2-րդ մոդելը` Հայաստանի համար
Հաճախ Հայաստանում քննարկվում է, թե որ մոդելով երկիրը պետք է առաջնորդվի` տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաները (ՏՀՏ) զարգացնելու համար: Երբեմն նույնիսկ կարծիքներ են հնչում, որ Հայաստանը պետք է ազգային մրցունակության առանձնահատուկ մոդել ունենա: Մինչդեռ Հանրային խորհրդի անդամ Հովիկ Մուսայելյանի համոզմամբ` նոր հեծանիվ հնարել պետք չէ, և պետք է ընտրել ոլորտի զարգացման` ամբողջ աշխարհում գոյություն ունեցող 4 մոդելից մեկը:
1-ին մոդել: Տեղական խոշոր ընկերությունները կատարում են ներդրումներ, որոնց հաշվին զարգանում է տեղական տեխնոլոգիական կլաստերը: Այս ճանապարհով գնացին Ճապոնիան և Կորեան: 2-րդ մոդել: Կառավարությունը հրավիրում է օտարերկրյա ներդրողներին` համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերություներին, որոնք գալիս ու ստեղծում են լուրջ կլաստերներ: Այս ճանապարհով գնացին Սինգապուրը և Իռլանդիան: 3-րդ մոդել: Կառավարությունը խոշոր ներդրումներ է անում տարբեր ինովացիոն ծրագրերում` ստեղծելով վենչուրային (ներդրումային) հիմնադրամներ: Այս ճանապարհով գնաց Իսրայելը: 4-րդ մոդել: Կառավարությունը սկսում է ներդրումներ անել, զարգացնում է տեղեկատվական տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքները, ստեղծում է մի միջավայր` ստարտային հարթակ, որի հիման վրա մասնավոր սեկտորը սկսում է ստեղծել այն արժեքները, որոնք հիմա արդեն լուրջ զարգացում են ապրել: Այս ճանապարհով գնացին ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան: Հովիկ Մուսայելյանը շատ հպարտ կլիներ, եթե Հայաստանը հնարավորություն ունենար ընտրել 3-րդ` Իսրայելը մոդելը, քանի որ Իսրայելն իր աշխարհաքաղաքական խնդիրներով, բնակչության թվով, տարածքով և այլ առանձնահատկություններով համադրելի է Հայաստանի հետ: Սակայն, ցավոք, Հայաստանն այսօր այդ հնարավորությունը չունի, ի վիճակի չէ, բյուջեի սուղ հնարավորություններն օգտագործելով, ստեղծել այդպիսի լուրջ կլաստերներ: «Մեր տեղը, իմ խորին համոզմամբ, 2-րդ` Սինգապուրի և Իռլանդիայի մոդելն է, երբ օտարերկրյա լուրջ ընկերությունների համար ստեղծվում են ներդրումային նպաստավոր պայմաններ, որոնք, բերելով իրենց մշակույթը, նորագույն տեխնոլոգիաներ այդ երկիր, զարգացնում են և այդ երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, և ընդհանուր առմամբ` այդ երկրի տնտեսությունը: Այդպիսի օրինակներ մենք ունենք Հայաստանում, և այդ հաջողված օրինակները ուղղակի պետք է չկղզիացվեն, ուղղակի պետք է հիմք լինեն, որ նոր զարգացումներ, նոր հայեցակարգեր մշակվեն, այլ ոչ թե հայեցակարգեր` 20, 30, 50 տարով. չես էլ կարողանում հասկանալ` էդ թվերի տակ ինչ կա»,- ասաց Հովիկ Մուսայելյանը:

Armenia Must Follow Singapore Model to Develop IT
Hovik Mousayelyan, a member of Armenia’s Public Council, expressed his views regarding how the country should set about developing the ICT (information and communication technologies) sector. It is a recurring topic of discussion in Armenia and there have been a number of failed starts in the past. Some experts suggest that the country must develop its own unique model of national competitiveness. Mr. Mousayelyan disagrees, arguing that there is no need to "reinvent the wheel".
He says that Armenian must chose from the following four world models: 1) Korean/Japan Model – Local technology clusters are developed by through huge investments of local companies. 2) Ireland/Singapore Model – Governments invite foreign investors and world famous companies to create technology clusters. 3) Israel Model – The government invests in a variety of innovative projects leading to venture investment foundations. 4) US/UK Model – The government invests in infrastructure that creates a favourable corporate investment environment. Mr. Mousayelyan said while he would like to see Armenia follow the Israeli model, given the many similarities that exist between the two nations, Armenia just doesn’t have the budgetary resources. "I am convinced that the Irish and Singapore model is the most appropriate for Armenia. We have to create favourable conditions to attract the big names in the sector to Armenia. We can point to successful examples of this strategy in the past. We need to use them as a basis for the future," he stated.