«Այս հարգանքի մատուցումը Մոնթեի նկատմամբ ավելի շատ ողջերին է անհրաժեշտ»
Այսօր` Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան օրը, նրա ընկերները Եռաբլուր էին այցելել: Արցախի Մարտունու պաշտպանական շրջանի հրամանատար, Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանն այսօր կդառնար 53 տարեկան: Մոնթեի զինվոր, մասիսցի Ղազար Արոյանը առաջին անգամ Շահումյանում է Մոնթեին տեսել, իսկ 92-ից նրա հրամանատարության տակ կռվել Մարտունիում:
Ղազարը Մոնթեի ծննդյան և զոհվելու օրերին միշտ Եռաբլուր է գալիս: «Ինքը շատ հասարակ հրամանատար է եղել, իր շորերին որ նայեիր` չէիր ասի` ինքը հրամանատար է: Ամենալավը հագցնում էր զինվորներին, ինքը` նորմալ, հին շորերով էր: Մոնթեն սիրում էր, որ միշտ առջևից գնար ամենավտանգավոր տեղերը, նոր իր հետևից ` մնացած ֆիդայիները: Եթե թեկուց մեկի մատը փուշ էր մտնում, ինքը շատ-շատ էր ցավում»,- ասում է Ղազարը:
Նա նշում է, որ 1992 թ. Մարտունիում մոտ 80-100 ազատամարտիկ էր կռվում, իսկ թշնամու թիվը հասնում էր 3000-ի: Ադրբեջանցիները նաև մոտ 20 տանկ ու նույնիսկ ուղղաթիռ ունեին:
«Մենք համարյա առանց զենքի պատերազմ ենք տարել էդ թվերին: Մի 100 կամ 80 հոգով Մարտունու շրջանում դիմադրել ենք»,- ասում է Ղազարը: 1992 թ. Մարտունիում հայերը միայն մի քանի զրահամեքենա ունեին, բայց Մոնթեի հրամանատարությամբ ազատամարտիկները ոչ միայն հակահարված էին տալիս թշնամուն, տարածքներ ազատագրում, այլև տանկեր, զրահամեքենաներ և այլ զենք-զինամթերք ձեռք բերում: Շահե Աճեմյանը, ով Կարո Քահքեջյանի (Սպիտակ արջ) զոհվելուց հետո գլխավորել է «Խաչակիրներ» ջոկատը, ասում է, որ Մոնթեին ճանաչում է 1978-ից, երբ Մոնթեն մասնակցում էր Բեյրութի հայկական թաղամասերի պաշտպանությանը: «Առաջին անգամ, երբ Մոնթեին տեսանք Բեյրութում, մտածեցինք, որ Ամերիկայից եկել է մեզ հետ ապրելու, մեր հետ զենք բռնելու, լիբանանահայության պաշտպանելու: Ասաց` ես հայերեն գրել-կարդալ արդեն սովորել եմ, հայերեն այբբենարանը դրել եմ իմ դեմ, ամեն մի տառին մի րոպե նայել եմ ու սովորել եմ»,- ասում է Շահեն:
Մոնթե Մելքոնյանի ընկեր, «Մոնթե Մելքոնյան» ՀԿ-ի ղեկավար Ալեք Ենիգոմշույանը նշում է, որ Շուշիի ազատագրումը շատ կարևոր հաղթանակ էր հայերի համար, սակայն քաղաքի ազատագրումից ընդամենը մեկ ամիս անց ընկան Շահումյանը և Մարտակերտի մեծագույն մասը: Եվ այս իրավիճակում Մոնթեի հրամանատարությամբ Մարտունու ինքնապաշտպանությունը և Մարտունիում ադրբեջանցիների բոլոր հարձակումների ձախողումը դրական մեծ շրջադարձ էր հայերի համար:
«Մոնթեի ազնվությունը, համեստությունը, մեծամտության լրիվ բացակայությունը, զինվորներին ծառայելը և այլն, իհարկե նաև մարտական իր հմտությունները և այն ոգին, որ ինքը ստեղծեց Մարտունիի շրջանում, պատճառ դարձան, որ ամենադժվար պահերին, երբ մնացյալ շրջանները արդեն մեկը մյուսի հետևից ընկնում էին, Մարտունին մնա ապառաժի նման. ոչ մի գյուղ, ոչ մի տարածք չգրավվի թշնամու կողմից: Եվ ես ամենայն պատասխանատվությամբ ասում եմ, որ դա ամենաէական դերը ունեցավ ընդհանրապես Արցախի պատերազմի շրջադարձի մեջ»,- ասում է Ալեք Ենիգոմշույանը:
Նրա համոզմամբ` Մոնթեի ներկայության անհրաժեշտությունն այսօր կա այնքան, որքան պատերազմի ժամանակ: Մոնթեն ոչ միայն զինվոր ու հրամանատար էր, այլև հայերի խնդիրն ընկալում էր ավելի լայն պարունակի մեջ, քան միայն ռազմական գործողություններն են: Նրա համար շատ կարևոր էր, որ Հայաստանում արդար կարգեր ու բարեկեցիկ ապրող մարդիկ լինեին:
«Հուսահատություն և հուսալքում իր մեջ չկար: Եվ այդ առումով ևս ինքը չափից ավելի անհրաժեշտ է, որովհետև այսօր, ցավոք, տիրող պայմանների պատճառով, հուսալքման կողքին նաև հավատն է արդեն կորել մարդկանց մեջ: Եվ Մոնթեն իր օրինակով, իր կերպարով այն մարդն է, ով ապացուցում է, որ հավատը և հույսը չպետք է կորցնել»,- ասում է նրա ընկերը:
Չնայած Մոնթեն իր գործով արդեն հայերի պատմության մեջ իր տեղն ունի, սակայն կենդանության օրոք երբեք փառաբանում չի պահանջել և ծիծաղել է նման բաների վրա: Ուստի Ալեք Ենիգոմշյանը համոզված է, որ «այս հարգանքի մատուցումը Մոնթեի նկատմամբ ավելի շատ ողջերին է անհրաժեշտ: Ինքը նույնիսկ դրա անհրաժեշտությունը, կարիքը չունի»:

