«Որպես փաստաբան ես պաշտոնապես հայտարարում եմ` չունենք արդարադատություն»
Փաստաբան Հովիկ Արսենյանն այսօր պաշտպանում է միանգամից մի քանի ընդդիմադիր քաղաքացիների շահերը, որոնք հետապնդվում են իշխանությունների կողմից:
-Պրն Արսենյան, քանի՞ պաշտպանյալ ունեք այսօր:
-15 հոգի: Նրանցից 5-ը հունվարի 27-ի Թալինի դեպքերի գործով ներգրավված անձինք են: Այդ դեպքերն իրավապահները խուլիգանություն որակեցին, ինչն այդպես չէր: Միանշանակ էր, որ դա այլ նպատակ էր հետապնդում: Հենց այդ ժամանակ իմ պաշտպանյալները հայտարարեցին, որ իրենց նկատմամբ քաղաքական, մտացածին հետապնդում է իրականացվում, եւ իրենք քաղաքական բանտարկյալներ են:
Թալինի հանրահավաքի կազմակերպիչը Մկրտիչ Սափեյանն էր: Օրենքով կազմակերպիչը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել հասարակական կարգի եւ օրինականության պահպանման համար: Բնականաբար, եթե այնտեղ որեւէ այլախոհ արտահայտվել կամ վիրավորական արտահայտություններ է արել, պատասխանատու էր Մկրտիչ Սափեյանը, որը պետք է համապատասխան միջոցներ ձեռք առներ: Դժբախտաբար, տեղի ունեցածը խուլիգանություն որակվեց: Քրեաիրավական առումով հոդվածը պետք է որոշվեր ըստ կատարվածի հետեւանքի: Ըստ էության, ՀՀ Քր.օր.-ի 118-րդ հոդվածն էին նախատեսել` կապված ծեծի, մարմնական վնասվածքների հետ: Սակայն 118-րդը ազատազրկում չէր նախատեսում, եւ արհեստականորեն 258-րդի 3-րդ մասը դրվեց, որպեսզի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի Թալինի շտաբի անդամներին կալանավորեին:
Բացի ազատամարտիկ Մկրտիչ Սափեյանից` կալանավորվեցին նրա պես հայրենիքի համար կռված Ժորա Սափեյանը, Տիգրան Բաղդասարյանը, ինչպես նաեւ` ուսանող Հայկ Գեւորգյանը եւ Մկրտիչի անչափահաս որդին` Անդրանիկը:
- Այս հինգից քանի՞սն են առ այսօր կալանավորված:
- Բացի Տիգրան Բաղդասարյանից եւ Անդրանիկ Սափեյանից, որոնք ազատ են արձակվել ստորագրությամբ, մյուսները կալանքի տակ են: Դատավարությունը նշանակված է մարտի 25-ին Արագածոտնի դատարանում:
Թալինի դեպքերի գործը իշխանությունների ոտնձգությունների, սադրանքների առաջին էտապն էր: Նմանատիպ բան տեղի ունեցավ Արտաշատում, բայց այն խուլիգանություն չորակվեց, որովհետեւ իշխանական թեւն էր իր ամբարտավան վարքագիծը դրսեւորել: Իսկ գլխավոր դատախազն էլ ասում էր, թե տեսաերիզով չի երեւում քարեր նետելը, այն դեպքում, երբ մարմնական վնասվածք ստացած մարդ կար այնտեղ:
- Մյուս փուլը տեղի ունեցավ ընտություններից հետո՞:
- Երկրորդ էտապն, ըստ էության, հենց ընտրությունների օրն էր: Իմ պաշտպանյալ Մարզպետունի Այվազյանին` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վստահված անձին, հենց քվեարկության օրը` փետրվարի 19-ին, ընտրատեղամասից բերման էին ենթարկել ոստիկանատուն եւ ձերբակալել: Բայց ձերբակալողը, փաստորեն, Հարկային պետական ծառայության քննչական բաժնի քննիչն էր: Բանն այն է, որ փետրվարի 14-ին ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության կասկածանքով հարկայինի կողմից իբր ստուգում էր անցկացվել, քննիչն էլ գրություն էր ուղարկել ոստիկանություն, որ Այվազյանին ծանուցեն ներկայանալու մասին: Բայց երբեւիցե չէր ենթադրվի, որ ներկայանալու նշված օրը քննիչը Այվազյանին ձերբակալելու արձանագրություն կկազմի: Խնդիրն այն էր, որ Մարզպետունի Այվազյանն այլախոհ էր, սկզբունքային անձ. քվեարկության օրը նրան փորձել են շահագրգռել դուրս գալ ընտրատեղամասից, սակայն չի ստացվել, ինչից հետո էլ գնացել են ծայրահեղ քայլի` հաշվի չառնելով մարդու իրավունքներն ու ազատությունները: Ապօրինի ձեռնարկատիրության կասկածի դեպքում մարդուն չեն կալանավորում: Եվ ահա առաջին ատյանի դատարանը մերժեց վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը` Այվազյանի դեմ կալանք կիրառելու վերաբերյալ: Սակայն ընդամենը 48 ժամում Գլխավոր դատախազությունը բողոք բերեց վերաքննիչ դատարան, որը բավարարեց կալանավորման միջնորդությունը: Եվ սա այն դեպքում, երբ Այվազյանն ուներ կայուն սոցիալական կեցություն, մշտական բնակության վայր, ընտանիքի միակ կերակրողն էր, խնամքի տակ անչափահաս երեխաներ եւ ուսանողներ կային: Բացի այդ` Այվազյանն Արցախի ազատագրմանը մասնակցած եւ վիրավորված անձնավորություն է, պարգեւատրվել է մեդալներով եւ շքանշաններով: Այս ամենը` դեռ մի կողմ: Պատկերացրեք, որ մարտի 14-ին քննիչը որոշում է կայացրել նոր ստուգում նշանակելու մասին: Այսինքն` դեռ հիմնովին որոշակիացված չէ, թե Այվազյանն ի՞նչ չափով ի՞նչ հանցանք է կատարել:
Ընտրությունների հետ է կապված նաեւ Շոթա Սաղաթելյանի գործը: Իբր թե նա 34/06 ընտրատեղամասում խոչընդոտել է հանձնաժողովի նորմալ աշխատանքները: Քրգործ հարուցելու որոշման մեջ գրված է, թե Սաղաթելյանը ներխուժել է տեղամաս, շուրջ տասը րոպե խոչընդոտել է աշխատանքներըգ Այն դեպքում, որ մարդը գրանցված վստահված անձ է եղել այնտեղ: Իրեն նախորդած վստահված անձն ահազանգել է, որ լցոնում է կատարվել, նա էլ գնացել է ճշտելու: Քարտուղարից պահանջել է գրանցել իր դիտողությունները, բայց չեն գրանցել: Ստացվեց, որ խոչընդոտել էգ Այժմ Սաղաթելյանը գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
- Իսկ Ձեր մյուս պաշտպանյալնե՞րըգ
- Հաջորդը Սմբատ Այվազյանն էր: Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության հատուկ ջոկատը փետրվարի 24-ին կանգնեցրել էր Ս. Այվազյանի մեքենան եւ բռնի ուժով նրան բերման էր ենթարկել 6-րդ վարչություն: Արձանագրության մեջ նշված էր, թե կասկածվում է ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու մեջ: Այվազյանին ստուգել են: Պարզվել է, որ նրա մոտ հայտնաբերված «Մակարով» տեսակի ատրճանակը անվանական է, եւ Այվազյանը ոստիկանության կողմից տրված անժամկետ օգտագործման թույլտվություն ունի: Փաստորեն, կասկածանքը հերքվեց, բայց Հանրային հեռուստատեսությամբ շարունակում էին ցույց տալ այդ ատրճանակը: Նպատակը ո՞րն էր. վախի մթնոլորտ ստեղծելը, շարժումը, նաեւ Այվազյանին վարկաբեկելը:
