Ստամբուլյան օրագիր. 20-ը ապրիլի
Առավոտյան կրկին անձրեւում էր: Կարծես արդեն սովորական էր, որ պիտի անձրեւի ուղեկցությամբ գնանք մեր հանդիպումներին, որոնք նախապես ծրագրվել էին «Ինտերնյուս»-ի եւ GPOT կենտրոնի կողմից (5 հայաստանցի լրագրողներս Ստամբուլ էինք ժամանել «Հայ-թուրքական երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում): Թաքսիմ հրապարակում նստեցինք փոքրիկ կարմիր տրամվայը, որը պիտի կտրեր-անցներ Իսթիկլալ պողոտան՝ հասնելով նրա մյուս ծայրը՝ Բեյօղլու: Տեղացիների եւ հատկապես տուրիստների շրջանում մեծ համբավ ունեցող այս փոխադրամիջոցը կոչվում է «Նոստալգիկ տրամվայ»: Առանձնապես չտպավորվեցի տրամվայից, բայց թերեւս նոստալգիայի նման մի բան զգացի: Իջանք Բեյօղլուում:
Տեղանունները նշելիս ընթերցողին շփոթության մեջ չգցելու համար ասեմ, որ Ստամբուլը Բոսֆորի նեղուցով բաժանված է երկու մասի՝ ասիական (արեւելյան) եւ եվրոպական (արեւմտյան): Ասիական հատվածից հայերին քաջ ծանոթ կլինի Սկյութարը: Եվրոպական հատվածն իր հերթին Ոսկեղջյուր ծովախորշով բաժանված է երկու մասի՝ հին քաղաք (բյուզանդական) եւ նոր քաղաք: Վերջինիս կազմում են Բեյօղլու եւ հայաշատ Շիշլի շրջանները, որոնք իրենց տարածքային նշանակությամբ համարժեք են Երեւանի համայնքներին: Այդ շրջաններն էլ իրենց հերթին բաժանվում են թաղերի, ինչպես, օրինակ, Կենտրոնում՝ Կոնդը, Շրջանայինը: Մեր Կենտրոնի նման Բեյօղլուն էլ բաժանված է այնպիսի թաղերի, ինչպիսիք են Թաքսիմը, բուն Բեյօղլուն (Փերա), Կարաքյոյը (Ղալաթիա կամ Գալաթա):
Բեյօղլուում ճոպանուղի նստեցինք: Սա այն չէ, ինչ Երեւանում ժամանակին եղածը: Ստամբուլում երկու ճոպանուղի կա, երկուսն էլ ստորգետնյա: Մեկը Թաքսիմը կապում է Կաբաթաշին, իսկ մյուսը, որ կոչվում է Թյունել, Բեյօղլուն միավորում է Կարաքյոյին (այլ կերպ ասած՝ Փերան՝ Ղալաթիային): Երեւանյան ձեւաչափով դա կարելի է այսպես պատկերացնել. Շրջանայինից առանց կանգառի ստորգետնյա ճոպանուղին Խանջյանի տակով հասնում է «Այրարատ» կինոթատրոն: Ընդ որում՝ Ստամբուլում ոչ մետրոյի, ոչ էլ ճոպանուղու գնացքները երեւանյանների նման չեն աղմկում, ընթանում են բավականին սահուն ու փափուկ, թունելն էլ լուսավորված է:
Սակայն մոռացա նշել, որ Բեյօղլուում (բառացի՝ բեյի տղա) մենք, տրամվայից իջնելով, անմիջապես ճոպանուղի չնստեցինք, այլ քայլեցինք դեպի քաղաքի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից մեկը՝ Գալաթայի աշտարակը: 66 մետր բարձրություն ունեցող աշտարակը կառուցվել է այս վայրերում ճենովացիների իշխանության օրոք՝ 14-րդ դարում: Շրջակա տարածքն ու ծովախորշը հսկող աշտարակն այդ ժամանակ եղել է քաղաքի ամենաբարձր կառույցը եւ ունեցել է ռազմավարական նշանակություն: Ճենովացիներն այն կոչել են Հիսուսի աշտարակ, իսկ Օսմանյան Թուրքիայի օրոք ստացել է Գալաթայի անունը: Ծառայել է որպես աստղադիտարան, այժմ վերին մասում ռեստորան է:
Բայց մեր նապատակն ամենեւին էլ աշտարակ  բարձրանալն ու այնտեղ ճաշելը չէր, այլ մի քանի փողոց այն կողմ գտնվող Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ՄՃԽ) տարածաշրջանային գրասենյակ հասնելը, որտեղ պիտի հանդիպեինք ՄՃԽ-ի եվրոպական ծրագրի ղեկավար Սաբինա Ֆրայզերին:
Ղարաբաղում բլիցկրիգ (կայծակնային պատերազմ) չի լինի
