Նոր հայց «Նաիրիտի» դեմ. իրանական ընկերությունը պահանջում է սնանկ ճանաչել գործարանը
Անցյալ տարվա նոյեմբերին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գրանցված SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերությունը դատի է տվել «Նաիրիտ գործարան»-ին: Ընկերությունը պահանջում է սնանկ ճանաչել գործարանը:
Շենգավիթի դատարնում, նախագահությամբ դատավոր Արա Կուբանյանի, այսօր ընթացավ ընդդեմ «Նաիրիտ» գործով նախնական դատական նիստը: Սակայն այն կարճ տևեց:
Իրանական ընկերության շահերը դատարանում ներկայացնող Վրեժ Խաչիկյանը նիստին չէր ներկայացել: Փոխարենը նա դատարանին գրավոր միջնորդություն էր ուղարկել` խնդրելով հետաձգել դատական նիստը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դեռ չեն հասցրել ձեռք բերել անցյալ նիստին գործարանի ներկայացուցչի պահանջած` իրանական ընկերության գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ փաստաթղթերը, քանի որ դրանք պետք է ուղարկվեն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից: Վրեժ Խաչիկյանը հիմնավորել է, որ անհրաժեշտ է ավելի երկար ժամանակ և խնդրել է նիստը մեկ ամիս ժամկետով հետաձգել` պատշաճ կերպով բոլոր փաստաթղթերը ներկայացնելու համար:
«Նաիրիտի» ներկայացուցիչ Նելլի Թովմասյանը նշեց, որ նշված փաստաթղթերը հնարավոր էլ չի ստանալ, քանի որ, իրենց կարծիքով, այդ ընկերությունը գոյություն չունի: Այնուամենայնիվ, նա չառարկեց նիստը մեկամսյա ժամկետով հետաձգելու միջնորդությանը` կողմի դատավարական իրավունքը պահպանելու նպատակով:
Դատարանը որոշեց միջնորդությունը բավարարել և հնարավորություն տալ կողմին ներկայացնել այդ փաստաթղթերը: Դատական նիստը հետաձգվեց մինչև մարտի 10-ը՝ ժամը 11:00-ն:
«Հետքը» փորձեց գործի մասին մանրամասներ ճշտել «Նաիրիտի» ներկայացուցչից, սակայն վերջինս խուսափեց մանրամասներ պատմելուց` նշելով, որ առկա պարտավորությունը վիճելի պարտավորություն է. «Մենք կասկածի տակ դնում ենք այն պատճառով, որ նրանք առայժմ փաստաթուղթ չեն ներկայացրել»,- ասաց ներկայացուցիչը:
Այնուամենայնիվ, Նելլի Թովմասյանը չժխտեց, որ «Նաիրիտը» պարտավորություն ունեցել է SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության նկատմամբ: Ներկայացուցիչն ասում է, որ այդ պարտավորությունը շատ վաղուց էր` 2006-2007թթ.-ին, և իրանական ընկերության հետ համագործակցել են մինչև 2008-2009թթ.: Համագործակցությունը եղել է ապրանքի առք ու վաճառքի տեքով:
«Կներեք, ձեր հարցերին պատասխանելու լիազորություն ես այս պահին չունեմ»,-մյուս հարցերին այսպես պատասխանեց «Նաիրիտ գործարան»-ի ներկայացուցիչը:
Հիմա մի զուգադիպության մասին. SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության հասցե նշված է Իրանի Հանրապետություն, Թաբրիզ, Ազատի փողոցը: Այս նույն հասցեում (որն, ի դեպ, շատ տարօրինակ ու անորոշ է, քանի որ չունի ոչ հստակ շենքի, ոչ էլ բնակարանի հասցե) էր գրանցված «Նաիրիտի» դեմ հայց ներկայացնող մեկ այլ ընկերության` «Նումարդ թրեյդինգ» ՍՊԸ-ի իրավանախորդը` Esmaeil Motavalli Soufiani Traiding-ը: Հիշեցնենք` «Նումարդ թրեյդինգ»-ը դիմել էր դատարան` գործարանից շուրջ շուրջ 5 մլրդ դրամ գումար բռնագանձելու պահանջով:

A preliminary court session scheduled today in the Court of First Instance of Shengavit Administrative District of Yerevan was postponed, as the plaintiff's representative, Vrezh Khachikyan, did not appear in court.
The Iranian company's counsel, instead, had sent a written motion to the court, asking the court date to be postponed, since he had not yet managed to gather the documents concerning the company's activities, which Nairit Plant's counsel had requested at the last court session, as the documents need to be obtained from Iran where SandbadTir INTL Transport Co. Ltd is registered. Khachikyan requested more time and asked the court date to be postponed for one month.
Nairit Plant's representative, Nelli Tovmasyan, however, is convinced that the plaintiff cannot obtain those documents as, in her and her client's opinion, the Iranian company doesn't even exist. However, Tovmasyan didn't object the motion.
The court granted the request and assigned the next court date for March 10 at 11 am.
Hetq attempted to obtain more details regarding the case from Tovmasyan; however, she avoided getting into details, saying that the liability for which her client is being sued is disputable. "We doubt it because they have not yet presented any documents," she said.
Regardless, Nairit Plant's counsel didn't deny that her client had a liability toward  SandbadTir INTL Transport Co. Ltd. She said it was from long ago, 2006–2007, and her client worked with the Iranian company till 2008–2009 in the area of buying and selling.
"I'm sorry, [but] I am not authorized to answer your questions at this time" was her reply to other questions posed by Hetq.
By sheer coincidence, another company, Esmaeil Motavalli Soufiani Trading, the predecessor of Numard Training CJSC, which has also sued Nairit Plant, is registered at the same address in Iran as SandbadTir INTL Transport Co.LTD — on Azat Street in Tabriz. Recall, Numard Training CJSC had gone to court to exact about 5 billion AMD (about $12,345,700 USD) from the Armenian rubber factory.