Գործարար Աշոտ Սուքիասյանին կարտահանձնեն Հայաստան
Այսօր Թբիլիսիի կենտրոնական դատարանը բավարարեց Աշոտ Սուքիասյանին Հայաստան արտահանձնելու միջնորդությունը:
Դատական նիստը տևեց 45 րոպե: Նիստի ընթացքում ելույթ ունեցավ գործարար Աշոտ Սուքիասյանը և խնդրեց իրեն արագ տեղափոխել Երևան, քանի որ այս ընթացքում մահացել են նրա ծնողները, իսկ կնոջը ահաբեկող ու սպառնալիքներով լի հաղորդագրություններ են ուղարկում: Աշոտ Սուքիասյանի արտահանձնման օրը դեռեւս հայտնի չէ:
Ըստ Վրաստանում գործող օրենսդրության՝ Աշոտ Սուքիասյանը, լինելով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, կարող է մնալ Վրաստանում բանտարկված երեք ամիս:  Ապրիլին լրանում է նրա բանտարկության երեք ամիսը, և եթե մինչև ապրիլի վերջ Աշոտ Սուքիասյանին չտեղափոխեն ՀՀ  (փաստաթղթերի ոչ պատրաստ լինելու պատճառով), ապա նրա փաստաբանը կարող է դիմել պատկան մարմիններին՝ խնդրելով հնարավորություն տալ Աշոտ Սուքիասյանին ևս երեք ամիս գտնվել Վրաստանում: Այդ երեք ամիսների ընթացքում  հնարավորություն կտրվի ամբողջական տեսքի բերել Ա. Սուքիասյանի փաստաթղթերը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Վրաստանը, հանդիսանալով Մինսկի կոնվենցիայի անդամ պետություն, կարող են իրենց երկրի քաղաքացիների արտահանձնման համար դիմում ներկայացնել կոնվենցիայի անդամ պետություններին:

Предпринимателя Ашота Сукиасяна экстрадируют в Армению
Сегодня Тбилисский центральный суд удовлетворил ходатайство об экстрадиции в Армению Ашота Сукиасяна.
Судебное заседание длилось 45 минут. В ходе заседания выступил предприниматель Ашот Сукиасян, который попросил в срочном порядке перевезти его в Ереван, поскольку за это время умерли его родители, а в адрес жены поступают сообщения с угрозами. День экстрадиции Ашота Сукиасяна пока не назначен.
Согласно действующему в Грузии законодательству, А.Сукиасян, будучи гражданином Республики Армения, может находиться в Грузии под арестом три месяца. В апреле этот срок истекает, и если до конца месяца Ашота Сукиасяна не перевезут в РА (из-за отсутствия некоторых документов), то его адвокат может обратиться в компетентные органы с просьбой дать возможность своему подзащитному остаться в Грузии еще три месяца. За это время будет дана возомжность собрать все необходимые документы.
Армения и Грузия, являясь государствами-членами Минской конвенции, могут обращаться к государствам-членам конвенции с ходатайством об экстрадиции своих граждан.
Напомним, что с 17 июня 2013 г. А.Сукиасян находится в розыске. Ему выдвинуто обвинение в мошенничестве в особо крупном размере (п.1 ч.3 ст.178 УК РА), причинение имущественного ущерба в особо крупном размере путем обмана или злоупотребления доверием (п.1 ч.2 ст.184 УК РА) и узаконивание доходов в особо крупном размере, полученных преступным путем (п.1 ч. 3 ст.190 УК РА).