Միանգամից նշեմ, որ Հայաստանում այս կնոջն ու նրա կառույցին, մեղմ ասած, չեն համակրում, քանի որ, ըստ գնահատականների, ՄՃԽ-ն ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող իր զեկույցներում դրսեւորում է թուրքաադրբեջանամետ կողմնորոշում: Երբ այդ մասին հարցրի տիկնոջ կարծիքը, ասաց, թե նույնը բանը լսում է եւ Հայաստանում, եւ Ադրբեջանում, եւ Թուրքիայում, ինչը փաստում է անկողմնակալության մասին:
Մեր զրույցի ընթացքում պարզվեց, որ տկն Ֆրայզերը 2009-ից հաստատվել է Ստամբուլում: Դա նա բացատրում է իր՝ տարածաշրջանի խնդիրներով զբաղվողի համար օգտակարությամբ. «Լինել Ստամբուլում՝ նշանակում է լինել ամեն ինչի կենտրոնում, որովհետեւ Ստամբուլը կարծես տարածաշրջանի մայրաքաղաքն է: Դու այստեղ այնպիսի էներգիա ես զգում, որը նույնիսկ Բրյուսելում, կարող եմ ասել, չես զգա: Բրյուսելում այժմ նայում են Եվրամիության ներքին խնդիրներին, եւ այնտեղի քննարկումների մեծ մասը միայն ԵՄ-ի մասին է, եւ այնքան էլ շատ չեն խոսում Կովկասում ԵՄ-ի քաղաքականության մասին»:
«Մենք մեր վերջին զեկույցում նշել ենք, որ ԼՂ խնդրի առումով իրավիճակը վատանում է,- ասում է Ս. Ֆրայզերը:- Մեր կազմակերպությունը աջակցում է հիմնարար սկզբունքներին, մենք հավատում ենք, որ եթե դրանք երկու կողմից համաձայնեցվեն, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու իրական հնարավորություն կլինի: Բայց, ցավոք, կարծում ենք, որ գործընթացներն այս պահին սխալ ուղով են ընթանում. խնդիրը պահպանվում է երկու կողմից էլ՝ Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է մնա իր կազմում, իսկ Հայաստանը, անշուշտ, պնդում է, որ ԼՂ-ն պետք է ինքնորոշման իրավունք ստանա: Մենք առաջարկում ենք հետաձգել կարգավիճակի հարցը՝ 5, 10 կամ 15 տարի հետո հանրաքվեով որոշելու համար, մինչեւ իրավիճակը կկայունանա, մարդիկ կկարողանան վերադառնալ իրենց տները, եւ հայերի ու ադրբեջանցիների միջեւ փոխադարձ վստահություն կառաջանա: Հիմնարար սկզբունքներն էլ ասում են, որ այդ հարցը պետք է հետաձգվի: Բայց Հայաստանի կարծիքով՝ անհնար է դուրս գալ օկուպացրած տարածքներից, մինչեւ որոշակի վստահություն չլինի, որ Ղարաբաղը կարող է մի օր անկախանալ:
Շփման գծում բռնությունների, սպանությունների թիվն աճում է, Ադրբեջանը ավելի ու ավելի է զինվում, մեծացնում է ռազմական բյուջեն: Անշուշտ, նույնը տեղի է ունենում Հայաստանում, բայց նվազ չափով, որովհետեւ Ադրբեջանի բյուջեն շատ ավելի մեծ է»: ՄՃԽ-ի անդամի դիտարկմամբ՝ եթե 5 տարի առաջ ոչ ոք չէր մտածում պատերազմի վերսկսման հնարավորության մասին, ապա այժմ դրա վտանգը գնալով աճում է:
Նա հավանական է համարում Ադրբեջանի կողմից փոքրիկ միջադեպեր հրահրելու եւ Հայաստանի կողմից կոշտ արձագանքելու դեպքում պատերազմի վերսկսումը. «Մենք փորձում ենք միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս խնդրի վրա»:
Ս. Ֆրայզերը շեշտում է, որ պատերազմի վերսկսման դեպքում Հայաստանը շատ կոշտ է արձագանքելու եւ ռմբակոծելու է ադրբեջանական տարածքները, ինչը խուճապ կառաջացնի ազերիների շրջանում: Ադրբեջանցիների ակնկալած արագ հաղթանակը փորձագետը բացառում է եւ օրինակ բերում ռուս-վրացական վերջին պատերազմը, երբ Վրաստանը մի քանի ժամում տարածքներ գրավեց, բայց հետո անմիջապես կորցրեց:
Ըստ նրա՝ ժամանակ առ ժամանակ կողմերից ինչ-ինչ խոստումներ ստանալը դեռեւս խաղաղության երաշխիք չէ: Անհրաժեշտ է մեծ թվով մշտական ներկայացուցիչներ պահել հակամարտության գոտում՝ հասկանալու համար, թե ինչ է այնտեղ տեղի ունենում: Սակայն կողմերը, Ֆրայզերի կարծիքով, չեն ուզում դա, հատկապես՝ ազերիները, որովհետեւ վերջիններիս համար չեզոք ուժերի տեղակայման դեպքում շփման գիծը կկայունանա: Այս պատճառով է նաեւ, որ ազերիները հետ չեն քաշում դիպուկահարներին:
Հարցիս, թե արդյոք Մինսկի խումբը այս հակամարտության լուծման արդյունավետ ֆորմատ է, Ֆրայզերը պատասխանեց, որ այս պահին ավելի արդյունավետ ձեւաչափ չի կարող լինել. «Եթե երեք հզոր պետություններ չեն կարողանում հարցը լուծել, ապա ի՞նչ պետք է անեն մյուսները»: Վերջինս բացասաբար է վերաբերվում Թուրքիայի՝ Մինսկի խմբի համանախագահ դառնալու հնարավորությանը. Անկարայի դերը պարզապես պետք է լինի Բաքվի հետ ավելի սերտ աշխատել ու վերջինիս խրախուսել շարժվել դեպի հարցի լուծում: Եթե կողմերն այսօրվանից սկսեն եռանդով աշխատել սկզբունքների շուրջ, ապա ամբողջական կարգավորումը, ըստ Ֆրայզերի, շուրջ 20 տարի կտեւի: Վերջինս դրական չի արտահայտվում նաեւ «օկուպացված» շրջաններում վերաբնակեցման մասին, քանի որ դրանց հանձնումից հետո այսօրվա վերաբնակները նորից տեղահանվելու են: Սաբինա Ֆրայզերը համաձայն է, որ վերաբնակեցման մոնիտորինգ պիտի արվի նաեւ ադրբեջանական կողմում, մասնավորապես՝ Շահումյանում, բայց եւ հռետորական հարց է հնչեցնում, թե հայերն այդտեղ վերադառնալու են իբրեւ Ադրբեջա՞ն, թե՞ հայկական պետություն:
Հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացի սառեցման մեջ Ֆրայզերը տեսնում է երկու կողմերի սխալները: Հայաստանի կողմից դա Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ Արեւմտյան Հայաստանի մասին հիշատակումն էր, ինչը թուրք ազգայնականների քննադատության թիրախ դարձավ: Թուրքիայի կողմից էլ խնդիրը ընդդիմության կեցվածքն ու հուշագրերը խորհրդարանում չվավերացնելն էր, ինչպես նաեւ ազերիների կողմից գազի վաճառքի գործոնն ու դեմարշը:
Ըստ Ֆրայզերի՝ խնդիր է նաեւ այն, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների լավացումն այսօր վարչապետ Էրդողանի կուսակցության, նաեւ ընդդիմության, առաջնահերթություններից չէ: Սակայն մյուս կողմից՝ նա կարծում է, որ տարածաշրջանում իսկապես մեծ խաղացող դառնալու համար Թուրքիան պետք է լավացնի կապերը Հայաստանի հետ: Եվ այնուամենայնիվ, Ֆրայզերի համոզմամբ, ադրբեջանական գործոնի պատճառով Թուրքիան չի բացի սահմանները, մինչեւ Հայաստանը չազատի «օկուպացված» տարածքները:

Raining again this morning; as per the norm here in Istanbul.
We took the small red “nostalgic” tram at Taksim Square for the ride down Istiklal towards Beyoglu. Not to confuse readers, I should note that all this is taking place on the European side of Istanbul, which is divided by the Golden Horn into the old and new districts.
At Beyoglu, we hopped into the “Tunel”, the older of the two underground funicular railways serving Istanbul. This line is purported to be the oldest underground metro line in continental Europe. It runs the 573 meters from Tunel Square to Karakoy with no stops and drops 66 meters in altitude.
Before taking the “Tunel”, our little group walked towards one of the most recognized landmarks of Beyoglu and Istanbul in general – Galata Tower.
