Կառավարությունը պարտավոր է անմիջապես դադարեցնել Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի գործունեությունը
Այս լուսանկարները տեսնելուց հետո Հայաստանի կառավարությունը պետք է անհապաղ որոշում կայացնի դադարեցնելու «Մեթըլ Փրինս» ընկերության գործունեությունը Հայաստանում:
Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքի հրապարակի հարեւանությամբ գտնվող Մշակույթի պալատի լայն ճակատին փակցված է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս» ՓԲԸ-ի սեփականատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանի` հանքափորի գլխարկը գլխներին մեծադիր պաստառը: Մշակույթի պալատի շենքը Սերոբ Տեր-Պողոսյանի սեփականությունն է: Տեսնելով դեպի Դեբեդ հոսող թափոնների այս առվակը` հասկանալի է դառնում, թե ինչ նկատառումներով է պարոն Տեր-Պողոսյանը այդ մեծադիր պաստառը ի տես դրել ախթալացիներին:
Թունավոր թափոններով Դեբեդ գետը աղտոտող, տարածաշրջանի գյուղատնտեսությանն ու մարդկանց առողջությանը մեծ վնասներ հասցնող Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս» ՓԲԸ-ի սեփականատեր պարոն Սերոբը, չգիտակցելով պաստառում երկրի նախագահի կողքին հայտնվելու «պարտավորվածությունը», էկոլոգիական հիմնախնդիրների լուծման գործում ներդրումային բացառիկ, ինչպես լոռեցիներն են ասում, «քծիպություն» է դրսեւորում:
Հարցն այն է, որ խորհրդային տարիներին Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի «Սվինեց» թաղամասի պոչամբարը, որն այսօր լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի պոչանքների հիմնական հավաքատեղին է, իր տարողությամբ փոքր է:
Այն չի բավարարել նաեւ խորհրդային տարիների լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի արտադրական թունավոր պոչանքների քանակին:
Այդ պատճառով Այրում- Ճոճկան գյուղերի արանքում կառուցվել է հիմնական պոչամբարը, որտեղ ֆաբրիկայից պոմպերով, ուղիղ խողովակաշարով մղվել է հիմնական պոչանքները: Անցյալ դարի 90-ական թվականների սկզբին Ալավերդու լեռնամետալուրգիական կոմբինատի լուծարումից հետո ապամոնտաժվել է նաեւ Այրում- Ճոճկան գյուղերի արանքում տեղավորված հիմնական պոչամբար գնացող խողովակաշարը:
Ներկայիս փոքր պոչամբարը այլեւս չի բավարարում լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի պահանջները: Մեծ պոչամբարի ապամոնտաժված մի քանի կմ խողովակաշարը վերականգնելու եւ պոչամբարը օգտագործելու փոխարեն պարոն Սերոբը, խուսափելով ծախսերից, պոչանքները ֆաբրիկայից ուղիղ խողովակաշարով լցնում է Դեբեդ գետ, որի փոքր արձագանքը Պտղավան գյուղի գյուղացիների դժգոհությունն է: Այս կապակցությամբ «Մեթըլ Փրինս» ընկերությունից մեզ որեւէ բացատրություն օգոստոսի 26-ին չհաջողվեց ստանալ, քանի որ կեսօրին ընկերության գլխավոր մուտքի պահակային ծառայության հերթապահը իր շեֆերի հետ հեռախոսով խոսելուց հետո մեզ պատասխանեց. «Պարոն Սերոբը ստեղ չի, Երեւան ա գնացել, ընկերությունում էլ ղեկավարներից մարդ չկա, որ ձեզ ընդունի»:
Մինչդեռ մի քանի րոպե հետո լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի պոչամբարի տարածքում, երբ լուսանկարներ էինք անում, մեզ զանգահարեց ընկերության անվտանգության ծառայության պետը եւ խնդրեց ազատել պոչամբարի տարածքը, իսկ մի քանի րոպե հետո պոչամբարում «Pajero» մակնիշի ավտոմեքենայով հայտնվեց ֆաբրիկայի` իր ներկայացմամբ արտադրության պետը, եւ գոռալով ցրեց պոչամբարի երեք երիտասարդ աշխատողներին: Մեր հարցերին արտադրության պետը հրաժարվեց պատասխանել` ասելով, թե միայն պարոն Սերոբի թույլտվությամբ կխոսի: Ի դեպ, Ախթալայում մեզ հայտնեցին, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը, 2001 թ. դառնալով Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս» ընկերության սեփականատեր, հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով ախթալացիներին 2002-2003 թթ. խոստացել է 10 մլն դոլարի, իսկ 2004-2007 թթ.` 100 մլն դոլարի ներդրումներ, բայց որեւէ նշանակալից ներդրում չի կատարել, այն դեպքում, երբ 2001 թ.-ից Լոնդոնի միջազգային շուկայում պղնձի գինը բարձրացել է` 1500 դոլարից հասնելով շուրջ 7 հազար դոլարի:
Բնապահպանության նախարարությունը պարբերաբար ստուգումներ է անցկացնում այստեղ եւ ակտեր է գրում, որոնց գումարը չի գերազանցում մի քանի հարյուր կգ պղնձի գինը: Եւ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը մեծ հաճույքով վճարում է այդ գումարները, քանի որ դրա փոխարեն նա ստանում է միլիոնավոր դոլարների շահույթ:

The Armenian Government is Obligated to Shut Down the Akhtala Mine Enrichment Plant
After taking a look at the accompanying photos the Armenian government must immediately put a halt to the operations of Metal Prince Ltd. in Armenia.
