Կեչառիսի շինարարությունը կշարունակվի՞. Մայր Աթոռը դեմ չէ
Կեչառիս եկեղեցու տարածքում շինարարություն իրականացնելու նախագիծը ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մերժել է: Համարվել է, որ կառուցապատմանը տրված է պատմամշակութային համալիրին ոչ հարիր տեսք: Փորձեցինք պարզել, թե Մայր Աթոռը ինչ միջոցներ է ձեռնարկելու` տարածքը նախկին տեսքին բերելու համար: Սակայն  Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը «Հետքի» հարցմանը պատասխանելիս` նշել է, որ նախագիծը դեռեւս քննարկման փուլում է: Այսինքն, մշակույթի նախարարության մերժումը դեռեւս չի նշանակում, որ Կեչառիսում կառուցապատում չի իրականացվելու:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանի գրավոր հարցման պատասխանները:
ՀՀ մշակույթի նախարարը սույն թվականի հոկտեմբերի 4-ին, գրավոր պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Անահիտ Բախշյանի հարցմանը, նշել է, որ Կեչառիս պատմամշակութային համալիրի տարածքում սննդի օբյեկտի կառուցապատման նախագիծը չի դրվել քննարկման նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի նիստում: Պատճառն այն է, որ նախագիծը ոչ ամբողջական է եղել, ինչպես նաեւ կառուցապատմանը տրվել է պատմամշակութային համալիրին ոչ հարիր կառուցվածք: Դուք տեղյա՞կ եք այդ մասին:
Այո, այդ մասին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը տեղյակ է: Կեչառիսի վանքի տարածքի կառուցապատման առնչությամբ Մայր Աթոռում շաբաթներ առաջ գումարվել էր Ճարտարապետական խորհրդի նիստ, որտեղ ներկայացվել էր նաև ՀՀ Մշակույթի նախարարության համապատասխան կառույցների եզրակացությունը: Առկա նախագիծը քննելուց հետո խորհուրդը հանձնարարական տվեց կառուցապատողներին վերանայել ներկայացված նախագիծը` համապատասխանեցնելու այն վանական համալիրի միջավայրին:
Պատրաստվո՞ւմ է արդյոք Մայր Աթոռը դիմել համապատասխան մարմիններին` տարածքը նախկին տեսքին բերելու համար:
Նախագիծը քննարկման փուլում է և վերջնական եզրակացություն դեռ չի կատարվել: Սակայն, նշեմ, որ Մայր Աթոռն իր առջև տարածքը նախկին տեսքի բերելու խնդիր չի դրել: Պատմական վանքեր և եկեղեցիներ ուխտատեղիներ են: Բացի այդ դրանք նաև զբոսաշրջության կենտրոններ  են և ունեն ճանաչողական նշանակություն ինչպես հազարավոր հայորդիների, այնպես և օտարազգիների համար: Այս նկատառումով հրամայական է դրանց հարակից տարածքներում սպասարկման անհրաժեշտ կառույցների ստեղծումը, որոնց բացակայությանը նաև տարբեր առիթներով մտահոգությամբ անդրադարձել է հայրենի մամուլը: Ճիշտ այդ ենթակառուցվածքների ստեղծմանն են ուղղված Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի և թեմերի նախաձեռնած քայլերը: Սակայն անհրաժեշտ կառուցապատման պարագային, անշուշտ, սրբավայրերի միջավայրին հարիր բոլոր սկզբունքները պետք է պահվեն:
Հնարավո՞ր է արդյոք չեղյալ համարել «ԿԱՐԻԳԱԳ» ՍՊԸ-ի հետ կնքված պայմանագիրը:
Կրկնում եմ նախագիծը քննարկման փուլում է: Հաջորդ քայլերի մասին կարելի է դատողություն անել քննարկման արդյունքներն ունենալուց հետո:
Բնապահպան-կամավորների մի խումբ ցանկանում է օգնել եկեղեցուն` տարածքը նախկին տեսքին բերելու եւ այնտեղ ծառատունկ իրականացնելու համար: Խումբը նաեւ ցանկություն ունի հանդիպել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ` ինչպես Կեչառիսի, այնպես էլ այլ անտարբերության մատնված եկեղեցիների վերականգնման, տարածքի մաքրման հարցեր քննարկելու: Ինչպե՞ս կարելի է իրականացնել սա:
Ողջունելի են եկեղեցիների ու վանքերի տարածքների  մաքրությանն ու բարեկարգմանն ուղղված երիտասարդական նախաձեռնությունները:  Ուրախալի է, որ այս երևույթը հատկապես վերջին շրջանում լայն տարածում է գտել Հայաստանում. տարբեր երիտ. եկեղեցական միություններ, բնապահպանական կազմակերպություններ, ուխտավորներ Եկեղեցու հետ համագործակցաբար իրականացնում են նման ծրագրեր: Տվյալ պարագային ևս հարկ է դիմել Կոտայքի թեմի առաջնորդարան և կամ Կեչառիսի վանքի հոգևոր հովվին` գործընթացը քննարկելու համար: Այլ պարագաներում հարկ է դիմել հոգևոր իշխանությամբ օժտված համապատասխան անձերին, թեմերի պարագային թեմակալ առաջնորդներին, իսկ որոշ վանքերի պարագային` Մայր Աթոռի վանորեից տեսչությունը:
Այս առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հանդիպման համար հարկ է խնդրանքով դիմել Կաթողիկոսարանի ընդունելությունները կազմակերպող գրասենյակին:

Строительство возле монастыря Кечарис будет продолжено? Первопрестол пока не теряет надежды
