Լոռու մարզի պտղատու այգիների 60-70 տոկոսը տուժել է ցրտահարությունից
Մեծ Այրում գյուղի բնակիչ Ժորա Շիրվանյանը վաղ առավոտյան իր տնամերձ այգում տնտղում էր պտղառու ծառերը: «Դեղձի և ծիրանի այգի ունեմ, ցուրտը ամբողջությամբ տարավ, ծիրանի ծառերս` ծաղկած, շուտահաս դեղձիները բողբոջած էին: Ծիրան 100 տոկոս չենք ունենա: Մնացածը կամ կլինի, կամ չի լինի: Աստված գիտի»,-ասաց նա:
Մեծ Այրումում ծաղկած ծիրանի, շլորի և հոնի ծառերի ծաղիկները երեկ արդեն սևացել էին: «Քեզ ոնց բացատրեմ, մենք գյուղացի մարդիկ ենք, մեր հույսը այգու վրա է դրված, որ պետք է Աստված մի բան տա, մենք էլ դրանով ապրենք:  Դե էդ էլ չկա, էլ ինչ ասեմ»,- ասաց Ժորան:
Բորիկ Բուդաղյան էլ հայտնեց, որ իր այգու 165 ծառերից 9-ը ծիրանենի է,  40-ը` շուտահաս դեղձի: Բոլորը ցրտահարվել են: Տան բակի ծիրանենին էլ է ցրտահարվել. «Տարեկան կես տոննա ծիրան էր տալիս»,- ասաց Բորիկ Բուդաղյանը:
Ալլա Մեհրաբյանն ասում է, որ ցրտահարությունից վնասվել են գյուղի բոլոր ծաղկած ծառերը: Այս տարի այրումցիները ցրտահարության պատճառով չեն ունենա ծիրան, շլոր և շուտահաս դեղձ:
«Փաստը մնում է փաստ, որ գյուղի այգիներում ցրտահարություն է կատարվել, քանի որ այդ երկու օրերին Մեծ Այրումում գրանցվել է 0-ից ցածր 5 աստիճան ջերմաստիճան:Մեր գյուղի պատմության մեջ այդպիսի ջերմաստիճան  և ցրտահարություն երբեւէ  չի գրանցվել»,-ասաց Սահակ Նազարյանը: Վերջինս հայտնեց, որ մեծ Այրումն ունի 40 հա ֆիզիկական անձանց պատկանող այգիներ, դրանք նույնպես ցրտահարությունից վնասներ են կրել:
Մեծ Այրումի գյուղապետ Սահակ Նազարյանը տեղեկացրեց, որ Մեծ Այրումի 450 հա վարելահողերից 200 հա-ի վրա  կատարվել են աշնանացան`ցանվել է ցորեն և գարի: «Էս ձյունը ցորենին օգուտ էր»,- ասաց գյուղապետը:  Գյուղում  մոտ 80-100 հա-ի վրա  կատարվել են գարնանացանի նախապատրաստական աշխատանքներ: Գարնանացան արևածաղիկ և եգիպտացորեն պետք է ցանվի, որի ցանքսը սկսելը դեռ շուտ է:  Գյուղացիները տնամերձերում իրենց կարտոֆիլը ցանել են: «Եթե ծլարձակումը  կատարված լինի, հաստատ ցուրտը կտաներ: Բայց  ցրտահարված կարտոֆիլի ծիլերը վերականգնվում են»,-վստահեցրեց գյուղապետը:
Ճոճկանում առաջին հանդիպած գյուղացին` Ռուբիկ Վարդումյանն էր: Նրա հետ զրուցեցինք ցրտահարությունից: «Միրգ ա, ծիրան ա, դեղձ  ցրտահարել ա: Հենա, ծիրանին նայի, ցուրտը նաղդ  տարել ա: Վազը տարել ա: Ասում են նաև բաղերում շուտահաս դեղձն է ցուրտը տարել:  Իմ այգուց  մի 10 դեղձի ծառ է ցուրտը տարել: Դաշտում բաց, դուզ տեղ ա, ոնց կլինի, որ ցուրտը վնաս տված չլինի: Չէ, ցուրտը մեր գեղացոնց լավ խփել ա»,- ասաց Ռուբիկ Վարդումյանը: «Իմ այգուց ցրտահարվել է ասնավնոյ  հոնն ու ծիրանը»,- ասաց Հրանտ Մարտիրոսյանը:
«Մենք կոնկրետ որևէ բան չենք կարող ասել, մինչև արևները չսկսվեն, բույսերի վեգետացիան չսկսվի, նոր տեսնենք ինչ է կատարվել»,-ասաց  Ճոճկանի գյուղապետ Արկադի  Թամազյանը` ավելացնելով, որ  նախնական տվյալներով  Ճոճկանում ծիրանիները վնասվել են  100 տոկոսով, շլորը եւ հոնը` մինչև 70 տոկոս:
«Հոնը մինչև մի 5 հա-ի սահմանում է վնասվել, մենք ծաղիկը տեսնելով ենք եզրակացնում: Դեղձից մի սորտ է որոշակի վնասվել` շուտահասը:  Մի 5 հա-ի սահմաններում էլ դեղձն է վնասվել: Վնասվել են  խաղողի վազերի ծայրամասերը:Խաղողի շիվերի մի 30 տոկոսն է վնասված»,- հայտնեց Արկադի Թամազյանը: Ճոճկանում  գյուղացիները  500 հա վրա կատարել են աշնանացան:
«Գյուղում նկատվում է ցանքաշրջանառության աճ: Նախորդ տարվա համեմատ ցանքաշրջանառությունը ավելացել է 50 հա-ով»,- հայտնեց գյուղապետը:  Ճոճկանում գարնանացանը նոր է սկսվելու` ցանվելու են  հիմնականում արևածաղիկ և կարտոֆիլ: Եղանակների կտրուկ փոփոխության պատճառով գարնանացանը դադարեցված է:
Շնողի գյուղապետ Հովիկ Սահակյանը հեռախոսով հայտնեց, որ  գյուղում  ցրտահարությունից վնասվել են ծաղկած ծառերի շուրջ 70 տոկոսը:
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը այսօր «Հետքին» տեղեկացրեց, որ նախնական  տվյալներով ցրտահարությունից տուժել են մարզի պտղատու այգիների ծառերի 60-70 տոկոսը: «Մասնագետների կարծիքով վնասի չափը ավելի ստույգ կարող ենք իմանալ  մի քանի օր արևային եղանակներ լինելուց հետո»,- ասաց Արթուր Նալբանդյանը:

Villagers’ Lament: Recent Frost Wipes Out 60-70% of Fruit Trees in Lori
Right after sunrise Zhora Shirvanyan, a resident of the Lori Province village Metz Ayroum, was out in his garden surveying his fruit trees.
“The recent frost has totally devastated my peach and apricot garden. For sure we won’t have any apricots this year. As for the rest, it’s hit or miss. Only God can say,” Zhora said.
The blossoms on the apricot, plum and cornel trees in the village have blackened. Zhora says that rural residents depend on their gardens and doesn’t know what they’ll do this year with a greatly reduced crop.
Village resident Borik Boudaghyan says that nine of his 165 trees are apricot and forty are quick ripening peach. All suffered from frostbite. “That tree would bear a half a ton a year,” Borik said, pointing to the apricot tree in the yard of his house.
Resident Alla Mehrabyan said that all the trees that had blossomed in the village suffered from the frost, and that residents would have no apricots, plums or quick ripening peaches this year.
“The fact remains that a frost hit the gardens when the temperature fell to five below zero for those two days. Our village has never experienced such a thing,” noted Sahak Nazaryan.
Metz Ayroum Mayor Sahak Nazaryan said that 200 of the community’s 450 hectares of tillable land got a fall planting of wheat and barley and that the recent snow is good for the crop. Another 100 hectares was tilled for a spring planting of sunflower and corn which will happen later.
Residents have planted their garden crop of potatoes which luckily wasn’t damaged. The shoots even sprout anew if hit with frost, the mayor pointed out.
The first person I met in nearby Tchotchkan village was Roubik Vardoumyan. Regarding the frost, he said that the cold snap had destroyed the apricot trees and even the quick ripening peaches.
“Ten of my garden’s apricot trees suffered damage. It’s an open space and the weather really did a number on us villagers,” Roubik said.
Tchotchkan Mayor Argady Tamazyan said that they would have to wait for warmer weather to really get a sense of the damage. His preliminary estimates are that 100% of the apricot trees and up to 70% of the plum and cornel trees suffered from frostbite.
We got in touch with Shnogh Village Mayor Hovik Sahakyan by phone, and were told that 70% of the fruit trees that had blossomed were damaged.
Lori Provincial Governor Artur Nalbandyan told Hetq today that according to preliminary estimates 60-70% of the province’s fruit tree plots had suffered frost damage.
“Experts say that we can evaluate the precise damage after a few days of sunny weather,” Nalbandyan said.