1 տոննա թմրանյութ փոխադրող վարորդի կինը երդվում է, որ իր ամուսինն անմեղ է
Շուրջ մեկ տոննա թմրանյութ տեղափոխող վարորդ, Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլու կինը` Լեյլա Մարտիաշվիլին համոզված է, որ իր ամուսինը այդ թմրանյութի հետ որևէ առնչություն չունի և անմեղ է:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 17-ին Մեղրիի մաքսատանը Իրանից Հայաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Վրաստան ուղևորվող բեռնատարի զննման արդյունքում պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության աշխատակիցները, հատուկ հարմարեցված թաքստոցում հայտնաբերել են 927 կգ հերոին տեսակի թմրամիջոց: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (թմրամիջոցների մաքսանենգություն): Բեռնատարի վարորդ 1953թ-ին ծնված Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին ձերբակալվել է: Հունվարի 18-ին Երևանում ձերբակալվել էր նաև Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Թուրքիա նշված քանակության թմրամիջոցի տեղափոխման կազմակերպման մեջ մեղադրվող, 1973 թվականին ծնված, Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուն:
Այսօր «Հետքը» զրուցել է վարորդի կնոջ ` Լեյլա Մարտիաշվիլու հետ:
-Ի՞նչ գիտեք Ձեր ամուսնու հետ կատարվածի մասին: Ինչպե՞ս է նա ներքաշված այս պատմության մեջ:
-Նա մեղավոր չէ: Ես երդվում եմ իմ երեխաներովս, թոռներովս ու կյանքովս, որ նա այնպիսի մաքուր մարդ է, որ մեղավոր չէ: Նա 61 տարեկան է, և ողջ կյանքում մի վատ բան արած չկա: Նա որևէ օրենք չի խախտել երբևէ: Իսկ հիմա ես չգիտեմ, թե ինչ է լինելու և ինչպես: Նա վարորդ է: Ողջ կյանքում` 40 տարի վարորդ է աշխատում, բեռնափոխադրումներ էր կատարում Եվրոպայով մեկ: Գնում էր Կիև, Մինսկ, Լեհաստան, Գերմանիա, Թուրքիա, Չեխիա և այլ երկրներ:
-Ինչ-որ ընկերությունո՞ւմ էր աշխատում:
-Նա մի տեղ էր աշխատում: Երեք ամիս առաջ նրա մեքենան վաճառեցին, և նա մնաց առանց աշխատանքի: Թուրքիայից այդ մարդը (նկատի ունի` Օսման Ուգորլուին-Ք.Ա.) գնեց այս մեքենան (որը Մեղրիի մաքսակետում բռնագրավվեց-Ք.Ա.) և ասաց ամուսնուս, որ աշխատի այդ մեքենայով: Այդ մեքենան 3 ամիս առաջ էին գնել Վրաստանում:
-Հատուկ Ձեր ամուսնո՞ւ համար գնեցին:
-Չէ, ոչ իմ ամուսնու, գնել էին երեք ամիս առաջ, և այդ ժամանակ իմ ամուսինն այլևս աշխատանք չուներ, ամուսնուս առաջարկեցին աշխատանք: Ամուսինս էլ համաձայնեց: Մեկ փոխադրում արեց Թուրքիայից Գերմանիա, և սա երկրորդ փոխադրումն էր: Թուրքիայից նա նուռ էր փոխադրել Գերմանիա:
-Դուք գիտեք, թե ումի՞ց է գնվել այդ մեքենան:
-Ես չգիտեմ, թե ումից է գնել: Միայն Օսմանը գիտի, թե ումից են գնել ու գարծակալը գիտի, նա բիրժայում է աշխատում: Նա էր ամուսնուս զանգել, նա գիտեր, որ Աֆտանդիլը աշխատանք չուներ, առաջարկեց աշխատել:
-Այսինքն` ամբողջությամբ թո՞ւրքն էր կազմակերպում փոխադրումները, և Ձեր ամուսինը ոչնչից տեղյակ չի՞ եղել:
-Իհարկե: Եթե ամուսնուս իմանայիք կամ կարողանայիք տեսնել, կհասկանայիք, որ նա այնպիսի մարդ է, որ ոչ մի նման քայլ չէր անի: Կյանքում վատ բաներ չէր արել, երբևէ դատական գործերի մեջ չէր ներքաշվել:
-Դուք Օսման Ուգուրլուին ճանաչո՞ւմ եք, տեսե՞լ եք նրան երբևէ:
-Այո, մեկ անգամ տեսել եմ, մեր տուն էր եկել մի անգամ, սուրճ խմեցին:
-Ձեր ամուսինը պայմանագրո՞վ էր աշխատում նրա հետ: Ի՞նչ պետք է փոխադրեր:
-Ես չգիտեմ` պայմանագրով էր, թե չէ: Գիտեմ, որ այստեղից տախտակ էր տարել:
-Քանի՞ երեխա ունեք:
-Երկու երեխա ունեմ` տղա և աղջիկ և երեք թոռ:
-Ինչպե՞ս եք ապրում, ֆինանսական ի՞նչ աղբյուրներ ունեք:
-Այնքան էլ նորմալ չենք ապրում: Նորմալ էր, երբ ամուսինս աշխատում էր: Ես չեմ աշխատում, աղջիկս է աշխատում: Որդիս շինարարության վրա է աշխատում: Ամուսնացած է և երկու երեխա ունի:

Жена водителя, перевозившего тонну наркотика, клянется, что ее муж не виноват
Лейла Мартиашвили, жена гражданина Грузии Автандила Мартиашвили, перевозившего на грузовике тонну наркотика, убеждена, что ее муж невиновен и не имеет никакого отношения к этому преступлению. Напомним, что 17 января этого года на Мегринском таможенном пункте в результате досмотра грузового автомобиля, направлявшегося из Ирана в Грузию транзитом через Армению, сотрудники таможенной службы Комитета госдоходов РА обнаружили в специально оборудованном тайнике 927 кг героина. В следственном управлении Службы национальной безопасности было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.215 УК РА (контрабанда наркотических средств). Водитель грузовика Автандил Мартиашвили (1953 г.р.) был задержан. 18 января в Ереване был задержан также обвиняемый в организации перевозки этого количества наркотика гражданин Турции Осман Угурлу (1973 г.р.).
“Hetq” побеседовал сегодня с женой водителя грузовика Лейлой Мартиашвили.
Что Вы знаете о случившемся с Вашим мужем? Как он оказался замешан в этой истории?
Он не виноват. Клянусь своими детьми, внуком и своей жизнью, он честный человек, он не виноват. Ему 61 год, и за всю свою жизнь он ничего плохого не сделал. Он никогда не нарушал закон. А сейчас я не знаю, что будет. Он водитель. Всю жизнь, 40 лет, работает водителем, перевозит грузы в Европу – Киев, Минск, Польша, Германия, Турция, Чехия, другие страны.
Он работал в каких-то компаниях?
Работал в одном месте. Три месяца назад его машину продали, и он остался без работы. Этот человек из Турции (имеет в виду Османа Угорлу. – К.А.) купил машину и предложил моему мужу работать на грузовике (который был конфискован на Мегринском таможенном пункте. – К.А.). Эту машину три месяца назад купили в Грузии.
Купили специально для Вашего мужа?
Нет, купили три месяца назад, тогда мой муж уже не работал. Моему мужу предложили работу, и он согласился. Он сделал одну перевозку из Турции в Германию, а это была вторая перевозка. Он перевозил из Турции гранаты в Германию.
Вы знаете, у кого была куплена машина?
Я не знаю, только Осман знает, у кого купили, и агент знает, он на бирже работает. Он позвонил моему мужу, так как знал, что Автандил не работает, и предложил ему работу.
То есть перевозки полностью организовал турок, и Ваш муж ни о чем не знал?
Конечно. Если б вы были знакомы с моим мужем или хотя бы раз увидели его, то поняли бы, что он никогда не пойдет на такой шаг. За всю свою жизнь он ничего плохого не сделал, никогда не втягивался в судебные дела.
Вы знакомы с Османом Угурлу, когда-нибудь видели его?
Видела один раз, когда он пришел к нам домой. Кофе выпили.
Ваш муж работал  с ним по контракту? Что он должен был перевозить?
Я не знаю, по контракту или нет. Знаю, что отсюда повез доски.
Сколько у вас детей?
Двое – сын и дочь и трое внуков.
Как вы живете? Какие у вас финансовые источники?
Живем не очень нормально. Нормально было, когда мой муж работал. Я не работаю. Работает дочка, сын работает на строительстве. Он женат, у него двое детей.