Փակվել է Ախուրյանի վարչատարածքի միակ գյուղական մանկապարտեզը
«Ե՞րբ է բացվելու մանկապարտեզը»,- կշտամբանքով մանկապարտեզի հիմնադիրներին է դիմում Շիրակի մարզի Ողջի գյուղի բնակչուհի Եսթեր Խաչատրյանը, ում թոռնիկները հաճախել են գյուղի մանկապարտեզը:
Բաքվից բռնագաղթած ընտանիքը, որ հաստատվել է կենցաղային պայմաններից զուրկ, Թուրքիային սահմանակից այդ չքավոր գյուղում, երեխաների համար մեծ բարեբախտություն է համարում գեղեցիկ կահավորանքով ու կենցաղային բոլոր պայմաններով ապահովված մանկապարտեզ հաճախելը: «Ամեն ինչ անում էին երեխաների համար` կերակրում, սովորեցնում, քնեցնում, երեկոյան կուշտ ու մաքուր տուն էին ճանապարհում: Հիմա կորում են գյուղի փողոցներում, ժամերով փնտրում եմ ու հարեւան գյուղից եմ գտնում,- շարունակում է տիկին Եսթերը:
2007 թ. տարեմուտի հանդեսից հետո մանկապարտեզի դռները փակվել են: Բարերար Սեդա Կուկունյանը պարտավորվել էր մանկապարտեզը ֆինանսավորել մինչեւ 2008 թվականը: «Մանկապարտեզ» հիմնադրամը խոստանում է այսուհետ եւս հոգալ շենքի պահպանության ու վերանորոգման ծախսերը, սակայն մանկապարտեզի գործունեությունն ապահովելու համար պահանջվող տարեկան 4.057.200 դրամը չունի:
Ամիսներ առաջ «Մանկապարտեզ» հիմնադրամի նախագահ Շահեն Զեյթունցյանը եւ մանկապարտեզի տնօրեն Ժասմենա Առաքելյանը փորձել են միջոցներ ձեռք առնել մանկապարտեզի գործունեությունն ապահովելու համար, սակայն դրանք արդյունք չեն տվել: Հայաստանում սահմանված կարգի համաձայն` մանկապարտեզները համայնքապետարանների ենթակայության հիմնարկներ են եւ գործում են նրանց ֆինանսավորմամբ: 2007 թ. հոկտեմբերին նրանք գրությամբ դիմել են Շիրակի մարզպետ Լիդա Նանյանին` ֆինանսական աջակցություն ստանալու խնդրանքով: Հանդիպման ժամանակ մարզպետին ներկայացվել են մանկապարտեզի պայմանները եւ պահանջվող տարեկան ծախսերը:
«Նամակը մակագրվել էր մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Ս. Մինասյանին, մեր հանդիպման ժամանակ նա առաջարկեց սուբսիդիա տրամադրել Ողջիի համայնքապետարանին, որի միջոցով էլ կապահովվի մանկապարտեզի ֆինանսավորումը, բայց հետո տեղեկացանք, որ համայնքապետը հրաժարվել էր»,- ասաց տնօրենը: Այնուհետեւ առաջարկվել է մանկապարտեզը դարձնել հանրակրթական դպրոցին կից նախապատրաստական դասարան: ժ. Առաքելյանի ասելով` այդ առաջարկին նույնպես չէին կարող համաձայնվել, քանի որ դա չէր լուծում խնդիրը, մանկապարտեզում տարիքային երկու խումբ էր գործում` մեծերի եւ փոքրերի: Եթե առաջարկը կարող էր ընդունելի լինել ավագների խմբի համար, ապա փոքրերի հարցը մնում էր անլուծելի:
Մինչդեռ, ՀՀ կրթության նախարարության ընդունած ռազմավարության համաձայն` վաղ մանկության զարգացման եւ նախադպրոցական կրթության նկատմամբ պետական հոգածության որդեգրումը ներկայիս փուլում ՀՀ կառավարության կողմից դիտվում է առաջնային խնդիր:
Շիրակի մարզի Ողջի գյուղը 1988 թ. աղետալի երկրաշարժից հետո լիովին ավերվել է, գյուղը վերականգնել են ուկրաինացիները` առանձնատներ են կառուցել, որտեղ տեղացիների հետ միասին բնակություն են հաստատել մարզի տարբեր բնակավայրերից անօթեւան մնացած եւ Ադրբեջանից բռնագաղթած ընտանիքները: Ուկրաինացիները գյուղում կառուցել են տներ, սակայն, հանրակրթական դպրոցից բացի, կրթական, մշակութային ու կենցաղսպասարկման այլ շինություններ, որոնք գյուղը կդարձնեին իրական բնակավայր, չեն կառուցվել: Այդ կերպ տարբեր երկրների աջակցությամբ վերականգնվել են նաեւ շրջակա գյուղերը, սակայն նրանք նույնպես չունեն կրթական-մշակութային կենտրոններ:
Եվ ահա 2003 թ. սեպտեմբերի 26-ին Լոնդոնում գործող «Հայաստանի բարեկամներ» հիմնադրամը Ողջի գյուղում մանկապարտեզ բացեց: Մանկապարտեզը կառուցվել է թեհրանաբնակ Սեդա Կուկունյանի նվիրատվությամբ, որն այն հիմնադրել է վաղամեռիկ եղբոր` Հենրիկ Կուկունյանի հիշատակին:
Հիմնադիրները մանկապարտեզի համար գնել են գյուղի բնակելի տներից մեկը, բարեկարգել են այն ու կից շինությունները, կահավորել` ապահովելով այնպիսի կոմունալ հարմարություններ, որոնցից զուրկ են անգամ մայրաքաղաքում լավագույնի համարում ունեցող մանկապարտեզները: Երեխաները երեկոյան կարող էին տուն գնալ անգամ լողացած, քանի որ մանկապարտեզն ապահովված է շուրջօրյա տաք ու սառը ջրով, այն դեպքում, երբ ողջ բնակչությունը ջուր է տանում գյուղամիջում գտնվող միակ ծորակից: Հարմարավետ խաղասենյակներից բացի, երեխաներն ունեն ամառային ու ձմեռային ճաշասենյակներ, խաղահրապարակ եւ այլն:
Ի տարբերություն Հայաստանի այլ բնակավայրերի, որտեղ մանկապարտեզների գործունեությունը սեզոնային բնույթ ունի` բացվում է մայիսին ու փակվում նոյեմբերին, անցած 5 տարիների ընթացքում Ողջիի մանկապարտեզը տարին բոլոր գործել է, քանի որ ունի կենտրոնացված ջեռուցում:
Հիմնադիրներն ամեն ինչ արել են երեխաներին հայեցի դաստիարակելու, նրանց ստեղծագործելու ունակությունը (նկարչություն, երաժշտություն, ձեռքի աշխատանք եւ այլն) զարգացնելու, խաղի պահանջը բավարարելու ուղղությամբ: Մանկապարտեզի տնօրինությունը հոգացել էր նաեւ երեխաներին առողջ սննդով ապահովելու մասին. բանջարեղենը մասնակի ապահովում էր սեփական բանջարանոցը, ամսական 1500 դրամ վարձի դիմաց ծնողները բնամթերք էին տրամադրում: «Երեխաներին կերակրում էինք թարմ կաթնեղենով ու բանջարեղենով, նրանք սնվում էին օրը 3 անգամ: Հանդեսներից բացի այստեղ նշում էինք նաեւ երեխաների ծննդյան տարեդարձերը»,- հայտնեց Ժասմենա Առաքելյանը:
Ողջի գյուղում մանկապարտեզ հիմնելով` հիմնադիրները նպատակ են ունեցել այն կրթության ու դաստիարակության օրրան դարձնել շրջակա 5 գյուղերի մանուկների համար: «Մինչեւ 22 երեխա էր հաճախում, վերջին շրջանում 15 երեխա կար, սակայն հարեւան Վարդաղբյուր գյուղի բնակիչները 10 երեխայի հայտ էին ներկայացրել, որոնց չկարողացանք ընդունել ֆինանսական դժվարությունների պատճառով: Ողջիի շրջակա գյուղերը` Հայկավանն ու Մեղրաշատը, որոնք նույնպես մանկապարտեզ չունեն, այստեղ էին բերում երեխաներին»,- հայտնեց մանկապարտեզի տնօրենը:
Ողջիում բոլորն անհամբերությամբ են սպասում մանկապարտեզի վերաբացմանը, առավել եւս երեխաները: «Ուզում եմ մանկապարտեզ գնամ»,- ասում է փոքրիկ Մելինեն, որի ծննդյան 3-ամյակն էին նշում հարազատները մեր այցելության օրը: Տարեդարձին հավաքված փոքրիկները, միմյանց հերթ չտալով, ներկայացնում էին մանկապարտեզում սովորած երգերն ու ոտանավորները.
Կարմիր, կապույտ, ծիրանագույն,
Ասում ենք` վերջ կյանքին անգույն,
Մեր երգերով ուրախ ու տաք,
Կապրենք խաղաղ երկնքի տակ...
«Անգույն» կյանքին վերջ տալու երազանքով ապրող այս մանուկներին դժվար է բացատրել, որ իրենց մանկությունը փոքր-ինչ գունեղ դարձնելու համար պահանջված փոքրիկ գումարը շատ մեծ է Շիրակի մարզպետարանի քսակի համար:

The Only Kindergarten in the Akhuryan District Has Been Closed
“When will the kindergarten open?” is the question Yester Khachatryan, a female resident of thevillageofVoghjiin the Shirak Marz, directs to the kindergarten’s founders with more than a hint of reproach in her tone. Yester’s grandchildren used to attend the village kindergarten.
