբանն այժմ մտածում է վիճարկել ոչ միայն վարչական դատարանում, այլև հասցնել մինչև Սահմանադրական դատարան: Պարզվել է նաև, որ ոստիկանությունը չի տրամադրում տեղեկատվություն` տեսանկարահանող և լուսանկարահանող սարքերի տեղադրումից հետո ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների քանակի վերաբերյալ:
«Իրականում նման վիճակագրություն արվում է,- նշում է Ա. Ղազարյանը, բայց միգուցե խնդիր կա, որ չեն տալիս, միգուցե վերցնում ենք այդ վիճակագրությունը և տեսնում ենք, որ ոչինչ չի՞ փոխվել: Միգուցե շատացել են խախտումները, որովհետև իրականում թակարդում է արվում»:
Տուգանքի նվազագույն շեմը նվազագույն զամբյուղի գրեթե մեկ երկրորդն է
«Հերիք է որ վարորդը 24 կմ/ժ արագությամբ ավել քշի ու ընկնում է 30 հազարի տակ: Աբսուրդ է, տուգանքի նվազագույն շեմը դրել են նվազագույն զամբյուղի մեկ երկրորդը»,- ասում է Ա. Ղազարյանը:
Այս դեպքում, իրավաբանի խոսքով, գործ ունենք վարչական ակտի անհամաչափության խնդրի հետ: «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքով` վարչական վարույթ իրականացնող մարմինը վարչարարությունն իրականացնելիս պետք է առաջնորդվի համաչափության և կամայականության արգելքի սկզբունքներով:
Սահմանադրական դատարանում, Ա. Ղազարյանի կարծիքով, վիճարկելու հարց է նաև վարչական ակտի անհամաչափությունը:

На этот раз «жертвой» спидометра стал юрист. Он подал в суд на ДП
Спидометр, установленный на севанской трассе при выезде из Еревана, недавно зафиксировал превышение скорости на 24 км/ч автомобилем марки «Мерседес Бенц». Водитель не только заплатил штраф в размере 30 тысяч драмов, но и использовал этот повод для обращения в суд с целью установления законности действий Дорожной полиции, составившей административный акт.
Водителем «Мерседеса» оказался соучредитель общественной организации «Приоритет права», заместитель директора адвокатской конторы «Арни Консалт» Ара Казарян, который обратился в Административный суд с треботванием признать недействительным назначенный ему штраф. Решение полиции Казарян считает неправомерным. Правовые основания иска Ара Казаряна могут избавить ряд «недисциплинированных» водителей от административрных штрафов.
Административный акт недействителен, так как не был вручен адресату в установленный законом срок
Согласно закону, осуществляющий производство орган обязан составить административный акт в течение семи дней после установления признаков правонарушения. Кроме того, административный акт вручается адресату в трехдневный срок после его составления.
В числе правовых оснований иска А.Казаряна лежит факт нарушения этих двух требований закона. Спидометр зафиксировал автомобиль 5 июля 2013 г., а полиция приняла решение о правонарушении 17 июля. С целью вручения водителю данного решения полиция передала его в почтовое отделение 4 августа. В результате о произошедшем 5 июля случае водитель был оповещен только через месяц.
До обращения в Административный суд А.Казарян представил административную жалобу на начальника Дорожной полиции Арсена Галстяна. Последний отклонил жалобу, сославшись в качестве прецедентного на одно из решений Кассационного суда.
| Ара Казарян |
Однако, как отмечает юрист, указанное решение касается права получать информацию об административном акте. А Казарян оспаривает в Административном суде не свое право на получение информации об административном акте, а передачу адресату административного акта с нарушением установленного законом срока.
По словам юриста, процесс администрирования должен быть четким, нарушение сроков лишает гражданина возможности защищаться.
«Из его памяти стираются небходимые для защиты обстоятельства, факты, впечатления и т.д. Именно с учетом этого фактора законодатель ввел ограничение сроков, а также установил требование уважать их»,- отметил А.Казарян.
