«Նաիրիտի» աշխատակիցներին թույլ չեն տալիս գործարանից դուրս գալ և միանալ բողոքի ակցիային
«Նաիրիտ գործարանի» աշխատակիցները «Հետքին» ահազանգեցին, որ իրենց թույլ չեն տալիս միանալ այսօր կառավարության դիմաց նախատեսված բողոքի ակցիային: Գործարանի դռները փակվել են, և աշխատակիցները չեն կարողանում դուրս գալ աշխատավայրից:
Հիշեցնենք, որ «Նաիրիտ» գործարանի վերագործարկման և աշխատակիցների աշխատավարձներին վերաբերվող որևէ պաշտոնական տեղեկատվություն չի ներկայացվել, այդ պատճառով այսօր աշխատակիցները նախատեսել են բողոքի ակցիա անցկացնել կառավարության շենքի դիմաց:
Ովքեր գործարանում չեն գտնվել, արդեն իսկ հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ, իսկ ովքեր այսօր գնացել են աշխատանքի, չեն կարողանում դուրս գալ և միանալ իրենց գործընկերներին:
«Նաիրիտ գործարանի» մամուլի քարտուղար Անուշ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում  ասաց, որ այս պահին մարդիկ աշխատանքի մեջ են, և մինչև քարտերի ժամը չլրանա, թույլ չի տրվում աշխատակցին դուրս գալ գործարանից:
«Մեզ մոտ այդպես է. եթե առավոտյան 9-ին դու աշխատանքի չհասար, քո քարտը չի բացի, դու չես կարող ներս մտնել: Եթե ավելի շուտ ես ուզում դուրս գալ, պետք է հատուկ թույլտվություն ունենաս քո անմիջական ղեկավարից, որ քեզ թույլ տա դուրս գալու, իսկ եթե ոչ, քո քարտը ուղղակի չի բացում»,-
Մեր հարցին, թե արդյոք աշխատակիցները նման խնդրանքով դիմե՞լ են ղեկավարությանը, թե՞ ոչ, Անուշ Հարությունյանն ասաց, որ չգիտի այդ մասին:
Գործարանում աշխատանքային օրերին մշտական 770 աշխատող է լինում, դրա շուրջ կեսը այս պահին գործարանում է:
Անուշ Հարությունյանը նշեց, որ արդեն 13 ամսվա աշխատավարձի պարտք ունեն աշխատակիցներին, իսկ վերջին աշխատավարձը ստացել են 40 օր առաջ:

Сотрудникам “Наирита” не разрешают покинуть здание завода и присоединиться к акции протеста
“Hetq” получил сигнал от рабочих завода “Наирит”, которые сообщили, что им не разрешают выйти с работы и присоединиться к намеченной на сегодня акции протеста перед зданием правительства. Ворота завода закрыты, из-за чего люди не могут покинуть территорию.
Напомним, что никакой официальной информации о задействовании “Наирита” и заработной плате работников не поступало, в связи с чем они решили провести сегодня акцию протеста перед зданием правительства.
Пресс-секретарь завода “Наирит” Ануш Арутюнян в беседе с нами сказала, что в настоящее время люди находятся на рабочих местах и до истечения указанного на карте времени им не разрешается уходить.
На вопрос, обращался ли кто-нибудь к руководству с такой просьбой, Ануш Арутюнян сказала, что не располагает такой информацией.
В рабочие дни на заводе работают 770 человек. В настоящий момент половина из них находится на предприятии.
Пресс-секретарь также сказала, что работники не получили зарплату за 13 месяцев. В последний раз деньги им были выданы 40 дней назад.