Աննա Սեգալ. «Սերգեյ Փարաջանովով հրապուրված եմ պատանեկությունից»
«Տեղեր կան, որտեղ պայմանները շատ ավելի հարմարավետ են, բայց տան զգացողությունը չկա: Իսկ այստեղ կարծես տանը լինեմ», - ասում է դիրիժոր Լիոր Շամբադալը, ով Հայաստանում է երկրորդ անգամ: Այս անգամ նա եկել է մասնակցելու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Համերգից ստացված հասույթը փոխանցվելու է քեսաբահայերի օգնությանը:
Դիրիժոր Լ. Շամբադալը ամեն անգամ տարօրինակ զգացողություններ է ապրում, երբ այցելում է մեծ ողբերգություններ վերապրած երկրներ, ինչպես օրինակ` Հայաստան կամ Վիետնամ:
«Սպասում ես, որ այս մարդիկ պետք է լինեն շատ կոպիտ, բայց իրականում նրանք անչափ բարի են: Ընդ որում` այստեղ շատ հեշտ է աշխատել», - ասում է դիրիժորը: Նրա համար կարևոր է, որ այս օրերին նա գտնվում է Հայաստանում, և ապրիլի 24-ի համերգի ժամանակ հնչելու է Մոցարտի «Ռեքվիեմը»: Լ. Շամբադալը, ով Լատվիայի Լիեպայայի սիմֆոնիկ նվագախմբի և Չինաստանի Chengdu Symphonic Orchestra-ի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորն է, համոզված է, որ Մոցարտը հայ, գերմանացի, ամերիկացի է. մեծագույն կոմպոզիտորը բոլոր ազգերինն է: Բայց և ուրախ է, որ երիտասարդ կոմպոզիտոր Աննա Սեգալի շնորհիվ նա բացահայտել է նաև հայ երկու մեծ արվեստագետների` Սերգեյ Փարաջանովին  և Սայաթ-Նովային:
Համերգի ժամանակ տեղի է ունենալու նաև Աննա Սեգալի «Կոլաժ Սերգեյ Փարաջանովին» գործի համաշխարհային պրեմիերան: Նա պատմում է, որ անցած տարի առաջին անգամ այցելել է Փարաջանովի թանգարան, որից հետո ոգեշնչված գրել է այդ երաժշտությունը: Սակայն այդ գործը նվիրված է ոչ միայն Փարաջանովին, այլև Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Աննա Սեգալը ծնվել է Ուկրաինայում, բայց ապրել է Իսրայելում:
«Իսրայելցիները նույնպես վերապրել են նման ողբերգություն: Այդ պատճառով կարծում եմ, որ իրավունք ունեմ փոխանցել իմ այդ զգացումները լսարանին, - ասում է Աննա Սեգալը՝ ավելացնելով, - իսկ Սերգեյ Փարաջանովով ես հրապուրված եմ պատանեկությունից»:

Анна Сегал: “Сергеем Параджановым я очарована с юности”
“Есть места, где более комфортные условия, но нет ощущения дома. А здесь я как будто дома”,- говорит дирижер Лиор Шамбадал, который приезжает в Армению уже второй раз. На этот раз он примет участие в концерте Государственного симфонического оркестра Армении, посвященном памяти жертв Геноцида армян. Вся выручка от концерта будет передана в помощь армян Кесаба.
Каждый раз посещая страны, пережившие огромную трагедию – такие как Армения или Вьетнам, дирижер Шамбадал испытывает странные чувства. “Ты ждешь, что люди здесь должны быть очень грубыми, но на самом деле они добрые. При этом здесь очень легко работать”,- говорит дирижер. Ему важно, что в эти дни он находится в Армении и что на концерте 24 апреля будет звучать “Реквием” Моцарта.
Лиор Шамбадал, являющийся приглашенным главным дирижером симфонического оркестра города Лиепая (Латвия) и Chengdu Symphonic Orchestra (Китай), убежден, что Моцарт - армянин, немец, американец, величайший композитор всех наций. Вместе с тем дирижер рад, что благодаря молодому композитору Анне Сегал он открыл для себя в искусстве двух великих армян – Сергея Параджанова и Саят-Нову.
Во время концерта состоится мировая премьера произведения Анны Сегал “Коллаж. Сергею Параджанову”. По словам композитора, в прошлом году она впервые побывала в музее Параджанова и, вдохновившись его творчеством, написала эту музыку. Однако ее произведение посвящено не только Параджанову, но и годовщине Геноцида армян.
Анна Сегал родилась в Украине, но живет в Израиле. “Евреи пережили такую же трагедию. Поэтому мне кажется, что я имею право передать аудитории мои чувства,- говорит Анна Сегал. – А Сергеем Параджановым я очарована с юности”.