Nailed to the large wall of the Cultural Palace situated in the square of the town of Akhtala in the Lori Marz is a huge banner displaying the pictures of ROA President Serzh Sargsyan and Serop Der-Boghosian, the owner of Metal Prince Ltd. The two are shown wearing mining hard hats.
The Cultural Palace is the property of Serop Der-Boghosian as well. As to why Mr. Der-Boghosian saw the necessity to place his picture on the wall of a building he owns, for all the residents of Akhtala that he employs to see on a daily basis, is anyone’s guess. Whatever the case, when it comes to investing towards solving the environmental issues he faces, it is clear that Mr. Der-Boghosian, who is subjecting the Debed River to an ecological death with  poisonous wastes and is severely threatening the health of local residents and the neighboring agriculture, is, in the words of the local residents of Lori, more than stingy.
\"\"The problem lies in the fact that the tailings dam of the Akhtala Mine Enrichment Plant (AMEP) dating from the Soviet era and located in the “Svints” neighborhood and which is used as the main collection site for the plant’s tailings is small in capacity. The capacity of this dam wasn’t sufficient to handle the poisonous wastes of the plant during Soviet times. For this reason a primary tailings dam was constructed between the villages of Ayrum and Jojkan. Tailings from the factory were pumped to this dam through a series of pipes. After the Alaverdi metallurgical plant was liquidated in the early 1990’s, the pipeline leading to the Ayrum/Jojkan primary tailings dam was disassembled.
Today, the small dam doesn’t have the capacity to handle the needs of AMEP. Rather than restoring a few kilometers of the disassembled pipeline leading to the large dam and which would make it operable, Mr. Der-Boghosian decided to forego these additional expenses. As a result, tailings from the factory are piped directly into the Debed River, a fact which has raised the ire of the residents of the village of Ptghavan. In this regard we weren’t able to receive any explanation from Metal Prince Ltd on August 26th when we visited the site. That afternoon, we were informed by the plant’s security guard, after calling his higher-ups, that, “Mr. Serop isn’t here, he’s gone to Yerevan. There’s nobody from management in the factory to see you.”
\"\"At the same time, as we were taking pictures around the site of the AMEP tailings dam, we received a phone call from the head of plant security requesting that we leave the premises. A few minutes later a “Pajero” vehicle arrived on the scene and an individual who claimed to be the Production Manager got out and proceeded to scream at three deadly pale young plant workers to disperse.
The Production Manager refused to answer our questions stating that he could only do so with the consent of Mr. Der-Boghosian. We should note that in Akhtala we were told that in 2001, when Mr. Serop became the owner of Metal Prince Ltd., he promised residents that he’d invest $10 million during 2002-2003 and $100 million during 2004-2007 in order to create hundreds of new jobs. In fact, no such significant investments have been forthcoming despite the fact that the 2001 price of copper of $1,500 on the London international market has increased by about $7,000 as of today.
The ROA Ministry of Nature Protection carries out periodic inspections in the area and levies fines which do not total more than the price of a few hundred kilos of copper. And Mr. Serob Der-Boghosian is more than happy to pay those fines since it allows him to operate unhindered and thus reap millions of dollars in profit.
This is the pipe that carries poisonous wastes directly into the Debed River.
The Armenian government, after taking a look at these photos, must shut down the operations of this company!