Շուշի. պատերազմը շարունակում է մնալ երեխաների մեջ
Հուլիսի 12-ին Նարեկացի արվեստի միության Շուշիի կենտրոնում բացվեց «Արամ Մանուկյան» 6-րդ ճամբարը, որը տեւեց 2 շաբաթ: Այս տարի ճամբարին մասնակցում էր մոտ 100 երեխա, հիմնականում` Շուշիից, նաեւ հարակից շրջաններից, ինչպես նաեւ` մոտ 30 կամավոր: Ճամբարում երեխաները խաղում են, զբաղվում սպորտով, ձեռարվեստով, ներկայացում բեմադրում: Ճամբարը ստեղծվել է կանադաբնակ Հայդուկ եւ Աիդա Շամլյանների նախաձեռնությամբ: «Հետքի» հարցերին պատասխանում է ամերիկաբնակ հոգեբան Դիանա Դանիելյանը, ով եւ անցյալ, եւ այս տարի` ճամբարի օրերին, աշխատել է երեխաների հետ:
Ի՞նչ հոգեբանական խնդիր ունեն պատերազմական տարածքում,` կոնկրետ Շուշիում ապրող երեխաները:
Ուղղակի երեխա լինելու, ամենօրյա պրոբլեմների մասին չանհանգստանալու, վախերից ազատվելու: Ինձ համար շատ ցավալի էր տեսնել, որ յուրաքանչյուր խաղալիքից, յուրաքանչյուր լեգոյից, որ տալիս էինք երեխաներին, իրենք սարքում էին զենք, զինվորներ: Շուշիում մեր երեխաների մեջ շատ ագրեսիա կա, որը ինչ-որ տեղ բնական է. դա, փաստորեն, պատերազմի գոտի է: Երեխաները իրար հետ խոսելիս հաճախ հրում են, խփում` իրար շատ սիրելով, միեւնույն ժամանակ իրար ձեռք բռնած: Շատ քիչ է լինում, որ եթե ազատ խաղում են` առանց ինստրուկցիայի, խաղում են ուղղակի ուրախ մի բան: Շատ ժամանակ կռիվ կամ ինչ-որ ջղայնություն եւ ագրեսիա եմ ես տեսնում երեխաների մեջ, որը նաեւ միատեղ է շատ ուժեղ սիրո եւ իրար մեջքի կանգնած լինելու հետ: Իրական պատերազմի ժամանակ այս երեխաները չկային, բայց նրանք ունեն ընտանիքներ, եւ ընտանիքներում նկարներ են կախված, գիտեն, որ այս մարդուն կորցրինք պատերազմի ժամանակ, ընտանիքի անդամներ, հայրեր, հորեղբայրներ, եւ մինչեւ հիմա էլ կան եւ զոհեր, եւ կրակոցներ, եւ վախ:
Եթե նայենք հենց այդ ամենի տեսանկյունից, գումարած ադրբեջանցիների գրեթե ամենօրյա սպառնալիքները, թե հարձակվելու են, արդյոք բնական չէ՞ լեգոյից զենք սարքելը:
Իհարկե, բնական է, բայց ցանկալի չէ: Ամեն մարդ, ամեն սերունդ ունենում է ինչ-որ ազդեցություններ: Հիմա այդ սերունդն ունի վախի, սպառնալիքի եւ պատերազմի ազդեցությունը, բայց իդեալական ձեւով ես կուզեի, որ երեխաները չունենային դա եւ ավելի շատ մտածեին երեխա լինելու մասին: Այո, պետք է լինեն արթուն, պետք է իմանան` ինչ վիճակում են, բայց ես ուզում եմ մտածել, որ երեխաների խնդիրը չպետք է լինի պաշտպանվելը կամ հաց հայթայթելը: Երեխայի նորմալ զարգացման համար կարեւոր են խաղը, ազատությունը եւ հանգստությունը, ապահովությունը: Բայց, իհարկե, նրանք չեն կարող չապրել այն, ինչ իրենց ծնողն է ապրում:
Ո՞րն է պատերազմական տարածքի երեխաների բնավորության հիմնական գիծը:
Շուշիի երեխաների մեջ զարմանալի ճկունություն կա, այսինքն` թե ինչպես են նրանք ի վիճակի հոգեպես անցնելու այդ բոլոր պրոբլեմները եւ շարունակել լինել ուժեղ, բարի: Բարի եւ հոգեպես ուժեղ երեխաներ են: Ես մտածում էի, թե ինչն է, որ այս երեխաներին օգնում է այդքան ուժեղ լինել: Կարծեմ, որ նրանք ժամանակ չունեն խիղճ զգալու իրենք իրենց հանդեպ: Ուրիշ տեղ ժամանակ ունենք երեխաներին ասելու, որ «սխալ էր` ինչ եղավ քո հանդեպ» եւ այլն: Իսկ Շուշիի երեխային ժամանակ չունենք ասելու, որ «համաձայն եմ քեզ հետ, որ այսպես պետք է չլիներ» (ես չեմ ասում, որ դա ճիշտ է):
Շուշիի ռմբակոծված շենքերը, քարուքանդ փողոցները հոգեպես ազդո՞ւմ են երեխաների վրա:
Երբ անցյալ տարի առաջին անգամ Շուշի եկա, ես հիացած էի Շուշիի բնության գեղեցկությամբ, մագնիսական մի էներգիա ունի Շուշին: Բայց երբ տեսա փլատակները եւ քանդված շենքերը, առաջինը մտածեցի, որ դրանք թե երեխաներին, թե մեծերին ամեն վայրկյան հիշեցնում են, որ սա պատերազմի դաշտ է, որ այստեղ մարդիկ են սպանվել: Այս տարի մեծ փոփոխություն կար. արդեն շինարարություն են սկսել եւ այդ քանդված շենքերի վրա ուղղակի կառուցում են նոր շենքեր: Հիմա կարծես տեսնում ենք կիսասպանված ինչ-որ քաղաք: Վերակառուցումից հետո շատ դրական կլինի:
Որպես հոգեբան` ի՞նչ աշխատանք էիք տանում երեխաների հետ:
Ես երեխաների եւ ընտանիքների հետ զրույցներ էի անցկացնում, փորձում, որ իրենք իրենց զգացմունքները եւ մտքերը խոսքերի վերածեն: Կար մի աղջիկ, որի աչքի առաջ մորը սպանել էին տան մեջ, եւ ինքը թաքնված տեսել էր սպանությունը: Դա եղել է մի քանի տարի առաջ, բայց աղջիկը առաջին անգամ խոսեց ինձ հետ դրա մասին անցյալ տարի: Երբ ես իրեն հարցրի` որեւիցե մեկի հետ խոսե՞լ ես, թե ինչ ես տեսել, ինչ ես զգացել, ինքն ասաց` չէ: Վստահ եմ, որ աղջկան ուշադրություն էին դարձրել, տարել էին, ապահովել էին եւ այլն, բայց հոգեկան զգացմունքներին ուշադրություն չէին դարձրել: Հաճախ երեխաները մոտենում եւ ասում են` ինձ հետ մի քիչ կխոսե՞ք: Ինձ 14-15 տարեկան երեխաներ մոտեցան, ասացին` խնդրում ենք, մեզ ժամանակ կհատկացնե՞ք: Աթոռները պատրաստել էին թաքուն մի տեղ, որտեղ ոչ ոք չէր տեսնում իրենց, եւ ընդամենը ուզում էին խոսել իրենց կարիքի, տղաներ-աղջիկներ ընկերություն անելու, հանդիպելու, դեռահաս լինելու մասին, բողոքում էին, որ ընդունված չէ, թույլ չեն տալիս: Ընդամենը կարիք ունեին դրա մասին խոսելու մեկի հետ, ով չեզոք, ուղղակի օբյեկտիվ ձեւով կարող է իրենց լսել եւ ասել. «Շատ նորմալ է 15 տարեկանում սիրահարված լինելը, շատ նորմալ է 15 տարեկանում ծնողի հետ համաձայն չլինելը»:
Դա է, որ բացակայում է: Շատ պահված բաներ ունեն եւ շատ զարմանալի էին Շուշիի երեխաները: Լինելով այդ պայմաններում` իրենք այնքան հասունություն եւ այնքան պատասխանատվություն ունեն թե իրենց զգացմունքների, թե իրենք իրենց, թե ծնողների հանդեպ: Շատերի մեջ տեսնում եմ այդ փակվածությունը, որովհետեւ չեն ուզում նաեւ ավելորդ բեռ լինել ծնողների համար, այլ իրենք իրենց զգացմունքները ներսում են պահում, միայն զբաղվում են ամենօրյա խնդիրներով, ինչով իրենց ընտանիքն է զբաղվում:
