Դեմոկրատիա` հայկական ձեւով, կամ գրոհում են հայ բլոգերները
Մեկ տարի առաջ հայկական ինտերնետ համացանցում խոսում էին բլոգինգի ձեւավորվող մշակույթի մասին եւ բացատրում, թե ինչ է նշանակում բլոգը:
Այսօր 1000-1500-ի հասնող բլոգերը եւ մոտ 200 ակտիվ բլոգերները հասարակական կարծիք են ձեւավորում ինտերնետում, ընդհուպ կառավարական մակարդակով հերքումների արժանացող աղմուկ բարձրացնում: Բլոգինգի ու լրագրության մրցակցության կամ համատեղման մասին քննարկումներն այսօր արդեն արդիական են, իսկ այս ամենը սկսվեց ընդամենը մեկ - երկու տարվա ընթացքում:
«Բլոգերներն ազատ մարդիկ են, իրենց բլոգերում գրում են` ինչ ուզում են եւ ինչպես ուզում են, սա է հենց ողջ էությունը»,- ասում է բլոգեր, լրագրող reporter-arm-ը: «Համենայն դեպս, իմ ձայնը լսելի է այսպես: Ես տեսնում եմ, որ կարող եմ նպաստել փոփոխությունների»,- ասում է բլոգեր, բժիշկ Artmika-ն: «Սա իմ նոթատետրը կարծես լինի, ես ամեն օր ինչ-որ նյութեր եմ գրում ու որպեսզի չկորցնեմ այդ հղումներն ու նյութերը, գցում եմ դրանք բլոգումս: Բացի այդ, ընթերցողներիս արձագանքներն եմ տեսնում»,- ասում է մեկ այլ բլոգեր, տեսաբան Kornel-ը: «Հիմա Հայաստանում բլոգերների շատ ակտիվ համայնք կա, ու նրանք ակտիվ են նաեւ ինտերնետից դուրս: Ըստ երեւույթին, այս մարդիկ դիրքորոշում ունեցող ակտիվ քաղաքացիներ են»,-ասում է բլոգեր, հայկական բլոգոսֆերայում դիտարկումներ կատարող Observer-ը:
Բլոգերի նկատմամբ հետաքրքրությունը կրկնակի աճեց հատկապես 2008 թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ` թեկնածուների կայքերի ու բլոգերի բացման հետ: Հիմա արդեն օրինաչափ են տարբեր կազմակերպությունների, նախաձեռնությունների, խմբերի ու անհատների բլոգերը, ինչպես նաեւ որեւէ իրադարձության կամ հարցի բլոգը, օրինակ` Եվրատեսիլը բոյկոտելու, առաջիկա հանրահավաքին պատրաստվելու, քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու, նախագահին հարցեր ուղղելու բլոգեր: Ինտերնետային համայնքների, խմբերի եւ բլոգերի միջոցով քարոզչությունն արդյունավետ աշխատում է նաեւ հայկական համացանցում:
«Հարցն այն է, որ քաղաքական շրջանակները, մարդիկ առհասարակ սկսել են լուրջ մտածել իրենց գործունեությունը վիրտուալ տարածք տեղափոխելու մասին»,-ասում է Գեղամ Վարդանյանը (http://reporter-arm.livejournal.com/) եւ ավելացնում, որ լսարան ձեռք բերելու առաջնային գործիքներից մեկն էլ հենց բլոգն է:
«Բլոգերը լրատվության աղբյուր են: Արդեն նախորդ ընտրություններից հետո դա սկսեց երեւալ, իսկ զարգացման պատճառներից մեկն էլ գուցե ինտերենտի ավելի մասսայականացումն է Հայաստանում»,- կարծում է Սամվել Մարտիրոսյանը (http://kornelij.livejournal.com/): Նա նաեւ կատակում է, որ բլոգինգի տարածումը «հայկական խասիաթի» հետ էլ է կապված. «Երբ ինչ-որ մեկը սկսում է զբաղվել ինչ-որ բանով, մյուսներն էլ են սկսում»:
«Unzipped» եւ «Unzipped: Gay Armenia» բլոգերի հեղինակ բրիտանաբնակ Միկա Արթայանը (http://gayarmenia.blogspot.com/ եւ http://unzipped.blogspot.com/) կարծում է, որ հայկական բլոգոսֆերան զարգացման փուլում է, բայց, ի տարբերություն հարավկովկասյան այլ երկրների, հայկականն ամենակայացածն ու բազմազանն է:
«Ինֆորմացիայի առումով բլոգերի դերը գնալով կմեծանա: Արեւմտյան երկրների օրինակով բլոգերների ազդեցությունը քաղաքական, հասարակական կամ մշակութային կյանքի վրա կբարձրանա, եւ այս հեռանկարը շատ իրատեսական է»,- կանխատեսում է Artmika-ն:
Արթուր Պապյանն (http://ditord.wordpress.com/) էլ բլոգերների դերի կարեւորության բարձրացման սեփական մոդելն է առաջարկում: Ըստ նրա` բլոգեր վարում են լրատվամիջոցների հետ կապ ունեցող մարդիկ եւ լրագրողները, ուստի բլոգերում քննարկվող թեմաներին անդրադառնում են լրատվամիջոցները, իսկ բլոգերում քննարկվում են լրատվամիջոցների այս կամ այն նյութերը:
«Իմ դիտարկմամբ` բլոգերները երիտասարդ, 30-40 տարեկանի սահմաններում, ինտերնետ կապ ունեցող, պայմանական ասենք` միջին խավի մարդիկ են, հետեւաբար իրենց կարծիքը որեւէ կերպ չի կարող ներկայացնել լայն հասարակության կարծիքը: Բայց այն բանի շնորհիվ, որ իրենք ակտիվ են, ու ոչ միայն ինտերենտում, այլեւ կյանքում, բլոգերների վրա սկսել են մեծ ուշադրություն դարձնել»,-ասում է Observer-ը:
Տարբեր երկրներում բլոգերների խնդիրները տարբեր են. մի երկրում բլոգերները պայքարում են լրատվամիջոցների հետ հավասար հավատարմագրում ստանալու համար, մյուս երկրներում կարեւոր է բլոգերների չբացահայտվելն ու անանուն մնալը, մեկ այլ երկրում տեխնիկական խնդիրներ են փորձում լուծել հեռախոսով բլոգ վարել կարողանալու համար, մեկ ուրիշ երկրում բլոգերները փորձում են հաղթահարել կառավարությունների կողմից սահմանված օրենսդրական արգելքները: Ընդհանուրն այն է, որ նրանք բոլորը տարբեր ձեւերով հաստատում են արտահայտվելու ազատության իրենց իրավունքը: Այս համատեքստում  Հայաստանում բլոգոսֆերան զարգացավ լրատվամիջոցներից եկող ուղղորդված լրատվությանն այլընտրանք լինելու համար, ինչը հատկապես ակնհայտ էր մարտին հայտարարված արտակարգ դրության օրերին:
Այսօր բլոգերը շարունակում են բազմանալ, բայց, ըստ Kornel-ի, այդ քանակը դեռ ձեւի չի հանգեցրել: Ըստ նրա` որոշ ժամանակ պայքար գնաց, ու բլոգոսֆերան բաժանվեց լիբերալների եւ ազգայնականների միջեւ, ապա սկսվեց քաղաքական անձնավորված բեւեռացումը` հիմնականում «լեւոնական» եւ «հակալեւոնական» ուղղվածությամբ, կամ էլ  դաշնակցակաների: Observer-ն էլ հավաստում է, որ բլոգինգը լուրջ աշխատանք է` հիշատակելով Global voices on-line-ի եւ TOL-ի բլոգերներին, որոնք վարձատրվում են բլոգինգի համար:
«Իմ տեղեկություններով` Ազգային անվտանգության ծառայությունը փորձում էր որոշակի մարդկանց գումար առաջարկել կամ ինչ-որ մարդկանց ասել, որ բլոգ սկսեն կոնկրետ նախընտրական թեմաներով կամ թեկնածուներից մեկին կամ մյուսին պախարակելու համար»,- ասում է reporter-arm-ը: Նրա կարծիքով` երբ բլոգերին առաջարկվում է «փողով քարոզչություն անել»,  սա նշանակում է, որ բլոգոսֆերայի ազդեցությունն արդեն բավականին մեծ է:
Կորպորատիվ բլոգերն աշխարհում արդեն լուրջ տարածում ունեն: Կան բլոգեր, որոնք գովազդ են ընդունում, մյուսներն, օրինակ, իրենց բլոգում գրում են ձեռք բերած նոր հեռախոսի կամ լուսանկարչական ապարատի մասին:
«Չգիտեմ` թաքնված գովազդով փող առնելն է լավ, թե հակառակը: Եղել է մի լուրջ տնտեսագետ, որը բլոգ է վարել, ռեյտինգ ստացել, հետո մի օր էլ մի ֆիրմայի դեմ մի երկու նյութ գրել, ինչի արդյունքում արժեթղթերի գինը կտրուկ ընկել է, ֆիրման սննկացել է ու փակվել: Հետո բլոգերին դատի են տվել, եւ դատական պրոցեսի ընթացքում նա խոստովանել է, որ մրցակից ֆիրմայից փող է վերցրել»,- պատմում է Kornel-ը:
Բլոգոսֆերայում պոպուլյարություն են ձեռք բերում նաեւ մեկնաբանությունների միջոցով` չունենալով սեփական բլոգը կամ սեփական բլոգում հաճախ գրառումներ չանելով: Իսկ բլոգի նյութը ամբողջական է դառնում հենց այս մեկնաբանությունների միջոցով:
«Պետք է հասկանանք, որ, օրինակ, livejournal-ի ժողովուրդը եկել է ֆորումներից, նույն անուններն են, նույն նկարները, ուղղակի մի ցանցից միգրացիա են արել մի ուրիշ` ավելի ժամանակակից ցանց»,- ասում է Observer-ը: Նա նշում է, որ բլոգային համայնքի գրավականն իր ազատությունն է, որ ի տարբերություն ֆորումների` մոդերատոր, ադմինիստրատոր չունի, եւ հեղինակն ու մեկնաբանողն ավելի հավասար են:
«Լրատվամիջոցի բլոգը ստեղծում է հարազատության զգացում ընթերցողի հետ, մյուս կողմից` քննարկում են այնպիսի թեմաներ, որոնք չես քննարկի հիմնական էջում»,- ասում է Observer-ը` գտնելով, որ բոլոր լրատվամիջոցները ճիշտ կանեն բլոգ ունենան, «ֆորումները հնացել են»: Իսկ Kornel-ը հակադարձում է, թե լրատվամիջոցի բլոգն ինքը լրատվամիջոցն է, պետք է լրատվամիջոցի լրագրողի բլոգ լինի: «Երբ լրագրողը բլոգ է վարում, նախ` հայտնիություն է ձեռք բերում, հետո լրատվամիջոցն էլ է սոցիալականացվում»,- ասում է նա` շեշտելով, որ խմբագիրները պիտի խրախուսեն իրենց լրագրողներին բլոգ վարելու համար:
Artmika-ն ասում է, որ իր համար հիմնական ինֆորմացիայի աղբյուրները շարունակում են մնալ լրատվամիջոցները, սակայն բլոգերի դերը այս հարցում կրկնակի մեծացել է:
«Մեր բլոգոսֆերայի բազմազանությունը հենց իր առավելությունն է, բայց դեռ հաճախ են հանդիպում անձնական վիրավորանքները միմյանց նկատմամբ եւ ոչ քաղաքակիրթ լեզվի օգտագործումը»,- ասում է Unzipped-ը` Gay Armenia-ի հեղինակը: Նա այս բլոգը սկսել է վարել` նպատակ ունենալով բարձրացնել Հայաստանում եւ Սփյուռքում, ընդհանրապես Հարավային Կովկասում միասեռականների իրավունքների հարցերը` քննելով դա մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում:
«Gay Armenia»-ում ընդհանրապես միասեռականների կյանքին առնչվող տարբեր հարցեր ու խնդիրներ եմ բարձրացնում եւ գրում հոմոֆոբիայի դրսեւորումների մասին, որոնք լինում են նաեւ հայկական լրատվամիջոցներում, իսկ Unzipped-ը վարում եմ ընդհանուր Հայաստանին եւ ինձ հերաքրքրող հարցեր լուսաբանելու համար“,- պատմում է հեղինակը:
«Ես ինձ դասական առումով բլոգեր չեմ համարում, ես ավանդական մեդիայի կրողն եմ, բայց ինձ թվում է` պետք է համատեղվի այս ամենը, բոլոր լրագրողները պիտի տեսնեն` ինչ է կատարվում բլոգերում, որ նյութ ունենան»,- ասում է reporter-arm-ը:
«Շատ կարեւոր է ինձ համար բլոգերում մարդկայինը, սուբյեկտիվը, հենց սա է բլոգերի ու լրատվամիջոցների տարբերությունը: Բլոգոսֆերայում ինձ ամենից շատ օգնության ակցիաներն են դուր գալիս, երբ բլոգերները հավաքվում են, սկսում են գրել ու փող հավաքել վիրահատվող երեխայի համար»,- ասում է Արթուր Պապյանը:
«Ես համարում եմ, որ բլոգերն արդեն լրատվամիջոցների մրցակիցն են, ուղղակի դա դեռ չի գիտակցվում: Դա շատ պարզ կարելի է տեսնել բլոգերի ու լրատվամիջոցների ակտիվությունները համեմատելով: Շատ պրիմիտիվ մի օրինակ` մեր լրատվամիջոցներն արդեն ուրբաթ երեկոյից մինչեւ երկուշաբթի կեսօր չեն աշխատում, եւ շատ բաներ, որ կատարվում են այդ ժամանակ, միայն բլոգերից կարելի է իմանալ: Գոնե միայն հանգստյան օրերին բլոգերը հայկական մամուլից լավ են աշխատում»,- ասում է Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Մեկը քաղաքականություն է գրում, մեկը իր աղջկական խոհերն է գրում, մյուսը գրում է դանակների կամ ավտոների մասին. հետաքրքրությունները տարբեր են, մեկը գրում է, որովհետեւ իր մոտ իրական շփումը լավ չի ստացվում, ինչքան տարբեր է հասարակությունը, այնքան էլ տարբեր են բլոգերը, ինչքան գույները շատ, այնքան լավ»,-նշում է reporter-arm-ը:

Democracy, Armenian Style - The Bloggers March On
A year ago, within the Armenian internet community, people were talking about the formation of a blogging culture and explaining what a blog actually meant. Today, there are some 1000 - 1500 blogs and around 200 active bloggers who are shaping social opinion in the internet, even to the point where blogs are soliciting rebuttals on a governmental level. Today, discussions regarding the competition between blogging and the press, or their joint operation, are of current import. All this started within the course of the last one or two years.