This family that was forcibly evicted from Bakuresettled in this impoverished village straddling the border with Turkeyin conditions utterly lacking the basic minimum requirements. They considered their children fortunate to be able to attend a kindergarten furnished with all the necessary amenities. Mrs. Yester continues that, “They provided everything for the kids - they fed them, taught them, gave them naps and sent them home in the evenings all spruced up and well-fed. Now that the school has closed the kids wander the village alleyways and get lost. I often wind up searching for hours and often find them in the neighboring village.”
The kindergarten closed after the 2007 school year opening celebration. Mrs. Seda Gougounian, a benefactor residing in Tehran, was committed to finance the school’s operation till 2008. The “Kindergarten Fund” has pledged to cover the costs of maintaining the building and any repair expenses but it doesn’t have the estimated $12,000 (4.1 million drams) to cover the school’s annual operating costs.
Months back Shahen Zeytuntsian, President of the “Kindergarten Fund” and Jasmena Arakelyan, the kindergarten’s Principal, were unsuccessful in their attempts to secure the needed funds. According to the laws as defined in Armenia, kindergartens fall under the purview of the local Municipalities and operate with their funding. In October of 2007 the two of them sent a written petition to Lida Nanyan, the Regional Governor of Shirak, requesting financial assistance. At a subsequent meeting the Regional Governor was presented with the financial records of the school and a list of the annual expenses incurred.
Principal Arakelyan states that, “Our petition was endorsed by S. Minasyan, Head of the Regional Center’s Department of Education, who at the meeting proposed that they allocate a subsidy to the Voghji Municipality to be used to cover the costs of the kindergarten. However, we later learned that the Community Mayor declined the offer.” It was later proposed that the kindergarten be turned into a preparatory classroom attached to the local public school. Mrs. Arakelyan says that they couldn’t reach an agreement regarding this proposal since it didn’t solve the issue at hand given that the kindergarten was split into two age groups, the older kids and the younger ones. While this proposal may have been acceptable in the case of the older children, the problem of the younger ones would have remained unresolved.
The village of Voghji was utterly devastated by the 1988 earthquake and was rebuilt by Ukrainian workers. The private homes that were constructed not only housed local residents but also the homeless from other parts of Shirak Marz as well as Armenian families evicted from Azerbaijan. The Ukrainian workers built homes in the village but apart from the one public school they failed to construct any other cultural, educational or other service structures needed to transform the village into an actual residential community.
It was in September of 2003 that the London-based “Friends of Armenia” foundation opened the kindergarten in Voghji. It was Seda Gougounian, a Tehran resident, who donated the necessary funds to build the kindergarten, named in honor of her prematurely deceased brother Henrik Gougounian.  The founders had purchased one of the village homes to house the kindergarten that they proceeded to renovate, enlarge and furnish to such high standards that a comparable kindergarten is not to be found even in Yerevan. The children were even sent home in the evenings after taking a shower since the kindergarten was supplied with running hot and cold water round the clock while local residents were forced to ferry water home from the village’s only working faucet. In addition to the comfortable playrooms, the children enjoyed the luxury of having summer and wintertime dining areas, an open-air playground and other amenities.
Contrary to other communities inArmenia, where kindergartens operate seasonally, opening in May and closing in November, the Voghji kindergarten was able to function year-round for the past five years due to the buildings central heating system.
The founders spared no effort to rear the children with Armenian-based values, to develop their creative faculties through arts and crafts, painting and music classes and to provide adequate recreational time. The kindergarten satisfied the balanced nutritional needs of the children as well. Vegetables were supplied from the school’s own pantry and many parents provided homegrown foodstuffs in lieu of the monthly 1,500 tuition fee. Principal Arakelyan explained that, “We fed the kids only fresh dairy and vegetables and meals were provided thrice daily. We also celebrated the children’s birthdays in addition in other festivities.”
The aim of the founders in establishing the kindergarten in Voghji was to transform it into a cradle of learning and instruction for all the children of the surrounding five villages. Principal Arakelyan noted that, “At one time 22 children attended the kindergarten which dropped to 15 at the end. Applications to accept 10 children form the neighboring village of Vardaghbyur had to be turned down due to budgetary constraints. Children from the neighboring villages of Haykavan and Meghrashat, which lack their own kindergarten, were brought here as well.”
Everyone in the village of Voghji impatiently awaits the reopening of the kindergarten, especially the children. Little Meline, whose 3rd birthday was being celebrated the day we visited the village, said that, “I want to go to kindergarten class.” All the other young children at Meline’s birthday party eagerly started to show-off the songs and poems they had learned at the kindergarten.
Red, blue, apricot,
We say - an end to life without color,
With our songs happy and warm,
We’ll live under peaceful skies...
It would be difficult to explain to these children, who live with the dream of putting an end to life without color, that the little amount of money needed to make their dream a reality is quite a hefty sum for either the Shirak Regional Council or the Armenian government to pry loose from their money-bags.