Երբ խոսում էի Շուշիի ճամբարի երեխաներից ոմանց հետ, զգում էի, որ այս երեխաների նպատակն է ինչ-որ մի բան հայթայթել, տուն տանել: Եվ ցավոք, լսեցի դեպքեր, եւ խոսեցինք Շուշիի ոստիկանության հետ, որ ունենք երեխաներ, որոնք արդեն գողության են դիմում կամ գնում են եկեղեցիների շուրջը փող են խնդրում մարդկանցից: Ես տեսնում եմ, որ այդ երեխաները շատ ավելի մեծ պոտենցիալ ունեն, բայց իրենց կարծիքով` իրենք պետք է օգնեն ընտանիքին, եւ ընտանիքն էլ չի ասում, որ «չէ, դու զբաղվիր քո երեխա լինելով»:
Շուշիի ընդհանուր հասարակությունը շատ ծանրաբեռնված է ամենօրյա սոցիալական խնդիրներով: Այս մարդիկ գոյատեւության մեջ են դեռ թե ֆիզիկապես, թե հոգեպես, թե սոցիալապես: Երբ երեխան տեսնում է` ծնողը անընդհատ անհանգիստ վիճակի մեջ է, միայն գումար է որոնում, կերակուր եւ այլն, արդեն շատ քիչ տեղ է մնում կամ երեւի թե տեղ չի մնում մտածելու նրանց ցանկությունների, զգացմունքների, ապագային նայելու մասին եւ այլն: Իմ կարծիքով` ծնողների մեծամասնությունը կարծում է, որ երեխան կերավ, հագավ, ինչ-որ կոնկրետ մի տեղում է գտնվում, այդքանը բավարար է:
Ո՞րն է այն արդյունքը, որին այս 2 տարվա ընթացքում հասել եք` Շուշիում աշխատելով:
Արդյունքն այն է, որ երեխաներն ուղղակի ունեցան մի պահ, մի շանս, որ արտահայտվեն, խոսեն, իրենց հարգված, կարեւոր զգան: Կարեւորության պահն է, որ չունեն այդ երեխաները, քանի որ այդքան խրված են իրենց ամենօրյա պրոբլեմների մեջ: Այս տարի հասկացա, որ երբ վերադառնամ, իմ աշխատանքը պետք է լինի ծնողների հետ: Շատ կուզեի, որ ծնողները խմբով ուղղակի լսեին երեխայի հետ վարվելու, երեխաների զարգացման մասին, թե մեր` մեծերիս վերաբերմունքը, օրինակ` ֆիզիկական բռնությունը, ինչքան է ազդում երեխաների, նրանց` մարդ դառնալու, հոգեկան առողջության վրա: Վստահ եմ, որ եթե բռնություն բառը օգտագործեմ Շուշիում, կասեն, որ ես խենթ եմ: Այդ խնդիրն այնքան նորմալ է այդ հասարակության մեջ, այնքան տարածված է: Բայց լսելուց հետո, եթե մի բան էլ մնա, ինձ թվում է` դա ավելի արագ կազդի երեխաների վրա, քան եթե մենք մեկ առ մեկ աշխատենք երեխաների հետ:
Անձնապես Ձեր մեջ ինչ-որ բան փոխվե՞լ է Շուշիի երեխաների հետ աշխատելուց հետո:
Անպայման: Ես ուղղակի վերհիշեցի, թե ինչքան դժվարություններ կան կյանքում: Շուշիի երեխաներին համեմատելով այն երեխաների հետ, որոնց հետ ես աշխատում եմ Նահանգներում` ես ուղղակի զարմացած էի եւ սկսեցի ավելի մտածել իմ աշխատանքի ձեւերի մասին: Հաշվի առնելով այն ամբողջ աշխատանքը, որ Ամերիկայում մի երեխայի համար է արվում, եւ մի շուշեցի երեխա, որի վրա աշխատանք չի արվում` ես նայում էի արդյունքները, վարքային ինչ-որ տարբերություններ, եւ ինձ համար մեծ դասեր էին դրանք:

An interview with Child Psychologist Diana Danielian On July 12, the Narekatsi Art Union organized the 6th Aram Manukyan Camp in the center of Shushi. Over 100 children, mostly from Shushi, attended the two week camp. Diana Danielian, a psychologist from the U.S. who has worked with the children last year and this year, was kind enough to answer the following questions of Hetq.
