Արմեն Գևորգյան. «Այո, մենք էլ ենք թերացել»
Արարատյան դաշտավայրում այլևս ձկնաբուծական տնտեսությամբ զբաղվելու համար ջրթույլտվություններ չեն տրամադրվելու: Այսօր կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրի խնդրով զբաղվում է բացառապես կառավարությունը և խիստ է տրամադրված այս հարցում: «Ես չեմ տեսել այս ընթացքում, որ հասարակական կազմակերպություններ, ներկայացուցիչներ կամ այլ կառույցներ նախաձեռնությամբ հանդես գան, գան կանգնեն մեր կողքին և փորձեն աջակցել»,- ասաց նա և հավելեց, որ բացի քննադատությունից ու բարի ցանկություններից`  այլ առաջարկներ չի լսել:
Մինչդեռ կառավարությունը վճռական է տրամադրված, լինելու են կոնկրետ քայլել, որոնք, ըստ Ա. Գևորգյանի, դուր չեն գալու շատերին և դժգոհություններ են առաջացնելու: Սակայն այդ ամենն արվելու է ջրային պաշարների վերականգնման համար: Խստորեն կրճատվելու և վերահսկվելու են ջրօգտագործման ծավալները: Ձկնաբուծական տնտեսությունները պետք է անցնեն փակ կամ կիսափակ համակարգերի ներդրմանը: Եթե այդ ընկերությունները չեն կարողանալու ներդրումներ կատարել, կարող են փակվել:
«Այո, մենք գիտակցում ենք, որ մենք էլ ենք թերացել, կառավարությունն էլ, տարբեր գերատեսչություններ ու մարմիններ էլ թերացել են: Այդ թերացումների արդյունքն է, որ այսօր պետք է ամեն ինչ անել, որ սուբյեկտիվ ու հանիրավի կախվածությունը չեզոքացվի»,- նշեց Արմեն Գևորգյանը:
Նախարարը հավելեց, որ կառավարության և մասնագետների հետ քննարկումների արդյունքում հանգել են այն եզրակացության (որը նաև շուտով իրավական կարգավիճակ կստանա), որ Արարատյան դաշտավայրում այլևս ձկնաբուծությամբ զբաղվելու համար ջրային թույլտվություններ չեն տրամադրվելու:

Армен Геворкян: “Да, мы тоже допустили ошибки”
Впредь разрешения на использование воды для рыбоводческих хозяйств в Араратской долине выдаваться не будут. Об этом заявил во время сегодняшнего обсуждения вице-премьер РА, министр территориального управления Армен Геворкян.
По словам вице-премьера,проблемой подземных вод в Араратской долине занимается исключительно правительство, которое очень серьезно настроено в этом вопросе. “В течение этого времени не было ни одного случая, чтобы общественные организации или другие структуры выступили с какой-либо инициативой, поддержали нас, попытались оказать содействие”,- сказал А.Геворкян, добавив, что за исключением критики и добрых пожеланий ничего другого они не слышали.
Между тем правительство настроено очень решительно, будут предприняты конкретные шаги, которые, по словам вице-премьера, не понравятся очень многим, вызовут недовольство. Однако все это делается с целью восстановления водных ресурсов. Объемы использования воды будут существенно сокращены и взяты под усиленный контроль. Рыбоводческие хозяйства должны перейти на внедрение закрытых или полузакрытых циклов. Если эти компании не смогут осуществить инвестиции, они будут закрыты.
“Да, мы осознаем, что мы тоже допустили ошибки – и правительство, и различные ведомства и органы. Эти ошибки привели к тому, что сегодня мы должны сделать все, чтобы нейтрализовать субъективную зависимость”,- отметил Армен Геворкян.
Министр добавил, что в результате совместных обсуждений правительство и специалисты пришли к выводу, что впредь разрешения на использование водыдля рыбоводческих хозяйств в Араратской долине выдаваться не будут.