Կապանցիները քաղբանտարկյալների գործով գուցե դիմեն միջազգային կառույցներին
Կապանում արդեն ավարտվել է ի պաշտպանություն քաղբանտարկյալների ստորագրահավաքը, որը կազմակերպվել էր նախորդ տարի նոյեմբերի 5-ին Մաշտոցի պողոտայում ձերբակալվածների ազատման պահանջով:
Նախաձեռնող խմբի անդամ Գևորգ Գասպարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ստորագրահավաքը տևել է 4 օր՝ փետրվարի 3-7-ը: Դրա արդյունքում հավաքվել է 1538 ստորագրություն: Գ. Գասպարյանի խոսքով՝ ձերբակալվածների շարքում կա 3 կապանցի՝ Ալեք Պողոսյանը, Արմեն Հովհաննիսյանը և ծննդով կապանցի Շանթ Հարությունյանը: «Մեր նպատակն այն չէր, որ շատ ստորագրություններ հավաքենք, գիտենք, որ իշխանություններին անիմաստ է դիմելը»,- նկատեց Գ. Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենք նպատակ ունեին քաղաքացիներին տեղեկացնել ստեղծված իրավիճակի մասին, հայտնել, որ քաղբանտարկյալներ կան, և պետք է պայքարեն նրանց ազատման համար: Գևորգը նաև նշեց, որ իրենք չէին սպասում, որ կապանցիներն այդքան ակտիվ մասնակցություն կցուցաբերեին, և նրանցից ամեն մեկն իր աջակցությունն էր հայտնել նախաձեռնության անդամներին: Ըստ նրա՝ հաջորդ քայլը գուցե լինի միջազգային կառույցներին դիմելը և ստորագրությունների պատճեններն ու արձանագրությունները ներկայացնելը: Դա, ըստ Գևորգի, նախաձեռնող խմբի օրակարգային հարցերից մեկն է:

A petition in defense of political prisoners, demanding the release of demonstrators arrested on Mashtots Ave. on November 5, 2013, organized in Kapan from February 3–7, 2014, collected 1,538 signatures, one of the organizers, Gevorg Gasparyan, informed Hetq.
By Gasparyan's account, there are 3 Kapan residents among those detained — Alek Poghosyan, Armen Hovhannisyan, and Shant Haroutyunyan who was born in Kapan.
"Our goal wasn't to collect a lot of signatures. We know that appealing to the ruling authorities is pointless," he remarked. Their goal, he said, was to inform citizens of what happened, to make them aware that there are political prisoners and they must fight for their release. Gasparyan also said they weren't expecting such active participation from Kapan residents, every one of whom expressed his support to organizers.
The next step, Gasparyan says, is perhaps appealing to international organizations and submitting the records and signature copies. This is one of the issues on the organizing group's agenda, he added.