Հին տանիքներով համերաշխ գյուղը
Դպրոցի զանգը հնչելուն պես Արաքսավան գյուղի կենտրոնական փողոցը լցվում է դպրոցականներով: Ռուսաստան մեկնելու «սեզոնը» սկսվել է, եւ գյուղում մնացել են երեխաները, կանայք ու գյուղամիջում «նարդի» խաղացող ծերերը, ովքեր հույս ունեն, որ «մի դուռ կբացվի», ու գոնե երեխաները չեն լքի գյուղը:
Արաքսավան հասնելու համար կամ պետք է տաքսի վերցնել կամ ոտքով քայլել, քանի որ Արտաշատ գնացող միկրոավտոբուսն անցնում է գյուղից 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող մայրուղով: Գյուղացիները դիմել են Արարատի մարզպետարան, սակայն հարցը դեռ լուծում չի ստացել:
Երբ 6-րդ դասարանցի մի խումբ տղաների խնդրեցինք պատմել իրենց գյուղի մասին, միահամուռ ասացին. «Մեր գյուղը համերաշխ գյուղ է»: Հետո միանգամից հիշեցին, որ գյուղում շատ դժվար է ապրել: Տղաները կրկնում էին մեծերից հաճախ լսած բառերը. «Աշխատանք չկա, աշխատավարձերն էլ շատ քիչ ա»: Նրանցից մեկը նույնիսկ հպարտացավ, որ երկրից դուրս է գնացել` ծնողների հետ մեկնել են Ռուսաստան, որ այնտեղից Գերմանիա գնան. «Բայց չեղավ, հետ եկանք, որովհետեւ Հայաստանում համարյա թե բոլոր գյուղացիներին ճանաչում ենք, մենք Հայաստանն ենք սիրում»:
Գյուղի ամենատարեցը 79-ամյա Վազգեն Հակոբյանն է, ով միայնակ է ապրում. երեխաները Ռուսաստանում են: Նա ամեն օր զգուշորեն իջնում է աստիճաններով, փողոցի մի ծայրից քայլում դեպի մյուս ծայրը՝ գարնանային արեւի տակ հավաքված տղամարդկանց հետ նարդի խաղալու: Վազգեն պապը գյուղում ամենալավ նարդի խաղացողն է, միանգամից զգացվում է, որ երկար տարիների փորձ ունի:
Նա ձմեռվա վառած գազի վարձը դեռ ամբողջությամբ չի վճարել: «Ցախ չեմ կարողանում հավաքել, օգնող էլ չունեմ, վառել եմ, ինչ անեմ: Վառել եմ, փողն էլ չեմ կարողանում տալ: Թոշակը կգա՝ կտամ»,- ինքն իրեն հուսադրում է Վազգեն պապը:
Գյուղը չլքած միջին տարիքի տղամարդկանցից է Նվեր Մհերյանը, ով ամեն առավոտ դեպի մոտակա արտն է քշում համագյուղացիների ոչխարները, կրակ վառում ու սպասում մինչ երեկո: Հետո նորից հավաքում է մոտ 40 ոչխարն ու քշում դեպի գյուղ: Յուրաքանչյուր ոչխարի համար ամսական ստանում է 1000-ական դրամ:
Մեր այցելության օրը Նվերը տրամադրություն չուներ. նրա մեկ ամսական երեխային տեղափոխել էին հիվանդանոց. «Բժիշկներն ասում են՝ մրսել ա երեւի, ասել են լավ կլինի: Գիշերները չենք քնում, մտածում ենք էրեխեքի մասին,- կցկտուր ասում էր Նվերը,- փող էլ չկա, որ Ռուսաստան գնամ, տոմսի փող չկա»: Նվերի ամսական աշխատավարձը հերիքում է հեռուստացույցի ապառիկը վճարելուն, իսկ սնունդն ու դեղերը պարտքով են վերցնում:
Հարցին, թե ինչ կփոխեր իրենց գյուղում, Նվերը պատասխանեց. «Տանիքները»:
Արաքսավանի տարածքում մի քանի ավազի հանքեր կան, որոնցից մեկում Նվերի հայրը՝ Հայկ Մհերյանը, հավաքարար էր աշխատում: Հիմա նրան ազատել են աշխատանքից, բայց անգործ չի նստում. ամեն օր գնում է դաշտ՝ փայտ հավաքելու: «Մտածում եմ՝ գոնե տունը տաք լինի, թոռներս չմրսեն: Ինձ ոչ մի օգնություն պետք չէ, ինձ աշխատանք է պետք: Թող գյուղում աշխատատեղ ստեղծեն, ապրենք: Գնում եմ խանութ, ասում` պարտքով հաց տվեք, ասում են՝ չէ, էլ չենք կարող տալ: Ես էլ ասում եմ՝ չեք կարող տալ, շնորհակալություն, հաջողություն»,- ասում է Հայկ Մհերյանը:

Дружное село со старыми крышами
Стоит прозвенеть школьному звонку, как центральная улица села Араксаван заполняется школьниками. “Сезон” отъезда в Россию уже начался, поэтому в селе остались только дети, женщины и играющие в нарды в центре села старики, которые надеются, что скоро откроется “спасительная дверь” и хотя бы дети не покинут село.
