«Հայկական էլեկտրացանցերը» թաքցնում է սպառողներից հավաքագրած գումարները
«Հայկական էլեկտրացանցեր» ընկերությունը սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց սպառողներից հավաքագրված գումարներն ամբողջ ծավալով չի մուտքագրվել ընկերության հատուկ հաշիվներին, թեև այդ հաշիվներում առկա է եղել միջոցների անբավարարություն: Այսպիսի եզրակացություն է առկա Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշման նախագծում՝ հիմնված 2013 թ. օգոստոս-նոյեմբերի տվյալների վերլուծության վրա: ՀԷՑ-ին 5 մլն դրամով տուգանելու մասին որոշման նախագիծը ներառվել է վաղվա՝ ապրիլի 16-ի նիստի օրակարգում:
Հանձնաժողովի որոշման մեջ նշվել է նաև, որ ՀԷՑ-ը էլեկտրաէներգետիկական համակարգի արտադրող կայաններին և ծառայություններ մատուցող ընկերություններին վճարումները կատարել է պարբերական ուշացումներով:
Ի պատասխան՝ ՀԷՑ-ը պաշտոնական գրությամբ արդարացել է, որ գտնվում է ծանր ֆինանսական վիճակում, ի վիճակի չէ կատարել ընթացիկ պարտավորությունները, ունի հսկայական վարկային պարտավորություններ: Սակայն այդ պատասխանից պարզ չէ՝ եթե գումարները հատուկ հաշիվներին չեն կուտակվում, ապա ու՞ր են մուտքագրվում ու ինչպե՞ս են օգտագործվում:
Հիշեցնենք, որ ՀԷՑ-ը 2006 թվականից ռուսական «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է: Ընկերությունը 2012 թվականից աշխատում է զգալի վնասներով՝ տարեկան մոտ 10 մլրդ դրամի չափով: ՀԷՑ-ում վնասները բացատրում են այն հանգամանքով, որ ստիպված են արտադրող կայաններից թանկ էլեկտրաէներգիա գնել, հատկապես «Հրազդան 5» ՋԷԿ-ից, որը էլեկտրաէներգիայի խոշոր մատակարար է, ու որի էլեկտրաէներգիայի արժեքը սահմանված է 26 դրամ՝ 1 կվտ/ժամ- համար: «Հրազդան 5» ՋԷԿ-ը, հիշեցնենք, պատկանում է «Գազպրոմ Արմենիային»: Վերջին շրջանում խոսակցություններ տարածվեցին այն մասին, որ ՀԷՑ-ը վաճառվելու է հենց «Գազպրոմին», սակայն առայժմ այդ լուրերը չեն հաստատվում: Ակնհայտ է, որ երկու ռուսական ընկերությունների միջև առկա է շահերի լուրջ բախում, որից կարող են տուժել սպառողները: Եթե «Գազպրոմն» ու «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ը համաձայնության չգան, ապա վաղ, թե ուշ էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցը կրկին հայտնվելու է օրակարգում:
ՀԷՑ-ը սկսած 2009 թվականից պարբերաբար վարկեր է վերցնում տարբեր բանկերից ու միջազգային կազմակերպություններից՝ ներդրումները ֆինանսավորելու պատրվակով; Ըստ ընկերության հաշվետվությունների՝ այդ վարկերից խոշորագույնը 2009 թ. հատկացրել է ճապոնիայի Միջազգային համագործակցության բանկը՝ 35 մլն դոլար: ՀԷՑ-ը խոշոր վարկային պարտավորություններ ունի նաև Եվրոպայի զարգացման և վերակառուցման բանկի (ՎԶԵԲ) և «ՎՏԲ բանկի» հանդեպ: Մեր հաշվարկներով՝ ՀԷՑ-ի վարկային պարտավորությունները այս պահին գնահատվում են մոտ 100 մլն դոլար, ու հավանաբար հիմա մարումների գրաֆիկի ծանր շրջան է: Բոլոր դեպքերում՝ ՀԷՑ-ում վարկերի օգտագործման ու ընդհանրապես՝ ֆինանսական կառավարման արդյունավետության հարցը օրակարգում է:

ЗАО “Армянские электросети” скрывает собранные с потребителей суммы
ЗАО “Армянские электросети” не зафиксировало в полном объеме на специальных счетах компании суммы, собранные с потребителей за использованную электроэнергию, хотя на этих счетах имела место недостаточность средств. Такой вывод вошел в проект решения Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) на основе анализа данных за август-ноябрь 2013 г. Проект решения об оштрафовании “Армянских электосетей” на 5 млн драмов включен в повестку завтрашнего заседания.
В решении КРОУ также отмечается, что платежи производящим станциям электроэнергетической системы и оказывающим услуги компаниям ЗАО перечисляло с постоянными опозданиями.
В ответ компания “Армянские электросети” направила официальное письмо, в котором объяснила сложившуюся ситуацию тяжелым финансовым положением, из-за которого она не в состоянии выполнять текущие обязательства, а также наличием огромных кредитных обязательств. Однако из этого ответа так и не стало ясно: если суммы не накапливаются на специальных счетах, куда они направляются и как используются.
Напомним, что с 2006 года ЗАО “Армянские электросети” является дочерним предприятием российской компании “ИНТЕР РАО ЕЭС”. С 2012 года компания работает со значительными убытками, которые составляют около 10 млрд драмов в год. В ЗАО убытки объясняют тем, что электроэнергию им приходится покупать у производящих станций по высокой цене, особенно у ТЭЦ “Раздан 5”, стоимость электроэнергии которой составляет 26 драмов за 1 квт/ч. Напомним, что ТЭЦ “Раздан 5” принадлежит компании “Газпром Армения”. В последнее время ведутся разговоры о том, что “Армянские электросети” будут проданы “Газпрому”, однако пока эти слухи не находят подтверждения. Очевидно, что между двумя российскими компаниями существует серьезное столкновение интересов, из-за которого могут пострадать потребители. Если “Газпром” и “ИНТЕР РАО ЕЭС” не придут к согласию, то рано или поздно вопрос повышения стоимости электроэнергии вновь окажется на повестке.