«Դեմ եմ»-ը երկխոսության կգնա միայն կուտակային կենսաթոշակային նոր օրենքը քննարկելու շուրջ
«Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամները շարունակում են պնդել իրենց մոտեցումը` իշխանության հետ բանակցելու չեն գնա հակասահմանադրական հոդվածները քննարկելու շուրջ և երկխոսության առաջարկը կընդունեն միայն պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային նոր օրենքը քննարկելու դեպքում:
Երեկ, ինչպես տեղեկացրել ենք, Հայաստանի նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մոտեցավ նախագահական նստավայրի առաջ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ բողոքի ակցիայի իրականացնող քաղաքացիներին եւ երկխոսության կոչ արեց ցուցարարներին: Նա առաջարկեց հարցը քննարկել ոչ թե փողոցում, այլ սեղանի շուրջ: Վարչապետը խոստացավ խնդրի լուծման հարցում հաջողություն արձանագրել, եթե քննարկումներ ծավալվեն, ինչից, սակայն, «Դեմ եմ»-ի անդամները հրաժարվեցին:
«Ես ձեր բոլոր մտահոգություններին տեղյակ եմ, առաջին քայլը կատարել եմ: Պետք է խնդրեմ, որ մեր քննարկումները չլինեն փողոցում, ես պատրաստ եմ երկխոսել, և դուք կարող եք վստահել, հավատալ, որ մենք կարող ենք ունենալ հաջողություն միասին, քննարկումների արդյունքում: Մենք արդեն ստեղծել ենք խումբ, որն աշխատում է և փորձելու ենք ձեր բոլոր մտահոգությունների պատասխանները տալ: Իմ մոտեցումն է` չսպասել մինչև սեպտեմբերի 30-ը, այլ շատ կարճ ժամկետում ունենանք մի որոշում, որն ընդունելի կլինի ձեր, քաղաքացիական հասարակության, քաղաքական ուժերի կողմից: Ես պատրաստ եմ քննարկել, առաջին քայլը ես կատարել եմ, խնդրում եմ հնարավորություն` երկխոսություն սկսկել ձեզ հետ միասին»,- նախագահի նստավայրի առջև երեկ հայտարարեց Հ.. Աբրահամյանը:
«Հետք»-ի հետ զրույցում «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամ Տիգրան Մարտիրոսյանն ասաց, որ նորմալ է վերաբերվում այն հանգամանքին, որ նոր վարչապետը երեկ մասնակցեց իրենց ակցիային` շեշտելով, թե դա ամենևին չի նշանակում, որ իրենք ընդունել են երկխոսելու նրա առաջարկը:
«Եթե մեր պահանջներն ընդունվեն, մենք պատրաստ ենք երկխոսել նոր մշակվող օրենքի շուրջ, իսկ հին օրենքի շուրջ անիմաստ է երկխոսել, ի՞նչ երկխոսենք հակասահմանադրական օրենքի շուրջ… ի՞նչը երկխոսենք, գնանք ասենք` կեսը վճարեն, կեսը չվճարե՞ն… չգիտեմ, երկխոսելու եզրեր կա՞ն, չկան, չէ՞, հակասահմանադրական օրենք է»,-  նշեց Տ. Մարտիրոսյանը:
Նախաձեռնության մյուս անդամ Հայկ Ավետիսյանն էլ «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ երկխոսելն այս փուլում անիմաստ է համարում: Պատասխանելով մեր այն հարցին, թե որքանո՞վ էին համոզիչ ձեզ համար Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունները, Հայկ Ավետիսյանն ասաց, թե իրենք հավատքով չեն շարժվում:
«Մենք այս ընթացքում հավատքի վրա չենք հիմնվել, մեր պահանջները դրել ենք, կանեն` կհամոզվենք, չեն անի` չենք համոզվի: Հիմա այնպես չէ, որ 100 տոկոս հավատում ենք կամ չենք հավատում: Պահանջը դրված է, եթե Աբրահամյանը խելամիտ ժամկետներում բարձրացված հարցերին լուծում տա, ապա բոլորս կհամոզվենք, որ մարդն իր խոսքի տերն է»,- նշեց ակտիվիստը` շեշտելով, որ իրենք կերկխոսեն իշխանության հետ միայն նոր օրենքի, նոր հոդվածների մշակման շուրջ: «Պատրաստ ենք նույնիսկ որպես քաղաքացի մասնակցել այդ մշակմանը, որ նորից չպայքարենք»,- ասաց Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը երեկ ասել էր, թե իրենց կողմից ապօրինի քայլ չի իրականացվելու. «Պատրաստ եմ քննարկել, նորից հավաստիացնում եմ բոլորին` ձևական որևէ բան չեմ ուզում ասել, ձեզ հարգելով` եկել եմ այստեղ, խնդրում եմ լսեք, որ նայեք աչքերիս, կտեսնեք, որ անկեղծ եմ ասում, մենք ձեր թշնամին չենք, եկեք գնանք քննարկենք»:
Տիգրան Մարտիրոսյանի խոսքով` Հովիկ Աբրահամյանի քայլը միգուցե իրենց շարժումը թուլացնելու նպատակ է հետապնդել, որովհետև իրենք նախագահական նստավայր էին գնացել հանդիպելու ոչ թե վարչապետի, այլ` նախագահի հետ: «Մենք չենք կանչել վարչապետին, ինքն իր ցանկությամբ է եկել, չգիտեմ, գուցե եկել էր թուլացնելու շարժումը, չեմ կարող սա բացառել»,- եզրափակեց ակտիվիստը:

In response to yesterdays call by newly appointed Prime Minister Hovik Abrahamyan to anti-pension system demonstrators outside the presidential office for dialog rather than a ‘discussion out in the street’, members of the Dem Em (I Am Against) movement said they would only negotiate with the government regarding the drafting of a new pension system law.
Opponents of the current pension system had taken up positions near the presidential office when Abrahamyan approached and proposed that all parties sit around a table to discuss the matter.
The prime minister promised a resolution of the matter if discussions were held, but the Dem Em members balked at the suggestion.
“I know all your concerns and have taken the first step. I must request that our discussions not take place in the street. I am ready for dialog and you can be sure and believe that together we can achieve success as a result of discussions,” Abrahamyan told the crowd.
He went on to say that a group had been created to answer all the questions of the pension system opponents and that he didn’t want to wait until September 30, the deadline given by Armenia’s Constitutional Court to the government to change certain provisions in the pension law it had deemed unconstitutional.
In a conversation with Hetq, Dem Em member Tigran Martirosyan said that if the government accepts the movement’s demands it is ready to sit down and discuss the drafting of a new pension system law.
“It’s pointless to sit down and discuss the old law. What is there to discuss about the unconstitutional law? Whether to pay half and not pay the other half? I don’t know if there is room for dialog. The law is unconstitutional,” said Martirosyan.
When Hetq asked Dem Em member Hayk Avetisyan if he believed in the sincerity of Abrahamyan’s statements, he responded that they don’t act on the basis of belief.
“We have listed our demands. If they carry them out, we will be convinced. If they don’t, we won’t. Right now, it’s not like we believe or disbelieve 100%. The demand has been given. If Abrahamyan resolves the issues raised in a rational timeframe then all of us will be convinced that he’s a man of his word,” Avetisyan said.
Tigran Martirosyan speculated that the prime minister’s tactics might be aimed at weakening the anti-pension system movement, noting that they had gone to the presidential office to meet with the president, not the prime minister.
“We didn’t call the prime minister. He came by his own accord, perhaps to weaken the movement. I can’t rule it out.”