Ս. Տեր-Պողոսյանին կարող է սպառնալ առնվազն 7 տարվա ազատազրկում
Ապրիլի 5-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց ԱԱԾ քննիչների միջնորդությունը եւ ԱՄՆ քաղաքացի, «Մեթըլ Փրինս» կորպորացիայի սեփականատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ կալանքի ժամկետը երկարացրեց երկու ամսով` մինչեւ հունիսի 9-ը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարի 12-ին Ս. Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել «Սեքսուալ բնույթի գործողություններին հարկադրելու» մեղադրանքով:
Ս. Տեր-Պողոսյանի շահերը ներկայացնող Օսաննա Մարկոսյանը «Հետքին» հայտնեց, որ բողոքարկելու է դատարանի վճիռը: Նրա կարծիքով` երկամսյա ժամկետը բավարար էր քննությունն ավարտելու համար:
Իրավապահ համակարգի «Հետքի» աղբյուրները հայտնում են, որ այս գործով բազմաթիվ  մանրամասներ են պարզվել, որոնք լրացուցիչ քննության կարիք ունեն: Մասնավորապես` աղբյուրներից մեկը հայտնում է, որ Ս. Տեր-Պողոսյանի համակարգիչներից մեկում (առգրավվել է 3 համակարգիչ) հայտնաբերվել է տեսագրության մի ֆայլ, որտեղ պատկերված է նրա բնակարաններից մեկում կատարվող սեռական գործողություն: Աղբյուրը ենթադրում է, որ տեսագրությունը կատարել է հենց Տեր-Պողոսյանը` պահարանի մեջ թաքցրած տեսախցիկով:
«Հետքը» նշել էր, որ իր տրամադրության տակ ունի Ս. Տեր-Պողոսյանի 20 զոհերի անունները: Սակայն պարզվում է, որ նրանց թիվը կրկնակի է: Կասկածներ կան, որ նախկին զոհերից կամ, ինչպես սիրում է ասել Տեր-Պողոսյանը, սանիկներից մի քանիսին օգնել է մեկնել արտերկիր: «Հետքի» աղբյուրը նաեւ տեղեկացնում է, որ Տեր-Պողոսյանի մեղադրանքը կվերաորակվի, եւ հնարավոր է` նրան մեղադրանք ներկայացնեն թրաֆիքինգի հոդվածով, որն առնվազն 7 տարվա պատիժ է նախատեսում:

С.Тер-Погосяну может грозить 7 лет лишения свободы
5 апреля суд общей юрисдикции ереванских общин Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил ходатайство следователей Службы нацбезопасности Армении о продлении на 2 месяца (до 9 июня) срока ареста гражданина США, владельца корпорации Metal Prince Сероба Тер-Погосяна.
Напомним, что 12 февраля этого года в отношении Тер-Погосяна было возбуждено уголовное дело по обвинению в "принуждении к действиям сексуального характера".
Представляющая интересы С.Тер-Погосяна адвокат Осанна Маркосян сообщила "Hetq", что обжалует решение суда. По мнению Маркосян, двухмесячного срока ареста было достаточно для завершения следствия.
Источники "Hetq" в правоохранительных органах сообщают, что по данному делу выявлены многочисленные подробности, которые нуждаются в дополнительном расследовании.
В частности, в одном из компьютеров Сероба Тер-Погосяна (в целом были конфискованы 3 компьютера) обнаружен файл с видеозаписью сексуальных действий, происходящих в одной из квартир обвиняемого. Источник предполагает, что видеозапись сделал сам Тер-Погосян спрятанной в шкафу видеокамерой.
Ранее газета "Hetq" отмечала, что располагает информацией об именах 20 жертв Сероба Тер-Погосяна. Однако, как выяснилось, потерпевших - вдвое больше.
Есть подозрения, что нескольким бывшим жертвам (или крестникам, как любил говорить сам Тер-Погосян) он помог выехать за границу. Источник "Hetq" также сообщает, что выдвинутое Тер-Погосяну обвинение будет переквалифицировано – ему предъявят обвинение по статье о траффикинге, минимальное наказание по которой предусматривает 7 лет лишения свободы.