Անհասկանալի էր նաեւ այն, որ ամսի 24-ի առավոտյան 11:15-ին Այվազյանին բերման են ենթարկել, իսկ երեկոյան 23-ի սահմաններում անհասկանալի պատճառներով տեղափոխել են Կենտրոնի ոստիկանատուն: Այդ ընթացքում Այվազյանը, փաստորեն, ապօրինի անազատության մեջ է եղել ոստիկանության անօրինական գործողությունների պատճառով: Իսկ ոստիկանատանը տեղի է ունեցել մարդուն ստորացնող, արժանապատվությունը նվաստացնող երեւույթ: Երեք աշխատողներ Այվազյանին շղթայակապ տեղափոխել են, այսպես կոչված, Փորձաքննությունների ազգային բյուրո` նմուշներ վերցնելու, իբր Այվազյանը, հնարավոր է, թմրանյութ օգտագործած լիներ: Հետո ձեւակերպել են, թե վերադառնալու ճանապարհին` մեքենայում եւ ոստիկանատան բակում, նա դիմադրել եւ սպառնացել է ոստիկաններին: Մարդուն 12 ժամ անօրինական պահել են, բայց ասում են, թե դիմադրել է, իրենց օրինական պահանջին չի ենթարկվել: Այսպիսի աբսուրդ հիմքով քրգործ է հարուցվել, եւ Այվազյանն առ այսօր կալանված է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում:
Սմբատ Այվազյանի գործը վարում էր Կենտրոնի ոստիկանության քննչական բաժինը: Սակայն երբ հերթական անգամ այցելեցի «Վարդաշեն» ՔԿՀ` նրան տեսակցելու, ինձ փաստաթուղթ ցույց տվեցին, որով Գլխավոր դատախազության քննչական հատուկ ծառայությունը մարտի 12-ին որոշել էր արգելել տեսակցություններն ու հեռախոսազրույցները: Բայց ի՞նչ կապ ուներ քննչական հատուկ ծառայությունը, որը քննում է մարտի 1-2-ի դեպքերի գործերը: Չէ՞ որ Այվազյանը անազատության մեջ էր դեռ փետրվարի 24-ից: Փաստորեն, գործերի ապօրինի միացում է տեղի ունեցել: Պատահական չէ իմ մտավախությունը, որ հերթական մի զավեշտ տեղի կունենա, եւ այս պայմաններում, երբ օրենքը չի գործում, երբ ընդամենը քաղաքական թեւի կամքն ու ցանկությունն է առաջնայինը, չի բացառվում, որ Սմբատ Այվազյանին եւս ՀՀ Քր.օր.-ի 300-րդ հոդվածով մեղադրանք առաջադրվի, ինչպես Սուրեն Սուրենյանցին:
Վերջինիս, որը ձերբակալվել էր փետրվարի 26-ին, մեղադրում էին փետրվարի 24-ին եւ 25-ին իբր անօրինական հանրահավաք կազմակերպելու եւ վարելու, «Պայքար, պայքար մինչեւ վերջ» կոչեր անելու մեջ: Սրանց համար Քր.օր.-ի 225-ի պրիմ հոդվածով մեղադրանք առաջադրվեց, դատարանն էլ զարմանալիորեն բավարարեց կալանքի միջնորդությունը, այն դեպքում, երբ այդ հոդվածը չի նախատեսում ազատազրկում: Կալանքի 20 օրը լրանալուն պես հատուկ քննչական ծառայությունը Սուրենյանցի գործը մարտի 13-14-ին մտցրել է մարտի 1-2-ի քրգործերի շրջանակի մեջ եւ մեղադրանք առաջադրել 300-րդ եւ 225-րդ հոդվածների 1-ին մասերով: Փաստորեն, ստացվում է, որ Սուրենյանցը, լինելով անազատության մեջ, յուրացրել է պետական իշխանությունը, կազմակերպել է հանրահավաքներ, հրահրել է անկարգություններ: Այսպիսի զավեշտալի պատմություն: Ներկա պահին Սուրեն Սուրենյանցն արդեն երկամսյա ժամկետով կալանված է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