Министерство культуры РА отклонило проект строительства объекта общественного питания на территории монастырского комплекса Кечарис. Было высказано мнение, что вид застройки не соответствует культурно-историческому комплексу. Мы попытались выяснить, какие шаги намерен предпринять Первопрестольный святой Эчмиадзин для того, чтобы привести территорию в прежний вид. Однако глава пресс-службы Первопрестольного святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян, отвечая на вопросы "Hetq"-а, отметил, что проект пока находится на стадии обсуждения. Из этого следует, что отклонение проекта Минкультом еще не означает, что строительство возле монастыря Кечарис не будет осуществляться.
Ниже представляем ответы иерея Ваграма Меликяна на письменный запрос "Hetq"-а.
4 октября с.г. министр культуры РА, отвечая в письменной форме на запрос депутата Национального Собрания Анаит Бахшян, отметила, что проект строительства объекта общественного питания возле культурно-исторического  комплекса Кечарис не был вынесен на обсуждение заседания научно-методического совета Министерства по той причине, что проект был представлен в неполном виде, а также потому, что вид застройки не соответствовал культурно-историческому комплексу. Вы знаете об этом?
Да, Первопрестольный святой Эчмиадзин проинформирован об этом. Несколько недель назад в Первопрестльном святом Эчмиадзине было созвано заседание архитектурного совета по поводу строительства на территории монастыря Кечарис, на котором было также представлено заключение Министерства культуры. После рассмотрения проекта застройщикам было дано поручение пересмотреть представленный проект, приведя его в соответствие среде монастырского комплекса.
Намерен ли Первопрестол обратиться к соответствующим органам для приведения территории в прежний вид?
Проект находится на стадии обсуждения и окончательное заключение пока не принято. Отмечу, однако, что Первопрестольный святой Эчмиадзин не ставил перед собой задачу привести территорию в прежний вид. Исторические монастыри и церкви – это места паломничества. Но они являются также центрами туризма и имеют познавательное значение как для тысяч армян, так и для многочисленных иностранцев. Исходя из этих соображений, существует необходимость в создании на сопредельных территориях соответствующих обслуживающих структур, по поводу отсутствия которых отечественная пресса не раз выражала озабоченность. Именно на создание этих инфраструктур и направлены шаги Первопрестольного святого Эчмиадзина и епархий. Однако при осуществлении строительства, несомненно, нужно соблюдать принципы, соответствующие среде святых мест.
Может ли быть аннулирован договор, заключенный с ООО "КАРИГАГ"?
Повторяю, проект находится на стадии обсуждения. О последующих шагах можно будет высказать мнение после получения результатов обсуждения.
Группа добровольцев-экологов хочет помочь церкви в вопросе приведения территории в прежней вид и провести там посадку деревьев. Группа также изъявила желание встретиться с Католикосом Гарегином Вторым для обсуждения вопросов расчистки территорий и восстановления Кечариса, а также других преданных забвению церквей. Как можно организовать эту встречу?
Молодежные инициативы по расчистке и благоустройству территорий церквей и монастырей достойны одобрения. Отрадно, что в последнее время это явление получает все более широкое распространение в Армении. Подобные программы существляются различными молодежными церковными союзами, экологическими организациями, паломниками в тесном сотрудничестве с Церковью. В данном случае необходимо обратиться в предводительство Котайкской епархии или духовному пастырю монастыря Кечарис для обсуждения этого процесса. Можно также обратиться к наделенным духовной властью соответствующим лицам, предводителям епархий. Для встречи по этому вопросу с Католикосом Всех Армян следует обратиться с просьбой в офис по организации приемов Католикосата.