Սենոր Հասրաթյանը կարդացել է, բայց տեղյակ չէ
ԼՂՀ Ասկերանի շրջանում գտնվող N զորամասի զինծառայող, 20-ամյա Հովհաննես Վարդանյանին զորամասից տեղափոխել են Երեւան՝ հոգեբուժարան, սակայն ծնողներին ոչ ոք այդ մասին ոչինչ չի ասել: Միայն 9 օր անց տղայի բանակային ընկերներից մեկը զանգահարել է Հովհաննեսի հորը եւ հայտնել, որ որդին հոգեբուժարանում է՝ խելագարված վիճակում:
Կատարվածի առնչությամբ «Հետքը» փորձեց մեկնաբանություն ստանալ ԼՂՀ ՊԲ-ից: Ստորեւ ներկայացնում ենք ՊԲ լրատվության եւ քարոզչության բաժնի պետ Սենոր Հասրաթյանի հետ մեր հեռախոսազրույցը:
Պրն Հասրաթյան, բարեւ ձեզ:
Լսում եմ:
Հովհաննես Վարդանյանի հետ կատարվածի առնչությամբ եմ զանգահարել: Երեւի արդեն տեղյակ եք՝ նա հոգեբուժարանում է…
Տեղյակ չենք:
Կարող եմ երկու բառով ասել. Հովհաննեսը 14 ամիս ծառայել է Ասկերանի զորամասում, բայց նրան տեղափոխել են հոգեբուժարան ու 9 օր ծնողներին ոչինչ չեն ասել: Ո՞րն է պատճառը, հարազատներին ինչո՞ւ չեն ասել:
Ես չեմ կարող որեւէ բան ասել, մանավանդ, որ մանրամասներին ծանոթ չեմ, տեղյակ չեմ:
Պրն Հասրաթյան, այդ մասին պատմող տեսանյութը երեկվանից համացանցում է, հասարակական կազմակերպություններն ասուլիս են հրավիրում, Դուք տեղյակ չե՞ք:
Ինֆորմացիա եք ուզում, ես պատասխանեցի, ինձ հարցաքննո՞ւմ եք:
Ուզում եմ իմանալ՝ ինչպե՞ս տեղյակ չեք, երբ գործը մեծ հնչեղություն է ստացել:
Ես էլ եմ կարդացել, բայց մանրամասներին տեղյակ չեմ: Մեկնաբանություն չեմ կարող տալ:
Սենոր Հասրաթյանը ընդամենը լրատվական ծառայության բաժնի պետն է: Այդքան մի բան: Շատ հնարավոր է, որ տեղյակ չէ:

Сенор Асратян читал, но не в курсе
20-летний Ованнес Варданян, военнослужащий воинской части N, дислоцированной в Аскеранском районе Нагорного Карабаха, был переведен из части в психиатрическую больницу в Ереване, однако родителям об этом никто не сообщил. Только спустя 9 дней один из армейских друзей Ованнеса позвонил его отцу и сообщил, что сын находится в психиатрической больнице в состоянии сумасшествия.
В связи с произошедшим “Hetq” попытался получить комментарии Армии обороны НКР.
- Г-н Асратян, здравствуйте.
- Слушаю.
- Я звоню по поводу произошедшего с Ованнесом Варданяном. Вы, наверное, уже знаете, что он находится в психиатрической больнице.
- Я не в курсе.
- Могу рассказать в двух словах. Ованнес 14 месяцев служил в воинской части в Аскеране, но оттуда его перевели в психиатрическую больницу, и 9 дней родителям ничего не сообщали. Почему родных не известили об этом?
- Я ничего не могу сказать, тем более, что не знаю подробностей. Я не в курсе.
- Г-н Асратян, видеоматериал об этом со вчерашнего дня размещен в интернете, общественные организации проводят пресс-конференции. Вы не в курсе?