Կենդանիների առևտուրը Հայաստանի Ինտերպոլի համար նորություն էր
Շվեյցարացի լրագրող Կարլ Ամանը (Karl Ammann) և գերմանացի օպերատոր Կլաուս Սփարվասերը (Klaus Sparwasser) ժամանել են Հայաստան` կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների հետքերով: Նրանք պատրաստվում են կենդանիների առևտրի մասին հետաքննական ֆիլմ նկարահանել գերմանական ZDF հեռուստաընկերության համար: Նրանց առաջին հանդիպումը ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի պետ Արա Ֆիդանյանի հետ էր:
Ա. Ֆիդանյանը պատմեց, որ Հայաստանի «Ինտերպոլի» ԱԿԲ-ն մաքսանենգ ճանապարհով ներկրված երկու բոնոբոների մասին տեղեկատվությունը ստացել է 2013-ի օգոստոսին Կոնգոյի գործընկերներից: Այնուհետև փոխանցել է համապատասխան իրավապահ մարմիններին, որից հետո հարուցվել է քրեական գործը և այժմ այն ընթացքի մեջ է: Հետաքննության շահերից ելնելով Արա Ֆիդանյանը այլ տեղեկատվություն չտրամադրեց: Գործը հարուցվել է այս տարվա հունվարին, սակայն հարցին, թե որքան կտևի հետաքննությունը, Արա Ֆիդանյանը ուղղորդեց դիմել ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտե, որի վարույթում քննվում է գործը:
Կարլ Ամանը նկատեց, որ պետեկամուտների կոմիտեի տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, Հայաստանից ներկրումն ու արտահանումը Ռուսաստան և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեծ թիվ են կազմում, և անձը, որի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցված, ունի նաև այլ գործընկերներ Դուբայում: Արդյոք նա արդեն մտցվա՞ծ է Ինտերպոլի ցուցակում, որ հաջորդ անգամ Կոնգո, Ինդոնեզիա կամ այլ երկիր ժամանելիս, տեղական իրավապահները իմանան այդ մասին և առավել ուշադիր լինեն:
«Սա առաջին անգամ և առաջին տեղեկատվությունն է, որ մեր ԱԿԲ-ն ստացել է այլ երկրների գործընկերներից` կապված կենդանիների առևտրի հետ, և սրանից առաջ մենք որևէ տեղեկատվություն չենք ունեցել ոչ այս անձի, ոչ էլ իր գործունեության մասին: Երբ ստացանք տեղեկատվությունը, դիմեցինք ՀՀ գլխավոր դատախազության մեր գործընկերներին: Ես հույս ունեմ, որ այս հետաքննությունից հետո մենք այլ դեպքերի մասին տեղեկություններ կունենանք, որից հետո կկարողանանք համագործակցել այլ երկրների մեր գործընկերների հետ»,- նշեց Արա Ֆիդանյանը: Այս պահին, ըստ ԱԿԲ ղեկավարի, պետք է սպասել հետաքննության արդյունքներին:
| Ձախից` Կարլ Ամանը և Արա Ֆիդանյանը |
Կարլ Ամանը նշեց, որ խնդիրը բնավ էլ երկու բոնոբորները չեն, այլ բազմաթիվ այլ կենդանիներ: Օրինակ` շիմպանզեները, գիբոնները և մյուս տեսակները նույն կարգավիճակում և իրավական հարթությունում են: Այսինքն` խնդիրը ավելի խորն է, քան երկու բոնոբոները, խնդիրը վտանգված տեսակների պահպանությունն է, որոնք ոչ օրինական ճանապարհով են եկել Հայաստան:
«Մենք տրամադրել ենք տեղեկատվությունը համապատասխան մարմիններին և պետք է սպասենք արդյունքներին»,- արձագանքեց Արա Ֆիդանյանը:
«Հետքի» հարցին, թե արդյոք կենդանիների արտահանձնման պահանջ ստացել են Կոնգոյի իրենց գործընկերներից, Արա Ֆիդանյանը պատասխանեց, որ այս պահին դեռ չեն ստացել: «Եթե մենք ստանանք տեղեկատվություն, դա մեր աշխատանքն է, տրամադրել տեղեկություններ և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել»,- հավելեց նա:
Հարցին, թե արդյոք Ռուսաստան կամ այլ երկրներ հարցումներ կատարավել են Հայաստանից կենդանիների արտահանման կամ Հայաստան ներկրման համար, Արա Ֆիդանյանը պատասխանեց. «Գործը հետաքննող կառույցը պետք է դիմի մեզ այլ երկրներ համապատասխան հարցումներ կատարելու համար, բայց մինչ այս պահը մենք դեռ որևէ պահանջ չենք ստացել հետաքննող մարմնից և չենք կարող որևէ գործողություն կատարել»,- նշեց Արա Ֆիդանյանը:
Կարլ Ամանը նկատեց, որ երբ առաջին անգամ Կոնգոյի Ինտերպոլը դիմել է Հայաստանի ԱԿԲ-ին, առաջին արձագանքը Հայաստանից եղել է այն, որ Հայաստանում բոնոբո չկա, սակայն «Հետքի» հրապարակումներից հետո, որտեղ թե լուսանկարներ, թե վիդեո էր տեղադրվել, Հայաստանի ԱԿԲ-ն նույնպես արձագանքել է:
Արա Ֆիդանյանը նշեց, որ այս գործով 100-ից ավելի փաստաթուղթ ունեն արդեն և անելու են այն ամենը, ինչ կարող են` պարզելու գործի մանրամասները: Իսկ այդ ամենի համար ունեն թե համապատասխան օրենսդրական ակտեր, թե հոդվածներ:

Swiss reporter Karl Ammann and cameraman Klaus Sparwasser have arrived in Yerevan to produce a film for German TV station ZDF regarding Armenia’s role in the trafficking of endangered animal species.
It would seem that Hetq’s recent investigative series on the matter has caught the attention of those engaged internationally in the battle to stem the multi-million dollar illegal trade.
In their quest, Ammann and Sparwasser first met with Ara Fidanyan, who heads Interpol’s national bureau in Armenia.
Fidanyan told Hetq that his office first heard about the importation of two bonobo chimps to Armenia in August 2013 from their colleagues in the in the Democratic Republic of the Congo (DRC). He then passed the information to law enforcement agencies in Armenia and a criminal case was launched. (The case is ongoing)
Fidanyan was reluctant to say anything more given the ongoing nature of the case.
Karl Ammann said that according to information supplied by Armenia’s State Revenue Committee, the number of such animals imported into Armenia and then exported to Russia and the United Arab Emirates is large. He adds that the Armenian charged in the case has partners in Dubai.
When I asked if the name of the Armenian trader had been entered into an Interpol watch list so that law enforcement agencies could be alerted if he travels to the DRC, Indonesia or other nations, Fidanyan claimed that his office had never heard of the man before.
”This is the first time we’ve received information from our colleagues overseas about an Armenian connection in the trade of endangered animals. When we received the news, we conveyed it to our colleagues in Armenia’s Prosecutor General’s Office. Hopefully, after the investigation, we will have information about other such cases. Then, we’ll be able to collaborate with our colleagues overseas,” said Fidanyan.
Karl Ammann notes that at issue is not just the two bonobos but an entire list of other animals.
For example, chimpanzees, gibbons and other species enjoy the same legal status. The problem goes much deeper than the two bonobos that we know about. What about other endangered animals that have made it to Armenia via illegal means?
“We’ve provided the appropriate authorities with this information and must wait for the results,” Fidanyan said when referring to the wider picture.
When I asked Fidanyan if the DRC has demanded that Armenia hand over the animals in questions, he said that he hadn’t received any such request.
As to whether Russia or other countries had raised questions regarding the import and export of animals to and from Armenia, Fidanyan said his office hasn’t yet received any official requests for information from other nations.
Karl Ammann says that when the Interpol in the DRC first got in touch with its counterpart in Armenia, the Yerevan branch initially claimed that there weren’t any bonobos in the country.
It was only after Hetq broke the story, with actual photos, that the Interpol in Armenia changed its tune.
Ara Fidanyan says his office has amassed more than 100 documents relevant to the case and that they’ll do everything possible to uncover the truth.