Զինվորներին՝ պատժել, հրամանատարներին՝ խնայել
Դատարանների կենտրոնական արխիվում ուսումնասիրելով պատժի առավելագույն չափի դատապարտված զինվորների գործեր` տեսնում եմ, որ բանակում տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունների մեջ մեղադրվում են շարքայինները, իսկ հրամանատարական կազմը շատ հաճախ պատասխանատվության է ենթարկվում` 1-2 տարվա պայմանական պատիժներով: Բանակում պետական պատասխանատվության թույլ լինելու մասին տարիներ շարունակ բարձրաձայնում են տեղական ու միջազգային հասարակական տարբեր կառույցներ, սակայն զինադադարից հետո զորամասերում բռնությունների, մահվան դեպքերը չեն նվազում: Տարբեր տվյալների համաձայն, 1994 թ.-ից մինչ օրս հայկական զորամասերում գրանցվել է շուրջ 1500 մահվան դեպք:
Արխիվում ծանոթացա նախկին շարքային, 18 տարի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի ցմահ դատապարտյալ Աշոտ Մանուկյանի երեքհատորյա քրեական գործին: Այս անգամ հնարավոր դատական սխալի մասին չէ, որ ցանկանում եմ բարձրաձայնել, այլ թե ինչպես է զորամասի հրամանատարության թողտվությամբ հենակետում կատարվել առանց վերահսկողության մնացած երեք զինվորի սպանություն:
Շարքային Աշոտ Մանուկյանը, ով կատարված հանցանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, դատապարտվել է մահապատժի` գնդակահարության ձևով (մահապատժի դատավճիռները 1991 թ.-ից չէին իրագործվում. մորատորիում էր հայտարարված, 2003 թ.-ին մահապատիժը հանրապետության նախագահի հրամանագրով փոխարինվեց ցմահ ազատազրկման), իսկ «Պեմզաշեն» տեղամասի վերահսկողության համար պատասխանատու վերադասները՝ 1-2 տարվա պայմանական պատիժներով: Աշոտ Մանուկյանը 18 տարի բանտում է: Դատապարտվել է 20 տարեկանում: Թե նախաքննության, թե դատավարության ժամանակ ցուցմունքներ է տվել, որ ինքն է կրակել երեք զինվորների վրա, իսկ պատճառը եղել է պարտքի շուրջ եղած վեճը:
Դեպքը տեղի է ունեցել 18 տարի առաջ՝ զինադադարի առաջին տարիներին, 1996 թ.-ի փետրվարի 23-ին Տուֆաշեն գյուղի մոտ տեղակայված զորամասի «Պեմզաշեն» տեղամասում: Դեպքից մեկ օր անց միայն հենակետում հայտնաբերվել են շարքայիններ Վլադիկ Օսիպյանի, եղբայրներ Սամվել ու Սերգեյ Վարդանյանների դիակները: Դեպքի վայրից կորել էին նաև երեք զինվորներին ամրակցած ԱԿՄ տեսակի ավտոմատները: Պահակակետում ծառայություն է անցկացրել 4 զինվոր, սակայն այդ օրը նրանցից մեկը` Գևորգ Խալաթյանը, հենակետում չի եղել, ինքնակամ լքել է պահակակետը: Իսկ դատավարության սկսվելուն պես նա մեկնել է Լեհաստան, թեպետ եղել է առանցքային վկաներից մեկը: Փաստորեն, պահակակետում մնացած երեք զինվորները մնացել են մենակ` առանց հրամանատարկան կազմի` սպաների ու ենթասպաների հսկողության:
Աշոտը հայտնաբերվել է փետրվարի 26-ին հորաքրոջ տանից, ինքնակամ ցույց է տվել շենքի մուտքում` 4-րդ ու 5-րդ հարկերի մեջտեղում, խորդանոցի մոտ պահված երեք զենքերը: Աշոտը Տուֆաշեն գյուղի զորամասում ծառայող նախկին զինվոր է եղել, այդ զորամասից տեղափոխվել է նախ Ղարաբաղ, ապա Կարմիր` ծառայությունը շարունակելու: Սակայն նախկին ծառայակիցներից Վլադիկը նրան պարտք է եղել 7000 դրամի չափով, որն էլ չի կարողացել վճարել: Այդ օրը, ըստ Աշոտ Մանուկյանի ցուցմունքի, ինքն ինքնակամ լքել է Կարմիրում գտնվող իր զորամասը ու եկել նախկին զորամաս, բարձրացել «Պեմզաշեն» պահակակետ իր պարտքի հետևից: Պարտքի պատճառով վեճ է եղել իր ու Վլադիկի միջև: «Պահակակետի երեք զինվորները հարձակվեցին ինձ վրա»,- իր ցուցմունքում նշել է Աշոտ Մանուկյանը: Այդ պահին Աշոտը վերցրել է կացարանում դրված զենքերից մեկն ու կրակ բացել:
Հարց. ինչպե՞ս է այլ զորամասի զինծառայողը ինքնակամ լքել իր զորամասը, եկել հասել նախկին զորամաս, բարձրացել պահակակետ, անգամ մեկ գիշեր մնացել այնտեղ: Վկաներից մի քանիսը իրենց ցուցմունքներում նշում են. «Սպաներն ու ենթասպաները օրերով, ամիսներով չէին բարձրանում հենակետեր, մենք ուտում էինք հաց ու սոխ, մենակ ներքև էինք իջնում հաց ստանալու»:
Հարց. ո՞ւմ վրա է դրված եղել «Պեմզաշեն» տեղամասի պահպանության պատասխանատվությունը: Պատասխանատուն, ըստ հրամանի, ավագ լեյտենանտ Վասիլ Հովսեփյանն է եղել, իսկ հսկողությունը դրված է եղել գնդապետ, զորամասի շտաբի պետ Վալերի Գրիգորյանի վրա: Տեղանքում ստուգումեր պիտի իրականացնեին սպաներ Կարեն Կարախանյանն ու Գրիշա Ալեքսանյանը: Նշված չորս անձինք անգամ չեն կալանավորվել, երբ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել իրենց պարտականություններում դրսևորած անփութության համար: Նրանցից մեկի նկատմամբ կիրառվել է հրամանատարության հսկողության հանձնում, իսկ երեքի նկատմամբ` ստորագրություն հանրապետությունից չբացակայելու մասին խափանման միջոցները: Դատավճռով երկու երիտասարդ սպաները դատապարտվել են 2 տարվա ազատազրկման, սակայն հաշվի առնելով նրանց երիտասարդ տարիքը` դատարանը վճռել է դատավճռի կատարումը հետաձգել մեկ տարով, իսկ Կարախանյանն ու Հովսեփյանը` 1-ական տարվա ազատազրկման:
Ի դեպ, այս գործով ևս դատավճռի վերջում նշված է. «Իրեղեն ապացույցները ոչնչացնել» արտահայտությունը, ինչը քրեական գործի վերաբացման հիմքերն է վերացնում: Նաև առկա է 1990-ականների դատավճիռներին բնորոշ «Հանուն Հայաստանի Սոցիալիստական Հանրապետության» կիսաջնջված ձևակերպումը:
Պարզից էլ պարզ է, որ այս հանցագործությունը հնարավոր չէր լինի, եթե հենակետում լիներ պատշաճ հրամանատարական վերահսկողություն, եթե զորամասի պատասխանատուները ամենայն պատասխանատվությամբ մոտենային իրենց վստահված զինվորների կյանքերին:

Солдат наказывают, командиров щадят
Изучая в Центральном судебном архиве дела солдат, приговоренных к высшей мере наказания, я убедилась, что в совершенных в армии тяжких преступлениях обвиняются рядовые, а командный состав в основном привлекается к условному наказанию на 1-2 года. О слабой государственной ответственности в армии на протяжении многих лет говорили различные местные и международные общественные структуры, однако после установления перемирия число смертных случаев и применения насилия в воинских частях не уменьшилось. По различным данным, с 1994 года по сей день в армянских воинских частях было зарегистрировано около 1500 смертных случаев.
