Վեհափառն այդպես չէր պայմանավորվել
Օրեր առաջ «Հետքը» տեղեկություն ստացավ այն մասին, որ վեհափառ հայրապետ Գարեգին Բ-ն այցելել է Ծաղկաձորի «Կեչառիս» համալիր, տեսել ռեստորանաշինության հսկայական չափերը եւ բարկացել: Նա պահանջել է դադարեցնել շինարարությունը` նշելով. «Այս ի՞նչ եք արել: Մենք այդպես չէինք պայմանավորվել»:
Այս մասին մանրամասն տեղեկություններ ստանալու համար «Հետքը» խոսեց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանի հետ: Մեր հարցին, թե արդյո՞ք վեհափառն այցելել է «Կեչառիս» եւ արդյո՞ք ռեստորանաշինությունը նրան բարկացրել է, Տեր Վահրամը պատասխանեց.
«Այդ առնչությամբ տեղեկացնեմ, որ «Կեչառիսի» կողքին տեղի ունեցող շինարարության հարցը Վեհափառ հայրապետի կողմից տրվել էր Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածնում գործող ճարտարապետների խորհրդին: Նաեւ ակնկալվում էր Հուշարձանների պահպանության հանձնաժողովի կարծիքը: Թե ինչպիսի ընթացք կունենա, այդ մասին առաջիկայում կարող եմ տեղեկացնել. այս պահին տեղեկություն չունեմ»,- նշում է Տեր Վահրամը:
Մենք կրկին շեշտեցինք հարցը, թե արդյո՞ք վեհափառն այցելել է «Կեչառիս» եւ բարկացել շինարարության հսկայական չափերի վրա: Տեր Վահրամը պատասխանեց. «Վեհափառ հայրապետը միշտ էլ այցելություններ է կատարում տարբեր վանքեր եւ այդ ընթացքում նաեւ «Կեչառիս» այցելություն ունեցել է: Այցի ընթացքում ես Վեհափառ հայրապետին չեմ ուղեկցել, հետեւապես մանրամասներ այցի մասին չեմ կարող հայտնել»,-ասաց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրենը:
Այցի մասին մանրամասներ իմանալու նպատակով` «Հետքը» խոսեց նաեւ Ծաղկաձորի քաղաքապետ Գարուն Միրզոյանի հետ: Քաղաքապետը նշեց, որ ինքը տեղյակ չէ վեհափառի այցից. «Ես այդ մասին որեւէ տեղեկություն չունեմ, ես ներկա չեմ գտնվել այնտեղ»:
Հարցն ուղղեցինք նաեւ Կոտայքի թեմի առաջնորդ Առաքել եպիսկոպոս Քարամյանին. «Ես ներկա չեմ եղել, ոչինչ չգիտեմ այդ մասին»,-նշեց նա:
Հետաքրքիր է` կաթողիկոսն այցելել է «Կեչառիս» վանական համալիր եւ այդ մասին ոչ ոք տեղյակ չէ` նույնիսկ Կոտայքի թեմի առաջնորդը: Ուրեմն ո՞ւմ հետ է հանդիպել վեհափառը, ո՞ւմ վրա է բարկացել եւ ո՞ւմ է ասել. «Մենք այդպես չէինք պայմանավորվել»:

Католикос так не договаривался
Несколько дней назад “Hetq” получил информацию о том, что Католикос Всех Армян Гарегин Второй посетил монастырский комплекс Кечарис в Цахкадзоре и рассердился, увидев огромные размеры строящегося по соседству ресторана. Гарегин Второй потребовал прекратить строительство, отметив: “Что вы сделали? Мы так не договоривались”.
Для получения подробных сведений “Hetq” побеседовал с главой пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина иереем Ваграмом Меликяном. На вопрос, действительно ли Католикос посетил Кечарис и рассердился, увидев строящийся ресторан, священник ответил: “Вопрос о строительстве рядом с монастырем Кечарис был поднят Верховным Патриархом в архитектурном совете при Первопрестольном святом Эчмиадзине. Также ожидалось узнать мнение Комиссии по охране памятников. О том, какой ход получит вопрос, я смогу сообщить в ближайшее время. На данный момент у меня нет сведений”,- отметил отец Ваграм.
Мы еще раз попросили уточнить, посещал ли Верховный Патриарх Кечарис и действительно ли огромные масштабы строительства вызвали гнев Католикоса. В ответ глава пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина сказал: “Верховный Патриарх всегда посещает различные храмы, и за это время он посетил также Кечарис. В ходе этой поездки я не сопровождал Католикоса, поэтому не могу сообщить подробности”,- сказал иерей Ваграм Меликян.
Узнать подробности этого визита мы решили также у мэра Цахкадзора Гаруна Мирзояна. Но, как оказалось, мэр не был в курсе приезда Верховного Патриарха в Цахкадзор. С тем же вопросом мы обратились и к предводителю Котайкской епархии епископу Аракелу Карамяну, который сказал: “Я не присутствовал, ничего об этом не знаю”.
Получается, что Католикос Всех Армян посетил монастырский комплекс Кечарис, но никто об этом ничего знает, даже предводитель Котайкской епархии Армянской церкви. Тогда с кем встречался Верховный Патриарх, на кого рассердился и кому сказал: “Мы так не договаривались”?
А на самом деле там строится ресторан или нет? Если строится и Гарегин официально ничего не предпринимает, то смело можно сказать, что он там в доле.