- Մարտի 1-ից հետո էլ ձերբակալություններ եղան:
- Այս պահին պաշտպանում եմ նաեւ Կարապետ Ռուբինյանին, Ալեքսանդր Արզումանյանին, Նորայր Նորիկյանին, Խաչատուր Սիմոնյանին` անձինք, որոնք մեղադրվում են Քր.օր.-ի 300-րդ հոդվածի 1-ին, 225-ի 2-րդ, 3-րդ մասերով: Ասել է թե` նրանք յուրացրել են պետական իշխանությունը, հրահրել, կազմակերպել են մասսայական անկարգությունները: Սա այն դեպքում, երբ նրանց բնակարաններում խուզարկություններ են կատարվել, եւ ոչինչ չի հայտնաբերվել, որեւէ տեսաերիզ կամ փաստական տվյալ գոյություն չունի նրանց վերագրվող հանցանքների մասին: Մարտի 20-ի դրությամբ պաշտպանական կողմին փաստական որեւէ տվյալ չի ներկայացվել, որ ասեն, թե ահա այս կասկածանքով է մարդը ձերբակալվել, էլ չեմ ասում մեղադրանքի մասին, որի համար ապացույցներ են պետք: Նույնիսկ ձերբակալման հիմքեր եւ առիթներ գոյություն չունեն:
Հաշվի է առնվել, թե ում են ձերբակալում, ում են մեղադրում: Դրանք եղել են այն անձինք, ովքեր ունեն սկզբունքներ, քաղաքական հստակ դիրքորոշում, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շտաբի անդամներ են կամ վստահված անձինք: Սրանք են քաղաքական հետապնդման պատճառները: Այս մարդիկ մտացածին կերպով բերվել են քրեական հարթություն, իբր թե քրեորեն հետապնդելի հանցանքներ են կատարել, երբ բոլորն էլ ընդամենը իրենց քաղաքական դիրքորոշումն են արտահայտել: Նրանք օրինական կերպով օգտվել են իրենց սահմանադրական իրավունքներից: Եվ պատահական չէ, որ իմ բոլոր պաշտպանյալները միանշանակ հրաժարվել են որեւէ ցուցմունք տալուց` հայտարարելով, որ իրենց նկատմամբ մտացածին քրեական հետապնդում է իրականացվում քաղաքական հայացքների պատճառով, եւ իրենք քաղաքական բանտարկյալներ են:
Այս ամբողջ զավեշտի հետ կապված մի յուրահատուկ երեւույթ էլ պետք է նշեմ Արարատ գյուղի բնակիչ Ալեքսան Վարդանյանի մասին: Վերջինս Վազգեն Սարգսյանի 50 տարվա շատ մոտիկ հարեւանն է եղել, այժմ էլ շատ մոտ է Արամ Սարգսյանի հետ: Նրան Արարատի մարզի ոստիկանատուն են տեղափոխել մարտի 2-ին, մեկ ամբողջ օր պահել բաժնում եւ 3-ի երեկոյան բերել են ԱԱԾ-ի քննչական վարչություն, ձերբակալել են 300-րդ հոդվածով, հետո էլ մեղադրանք են առաջադրել 225-ի 2-րդ մասով: Վարդանյանն այժմ կալանված է եւ գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Հարցն այն է, որ այս անձը փետրվարի 29-ի, լույս 1-ի գիշերը տանն է եղել, 1-ի, լույս 2-ի գիշերը տանն է եղել, մարտի 1-ին տանից դուրս չի եկել: Նա որպես վկա ցուցմունք է տվել` ներկայացնելով իր ալիբին` այլուրեքությունը, որ ընդհանրապես Երեւանում չի եղել, Արարատ գյուղում է եղել: Ապացույցներն էլ կան, բայց մինչեւ օրս չեն քննում: Վարդանյանը հիվանդ է շաքարախտով, ինֆարկտից հետո նոր է դուրս գրվելգ