Blogger and journalist reporter-arm states that, “Bloggers are free individuals and can write what they want and how they want in their blogs. This is the exact essence of the matter. Blogger and physician Artmika says, “In any event, this is how my voice gets heard. I see that I can assist in making changes.” Another blogger, theoretician Kornel, states, “The blog is sort of like my notebook. Everyday I jot down things and in order not to lose those references and themes I put them in my blog. In addition, I see the comments of my readers.” The blogger Observer, who also comments on the Armenian blogosphere, says, “Today in Armenia there’s a very active blogger community and they are active outside the borders of the internet as well. Apparently, these people are active citizens with a definite orientation.”
Interest in the blogs doubled especially during the pre-election period in 2008, along with the creation of blogs and websites of the various candidates. Now, there are already blogs of various organizations, initiatives, groups and individuals as well as blogs covering a certain development or issue. Examples are blogs regarding the boycotting of Eurovision, preparations for the next public rally, the release of political prisoners and blogs which forward questions to the president. Through the means of internet communities, groups and bloggers, propaganda is effectively at work within the Armenian network.
“The issue is that political circles and people in general have started to seriously think about transferring their activities to the virtual arena”, states Gegham Vardanyan (http://reporter-arm.livejournal.com/) and adds that the blog is one of the tools used to attract an audience.
“Blogs are news sources. This became apparent after the previous elections and one of the reasons for their development is perhaps the growth of the internet’s popularity in Armenia” observes Samvel Martirosyan (http://kornelij.livejournal.com/) He also jokes that the growth of blogging is also linked to the Armenian character. “When somebody starts to work at something, others join in also.”
Mika Artayan, a resident of England who is author of the “Unzipped” and “Unzipped: Gay Armenia” blogs (http://unzipped.blogspot.com/; http://gayarmenia.blogspot.com/), believes that the Armenian blogosphere is currently in a development phase and that, in comparison to other countries of the South Caucasus, Armenian blogosphere is more varied and established. Artmika foresees that, “The role of the blogs in terms of information will only grow with time. Following the example in western nations the influence of bloggers on political, social and cultural life will increase. Such long-term prospects are quite realistic.”
Artur Papyan (http://ditord.wordpress.com/) suggests a distinct model regarding the growing importance of the role of bloggers. According to him, blogs are run by individuals with ties to the news outlets and reporters. Thus, news outlets cover themes discussed in the blogs and issues covered by the news outlets are discussed in the blogs.
Observer states, “In my estimation bloggers are in the 30 - 40 year-old range that are users of the internet and more or less belong to the middle class. Consequently, their opinions cannot possibly reflect the views of the society at large. However, due to the fact that bloggers are active not only in the internet but in their daily lives, has attracted a great amount of attention to the blogs.”