The stone tower was built in 1348 by the expanding Genoese colony in Constantinople. The structure is 66.9 meters tall and was called Christea Turris (the Tower of Christ) by the Genoese. It served as the apex of the fortifications surrounding the Genoese citadel of Galata. Over history it also housed an observatory due to its height. Today, elevators can take visitors to a restaurant up top.
But we hadn’t come to dine in Galata Tower but rather to get to our appointment at the offices of the International Crisis Group a few blocks away. Sabine Freizer, the ICG’s European Program Director, would be waiting for us.
Sabine Freizer – The ICG is impartial on Karabakh
I should preface this part of my diary by saying that back in Armenia there isn’t much sympathy for this organization and Sabine Freizer. Many commentators have argued that their take on the Karabakh issue leans towards a pro-Azerbaijani, pro-Turkish stance.
When I asked Frazier about this, she answered that she hears the same argument in all three countries – Armenia, Azerbaijan and Turkey – which goes to prove her unbiased approach.
During our conversation, I found out that Mrs. Freizer was posted to Istanbul in 2009. She explained that for someone like her engaged in regional studies, Istanbul is a must. “Being in Istanbul places you at the very center of what’s happening. Istanbul is like the capital of the region. There is an energy here that even outstrips Brussels. ” (The ICG is headquartered there- VS). In Brussels they are looking at issues internal to the EU. They don’t discuss EU policy in the Caucasus all that much.”
She continued by saying that in its last report (Armenia and Azerbaijan: Preventing War; Feb. 8, 2011), the ICH noted that the situation regarding the Karabakh issue was getting worse.
“In this report the ICG calls for the opposing sides to sign document on basic principles for resolving the conflict peacefully. Sadly, the process seems to be taking the wrong direction right now and both sides are at fault. Azerbaijan continues to assert that Nagorno Karabakh must remain under its jurisdiction and Armenia, naturally, asserts that NK must get the right of self-determination. The ICG proposes that the status issue should be postponed for 5, 10 or even 15 years and eventually decided by a referendum. Before that people should be allowed to return home and confidence building steps be taken between the two communities. This set of basic principles also posits that the status issue must be postponed. But Armenia believes it cannot withdraw from the occupied territories before receiving some assurance that Karabakh might one day gain independence.”
Present path can lead to war
The analyst considers the resumption of war plausible if Azerbaijan continues to conduct small provocative incidents that might illicit a heavy-handed response by Armenia. She stresses that if war does resume, Armenia will bomb Azerbaijani territory and this will create panic within the people. The quick victory expected by Baku will not happen, says Mrs. Freizer and cites the example of Georgia in its recent war with Russia. Tbilisi was able to seize some territories in the first few hours but quickly lost them.
She argued that periodic pledges from the sides involved weren’t guarantees of peace and that permanent representatives had to be posted in the conflict zone to get a handle on what is really taking place there. Freizer added that both sides, especially Baku, doesn’t want to see third parties stationed on the ground because they believe this would only give a certain degree of permanence to the line of conflict. This is why the Azeris do not withdraw their snipers, she told me.
When I asked if she thought that the Minsk Group was the most effective settment format for the Karabakh issue, Freizer answered that presently there could be no other. “If the world powers can’t settle the matter, than what can others do?” she replied.
The ICG analyst also took a dim view of Turkey becoming a Minsk Group Co-Chair, arguing that Ankara’s role should simply be to work more closely with Baku and encourage it to adopt a more constructive approach.
She predicted that a complete settlement would take about twenty years to reach if the sides were to start working in earnest today around a set of basic principles.
No resettlement of “occupied” territories
Freizer also was against any resettlement of the “occupied” territories, arguing that those people would have to be moved out after the lands are eventually returned.
We ended our talk by discussing Turkish-Armenian rapprochement and here too Freizer took both sides to task. She said that Armenia’s Constitutional Court statement, referring to western Armenia, was incorrect and only fueled the fire of Turkish nationalists. As for Turkey, she pointed to the position of the domestic opposition and the fact that the Protocols were not ratified in the Turkish parliament.
She concluded by stating that Armenian-Turkish rapprochement wasn’t at the top of Erdogan’s agenda nor was it a priority issue for the opposition. Nevertheless, if Turkey truly wishes to become a top regional player, Ankara must improve its relations with Yerevan, she argued.
Freizer doesn’t believe that Turkey would open its border with Armenia   any time soon, given the Azerbaijani factor; that is, until Armenia withdraws from the “occupied territories”.