Ա. Մինասյան. «Պարտադիր բաղադրիչի պարտադրանքի ուղղությամբ կառավարությունը կոնկրետ քայլեր է պատրաստ իրականացնել»
Քիչ առաջ ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ ավարտվեց պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ քննարկումը, որին մասնակցում էին Ազգային ժողովի վեց խմբակցություններից հինգը:
ՀԱԿ խմբակցությունը խորհրդակցությանը չմասնակցեց: Ոչ իշխանական մյուս երեք ուժերից ներկա էին ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանն ու Միքայել Մելքումյանը, ՀՅԴ խմբակցությունից` Արմեն Ռուստամյանն ու Արծվիկ Մինասյանը, «Ժառանգություն» խմբակցությունից` Ռուբեն Հակոբյանը: Ներկա էին նաև ՕԵԿ խմբակցության պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանն ու Լևոն Դոխոլյանը, իսկ իշխող Հանրապետական խմբակցությունից քննարկմանը մասնակցում էին Հակոբ Հակոբյանը և Խոսրով Հարությունյանը:
Մոտ մեկ ժամ տևած հանդիպումից հետո ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը լրագրողներին հայտնեց, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իրենց է ներկայացրել իր մոտեցումները, որոնք նա օրերս ներկայացրել էր նաև «Դեմ եմ» շարժման հետ հանդիպման ժամանակ: Ա. Մինասյանն ասաց, թե Հ. Աբրահամյանը իրենց վստահեցրել է` պարտադիր բաղադրիչը կասեցվելու է, գործատուները տույժ ու տուգանքների չեն ենթարկվելու: Ամեն դեպքում, նա հորդորեց սպասել մինչև կառավարության նոր նախագիծը շրջանառության մեջ դրվի ԱԺ-ում, հետո միայն վերջնական գնահատական տալ:
«Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում կլինի կառավարության պատրաստած օրենքի նախագիծը: Շատ ենք կարևորում այն, որ վարչապետը պատրաստակամ է  խնդիրները լուծել ու բարձրացված հարցերին լիարժեք պատասխանել: Այս պահին կարևոր է, որ պարտադիր բաղադրիչի պարտադրանքի ուղղությամբ կառավարությունը կոնկրետ քայլեր է պատրաստ իրականացնել, և մինչև երկուշաբթի օրը, կարծում եմ, նախագիծը պատրաստ կլինի: Բայց քանի որ նախագիծը դեռ չկա, որևէ եզրակացություն չենք կարող անել, դրա համար առաջարկում եմ սպասենք, որ նախագիծը լինի: Մեր դրական ֆոնով ավարտված հանդիպումը վերջնականապես նախագծում կարտացոլվի»,- նշեց պատգամավորը:
Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված գործող կառավարության ու վարչապետի դիրքորոշման փոփոխությունը նախորդ կառավարության որդեգրած մոտեցումներից, Արծվիկ Մինասյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ, որ ՍԴ կայացրած որոշումն էլ́ ավելի խորությամբ ընթերցելը, հասարակության ընդվզումն այս հարցում ու Հանրապետության նախագահի դրական դիրքորոշումը համակարգը վերանայելու ուղղությամբ, ինչու չէ` նաև պարոն Աբրահամյանի ցանկությունն իրար հետ համատեղվեցին, ու սրան գումարվեց ոչ իշխանական ուժերի պատրաստակամությունը հարցը լուծելու ուղղությամբ»:
Ոչ իշխանական չորս ուժերի քառյակը, ինչպես տեղեկացրել ենք, պատրաստվում էր պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային հարցը արտահերթ քննարկման դնել խորհրդարանում, ինչպես նաև հանդես գալ օրենքի համապատասխան նախաձեռնությամբ: Այս առնչությամբ Ա. Մինասյանն ասաց, թե առայժմ չեն կարող ասել` կհրաժարվե՞ն այս նախաձեռնությունից, թե՞ ոչ` նշելով, որ պետք է սպասել կառավարության նոր նախագծին: «Այս պահի դրությամբ, քանի չկա կառավարության նախագիծը, նման պնդում անելը ճիշտ չէ: Նախագիծը կլինի, կտեսնենք, թե որքանով են արատոցոլված մեր և «Դեմ եմ» շարժման մոտեցումները նախագծում ու կտանք հստակ գնահատական»,- հավելեց նա:
Ի դեպ, ՀՅԴ պատգամավորի խոսքով` Հովիկ Աբրահամյանը ոչ իշխանական ուժերին առաջարկել է հրաժարվել արտահերթ նիստ հրավիրելու գաղափարից: «Բայց մենք կքննարկենք հարցը»,- նշեց Մինասյանը:

А.Минасян: “Правительство готово осуществить конкретные шаги в направлении обязательного компонента”
Несколько минут назад у новоназначеного премьер-министра РА Овика Абрамяна завершилось обсуждение по вопросу обязательной накопительной пенсионной системы, в котором приняли участие пять из шести фракций Национонального Собрания.
В обсуждении не участвовала фракция Армянского национального конгресса. От остальных трех невластных сил присутствовали депутаты фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян и Микаел Мелкумян, от фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян и Арцвик Минасян, от фракции “Наследие” Рубен Акопян. Присутствовали также депутаты фракции “Оринац еркир” Ованнес Маркарян и Левон Дохолян. Фракция правящей Республиканской партии была представлена депутатами Акопом Акопяном и Хосровом Арутюняном.
После почти часовой встречи депутат от АРФД Арцвик Минасян сообщил журналистам, что премьер-министр изложил свои подходы, которые на днях он представил также на встрече с участниками движения “Я против”.По словам А.Минасяна, премьер заверил их, что действие обязательного компонента приостановлено, работодатели не будут подввергаться штрафам. В любом случае Овик Абрамян призвал подождать, пока новый проект правительства будет введен в обращение в Национальном Собрании и только потом дать оценки.
“На данный момент важно, что правительстиво собирается осуществить конкретные шаги в направлении обязательного компонента. Я думаю, до понедельника проект будет готов. Но поскольку проекта пока нет, то никаких выводов я не могу сделать, поэтому предлагаю дождаться представления проекта. Завершившаяся на оптимистичной ноте наша встреча будет окончательно отражена в проекте”,- отметил депутат.
На вопрос, чем  обусловлена смена позиции действующего правительства по сравнению с подходами предыдущего, Арцвик Минасян ответил: “Думаю, совпали более глубокое изучение решения Конституционного суда, бунт общества по этому вопросу, положительная позиция президента в отношении пересмотра системы и, почему нет, желание г-на Абрамяна, плюс готовность невластных сил решить этот вопрос”.
Как мы уже сообщали, четыре невластные силы собираются вынести вопрос обязательной накопительной пенсионной системы на внеочередное обсуждение парламента, а также выступить с соответветствующей законодательной инициативой. В связи с этим Арцвик Минасян отметил, что они пока не могут сказать, откажутся от этой инициативы или нет, пояснив, что необходимо подождать появления проекта правительства.
По словам депутата-дашнакцакана, Овик Абрамян предложил невластным силам отказаться от идеи созыва внеочередного заседания НС. “Но мы обсудим вопрос”,- добавил Минасян.