До Араксавана можно добраться или на такси, или пешком, потому что направляющиеся в Арташат автобусы проезжают по автомагистрали, расположенной в двух километрах от села. Крестьяне обратились в администрацию Араратской области, но вопрос порка не получил решение.
Когда мы попросили группу шестиклассников рассказать о своем селе, они в один голос сказали: “Наше село очень дружное”. Потом добавили, что в селе очень трудно жить. Мальчишки говорили то, что часто слышат от взрослых: “Работы нет, а зарплата очень низкая”. А один из них даже с гордостью сказал, что вместе с родителями поехал в Россию, чтобы оттуда отправиться в Германию, “но не получилось, вернулись обратно, потому что в Армении мы почти всех крестьян знаем. Мы любим Армению”.
Самый пожилой житель Араксавана – 79-летний Вазген Акопян. Он живет один, дети уехали в Россию. Каждый день пожилой мужчина осторожно спускается по лестнице и начинает прогуливаться с одного конца улицы в другой, потом присоединяется к играющим на солнышке в нарды мужчинам. В селе дедушка Вазген – самый лучший игрок в нарды, его многолетний опыт чувствуется сразу.
За использованный зимой газ Вазген Акопян заплатил пока неполностью. “Дрова собирать не могу, помощников у меня нет, вот и пришлось отапливать дом газом. Но сейчас не могу расплатиться. Пенсию дадут – тогда и заплачу”,- сам себя обнадеживает дедушка Вазген.
Нвер Мгерян – один из тех мужчин среднего возраста, кто не покинул село. Он каждое утрое гонит на пастбище овец своих односельчан, разжигает там костер и ждет наступления сумерек. Потом собирает около 40 овец и гонит их обратно в село. За каждую овцу получает в месяц 1000 драмов.
В день нашего приезда Нвер был расстроен – его одномесячного ребенка забрали в больницу. “Врачи сказали, что простудился, но все будет хорошо. По ночам не спим, переживаем за малыша,- рассказал Нвер. – Денег тоже нет, чтобы я смог поехать в Россию. Билет не на что купить”. Месячной зарплаты Нвера хватает на то, чтобы оплачивать купленный в кредит телевизор, а продукты питания и лекарства они берут в долг. На вопрос, что бы он изменил в селе, Нвер ответил: “Крыши”.
На территории Араксавана имеется несколько песчаных карьеров, на одном из них отец Нвера Айк Мгерян работал уборщиком. Недавно его уволили, но мужчина не сидит без дела. Каждый день он отправляется в поле собирать дрова. “Пусть хотя бы в доме будет тепло, чтобы внуки не простудились. Мне помощь не нужна, мне работа нужна. Пусть в селе создадут рабочие места, мы проживем. Иду в магазин, чтобы взять хлеб в долг, а мне говорят: больше давать не можем. А я им в ответ: “Не можете? Спасибо большое. Удачи”,- сказал Айк Мгерян.