«Նաիրիտի» աշխատակիցներին թույլ չեն տալիս գործարանից դուրս գալ և միանալ բողոքի ակցիային
«Նաիրիտ գործարանի» աշխատակիցները «Հետքին» ահազանգեցին, որ իրենց թույլ չեն տալիս միանալ այսօր կառավարության դիմաց նախատեսված բողոքի ակցիային: Գործարանի դռները փակվել են, և աշխատակիցները չեն կարողանում դուրս գալ աշխատավայրից:
Հիշեցնենք, որ «Նաիրիտ» գործարանի վերագործարկման և աշխատակիցների աշխատավարձներին վերաբերվող որևէ պաշտոնական տեղեկատվություն չի ներկայացվել, այդ պատճառով այսօր աշխատակիցները նախատեսել են բողոքի ակցիա անցկացնել կառավարության շենքի դիմաց:
Ովքեր գործարանում չեն գտնվել, արդեն իսկ հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ, իսկ ովքեր այսօր գնացել են աշխատանքի, չեն կարողանում դուրս գալ և միանալ իրենց գործընկերներին:
«Նաիրիտ գործարանի» մամուլի քարտուղար Անուշ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում  ասաց, որ այս պահին մարդիկ աշխատանքի մեջ են, և մինչև քարտերի ժամը չլրանա, թույլ չի տրվում աշխատակցին դուրս գալ գործարանից:
«Մեզ մոտ այդպես է. եթե առավոտյան 9-ին դու աշխատանքի չհասար, քո քարտը չի բացի, դու չես կարող ներս մտնել: Եթե ավելի շուտ ես ուզում դուրս գալ, պետք է հատուկ թույլտվություն ունենաս քո անմիջական ղեկավարից, որ քեզ թույլ տա դուրս գալու, իսկ եթե ոչ, քո քարտը ուղղակի չի բացում»,-
Մեր հարցին, թե արդյոք աշխատակիցները նման խնդրանքով դիմե՞լ են ղեկավարությանը, թե՞ ոչ, Անուշ Հարությունյանն ասաց, որ չգիտի այդ մասին:
Գործարանում աշխատանքային օրերին մշտական 770 աշխատող է լինում, դրա շուրջ կեսը այս պահին գործարանում է:
Անուշ Հարությունյանը նշեց, որ արդեն 13 ամսվա աշխատավարձի պարտք ունեն աշխատակիցներին, իսկ վերջին աշխատավարձը ստացել են 40 օր առաջ:

Locked Inside: Nairit Plant Employees Not Allowed to Leave Premises to Join Protest
Nairit Plant employees today informed Hetq that they are not being allowed to join the protest outside the Armenian government building today. The doors are locked and employees are unable to leave the premises.
Recall, employees received no official information on either the reactivation of Nairit Plant or their salaries, which is why they were planning on protesting outside the government building today.
Whoever didn't go to work today gathered outside the government building, while those who went to work are unable to leave and join their coworkers.
Nairit Plant press officer Anush Harutyunyan informed Hetq that people are currently at work and until the time to punch out arrives, employees are not allowed to leave the plant. "That's how it is here. If you didn't make it to work at 9 am, your card won't work and you can't get in. If you want to leave earlier, you have to have special permission from your immediate supervisor to allow you to leave; otherwise, your card simply doesn't work," she said.
Asked by Hetq if employees appealed to management with their request, Harutyunyan said she didn't know.
During work days, there are 770 permanent employees at the plant, around half of whom are at the factory now.
Harutyunyan added that employees are owed 13 months' worth of wages, though they received their last pay cheque 40 days ago.