Friends of Monte Melkonian Gather to Reminisce and Pay Homage
Friends of Monte Melkonian visited his grave earlier today at the Yerablur Military Cemetery in Yerevan to celebrate their comrade’s 53rd birthday. Monte, or Commander Avo as he was called in Artsakh, died on the battlefield on June 12, 1993. Ghazar Aroyan, from Masis, first met up with Monte in Shahumyan and fought under his command in Martuni starting in 1992. Ghazar always visits Yerablur on Monte’s birthday and the day of his passing.
"He was a very normal type of commander. If you saw the way he dressed, you wouldn’t say he was a commander. Monte dressed his troops the best. He just wore old clothes. He always was out in front, going into the most dangerous of spots. The rest of the men followed. Monte would get very concerned if just one of his men was hurt or wounded; even if was just a splinter in the finger," says Ghazar. Ghazar says that in Martuni, 1992, there were about 80-100 Armenian soldiers facing an Azerbaijani force of 3,000, replete with 20 tanks and rocket launchers.
"We basically were fighting a war at the time without weapons. But we put up a fierce resistance," he says. Under Monte’s command, not only did the Armenian freedom fighters counter-attack but they also got their hands on enemy weapons and equipment. Shahe Ajemyan, who took over the command of the "Crusaders" volunteer detachment after the death of Garo Kahkejian (also from the diaspora) in June 1993, says that he first met Monte in 1978, when they were fighting to defend Armenian neighbourhoods in Beirut.
"When we saw Monte for the first time in Beirut, we thought that he had come from America to live with us, to raise weapons with us, and to defend Armenians in Lebanon. He told us that he had taught himself to read and write Armenian. He said that he would place the alphabet in front of him and that it would just take a minute for him to look at each letter and learn it," says Shahe.
Alek Yenikomshyan, another long-time friend of Monte’s and Director of the "Monte Melkonian NGO" says that while the liberation of Shushi was an important milestone in the war, just a month later large tracts of Shahumyan and Martakert were lost to the enemy. He says that it was in these dire conditions that Monte assumed the defense of Martuni and that Armenian forces repelled all Azerbaijani attacks. This provided a vital boost of morale and confidence to the Armenians. Alek Yenikomshyan says that Monte’s presence is needed as much today as during the war.
Mr. Yenikomshyan says that Monte wasn’t only a soldier or commander but that he perceived the challenges facing Armenians in a much wider perspective; that he wanted to see justice prevail in Armenia and people live with dignity and respect.
"Disappointment and frustration were not a part of Monte’s inner being. In this sense, his presence today is extremely vital given that today, tragically, due to prevailing conditions, people have lost faith and hope. Monte, by the example he set, proves that one must never lose hope."
Alek says that while alive, Monte never sought the accolades of others. In fact, Monte would laugh at such things. Nevertheless, Monte has earned himself an honoured place in the annals of his people’s history. Before turning away to greet other friends who have come to pay their respects at Monte’s grave, Alek says, "Monte has no need for us to pay homage to him. What’s more important is that homage be paid to those still living."