The issues of concern to bloggers vary by country. In one country bloggers might be fighting to receive certification on par with news outlets. In another country, the main concern of bloggers is to remain anonymous and not exposed publicly. In yet another, bloggers are attempting to resolve technical problems by the use of telephone blogs. Finally, there are countries where bloggers have to overcome the legal restrictions placed on them. What they all have in common is their attempt to exercise their right of expression in various forms. In this context, the development of the blogosphere in Armenia was the result of its being an informational alternative to the channeled news outlets. This was particularly evident during the days after the declaration of the state of emergency in March.
Today the number of blogs continues to grow but, according to Kornel, that mass hasn’t yet taken shape. According to him, for a time a struggle took place which resulted in the blogosphere dividing between liberals and nationalists and later a polarization based on “personalized politics” started; essentially along the lines of “Levon supporters” or “Levon opponents”. Observer also verifies that blogging is serious work and points to the Global voices on-line and TOL bloggers who are paid to blog.
“According to information at my disposal, the National Security Service attempted to offer money to people or to coax individuals to start-up blogs covering certain specific pre-election topics or to publicly chide certain candidates. In his opinion, when it is proposed that bloggers “get paid to propagandize” this signifies that the influence of the blogosphere is already quite massive.
For-profit blogs have extensively spread throughout the world. There are those that accept advertising and others that write review regarding the latest models of telephones or photo cameras.
Kornel relates, “I don’t know if getting paid to run a covert ad is OK, or the opposite. There was the case of a top economist who ran a blog and received a rating. Later on he published a few negative blurbs about a certain company. As a result, the shares of that company dropped drastically, the firm went bankrupt and closed its doors. Afterwards, the blogger was taken to court and during the trail he confessed that he had taken money from a competing company.”
Individuals also gain a following in the blogosphere just by the comments they leave; when they don’t have their own blog or when they don’t frequently post articles if they do. It is through the posting of comments that blog articles are thoroughly expanded upon and the issues involved exposed.
“We must understand that, for example, the people following livejournal came from the forums. They are the same names, the same photos. They simply migrated from one network to another, more up-to-date one”, states Observer. He notes that the attraction of blogs lies in their freedom. Unlike forums, they do not have moderators or administrators and that the relationship between author and the individual posting a comment is more equitable.
“A news outlet blog creates a feeling of kinship with the reader. Also, they cover issues that aren’t written about in the main pages on the paper” says Observer, noting that all the media outlets would do well to create their own blogs since “forums” are out-dated. Kornel however counters that the blog of the news outlet is the news reporter himself; reporters must have their own blogs. “When news reporters run their own blogs firstly they gain recognition and furthermore the news outlet undergoes a process of socialization”, he states and underlines that editors must encourage that their reporters run their own blogs.
Artmika says that his primary sources of information remain the news outlets but that the role of blogs in this context has doubled.
“The advantage of the blogosphere lies in its diversity. However, one still encounters personal insults and the use of uncivilized language”, says Unzipped, the author of Gay Armenia. He started the blog with the intention of raising the issue of the rights of homosexuals in Armenia, the Diaspora and the South Caucasus in general, placing the issue in the context of the defense of human rights.
“In general, issues and problems related to the life of homosexuals are raised in the pages of Gay Armenia. Also, manifestations of homophobia are covered since these also surface in the pages of the Armenian news media. I run Unzipped to expose issues related to Armenia in general and those which I find of interest’, recounts the author.
“I don’t consider myself a blogger in the classical sense. I’m more a carrier of the traditional media but it seems to me that all of this must be consolidated. All reporters must see what is taking place in the blogs, as a source of material”, states reporter-arm.
Artur Papyan says, “It is the human, subjective factor that’s important for me in the blogs and it is precisely this that differentiates blogs from the news outlets. What I find especially attractive in the blogs are the “charity drives”, when the bloggers get together and raise money for a child’s operation, for example.”
“I find that blogs are already competing with the news outlets but that this fact isn’t fully comprehended. This is clearly evident when the activities of the blogs and news outlets are compared side by side. Here’s a fairly crude example. Our news outlets don’t operate from Friday evening till Monday afternoon. Many news stories that take place within this time frame can only be found in the blogs. At the very least, the blogs are way ahead of the Armenian media on these off days”, says Samvel Martirosyan.
“One writes about politics, another about her female musings and another about knives or automobiles. The interests vary. One writes because of the lack of real contact. The more varied the society, the greater the difference in the blogs; the more numerous the colors, the better”, concludes reporter-arm.