В архиве я ознакомилась с трехтомным уголовным делом бывшего рядового, содержащегося уже 18 лет в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” Ашота Манукяна, приговоренного к пожизненному заключению. На этот раз мы расскажем не о возможной судебной ошибке, а о том, как с попустительства командования на опорном пункте было совершено убийство трех оставшихся без контроля солдат.
Рядовой Ашот Манукян, который полностью признал себя виновным в совершенном преступлении, был осужден к смертной казни – расстрелу (приговоры о смертной казни с 1991 г. не приводятся в исполнение, так как в 2003 г. указом президента РА смертная казнь была заменена на пожизненное заключение), тогда как лица, ответственные за контроль над участком “Пемзашен”, отделались условным наказанием от 1 до 2 лет. Ашот Манукян уже 18 лет находится в тюрьме. Он был осужден в 20 лет. В ходе предварительного следствия и судебного процесса Манукян дал показания о том, что в трех солдат расстрелял он. А причиной стал спор из-за долга.
Случай произошел 18 лет назад, в первые годы перемирия, 23 февраля 1996 г. на участке “Пемзашен” воинской части, размещенной возле села Туфашен. Тела рядовых Владика Осипяна, братьев Самвела и Сергея Варданянов были обнаружены на опорном пункте лишь через день после произошедшего. С места события пропали также закрепленные за тремя солдатами автоматы АКМ. На охранном пункте службу несли четыре солдата, однако в тот день один из них, Геворк Халатян, отсутствовал – он самовольно покинул пункт. А сразу после начала судебного процесса уехал в Польшу, хотя был одним из ключевых свидетелей. Фактически трое солдат остались одни, без контроля офицеров.
Ашота обнаружили 26 февраля в доме его тети. Он добровольно показал место, где хранились три автомата. Ашот Манукян был бывшим солдатом воинской части, размещенной в селе Туфашен. Оттуда он был переведен в Карабах, а затем в Кармир. Его бывший сослуживец Владик был должен ему 7000 драмов, которые не мог вернуть. Из-за этих денег между ними вспыхнул спор. В своих показаниях Ашот Манукян отметил: “Трое солдат охранного пункта набросились на меня”. В этот момент Ашот схватил находившееся в помещении оружие и открыл огонь.
Вопрос: каким образом военнослужащий воинской части самовольно покинул ее, добрался до своей бывшей воинской части, поднялся на опорный пункт и даже остался там на одну ночь? Некоторые свидетели в своих показаниях отметили: “Офицеры и младшие офицеры днями и месяцами не поднимались на опорные пункты. Мы питались хлебом и луком. Спускались вниз только за хлебом”.
Вопрос: на кого была возложена ответственность за охрану участка “Пемзашен”? Согласно приказу, ответственным был старший лейтенант Васил Овсепян, контроль был возложен на полковника, начальника штаба воинской части Валерия Григоряна.
Проверку местности должны были провести офицеры Карен Караханян и Гриша Алексанян. Всем четверым было выдвинуто обвинение в служебной халатности, но они даже не были арестованы. Двое молодых офицеров по приговору суда были осуждены к двум годам лишения свободы, однако суд, учитывая их возраст, решил отсрочить исполнение приговора на год. Караханян и Овсепян получили по одному году лишения свободы.
Отметим, что по этому делу также в конце судебного приговора указано: “Вещественные доказательства уничтожены”.
Совершенно ясно, что это преступление могло не произойти, если бы за опорным пунктом соблюдался надлежащий командный контроль, если бы руководители воинской части со всей ответственностью оберегали жизни солдат, которых им доверили.