What types of psychological problems exist in the war zone, especially with children? The problems deal with just being kids, to be free of fears and daily problems. I was surprised and troubled to see the kids fashioning guns and soldiers from the play things we gave them. There is a great deal of pent-up aggression in our kids in Shushi. This is natural in a way. You see the children push and hit one another even while holding hands in a loving way. It rarely happens that you see the kids playing happily without any adult supervision. I often see aggression or tensions crop up in the kids alongside a sense of loyalty and fondness that they have for one another. Even though these children weren’t around to experience the actual war, they have grown up in homes where there are pictures hanging of lost loved ones. They know that their family has lost this or that person in the war – relatives, fathers, uncles. There are still people dying today and there is continued firing and lingering fear. If we look at the issue from this perspective, adding on the almost daily threats by the Azerbaijanis that they will strike, isn’t it normal for the children to make guns from Lego-blocks? Sure, it is natural. But it isn’t a desirable trait. Each person, each generation possesses certain influences. This generation carries around an influence of fear, of war, and of being threatened. I would like to see these kids grow up in ideal conditions and for them to enjoy their childhood. Of course, it is good to be on the alert and to understand the existing conditions, but I would like to think that these kids shouldn’t be straddled with concerns of defense or of finding their next meal. For the normal development of a child what is of primary importance are things like playtime, freedom, rest and safety. Then too, these kids can only but relive the experiences of their parents. What is the main personality trait of children growing up in a war zone? What I have seen is an incredible flexibility in the children of Shushi; the way they have been able to psychologically deal with all those problems and continue to remain strong and decent. They are psychological strong and decent kids. I think they really don’t have the time to feel sorry for themselves. In another place, we have the time to ask the kids that what happened to them was wrong. With a child from Shushi, we don’t have the time to say that “I agree with you; that such things shouldn’t have happened.” Do the bombed out buildings and ruined homes of Shushi have a psychological effect on the children? When I came to Shushi for the first time last year, the natural beauty of the place amazed me. Shushi exerts a certain magnetic energy. But when I saw the ruined and destroyed buildings, the first thought I had was that all this could only serve as a reminder to the children and adults alike that Shushi is a war zone and that people were killed here. There have been some major changes this year. Construction has begun and they are literally building new homes on the ruins of the old. Today, it’s as if we are looking at a partially dead town. After reconstruction, things will be much better. As a psychologist, what type of work have you done with the children? I organized conversations with the children and their families and attempted to get them to vocalize their emotions and thoughts. There was a girl who saw her mother killed in front of their house. The girl saw it all from a concealed vantage point. Even though the incident happened several years ago, the girl only spoke to me about the experience last year for the first time. When I asked her if she had spoken about what she saw with anyone else, she answered, no. I am sure the authorities and others took care of her, but they failed to pay attention to her psychological emotions. Kids frequently come up to me and request that I talk to them for a while. A group of 14-15 year-olds approached me and asked if I would devote some time to them. They had set up some chairs in a secret place so that no one could see them. All they wanted to do is talk about their daily problems as teenagers – normal things like meeting members of the opposite sex. They complained that such things weren’t allowed. They just had the need to discuss these things with a person willing to listen, who would not pass judgment, and who would tell them that it was completely normal for a 15 year-old to have a sweetheart and to have disagreements with their parents. These kids have many pent-up emotions. Despite it all, I was amazed that the kids from Shushi acted in such a mature fashion and with a sense of responsibility towards their emotions, their parents, and towards themselves. I have noticed this reluctance to express themselves in many of the kids. They don’t want to be an additional burden on their parents. They hold it all inside. They just get on with their life and tackle everyday problems; just like their families. When I talked to some of the kids at the camp, I got the sense that the aim for many was to get their hands on something, to bring it home. Sadly, I have heard of incidents, and have talked to the Shushi police, about kids beginning to steal or begging near churches. It is evident to me that these kids have potential but that they believe their first duty is to assist the family unit. And the family isn’t telling these children, “No. You should be enjoying your childhood.” The bulk of Shushi society is really burdened with getting by on a day to day basis. They have to ensure their survivability in physical, psychological and social terms. When these children see their parents struggling to make ends meet, to put some food on the table and make some pocket money, little time is left for the kids to dream about their future, their wishes and desires. I believe that most parents fell it is enough that their children have clothes on their back, food in their stomachs and are relatively safe; nothing more. You have worked here in Shushi. Can you point to any results? The greatest result is that the kids have been afforded a chance, an opportunity, to express themselves, to talk. They have been given a sense of dignity. They have been so caught up in their daily problems that they haven’t had a chance to feel appreciated. This year I realized that when I return my work will have to focus on the parents. It would be great if a group of parents could get together and hear about advice on raising kids; the do’s and don’ts as it were. How things like physical violence could really negatively impact on a child’s development. I am certain that if I were to use the word ‘violence’ in Shushi, they would call me crazy. This problem is quite normal in the society and quite widespread. But I think we would have a greater impact with the kids by talking with the parents. Have you undergone any changes on a personal level after working with the kids from Shushi? Certainly. I have been reminded about how tough life can really be. When comparing the Shushi kids with those I work with back in the U.S., I was really amazed and began to think more about the professional approaches I employ. I have culled some important lessons when taking into account all the time and effort afforded to just one child in the States and that kids in Shushi go without any of it. You look at the results, certain differences in characteristic traits, and much of interest is revealed.