Գևորգ Պողոսյան. ՕԵԿ-ի սպասելիքները չարդարացան, նեղացած կեցվածքով դուրս եկան իշխող կոալիցիայից
ԳԱԱ Փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի տնօրեն, սոցիոլոգ Գեւորգ Պողոսյանը կարծում է, որ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը կձգտի համագործակցել քառյակի հետ, կդրսևորի իրեն որպես ընդդիմադիր ակտիվ կուսակցություն, բայց չի կարողանա վերականգնել իր համբավը հասարակության շրջանում:
«Հետք»-ի հետ զրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հասարակությունը պատրա՞ստ է ՕԵԿ-ին կրկին ընդունել որպես ընդդիմադիր ուժ, Գևորգ Պողոսյանը բացասական պատասխան տվեց:
«Դժվար թե, հիասթափությունն այդ կուսակցության նկատմամբ այնքան շատ է, որ շատ դժվար կլինի վերադարձնել ընտրողի հավատն իրենց նկատմամբ, որովհետև սա առաջին դեպքը չէ, եթե հիշում եք, մի անգամ էլ ՕԵԿ-ը կոալիցիայից դուրս եկավ, հետո ընդգրկվեց: Կենսագրություն ունեն այս հարցում, չնայած, կարծում եմ, որ ընդդիմադիր դաշտում բավական ակտիվ կգործեն որպեսզի վերականգնեն մարդկանց վստահությունը, բայց դա շատ դժվար կլինի նրանց համար»,- նշեց նա` ավելացնելով, թե չի կարծում, որ մինչև 2018 թվականի նախագահական ընտրությունները ՕԵԿ-ականները կվերադառնան իշխող կոալիցիա:
Թե ինչո՞ւ «Օրինաց երկիրը» լքեց իշխանությանը, արդյոք պատճառն ա՞յն էր, որ ՕԵԿ առաջարկը` վարչապետ նշանակել կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին, մերժվել է իշխանության կողմից, Պողոսյանի խոսքով, կարող էր միայն պատրվակ լինել: «Իրական դրդապատճառը միայն իրենք կիմանան, բայց վարչապետի` իրենց համար ընդունելի թեկնածուին չնաշանակելու հանգամանքը, կարող էր միայն պատրվակ լինել: Ես կարծում եմ, որ այս քայլը պայմանավորված էր պաշտոնների, ազդեցության ոլորտների, եկամուտ բերող ոլորտների անհավասար բաժանմամբ, և այստեղ պարզապես շահերի բախում է եղել: Գուցե սպասելիքներ ունեին, չարդարացան ու այսպես նեղացած կեցվածքով դուրս եկան»,- ասաց սոցիոլոգը:
Մեր հարցին` հավանակա՞ն է, որ ՕԵԿ-ը համալրի քառյակի շարքերը, Գևորգ Պողոսյանը պատասխանեց, թե ՀՀԿ-ի նախկին կոալիցիոն գործընկերն ամեն դեպքում կձգտի դրան: «Քառյակի հաջողությունները, ակտիվությունը, սկսկեց այն պահից, երբ ԲՀԿ-ն միացավ, տոն տվեց ընդդիմության առաջարկներին: Եթե հիմա ԲՀԿ-ն ակտիվ չմասնակցի հանդիպումներին, քառյակը կթուլանա, կդառնա եռյակ, ուժեղ չի լինի: Իսկ ՕԵԿ-ը կձգտի անպայման քառյակի հետ համագործակցել` որպես ընդդիմադիր դաշտ մտնող նոր կուսակցություն»,- հավելեց նա:
Գևորգ Պողոսյանի գնահատմամբ, ՕԵԿ-ը բավական ակտիվ կսկսի գործել ընդդիմադիր դաշտում և անկասկած քննադատության թիրախ կընտրի ամբողջ իշխանությանը: «Իշխանության մեջ ՕԵԿ-ի դերակատարումը փոքր էր, չէր էլ երևում, իսկ ընդդիմության մեջ ավելի շատ կերևան, իրենց ձայնը լսելի կդառնա: ՕԵԿ-ը կարող է ինչ-որ բան շահել, եթե ակտիվ գործի, սա նրանց համար կարող է երկրորդ շանսը լինել, կարող են ընդդիմադիր ընտրողների ձայները վերցնել»,- եզրափակեց սոցիոլոգը:

Геворк Погосян: “Ожидания “Оринац еркир” не оправдались, и партия, обидевшись, вышла из коалиции”
Директор Института философии, социологии и права НАН РА Геворк Погосян считает, что партия “Оринац еркир” будет стремиться сотрудничать с четверкой, проявит себя как активная оппозиционная партия, но не сможет вернуть себе былой авторитет.
В беседе с “Hetq” Г.Погосян, отвечаая на вопрос, готово ли общество вновь принять “Оринац еркир” как оппозиционную силу, дал отрицательный ответ: “Вряд ли. Разочарование в этой партии настолько велико, что ей вряд ли удастся вернуть доверие избирателей. Ведь это не первый случай, если помните, “Оринац еркир” один раз уже выходила из коалиции, но потом снова вернулась. Но я думаю, что в оппозиционном поле эта партия будет действовать довольно активно, чтобы восстановить доверие людей, но это будет очень трудно”. Наш собеседник добавил, что до президентских выборов 2018 г. ПОЕ вряд ли вернется в правящую коалицию.
На вопрос, является ли причиной выхода “Оринац еркир” из власти то, что предложение партии назначить ее лидера Артура Багдасаряна на пост премьер-министра было отклонено, Геворк Погосян ответил, что это мог быть лишь повод. “Истинные причины известны только им. Я думаю, что этот шаг был обусловлен неравномерным распределением должностей, сфер влияния, прибыльных отраслей. Здесь просто произошло столкновение интересов. Возможно, у них были ожидания, которые не оправдались, и они, обидевшись, вышли из коалиции”,- отметил социолог.
Касаясь вероятности присоединения ПОЕ к четверке, Геворк Погосян сказал, что в любом случае бывший партнер Республиканской партии по коалиции будет к этому стремиться. “Успехи и активность четверки начались с того момента, как к ним присоединилась партия ”Процветающая Армения”. И если сейчас ППА перестанет активно участвовать во встречах, то четверка ослабеет, превратится в тройку. А “Оринац еркир” обязательно будет стремиться сотрудничать с этими силами в качестве новой партии в оппозиционном поле”,- добавил наш собеседник.
По его оценке, ПОЕ выберет мишенью для критики всю власть. “Во власти эта партия играла небольшую роль, а в оппозиции она проявит себя более активно, ее голос будет услышан. Для ПОЕ это второй шанс получить голоса избирателей”,- резюмировал Геворк Погосян.