Ռուբեն Հովսեփյանը` ՕԵԿ-ի մասին. «Ընդդիմադիր բոլորն էլ կարող են դառնալ»
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Հովսեփյանը անակնկալի է եկել, երբ լսել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության` իշխող կոալիցիայից դուրս գալու մասին լուրը:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Ռուբեն Հովսեփյանն ասաց, թե 6 տարվա իրենց գործընկեր ՕԵԿ-ից ինքն անձամբ նման որոշում չէր սպասում: Թե ո՞րն է կոալիցիան լքելու պատճառը, ՀՀԿ-ական պատգամավորը դժվարանում է պատասխանել: «Դա իրենց խնդիրն է, տենց են ուզել, դուրս են եկել, ո՞վ կարող է ասել, թե նեղացած են, նեղացած չեն, չգիտեմ, չեմ կարող ասել` ինչո՞ւ դուրս եկան»,- նշեց նա:
Հովսեփյանը հորդորեց ՕԵԿ-ի որոշման հետ կապված չօգտագործել «լքել» բառը: «Կուսակցության դիրքորոշումն է, «լքեց»-ը ո՞րն է, դուրս եկան կոալիցիայից, ոչ թե լքեցին»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ՕԵԿ ներկայացուցիչների պարզաբանումներին, թե 6 տարվա ընթացքում իրենց բազմաթիվ օրինագծեր ԱԺ-ում չեն ընդունվել, Հովսեփյանն ասաց. «Կոալիցիայի մեջ էինք, ո՞նց կարող է օրինագիծ ներկայացնեին, չընդունեինք»:
Մեր հարցին, թե արդյոք ՕԵԿ-ը կկարողանա՞ ընդդիմադիր դաշտում գործել, ՀՀԿ-ական պատգամավորը պատասխանեց. «Ընդդիմադիր բոլորն էլ կարող են դառնալ: Չգիտեմ` իրենց կընդունե՞ն, թե՞ չեն ընդունի, իրենց տեղը չեմ կարող պատասխանել:
Իրենք պետք է ափսոսեին համատեղ աշխատանքի համար, բայց չեն ափսոսել` դուրս են եկել կոալիցիայից»:
Հովսեփյանը նաև հորդորեց չշտապել և ենթադրություններ չանել` արդյոք ՕԵԿ-ը նախկինի պես կրկին կվերադառնա՞ իշխանության գիրկը, թե՞ ոչ:

Рубен Овсепян о ПОЕ: “Оппозиционерами могут стать все”
Для депутата парламентской фракции Республиканской партии Армении Рубена Овсепяна новость о выходе партии “Оринац еркир” из правящей коалиции стала неожиданностью.
В беседе с “Hetq” он сказал, что не ожидал такого решения от партии, которая на протяжении шести лет была их партнером. На вопрос о причинах выхода, депутат затруднился ответить: “Это их проблема, они так захотели”.
Касаясь объяснений представителей ПОЕ о том, что за шесть лет их многочисленные законопроекты не принимались Национальным Собранием, Р.Овсепян с недоумением заметил: “Мы были в коалиции, как могли представленные законопроекты не приниматься?”
На наш вопрос, сможет ли “Оринац еркир” действовать в оппозиционном поле, наш собеседник ответил: “Оппозиционерами могут стать все.Не знаю, примут их или нет, я за них не могу ответить. Они должны были учесть многолетнюю совместную работу и не выходить из коалиции, но они поступили иначе”.
Овсепян также призвал не спешить и не строить предположений относительно того, вернется “Оринац еркир” обратно в коалицию или нет.