Կիպրոսից փաստաթղթերը եկել են. դրանք մնում են նախաքննական տվյալներ
Կիպրոսի դատախազությունից «Հետքին» տեղեկացրել են, որ իրենք պատասխանել են Հայաստան գլխավոր դատախազի գրությանը: «Հայտնում ենք, որ հայցվող տեղեկատվությունը հանդիսանում է նախնական քննության տվյալ, և այս պահին հիշյալ տվյալների հրապարակումը՝ քրեական գործի շահերից ելնելով, անթույլատրելի է»,- Կիպրոսից ստացած փաստաթղթերի վերաբերյալ մեր հարցմանն այսպիսի պատասխան է տվել դատախազության աշխատակազմի հանրային կապերի վարչությունը:
Հիշեցենենք որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմել էր Կիպրոսի դատախազությանը Աշոտ Սուքիասյանի, Տիգրան Սարգսյանի եւ Սամվել Կճոյանի անուններով Կիպրոսում գրանցված ընկերություններին առնչվող փաստաղթեր ձեռք բերելու նապատակով: Նախաքննական մարմինը՝ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ վարչությունը, գլխավոր դատախազության միջոցով իրավական միջնորդություն է ներկայացրել Կիպրոսի իրավասու մարմիններին՝ պահանջվող փաստաթղթերի բնօրինակներն առգրավելու և նախաքննությանը տրամադրելու խնդրանքով:
Հենց այս փաստաթղթերով պետք է պարզվեր նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ստորագրության կեղծ կամ իրական լինելը: nyut.am կայքը ապրիլի 12-ին հրապարակել է մի ուշագրավ տեղեկություն: Կայքը հղում կատարելուվ իր աղբյուրին նշել է որ «ապրիլի 3-ին երկրի ղեկավարին է հանձնվել կիպրոսյան «օֆշորային փաստաթղթերի» տակ եղած Տիգրան Սարգսյանի ստորագրության դատաձեռագրաբանական փորձաքննության եզրակացությունը:
Հարգելի և շատ սիրելի Հետքի աշխատակիցներ ,գիտեք արդյոք թե որքան մեծ, հայրենանվեր , մարդասիրական աշխատանք եք կատարում, որի համար ժողովուդը պետք է անպայման տա իր գերագույն գնահատականը, Դուք իրոք Հայ Ազգի Հերոսնեն եք.. Մենք Ձեզ սիրում ենք;
Շատ զարմանալի կլինի եթե գտնվի մեկը և դրական արտահայտվի Հայաստանի դատ. համակարգի համար, ավելին՝ իշխանության ներկայացուցիչները իրենք են կողոպտում ժողովրդին և պատժվելու փոխարեն պարգևատրվում պաշտոն ստանալով, և այդ ամենը սերժ սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:Ուրեմն ինչ պետք է սպասել հանցագործ նախագահից,աթոռապաշտությունից,շահամոլությունից, իր նման հանցագործներին պարտակելուց բացի ուրիշ հրաշք մի սպասեք; Փրկությունը միայն միասնությամբ ժողովուդը կկերտի;

Документы из Кипра уже пришли: они остаются данными предварительного следствия
Из прокуратуры Кипра “Hetq” сообщили, что ответили на письмо генпрокурора Армении. “Сообщаем, что затребованная информация является данным предварительного следствия, и в настоящий момент публикация упомянутых данных, исходя из интересов уголовного дела, недопустима”,- такой ответ прислало управление по общественным связям администрации Генпрокуратуры РА на наш запрос о полученных из Кипра документах.
Напомним, что Генпрокуратура РА обратилась в прокуратуру Кипра с целью получения документов, касающихся компаний, которые были зарегистрированы на Кипре на Ашота Сукиасяна, Тиграна Саркисяна и Самвела Кчояна. Орган предварительного следствия – управление по особо важным делам главного следственного управления полиции РА – через Генпрокуратуру обратилось к компетентным органам Кипра с ходатайством, которым просило изъять оригиналы требуемых документов и предоставить их предварительному следствию.
Именно с помощью этих документов должна была быть установлена подлинность подписи бывшего премьер-министра Тиграна Саркисяна.  12 апреля сайт nyut.am опубликовал любопытную информацию. Со ссылкой на свой источник сайт сообщил, что “3 апреля руководителю страны было представлено заключение судебно-графологической экспертизы подписи Тиграна Саркисяна, поставленной под кипрскими “оффшорными документами”.