ԲՀԿ-ի օրակարգում այս պահին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հարց դրված չէ
Հայ ազգային կոնգրես կուսակցությունը վերջերս հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի` քառյակի հիմնական խնդիրը պետք է դառնա Սերժ Սարգսյանի հեռացումը: «Հետք»-ի հետ զրույցում ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե պատրա՞ստ եք պահանջել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, ասաց. «Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հարցն այսօր դրված չէ, ԲՀԿ-ն հիմա նման խնդիր չունի»:
Հետաքրքրվեցինք` հնարավո՞ր է, որ Ս. Սարգսյանի հրաժարականը պահանջելու հարցը քննարկման առարկա դառնա ԲՀԿ-ում: Լյովա Խաչատրյանը պատասխանեց. «Ես նման խոսակցություններից տեղյակ չեմ»:
Ինչ վերաբերում է ՀՅԴ ԳՄ հայտարարությանը, թե Դաշնակցությունը մաս չի կազմի իշխող կոալիցիային, ԲՀԿ-ական պատգամավորն ասաց, թե ինքը դատավոր չէ, որ գնահատի` ճի՞շտ են վարվել, թե՞ ոչ: «Դա իրենց որոշումն է, ես դատավոր չեմ, որ նման վերդիկտներ տամ»,- նշեց նա:
Մեր դիտարկմանը, թե ոչ իշխանական ուժերի քառյակը չպառակտվեց` ի հեճուկս շատերի կանխատեսումների, Լյովա Խաչատրյանն այսպես արձագանքեց. «Ես «քառյակ պառակտվել» հասկացություն չգիտեմ, ժողովուրդը վստահել է, թե հիմա քառյակ կլինի, եռյակ կլինի, տասնյակ կլինի` ինձ համար միևնույն է, դա ժողովրդի որոշելիքն է, կարևորը մարդկանց ձայնը տեղ հասնի, թե քանի հոգով դա կհասցնեն, տարբերություն չկա»:
Հարցին` հնարավո՞ր է, որ ՕԵԿ-ը, որը հայտարարել է ընդդիմություն դառնալու մասին, համալրի քառյակի շարքերը, նա պատասխանեց, թե դա պետք է որոշի ժողովուրդը, ոչ թե քառյակը:
Իսկ ՕԵԿ-ի` իշխող կոալիցիայից դուրս գալու որոշման մասին Խաչատրյանը հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ` պատճառաբանելով, որ կուսակցության ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը դեռ պետք է արտահայտի կուսակցության պաշտոնական դիրքորոշումը:

На данный момент в повестке ППА нет вопроса об отставке Сержа Саргсяна
Армянский национальный конгресс недавно распространил заявление, в котором говорилось, что основной задачей четырех оппозиционных политических сил должен быть уход Сержа Саргсяна. В беседе с “Hetq” депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Лева Хачатрян, отвечая на вопрос, готовы ли они требовать отставки Сержа Саргсяна, сказал: “На данный момент в повестке ППА нет вопроса об отставке Сержа Саргсяна”.
Касаясь того, может ли требование отставки Саргсяна стать предметом обсуждения в партии “Процветающая Армения”, депутат сказал: “Мне об этом ничего неизвестно”.
По поводу заявления Верховного органа Армении АРФ Дашнакцутюн о том, что они не войдут в состав коалиции Лева Хачатрян заметил, что не ему судить, правильно поступила АРФД или нет.
В ответ на наше мнение о том, что вопреки предсказаниям многих четверка невластных сил не раскололась, наш собеседник отметил: “Мне незнакомо понятие “раскол четверки”. Народ нам доверяет, поэтому неважно, это будет четверка, тройка или десятка сил. Главное, чтобы голос людей был услышан”.
Он также отказался комментировать решение партии “Оринац еркир” о выходе из состава коалиции, отметив, что лидер ПОЕ Артур Багдасарян пока не представил официальную позицию свою партии.