Ինչպե՞ս է բաշխվելու ՏՏ ոլորտին հատկացված 80 մլն դրամը
Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին աջակցման նպատակով 2014 թ., ինչպես և նախորդ տարիներին, պետական բյուջեից հատկացվել է 80 մլն դրամ: ՀՀ կառավարության ապրիլի 4-ի նիստի օրակարգում ներառված է այդ գումարների բաշխման մասին նախագիծը:
Գումարները նախատեսվում է ծախսել հետևյալ ուղղություններով.
-         ՏՏ ոլորտի հետազոտության և վերլուծության թարմացում- 5.8 մլն դրամ,
-         «Դիջիթեք 2014» ցուցահանդեսի և դրա շրջանակում այլ միջոցառումների ֆինանսավորում- 10 մլն դրամ,
-         Գիտության և Տեխնոլոգիաների ձեռներեցության ծրագրի (STEP) շրջանակում «VC» վենչուրային համաժողովի ֆինանսավորում - 17.2 մլն դրամ,
-          «ՏՀՏ լիդերները` առանց փողկապների» խորագրով անցկացվող արտագնա հանդիպումներ հանգստյան տներում (տարեկան մինչև 4 անգամ)- 2 մլն դրամ,
-         «Դիջիթեք բիզնես ֆորում 2014» համաժողով- 3 մլն դրամ,
-         «ԱրմԹեք 2014» համաժողովի կազմակերպում ԱՄՆ-ում- 7 մլն դրամ:
-         Հայ-հնդկական ՏՀՏ ուսումնական կենտրոնի բնականոն գործունեության ապահովում- 20 մլն դրամ,
-          «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի բնականոն գործունեության ապահովում- 10 մլն դրամ,
-          «Ինթել», «Սիսկո», «Նեյշնլ Ինսթրումենթս», «Նոկիա» և այլ վերազգային ընկերությունների հետ կարողությունների զարգացման համատեղ ծրագրերի իրականացման ապահովում- 5 մլն դրամ:

Government Allocates 80 Million AMD to Boost IT Sector
To boost the IT sector in Armenia, the government has again allocated 80 million AMD (US$200,000). A breakdown of who will receive the money follows.
10 million – DigiTec Information & Telecommunication Technologies Expo and related events
17.2 million – Venture Conference (Part of the Science and Technologies Entrepreneurship Program/STEP)
2 million – ICT Leaders Meeting without Ties Forum (4 times yearly)
3 million – 2014 DigiTec Business Innovation Forum
7 million – ArmTec 2014 Conference
20 million – Armenia-Indian ICT Center
10 million – Microsoft Innovation Center
5 million – To develop capabilities with Intel, SISCO, National Instruments, Nokia and other multinational companies
b-nice
Why is the government giving money to large corporations like Microsoft, Intel, Nokia, etc? These companies don't need the money, especially small amounts like this. I am interested in any explanation.