«Դատավորների փոխարեն, ունենք պատմուճանով նոտարներ»
Շանթ Հարությունյանի գործով անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին ձերբակալված ու արդեն 6 ամիս կալանքի տակ գտնվող 13 քաղաքացիների կալանքի ժամկետները երկարացվել են 1-2 ամիս ժամկետով:
Դատարանները բավարարել են քննչական խմբի բերած միջնորդությունները խափանման միջոց կալանքների ժամկետներն ավելացնելու մասին:
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ, 13 քաղաքացիներից երկուսի պաշտպանությունը ստանձնած Արա Զաքարյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ լրագրող Տիգրան Պետրոսյանի կալանքի ժամկետը երկարացվել է 1 ամսով (դատավոր Գագիկ Պողոսյան՝ Կենտրոն-Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարան), իսկ ազատամարտիկ Արմեն Հովհաննիսյանի կալանքի ժամկետը երկարացվել է 2 ամսով. «Ստացվում է, որ մինչդատական փուլում այս տղաները պիտի 7-8 ամիս լինեն կալանքի տակ: Իսկ գործը դատարան մտնելուն պես դատավորը պիտի նորից անդրադառնա խափանման միջոցի հարցին: Կալանքների ժամկետները ևս 1-2 ամսով երկարացնելու քննիչների միջնորդությունները դատարանները կուրորեն են բավարարում: Պատճառն այն է, որ մենք դատավորների փոխարեն, ունենք պատմուճանով նոտարներ»:
Ըստ Արա Զաքարյանին, քրեական դատավորության օրենսգրքի 138-րդ հոդվածի 4-րդ մասով քրեական գործով մինչդատական վարույթում մեղադրյալին կալանքի տակ պահելու ժամկետը, հաշվի առնելով գործի առանձնակի բարդությունը, դատարանի կողմից կարող է երկարացվել մինչև 6 ամիս, իսկ բացառիկ դեպքերում, երբ անձը մեղադրվում է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ՝ մինչև 12 ամիս։
«Այսինքն՝ մինչև գործը դատարան մտնելը իմ պաշտպանյալներին ու մյուս քաղաքացիներին իրավունք չունեին 6 ամսից երկար պահել կալանքի տակ»,-պարզաբանեց փաստաբանը՝ տեղեկացնելով, որ երկուսի համար էլ գրավի կիրառման հարց է բարձրացրեցրել, բայց դատավորները մերժել են: Արա Զաքարյանը բողոքարկում է կալանքի որոշումները վերադաս ատյաներում:
«Զարմանալին այն է, որ Արմենի կալանքի միջնորդությունները հարուցվել էին 316 հոդվածի հատկանիշներով: Քննիչը, որ դիմեց կալանքը երկայացնելու միջնորդությամբ, անգամ դատարանում չէր փոխել հիմքերը: Չէ որ նրանք արդեն մեղադրվում են այլ հոդվածի հատկանիշներով նախատեսված արարքի՝ խուլիգանության մեջ»,-պարզաբանեց Արա Զաքարյանը՝ նշելով, որ երևում է ձեռագիր, որ այս 13 տղաները պիտի ամեն կերպ մնան կալանքի տակ՝ անկախ նրանից կա՞ն հիմքեր, թե ոչ, կա՞ հիմնավոր կասկած, թե ոչ:
Տիգրան Պետրոսյանին ևս սկզբում առաջադրվել է այլ մեղադրանք: Նա մեղադրվել է անձերը չպարզված ոստիկաններին քաշքշելու և ոստիկան Արա Մարտիրոսյանին հրելու մեջ (ՔՕ 316 հոդված): Հետո, ինչպես նրա, այնպես էլ մյուս 13 քաղաքացիների մեղադրանքները փոխվեցին: Քննչական խումբը նրանց առաջադրեց խուլիգանության մեղադրանք (ՔՕ 258 հոդված):
Արա Զաքարյանը շեշտեց, որ 36-ամյա Տիգրանի հայրը ամիսներ շարունակ մնացել է առանց խնամքի՝ լինելով 2-րդ կարգի հաշմանդամ, Ղարաբաղյան պատերազմում վաստակ ունեցող Արմեն Հովհաննիսյանի երեք անչափահաս երեխաներն են մնացել առանց կերակրողի:
Հ.Գ. Ֆինանսական վատ վիճակի պատճառով այս գործով կալանքի տակ գտնվողների մեծ մասը չունի պաշտպան, օգտվում են հանրային պաշտպանի ծառայությունից:

“Вместо судей мы имеем нотариусов в мантиях”
Сроки ареста 13 граждан, задержанных 5 ноября прошлого года по делу Шанта Арутюняна и уже шесть месяцев находящихся в заключении, продлены еще на 1-2 месяца.
Суды удовлетворили ходатайства следственной группы о продлении срока ареста в качестве меры пресечения.
Член Адвокатской палаты РА Ара Закарян, осуществляющий защиту двух из 13 граждан, в беседе с “Hetq” отметил, что срок ареста журналиста Тиграна Петросяна продлен на 1 месяц (судья Гагик Погосян, суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш), а срок ареста ополченца Армена Ованнисяна – на 2 месяца. “Получается, что на досудебном этапе они должны находиться под арестом 7-8 месяцев. А после передачи дела в суд судья вновь коснется вопроса о мере пресечения. Суды слепо удовлетворяют ходатайства следователей о продлении сроков арестов еще на 1-2 месяца. Причина в том, что вместо судей мы имеем нотариусов в мантиях”,- сказал Ара Закарян.
По его словам, согласно ч.4 ст.138 УПК, срок содержания обвиняемого под стражей при досудебном производстве по уголовному делу, учитывая особую сложность дела, может быть продлен судом до 6 месяцев, а в исключительных случаях, когда лицо обвиняется в тяжком или особо тяжком преступлении, до 12 месяцев.
“То есть до передачи дела в суд не имели права держать моих подзащитных и других граждан под арестом больше 6 месяцев”,- пояснил адвокат, отметив, что поднял вопрос об освобождении двух граждан под залог, однако судьи отклонили это ходатайство. Ара Закарян обжалует решения об аресте в вышестоящих инстанциях.
“Удивительно, что ходатайства об аресте Армена были представлены по признакам ст.316. Следователь, представивший ходатайство о продлении ареста, даже в суде не изменил основания. А ведь они уже обвиняются в совершении деяния, предусмотренного другой статьей – о хулиганстве”,- пояснил Ара Закарян, отметив, что однозначно видно намерение любым способом держать этих 13 парней под арестом, независимо от того, есть для этого основания или нет.
Тиграну Петросяну тоже сперва было выдвинуто другое обвинение – в потасовке с полицейскими, личности которых не установлены, а также в отталкивании полицейского Ара Мартиросяна (ст.316 УК). Потом Петросяну, как и остальным 13 гражданам, заменили это обвинение на статью о хулиганстве (ст.258 УК РА).
Ара Закарян подчеркнул, что отец 36-летнего Тиграна, являясь инвалидом 2-ой группы, уже несколько месяцев остается без ухода, а трое несовершеннолетних детей участника Карабахской войны Армена Ованнисяна остались без кормильца.
Из-за тяжелого финансового положения большинство находящихся под арестом по этому делу не имеет адвокатов и пользуется услугами общественных  защитников.