Իմ պաշտպանյալներից է նաեւ Գագիկ Հովհաննիսյանը` «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ի պետի տեղակալը: Պատկերացրեք, որ անցյալ սեպտեմբերին հիմնարկում իբր երեք պաշտոնատար անձանց, այդ թվում` Հովհաննիսյանի կողմից ինչ-որ բռնություն է տեղի ունեցել դատապարտյալի նկատմամբ, եւ հանկարծ փետրվարին կալանավորում են Հովհաննիսյանին: Պայման էին դրել վերջինիս ծնողի` հատուկ գնդի գումարտակի հրամանատար, ոստիկանությունում վարչության պետ, ներքին զորքերում պետի տեղակալ աշխատած, գնդապետ Համլետ Հովհաննիսյանի առաջ: Պայմանը սա է եղել. «Քարոզչություն կտանեք «Առաջ, Հայաստան»-ի համար, եւ Ձեր որդին քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվի, ազատության մեջ կլինի»: Բայց Հովհաննիսյանն իր սկզբունքն է պահել, չի համաձայնել առաջարկին, արդյունքում որդուն ձերբակալել են: Այժմ Գագիկ Հովհաննիսյանը գտնվում է «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում: Իսկ «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ի մյուս երկու աշխատակիցները ներկա պահին էլ իրենց պաշտոնում են:
Այսպիսի ստանդարտներ ու երեւույթներ: Որպես փաստաբան ես պաշտոնապես հայտարարում եմ` չունենք դատարաններ, չունենք արդարադատություն, հետեւաբար չկա փաստաբանական ինստիտուտ: Փաստաբանությունը կաշխատի, եթե կա դատարան: Բայց դատարան չկա... Սա մի ամբողջ դժբախտություն է մեր ազգի գլխին: Ինչպե՞ս պետք է այս ամենը բերվի օրինականության դաշտգ ՀՀ Սահմանադրության առաջին հոդվածը պետք է կյանքի կոչելգ
- Փաստորեն, Ձեր 13 կալանված պաշտպանյալները գտնվում են Երեւանի երեք քրեակատարողական հիմնարկներում:
- Այո: 1-ը` «Վարդաշենում», 7-ը` «Նուբարաշենում», 5-ը` «Երեւան-Կենտրոնում»:
- Միանգամից 15 պաշտպանյալ ունենալը շատ չէ՞:
- Շատ է, չափազանց շատ էգ Դե, այդպես ստացվեց, որովհետեւ սկզբում փաստաբաններ չկային, հաճախ նաեւ հրաժարվում էինգ
- Ինչպե՞ս են տրամադրված կալանված քաղաքական գործիչներն ու քաղաքացիները:
- Մարտական: Ես պետք է ասեմ, որ տղաներն ընդհանրապես չեն ընկրկել եւ հավատով են լցված: Այնուամենայնիվ, իրենց ազատ լինելուց ավելի շատ նրանք կուզեն տեսնել ազատ Հայաստան: Բոլորի մոտ այս հոգեբանությունն է:
- Իսկ ինչպիսի՞ն է նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը մեկուսարաններում:
- Այնպես, ինչպես նախատեսված է կանոնակարգով: Մեկուսարաններում որեւէ խոչընդոտ, պրոբլեմ, բռնություն գոյություն չունի:
- Իսկ թույլատրու՞մ են շփվել հարազատների հետ:
- Ոչ: Նրանք, ովքեր մեղադրվում են ՀՀ Քր.Օր.-ի 300-րդ հոդվածով հարազատներին, լրագրողներին տեսնելու կամ զանգահարելու իրավունք չունեն: Նման հնարավորություն չունի նաեւ Սմբատ Այվազյանը, ում նկատմամբ, սակայն, ինչպես ասացի, 300-րդ հոդվածը չեն կիրառել: Այդ հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել իմ պաշտպանյալներից 5-ին` Սուրեն Սուրենյանցին, Կարապետ Ռուբինյանին, Ալեքսանդր Արզումանյանին, Նորայր Նորիկյանին, Խաչատուր Սիմոնյանին:
- Այս պարագայում, երբ զանգվածային կերպով քաղաքացիներ են բերման ենթարկվում, ձերբակալվում եւ կալանավորվում, ինչպիսի՞ զարգացումներ եք տեսնում:
- Միանշանակ մեկը. կատարել Եվրամիության պահանջները, առաջին հերթին` անկախ հետաքննություն իրականացնել:
- Իսկ այս իշխանություններն այդքան քաղաքական կամք կունենա՞ն:
- Բայց ընդամենը դրանց քաղաքական կամքի արդյունքն է, որ այս մարդիկ այնտեղ են: Վերջիններիս արհեստականորեն բերել են քրեական դաշտ, բայց չէ՞ որ եւ ժողովուրդը, եւ ամբողջ աշխարհը տեսնում է, լավատեղյակ էգ Ինչպե՞ս կարելի է մախաթը բարձի մեջ պահել:
- Ալեքսանդր Արզումանյանի դեմ հարուցված «փողերի լվացման» գործի մասին ԱԱԾ-ն արդեն մոռացե՞լ է:
- Ոչ, գումարել է այս գործին: Եթե գումարել են, հիմա կարող են նույն բանը շարունակել` թող «կեղտոտ» փող գտնեն... «Կեղտոտ» փող լվացողը կա, «կեղտոտ» փողը չկա: Դե թող գտնեն (ծիծաղում է)գ Չեն կարող, որովհետեւ եկած փողը մաքուր է, «լվացքի» կարիք չունի:
- Ըստ Ձեզ` հարուցված քրեական գործերը դատարաններում ի՞նչ ելք կունենան:
- Այս հոդվածներով որեւէ մեկի նկատմամբ դատական վախճան ես չեմ տեսնում: Այսինքն` չեմ պատկերացնում, որ այս հոդվածներով հարուցված գործերով կարող են դատարան մտնել:
- Փաստորեն, ըստ Ձեզ, հարուցված քրգործերը Եվրադատարան չեն հասնի:
- Ես ուզում եմ, որ մեր պայքարի արդյունքում իսկապես այդպես լինի:
- Իսկ եթե հասնե՞ն:
- Թող հասնենգ Չեմ ուզենա, որ հասնեն, կուզենամ, որ օրինականությունը վերականգնվի, օրենքը գերակայի, եւ մեկ կամ մի քանի անձանց ցանկությունը չպիտի ամբողջ պետական համակարգն այսպիսի վիճակի մեջ գցի:

“I’m Officially Declaring That - We Have No Justice”
A - 15 in all. 5 of them had been detained regarding the events in Talin on January 27th. The authorities had presented the case as one of “hooliganism”, which in fact isn’t true. It appears that their aim was something totally different. My clients stated that they had been pursued for political reasons and that they were in fact political prisoners.
Mkrtich Sapeyan was the organizer of the Talin rally. As\such he was responsible for ensuring the safety of the crowds and to see that order was maintained. Naturally, he would have been responsible for any dissident or slanderous comments made during the rally. Sadly, they characterized what took place as hooliganism. From a criminal justice viewpoint the article of the law to be cited should have been selected on the basis of the results of what transpired. Essentially, they had Article 118, that dealt with ‘assault and bodily harm’, in mind. But since that Article didn’t allow for imprisonment they artificially brought forth Article 258 Section 3 in order to secure the imprisonment of members of Levon Ter-Petrosyan’s campaign headquarters in Talin.
