Նահատակված ավելի քան 80 հայ գրող-լրագրողներ ընդգրկված չեն թուրքական ցուցակներում
Այսօր Ստամբուլում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ անդրադարձ կատարվեց 1915-ին Մեծ եղեռնի ժամանակ զոհված հայ լրագրողներին ու գրողներին, որոնց անուններն առ այսօր ընդգրկված չեն թուրքական ընկերությունների՝ զոհված լրագրողների համապատասխան ցուցակներում: Բանախոսների թվում էին «Ակօս» թերթի խմբագրապետ Ռոբեր Կոպթաշը, հրատարակիչ Ռագըփ Զարաքոլուն, լրագրողներ Ալի Բայրամօղլուն եւ Բյուլենթ Թելանը:
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է «Ակօսի» խմբագրապետ Ռոբեր Կոպթաշը:
Երբ գրվում է թրքական մամուլի պատմությունը, 1915 թվի հայ մամուլի զոհերը պետք է նկատի առնվեն: Կան թրքական լրագրողական ընկերությունների  կողմից հրատարակված մամուլի նահատակների ցանկեր, որտեղ բացի Հրանտ Դինքից ուրիշ հայի անուն չկա: Թուրքերը տեղեկություն չունեին, որ 1915 թվին Գրիգոր Զոհրապը, Երուխանը եւ ահագին այլ գրողներ ու լրագրողներ են նահատակվել: Այսօր մենք այս տեղեկությունները տվեցինք թուրք լրագրողներին: Ցանկանում ենք, որ այդ ընկերություններն այսուհետ նկատի առնեն նաեւ հայ նահատակներին:
Իսկ Դուք ունե՞ք զոհված հայ լրագրողների անվանացանկ:
Աշխատություն ունենք, ինչքան գիտեմ, մինչեւ հիմա 80-ից ավել անուն ենք արձանագրել: Այդ ցանկը հրատարակեցինք «Ակօսում» եւ ուղարկեցինք այդ ընկերություններին: Սպասում ենք պատասխանին: Դրանցից մեկը, առաջին քայլն անելով, իր ցանկի մեջ 9 անուն ավելացրեց:
Որքա՞ն ժամանակ է, որ զբաղվում եք այս հարցով, եւ ովքե՞ր են նախաձեռնության հեղինակները:
Մի շարք հետազոտողներ կան, միայն մենք չենք: Օրինակ՝ Ռագըփ Զարաքոլուն, Բյուլենթ Թելանը: Սա 3 տարվա աշխատություն է:
Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք նշված ընկերություններից: Նրանք կարձագանքե՞ն:
Ես հույս ունեմ: Արդիական լրագրողների միությունը, ինչպես նշեցի, արեց առաջին քայլը, ու կարծում եմ, որ հաջորդ քայլերը կկատարվեն մոտ ապագայում:
Իսկ շա՞տ են այն ընկերությունները, որոնց կոչ եք անում ներառել նաեւ հայ նահատակ լրագրողների անունները:
Ամենամեծը Արդիական լրագրողների միությունն ու Թուրքիայի լրագրողների միությունն են: Բայց այլ կազմակերպություններ էլ կան, շուրջ 10 հատ:
Այս նախաձեռնությունը որեւէ կապ ունի՞ ապրիլի 24-ի միջոցառումների հետ:
Ուղղակիորեն կապված չէ, որովհետեւ սա ավելի երկարատեւ աշխատանք է, մի փոքր պայքար ենք մղում սրա համար, բայց, անշուշտ, հենց ապրիլի 24-ից առաջ այս օրն ընտրելը պատահական չէ, որովհետեւ այդ թեմայով այս օրերին ավելի շատ են խոսում, ու մենք էլ ցանկացանք, որ Թուրքիայի՝ իր պատմության հետ առերեսվելու համար մեր լրագրողական պայքարը նկատի առնվի ու տեղ գտնի մամուլում:
Իսկ ապրիլի 24-ին այլ միջոցառումներ նախատեսվու՞մ են:
Ոչ: Թաքսիմ հրապարակում այդ օրը, ինչպես գիտենք, ցույց պիտի լինի: Նույնը պիտի տեղի ունենա Իզմիրում, Դիարբեքիրում:

В Турции в списки погибших журналистов не включены более 80 армян, ставших жертвами Геноцида
На состоявшейся сегодня в Стамбуле пресс-сконференции речь зашла об армянских журналистах и писателях, ставших жертвами Геноцида 1915 г. Их имена по сей день не включены в списки погибших журналистов, составленные турецкими организациями. Среди участников пресс-конференции были главный редактор газеты “Акос” Робер Копташ, издатель Рагип Чараколу, журналисты Али Байрамоглу и Бюлент Телан.
На вопросы “Hetq”-а отвечает главный редактор “Акоса” Робер Копташ.
- В истории турецкой прессы обязательно должны быть упомянуты погибшие в 1915 году представители армянской прессы. Турецкие журналистские организации опубликовали списки погибших журналистов, в которых кроме Гранта Динка других армян нет. Турки не знали, что в 1915 году были убиты Григор Зограб, Ерухан и многие другие писатели и журналисты. Сегодня мы предоставили турецким журналистам эти сведения. Мы хотим, чтобы соответствующие организации включили в свои списки имена армянских журналистов, ставших жертвами Геноцида.
- А у вас есть такой список?
- У нас есть исследование, в котором, насколько я знаю, указано более 80 имен. Этот список мы опубликовали в “Акосе” и отправили соответствующим организациям. Сейчас ждем ответа. Одна из этих организаций сделала первый шаг и включила в свой список 9 имен.
- Когда Вы начали заниматься этим вопросом и кто авторы инициативы?
- Имеется ряд исследований, не только наше. Например, Рагипа Чараколу, Бюлента Телана. Эта работа осуществляется уже 3 года.
- Какие у Вас ожидания от вышеупомянутых организаций? Они откликнутся?
- Надеюсь. Как я уже сказал, Союз современных журналистов сделал первый шаг, и я думаю, что следующие шаги будут предприняты в ближайшее время.
- Много ли организаций, призывающих включить в списки имена журналистов-армян, ставших жертвами Геноцида?
- Самые крупные организации – Союз современных журналистов и Союз журналистов Турции. Есть еще около 10 других организаций.
- Имеет ли эта инициатива какую-либо связь с мероприятиями, посвященными 24 апреля?
- Непосредственной связи нет, поскольку это более продолжительная работа. Но, конечно, выбор дня до 24 апреля не был случайным, потому что в эти дни на эту тему говорят больше. И мы захотели, чтобы наша журналистская борьба, цель которой заставить Турцию повернуться лицом к своей истории, была замечена и нашла отражение в прессе.
- А на 24 апреля другие мероприятия намечены?
- Нет. Как известно, в этот день на площади Таксим состоится митинг. Аналогичные акции пройдут также в Измире и Диарбекире.