Վրաստանից տախտակ է տեղափոխել, Իրանից՝ թմրամիջոց
Շուրջ մեկ տոննա թմրամիջոց փոխադրող բեռնատարն արդեն մեկ անգամ անցել էր Հայաստանի տարածքով: Այն Վրաստանից տախտակ է փոխադրել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:  Իրանում տախտակը բեռնաթափել ու հետ էր վերադառնում: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուի պաշտպան Արտակ Գարոյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 17-ին Մեղրիի մաքսատանը Իրանից Հայաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Վրաստան  ուղևորվող բեռնատարի զննման արդյունքում ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության աշխատակիցները  հատուկ հարմարեցված թաքստոցում հայտնաբերել են 927 կգ  հերոին տեսակի թմրամիջոց:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, բեռնատարի  վարորդ 1953թ-ին ծնված Վրաստանի քաղաքացի  Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին ձերբակալվել է:
Հունվարի 18-ին Երևանում ձերբակալվել էր նաև Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Թուրքիա նշված քանակության թմրամիջոցի տեղափոխման կազմակերպման մեջ մեղադրվող, 1973 թվականին ծնված,Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուն:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել մաքսանենգության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հոդվածներով: Սակայն Արտակ Գարոյանն ասում է, որ իր պաշտպանյալն իրեն մեղավոր չի ճանաչում ոչ մի հոդվածով: Ավելին, պաշտպանը ողջ ծավալով թմրամիջոցի իրացման մեղադրանքը զավեշտալի է համարում:
«Պարզվել է, որ բեռնատար ավտոմեքենայի թափքում, թմրամիջոց տեղափոխելու նպատակով, դեռևս ամիսներ առաջ, հենց նրա անմիջական մասնակցությամբ, Թուրքիայի տարածքում, նախապատրաստվել է հատուկ հարմարեցված թաքստոց»,- հայտնել էր ՀՀ ԱԱԾ-ն իր տարածած հաղորդագրության մեջ:
Պաշտպան Գարոյանն ասում է, որ սրանով ԱԱԾ-ն իր պաշտպանյալի անմեղության կանխավարկածն է խախտել, քանզի նրա մասնակցությունը կամ հատուկ թաքստոց պատրաստելը դատավճռով չի հիմնավորվել. «Չէր կարելի առանց դատավճռի նման տեսանկյունը համարել փաստ»,- մեզ հետ զրույցում հայնտեց պաշտպանը:
Նա բողոքարկել էր Օսման Ուգուրլուի խափանման միջոց կալանքի որոշումը ՀՀ վերաքննիչ դատարանում, սակայն երեկ վերաքննիչը մերժել է փաստաբանի բողոքը:
Հանրային պաշտպանը գործի վերաբերյալ այլ մանրամասներ հայտնելուց  զերծ մնաց, քանզի գործը նախաքննության փուլում է:

Из Грузии перевозил доски, из Ирана – наркотики
Грузовик, перевозивший около тонны наркотиков, один раз уже проезжал через территорию Армении. Тогда из Грузии на нем везли доски в Исламскую Республику Иран. В Иране доски разгрузили, и грузовик возвращался обратно. Об этом в беседе с “Hetq” сказал адвокат гражданина Турции Османа Узурлу Артак Гароян. Напомним, что 17 января этого года на Мегринском таможенном пункте в результате досмотра грузового автомобиля, направлявшегося из Ирана в Грузию транзитом через Армению, сотрудники таможенной службы Комитета госдоходов РА в специально оборудованном тайнике обнаружили 927 кг героина.
В следственном управлении Службы национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.215 УК РА. Водитель грузовика, гражданин Грузии Автандил Мартиашвили (1953 г.р.) был задержан. Ему выдвинули обвинение в контрабанде и незаконном обороте наркотиков.
18 января в Ереване был задержан обвиняемый в организации перевозки указанного количества наркотика в Турцию транзитом через Армению и Грузию гражданин Турции Осман Угурлу (1973 г.р.). Однако Артак Гароян говорит, что его подзащитный ни по одной статье не признает себя виновным. Более того, он считает абсурдным обвинение в реализации наркотика в полном объеме.
“Оказалось, что еще несколько месяцев назад при его непосредственном участии на территории Турции в кузове грузовика был оборудован тайник для перевозки наркотика”,- говорилось в сообщении СНБ РА.
По словам адвоката, тем самым СНБ нарушила презумпцию невиновности его подзащитного, поскольку его участие или изготовление им специально оборудованного тайника не обосновано судебным приговором. “Нельзя было без судебного приговора считать эту точку зрения фактом”,- сказал в беседе с нами Артак Гароян.
Решение об аресте Османа Угурлу адвокат обжаловал в Апелляционном суде, однако вчера его жалоба была отклонена.
Другие подробности дела общественный защитник не сообщил, отметив, что дело находится на этапе предварительного следствия.