In addition to freedom fighter Mkrtich Sapeyan they imprisoned Zhora Sapeyan, who also fought for this country, and Tigran Baghdasaryan. Hayk Gevorgyan, a student was also arrested, as was Mkrtich’s teenaged son Antranik.
Q - How many of the 5 are still in jail?
Other than Tigran Baghdasaryan and Antranik Sapeyan, who were released, the others remain jailed. Their trail is scheduled for March 25th in the Aragadzodn Court. The machinations of the authorities were just the first phase of the intrigue. The second phase occurred on Election Day itself. Marzpetuni Ayvazyan, whom I’m defending, was a proxy of Levon Ter-Petrosyan’s. On February 19th he was taken into custody at the polling station and later arrested. The person who arrested him was an official of the State Tax Service’s Investigations Division. It turns out that the Tax Service had suspicions that an illegal commercial deal had taken place and that they wished to conduct an investigation. They had contacted the police to inform Ayvazyan that he should appear as requested. No one ever assumed that on the day Ayvazyan appeared that the investigator would prepare papers for his arrest. On Election Day they tried to coax Ayvazyan out of the polling station. When this failed they resorted to more drastic measures, without taking my client’s rights into account. A person cannot be jailed solely on the suspicion that an illegal business deal took place. And indeed, the Court of First Instance rejected the intercession of the Chief Prosecutor regarding the arrest of Ayvazyan. Within 48 hours the Chief Prosecutor’s Office had again petitioned the Court of Appeals which then sustained the intercession for his arrest. This despite the fact that my client had a stable social situation, a permanent residence, was the sole breadwinner of the family and cared for many young kids and pupils. Mr. Ayvazyan participated and was wounded in the Artsakh Liberation War, for which he received many commendations. Let’s put all this aside for the moment. Just picture that on March 14th the Tax Service official decided to open a new investigation. In other words, they’re still not clear exactly what laws Ayvazyan might have violated and to what degree?
The case of Shota Saghatelyan is also connected to the elections. It is alleged that he prevented the elections committee at the 34/06 polling station from normally carrying out its duties. In the indictment it is noted that Saghatelyan forced his way into the station and caused a ruckus for about ten minutes. This is the allegation even though Saghatelyan was an official proxy there. The proxy already on the scene had telephoned Saghatelyan to say that ballot stuffing was taking place. My client drove to the spot to see for himself. He demanded that the Committee Secretary formally register his observations but they weren’t. This is how he ‘interrupted’ the normal workings of the Committee. He is now being detained at the Nubarashen jail.
On February 24th a special detachment of the Organized Crime Division stopped Smbat Ayvazyan’s car and forcibly took him to the 6th Police Precinct. It is noted in the police records that he was picked up on the suspicion of carrying firearms and munitions. They searched Ayvazyan and found a “Markarov” type pistol on his person for which he had a permanent police license to carry. Even though the gun charge turned out to be false Armenian Public TV continued to air photos of that revolver. Why? Their aim was to create an atmosphere of fear and to discredit both the movement and Ayvazyan. More perplexing was the fact that on the morning of the 24th Ayvazyan was taken into custody and later that evening he was transferred to the Central Police Station. He was taken there in handcuffs by three officers on the pretext that they suspected Ayvazyan of using drugs and that they needed to take some forensic samples. The police then concocted a story that Ayvazyan resisted and threatened the police in the car on the way back. The man had been illegally held for some 12 hours and the police were claiming that he resisted and wouldn’t submit to their legal demands. This was the absurd basis on which the police fabricated a criminal case against Ayvazyan who remains locked up in the Vardashen Prison.
