Թբիլիսիում կայացավ ջահերով երթ
Ջահերով երթը սկսվեց Վակե այգու մոտ և ավարտվեց Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ: Երթի ժամանակ մասնակիցները վանկարկում էին «Ճանաչում-դատապարտում-հատուցում», «Պայքար», «Թուրքիա-հանցագործ» կարգախոսները, ինչպես նաև երգում էին հայրենասիրական երգեր: Ջահերով երթի ավարտին այն երկրի դեսպանատան առջև, որը հանցագործություն է իրականացրել մարդկության դեմ՝ ցեզասպանություն, և պատիժ չի կրել իրականացրած հանցագործության համար, ավելին՝ շարունակում է Արևմտյան Հայաստանի բռնագրավումը, կայացավ բողոքի ցույց:
Թուրքիայի դեսպանատան առջև անցկացված ցույցի ժամանակ ավելի քան հարյուր մասնակից արտահայտեց իր բողոքը 1915-23թթ. հայ ժողովրդի ցեղասպանության ժխտման քաղաքականության դեմ և պահանջեց, որ Թուրքիան ամբողջ մարդկության առջև և միջազգային նորմերի համաձայն պատասխանատվության ենթարկվի կատարած հանցագործության համար:
«Այսօր այստեղ հավաքվել են 100-ից ավելի երիտասարդներ, որոնք ոչ միայն գիտեն և հիշում են 99 տարի առաջ կատարված ցեղասպանության մասին, բայց և պատրաստ են ամենօրյա պայքար մղել հանուն արդարադատության վերականգնման: Այստեղ հավաքվել է թբիլիսահայության  հույսը: Հենց դուք պետք է շարունակեք պայքարը, որն անպայման ավարտվելու է մեր հաղթանակով: 99 տարի առաջ Պոլսում թուրք պետությունը գլխատեց մեր ժողովրդին: Անցել է 99 տարի, և մեր ժողովուրդը նորից ծնեց վերնախավի մի ամբողջ սերունդներ: Մեր ազգը, որը վերապրեց այն, ինչ չէր վերապրի մեկ ուրիշը, ոչ միայն գոյատևեց, այլև կարողացավ հավաքել իր ուժերը և Սարդարապատի ու Բաշ-Ապարանի հերոսների արյամբ վերականգնել իր անկախությունը Արևելյան Հայաստանի փոքր հատվածի վրա: 1915-23թթ. Ցեղասպանությունը հանդուրժած, 1.5 միլիոն որդիներ ու դուստրեր կորցրած ժողովուրդը ծնել է հերոսների սերունդ, որն ազատագրել է Արցախը: Մեր ազգը հերոսների ազգ է: Եվ այսօր, երբ նայում եմ ձեզ, ես պատկերացնում եմ, որ վաղ թե ուշ դուք և ձեր երեխաները կհասնեք արդարության, կհասնեք հանցագործի դատապարտմանը և հատուցմանը: Պայքարի դրոշը, որը կրում էին մեր նախնիները, այսօր ձեր ձեռքերում է, և միմիայն ձեզնից է կախված՝ կհասցնե՞նք, արդյոք, մենք այդ դրոշը մինչ Արարատ, թե՞ ոչ»,-դիմելով հավաքվածներին՝ հայտարարեց «Վրաստանի  հայ  համայնքի» նախագահ Սամվել Մկրտչյանը:
«Վրաստանի հայ համայնք»-ի երիտասարդական և ուսանողական միությունների կազմակերպած ջահերով երթին նաև միացան «Թբիլիսահայերի վեհաժողովի» ներկայացուցիչները, ինչպես նաև քահանա տեր Մանուկ Զեյնալյանը:
Հիշեցնում ենք, որ այսօր՝ ժամը 14:00-ին Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ կկայանա բողոքի ցույց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջով:

В Тбилиси состоялось факельное шествие, посвященное памяти жертв Геноцида
23 апреля в Тбилиси состоялось факельное шествие, посвященное памяти жертв Геноцида армянского народа. Факельное шествие началось у парка Ваке и завершилось перед зданием посольства Турции в Грузии. Во время шествия по центральному проспекту участники скандировали лозунги "Признание! Осуждение! Возмещение!", "Борьба", "Турция - криминал", а также пели патриотические песни. По окончании факельного шествия перед зданием посольства страны, которая совершила преступление против человечества – Геноцид и не понесла наказание, более того, продолжает оккупацию Западной Армении, состоялась короткая протестная акция. Во время акции перед турецким посольством более ста участников шествия выразили свой протест против политики непризнания Геноцида армянского народа в 1915-23 гг. и потребовали, чтобы Турция понесла ответственность за совершенное преступление в соответствии с нормами международного права.
"Сегодня здесь собралось больше ста молодых людей, которые не просто знают и помнят о совершенном 99 лет назад Геноциде, но и готовы ежедневно вести борьбу за восстановление справедливости! Здесь собрался цвет армянства Тбилиси! Именно вы должны продолжать борьбу, которая непременно завершится нашей победой! 99 лет назад в Стамбуле турецкое государство обезглавило наш народ. Прошло 99 лет, родились новые поколения армянской элиты. Наш народ, который пережил то, что не смогли бы пережить другие народы, не просто выжил, но смог мобилизовать свои силы и ценой жизни героев Сардарапата и Баш-Апарана восстановить независимось на маленькой части Восточной Армении! Народ, переживший Геноцид 1915-23 гг. и потерявший более 1.500.000 сыновей и дочерей, родил поколение героев, которые освободили Арцах! Наш народ - народ героев! И сегодня, когда я смотрю на вас, я представляю, что рано или поздно вы и ваши дети добьетесь справедливости, добьетесь осуждения преступника и возмещения! Флаг борьбы, который несли наши предки, сегодня в ваших руках и только от вас зависит, донесем мы этот флаг до Арарата или нет!",- сказал, обращаясь к собравшимся, президент "Общины армян Грузии" Самвел Мкртчян.
К факельному шествию, организованному Молодежным и Студенческим союзами "Общины армян Грузии", присоединились также представители "Ассамблеи тбилисских армян", а также священник тер Манук Зейналян.
Напоминаем что 24 апреля в 14:00 у посольства Турции в Грузии состоится манифестация протеста с требованием признания Геноцида армян.