«Եթե պարտքը չբերես, կփչացնենք»
Տավուշի Հովք գյուղի բնակիչ Հայկ Թորոսյանը 18 տարեկանը բոլորելով, 2003 թ.-ին զորակոչվել է հայկական բանակ: Սակայն 11 տարի առաջ ծառայության գնալով, մինչ օրս Հայկը տուն չի վերադարձել: Նա արդեն 9 տարի գտնվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում՝ ցմահ դատապարտյալի կարգավիճակում՝ մեղադրվելով ոստիկանի սպանության մեջ:
Ինչո՞ւ, ի՞նչ հանգամանքներում է 19-ամյա կրտսեր սերժանտ Հայկ Թորոսյանը դատապարտվել պատժի առավելագույն չափի: Նա մեղադրվել է քրեական օրենսգրքի միանգամից վեց հոդվածների հատկանիշներով (զենք գողանալ, զենք կրել, զորամասը ինքնակամ լքել, ավազակային հարձակում, սպանություն): 2005 թ-ին Վայոց ձորի առաջին ատյանի դատարանը հաստատված է համարել նրան վերագրված մեղադրանքներն ու դատապարտել ցմահ ազատազրկման:
Քրեական օրենքներ բանակում
Ծանոթանալով նախկին զինվորի քրեական գործի նյութերին, զրուցեցի Հայկ Թորոսյանի շահերի պաշտպանությունը վերջին տարիներին ստանձնած փաստաբան Մանվել Վարդանյանի հետ: Նրա համոզմունքով, Հայկն՝ ինքը տուժող ու զոհ է այս ողբերգական պատմության մեջ:
Հայկը մեծացել է առանց հայրական խնամքի, ունի հիվանդ քույր, նրանց խնամքով զբաղվել է մանկավարժ մայրը: Նախ զինվորը ծառայել է Արմավիրում, ապա՝ Վայք քաղաքում տեղակայված զորամասում: Պարզվում է ողջ պատմության հիմքում գումարի պարտքն է, բանակում «նայողների», «լավ» տղաների, հարց լուծողների առկայությունը, «փչացվելու», բռնաբարվելու սպառնալիքի տակ կատարած մի շարք արարքներ, որոնք, սակայն, դատարանի կողմից իրավական գնահատականի չեն արժանացել:
Փաստաբանների պալատի անդամ Մանվել Վարդանյանը նշեց, որ նախ խիստ կասկածում է, որ Հայկի կրակոցից է մահացել ոստիկանը, քանի որ դատարանը չի պատասխանել նրա մեղքն ապացուցող մի շարք կարևոր հարցերի (նախ նշվել է, որ կրակված գնդակը դեֆորմացված է ու նույնականացման ենթակա չէ, ապա փորձաքննությամբ նույնականացվել է, երկրորդ՝ գնդակը բժիշկն է վերցրել առանց քննիչի ու ընթերականների ներկայության), ապա՝ դատարանը պատճառահետևանքային կապի մեջ չի դիտել Հայկ Թորոսյանի գործողություններն ու նրան ուղղված տղամարդկային արժանապատվության նսեմացման սպառնալիքները:
«Չաստ նայողներն» ու բռնաբարվելու սպառնալիքը
Ըստ քրեական գործի նյութերի, Հայկը զինվորներից մեկից՝ Ռոմանից գողացել է 8000 դրամ: Զորամասում հեղինակություն վայելող Անդրանիկ Ղասաբյանը պարզելով, թե ով է կատարել գողություն, պահանջել է Հայկից գումարը իրեն տալ: Հայկը վերադարձրել է այն: Սակայն Անդրանիկ Ղասաբյանը գումարի տիրոջը՝ Ռոմանին վերադարձրել է միայն 3 հազար դրամը, իսկ 5000-ը ծախսել իր ընկերոջ հետ: Մեկ օր հետո էլ Հայկից պահանջել է իրեն տալ կրկնակի գումար, այսինքն՝ 16.000 դրամ, այլապես սպառնացել է փչացնել, տղամարդկային արժանապատվությունը ոտնահարել ու զորամասում տարածել գողության մասին լուրը: Հայկը զորամաս եկած մորաքրոջից, ապա և մորից խնդրել է գումար՝ այդպիսով կարողանալով վճարել 11.000 դրամը: Իսկ 5000 դրամը «չաստ նայող» Անդրանիկը, զորացրվելու պատճառաբանությամբ, ասել է, որ վճարի իր ընկերներից Արեն Խառատյանին: Անգամ վերջնաժամկետ են դրել՝ հունիսի 25-ը:
Հունիսի 24-ի գիշերը Հայկ Թորոսյանը, բացելով զեքերի պահարանը (ցուցմունքներ կան, որ ցանկացած մեկը հեշտությամբ կարող էր բացել ու ցանկացած պահի զենք վերցներ պահարանից: Դեպքից հետո է միայն կողպեք ավելացել այնտեղ), վերցրել է ավտոմատն ու դուրս եկել զորամասից: Հետո նա մտել է Վայք քաղաքի խանութներից մեկն ու զենքի սպառնալիքով վերցրել մի քանի հազար դրամ, ապա դուրս եկել խանութից, լսել «կանգնիր» ազդանշանը: Հայկ Թորսյանը ցուցմունքում նշել է, որ մութ լինելու պատճառով չի տեսել, որ բղավողները ոստիկաններ են: Վազելով դեպի ետ է կրակել իր մոտ եղած ավտոմատից: Ըստ նախաքննության վարկածին, հենց այդ կրակոցից էլ սպանվել է ոստիկաններից մեկը:

In 2003, at the age of 18, Hovk village resident Hayk Torosyan was conscripted into the Armenian military. He hasn’t returned home since.
Torosyan has already spent nine years of a life sentence in prison after being found guilty of killing a policeman.
In addition to the murder charge, Torosyan was found guilty of weapons theft, carrying an illegal weapon, going AWOL and robbery.
After familiarizing myself with the case, I spoke with Torosyan’s attorney Manvel Vardanyan who believes his client is the victim, not the perpetrator.
Vardanyan says the court didn’t take into account certain mitigating circumstances in the case which revolves around a cash debt.
Vardanyan, a member of Armenia’s Chamber of Advocates, doesn’t believe that the policeman was killed by Torosyan’s gun since the court failed to answer a number of questions regarding the evidence presented against him.
He notes that the fired bullet was never identified as the one that actually killed the policeman. Later on, after the forensics physician had taken the bullet (without the investigator being present), was it certified as the culprit.
Vardanyan also points out that the court overlooked a chain of cause and effect incidents, including threats and assaults made against Torosyan, in its deliberations.
According to the case files, Torosyan had stolen 8,000 AMD from another soldier.
When Andranik Ghasabyan, yet another soldier with some clout in the unit, found out what had happened he demanded that Torosyan give him the 8,000. Torosyan handed over the money to this soldier who, in turn, only returned 3,000 to the soldier from whom it had allegedly been stolen. The other 5,000 was spent.
The next day Ghasabyan went back to Torosyan and demanded an additional 16,000 AMD, otherwise he would spread the word about the theft.
Torosyan was able to raise 11,000 from his mother and aunt. He told Ghasabyan that the remaining 5,000 would be paid by a friend by June 25.
According to the case file, on the night of June 24 Torosyan removed a hand gun from the unit and stole several thousand AMD from a store in the town of Vayk.
Upon fleeing the store, Torosyan heard someone yelling at him to stop. Not knowing that it was a policeman, given the darkness of the hour, Torosyan is said to have run while firing over his shoulder.