The Investigations Unit of the Central Police is handling Smbat Ayvazyan’s case. However, when I visited Vardashen Prison to see him they showed my a document stating that on March 12th the Chief Prosecutor’s Special Investigative Agency had barred all visits and telephone conversations. But what was the role of the Special Agency in this affair given that it was reviewing the events of March 1st and 2nd? Ayvazyan had been taken into custody much earlier, on February 24th. Basically, the two cases were being illegally linked together. My fear that another travesty of the law was about to take place was well founded given that rather than the rule of law being observed it was the rule of political will and political whim that was primary. I couldn’t rule out the possibility that Smbat Ayvazyan, just like Suren Surenyan, would also be charged with violating Article 300 of the Criminal Code.
Surenyan, who had been arrested on February 26th, was charged with organizing illegal rallies on February 24th and the 25th and for making public calls of ‘struggle, struggle till the end’. He was charged with Article 225 of the Criminal Code and the court ruled in favor of detaining him even though the law in question doesn’t call for it. As\soon as his 20-day detention ended the Special Investigative Agency placed his case file within the criminal docket of the March 1st-2nd events and charged him with Articles 300 and 225. In essence, the authorities are claiming that even though Surenyan was in detention at the time he still seized government power, organized rallies and incited disorder. Such balderdash. Presently, Suren Surenyan is serving out a two-month sentence at Nubarashen prison.
There were arrests after March 1st as well
Right now I’m also defending Karapet  Rubinyan, Alexandre Arzumanyan, Norayr Norikyan and Khachatur Simonyan. All have been charged with Article 300 Section 1 of the Criminal Code and Article 225 Sections 2 and 3. It is claimed that they usurped government authority and incited and organized mass public disorder. These are the charges despite the fact that their homes had been searched and nothing to substantiate those charges was found. They couldn’t even turn up any tangible evidence on which to arrest them.
What has happened is that lists of those to be arrested and the charges to be levied have been drawn up. These individuals are the ones with clear political viewpoints and principles, members of Levon Ter-Petrosyan’s campaign headquarters or his proxies. These are the true reasons for the political witch-hunts being pursued. These people have been taken into custody according to a premeditated plan of action on the pretext that they have violated this or that criminal code. All these individuals have done is to exercise their right to voice their political opinions, which is their constitutional right. Naturally, all of my clients have refused to offer any kind of testimony and have declared that the criminal charges against them are fabricated and that, indeed, they are essentially political prisoners.
Another particular manifestation of this entire farce involves Aleksan Vardanyan, a resident of the village of Ararat. For 50 years he had been a close neighbor of Vazgen Sargsyan and now he’s on good terms with Aram Sargsyan. The Ararat Regional Police took him into custody on March 2nd and on the evening of the following day they transferred him to the National Security Service’s Investigations Division. They arrested him on the basis of Article 300 and later charged him with Article 225, Section 2. Mr. Vardanyan is now incarcerated in the Nubarashen Prison.
The fact remains that Mr. Vardanyan was at home on the night of February 29th and the early morning of the next day, March 1st. He didn’t leave his house all that day. He gave evidence to the fact that he wasn’t in Yerevan at the time but as yet this hasn’t been looked into. Mr. Vardanyan suffers from diabetes and was recently released from the hospital after experiencing a stroke.
Another person I am defending is Gagik Hovhannisyan, the Deputy Director of the Vardashen Prison. The allegation is that in September of last year Mr. Hovhannisyan, along with two other prison officials, exercised physical force against a certain inmate. Amazingly, they are just getting around to arrest him for an incident that allegedly happened six months ago. They approached his father, General Hamlet Hovhannisyan, a person who has held the post of Deputy to the Chief of Internal Forces and an Administrative Director of the Police Force, with the following proposition - Publicly declare your support for Serzh Sargsyan’s nomination and we’ll let your son go. General Hovhannisyan stuck to his principles and refused the overture. As a result his son, Gagik, was arrested and is now locked-up in the Yerevan Central Prison. The other two Vardashen Prison officials who supposedly participated in the mistreating of the inmate are still at their old jobs.
These are just some examples of the conspiracies and plots that abound. As an attorney, I can state without reservation that we do not have courts or juridical justice and thus, neither do we have a working legal profession.