Дорожный знак об окончании действия зоны ограничения скорости установлен в недопустимом месте
Решением правительства на дорогах с одной, двумя или тремя полосами движения в обе стороны знак об окончании действия зоны максимального ограничения скорости должен быть установлен на левой стороне.
Улица Ачаряна имеет в обоих направлениях две полосы движения. Согласно вышеупомянутому решению, знак об окончании зоны ограничения скорости в 80 км/ч должен быть установлен слева от встречного движения, между тем он установлен справа.
В этом случае, как отмечает А.Казарян, ни один водитель не застрахован от привлечения к административной ответственности, поскольку может не заметить знак.
«То обстоятельство, что для водителя, едущего по второй полосе, знак 3,25 не будет виден, подтверждает снимок этого знака, сделанный мной слева от встречного движения на дороге»,- отмечает А.Казарян.
Ловушка или правовое урегулирование? Где правовые нормативрные акты установки спидометров?
«Очень важно видеть, где установлены эти спидометры. Лежит ли в основе их установки нормативный правовой акт или спидометры установлены там, где решил сотрудник Дорожной полиции? В данном случае играют роль основные принципы администрирования: принцип необходимости, принцип пригодности и т.д. Было ли проведено соответствующее изучение до установки спидометров или их установили специально для того, чтбы водитель допускал нарушения?»,- спрашивает Ара Казарян. По мнению юриста, это ловушка, поскольку, по логике, водитель понимает, что по мере удаления от столицы скорость должна увеличиваться, а не уменьшаться.
Он выяснил, что в «недалеком прошлом» было наоборот
«На этом участке улицы Ачаряна была установлена видеокамера, а скорость составляла 60 км/ч. Подобное праворегулирование было логичным, необходимым и правомерным. Однако через некоторое время видеокамеру сняли и в указанном месте увеличили допустимую скорость. А видеокамеру установили через два километра, при выезде из города, и именно здесь допустимая скорость была снижена до 60 км/ч»,- говорит А.Казарян.
По его мнению, в данном случае вероятность допущения нарушения очень велика, поскольку праворегулирование нелогично: «Более того, подобное регулирование толкает водителей на совершение правонарушения».
Полиция должна показать тот правовой нормативный акт, на основе которого в данном месте был установлен спидометр, утверждает юрист и добавляет: «Здесь, однако, возникает другой вопрос: имеет ли право полиция принимать нормативный правой акт? Такое право имеет министр, правительство. Между тем полицию лишили статуса министерства, эта структура действует при правительстве».
Статистику о том, сократилось или увеличилось количество нарушений, не предоставляют
Сейчас юрист подумывает о том, чтобы оспорить правовые основания иска не только в Административном, но и в Конституционном суде. Выяснилось таже, что после установки на дорогах устройств фотовидеофиксации полиция перестала предоставлять информацию о количестве нарушений правил дорожного движения.
«В действительности такая статистика существует,- отмечает Ара Казарян, - но раз не предоставляют, значит, есть проблема. Возможно, изучив эту стастистику, мы увидим, что ничего не изменилось. Возможно, количество нарушений увеличилось, потому что в действительности установлены ловушки».
Минимальный порог штрафа составляет почти половину минимальной корзины
«Водителю достаточно превысить скорость на 24 км/ч, чтобы его оштрафовали на 30 тысяч драмов. Это абсурд. Минимальный порог штрафа установлен в размере половины минимальной корзины»,- говорит Ара Казарян. По его словам, в этом случае мы имеем дело с проблемой несоразмерности правового акта. По закону «Об основах администрирования и административном производстве» при осуществлении администрирования соответствующий орган должен руководствоваться принципами соразмерности и запрета на произвол.
В Конституционном суде, по словам А.Казаряна, будет оспорен также вопрос о несоразмерности административного акта.