«9 տարի առաջ մայրը թողել-գնացել է՝ 4 էրեխուն թողնելով իմ վզին»,- ասում է 64- ամյա տատը
Ծաղիկ Ալեքսանյանն արդեն 9 տարի է՝  հոգ է տանում որդու 4 երեխաների մասին: Ասում է՝ նրանց մայրը՝ Կարինե Պապոյանը, թողել-հեռացել է ընտանիքից, պատճառների մասին հետո է պատմում: 4 տղաներին պահում են ինքն ու ամուսինը՝ իրենց թոշակով: Ապրում են նախկին խանութի տարածքում (ըստ բնակիչների՝ շենքը վթարային է):
Հեռախոսի մեջ լսում եմ նրա խոր հոգոցը: Ձայնի մեջ առանձնակի ջերմություն կա: «Բալես, ախր, ամաչում եմ, որ գաք նկարեք, մենք էնքան սարսափելի պայմաններում ենք ապրում հիմա... Ամաչում եմ, մարդիկ ի՞նչ կասեն»,- լսափողի մեջ ուշադիր լսում եմ նրան: Մի քանի վայրկյան չենք խոսում:  «Չգիտեմ, բալես»,- դադարից հետո նորից լսում եմ նրա ձայնը, հետո համաձայնում է, ասում է՝ գուցե գտնվեն մարդիկ, ովքեր օգնեն իրեն:
Ծաղիկ տատը թոռների, որդու և ամուսնու հետ ապրում է Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում: Տղաներից Մելքոնի հետ քայլում ենք դեպի նրանց տուն: Ճանապարհին կցկտուր խոսում ենք, ասում է՝ 17 տարեկան է, հպանցիկ խոսում է մոր մասին, ասում է՝ չի ընդունում նրան ու չի էլ ուզում անդրադառնալ դրան, հետո պատմում է ավագ եղբոր մասին, ում 2 տարի առաջ դատապարտել են 11 տարի 6 ամիս  ազատազրկման: Ըստ Մելքոնի՝ եղբայրն ընդհանրապես կապ չի ունեցել սպանության հետ.  ուղղակի «միլպետի տղուն ազատելու համար սարքեցին ախպորս գլխին»` տան դռան մոտ ավելացնում է նա:
Ծաղիկ տատի տան ներսն ու դուրսը
Ներկը թափված ճաղերի հետևում երևում են տան ջարդված ապակիներով պատուհանները: Ճաղերին ամրացված պարաններից գունավոր լվացքն է փռված: Տան մեծ սենյակում, կարծես, միշտ նույն եղանակն է, որտեղ անգամ կեսօրին արևը չի կարողանում ճեղքել ջարդված ապակիներն ու ներս մտնել:
«Էս տանն ինչ տեսնում եք, նվիրել են մեզ: Էստեղից-էնտեղից հայթայթում ենք՝ էս զանավեսկեն մեկն ա տվել, էս խալին՝ մյուսը… Գիտեն, որ նեղն ենք: Հենա երեկ էլ խալիներ են բերել-դրել դռան մոտ, չգիտեմ էլ՝ ո՞վ ա: Բալես, գետինն եմ մտնում, որ սենց պատմում եմ»,- ասում է Ծաղիկ տատը:
Հյուրասենյակը
«Էրեխուն ծախել էր, բայց չիմացանք էդ մասին: Եկան-ասացին, որ մահացած աղջիկ երեխա էր, ասեցին՝ չզարգացած էր ծնվել, մենք էլ մեր ու տղա մղկտացինք, մրմռացինք: Դրանից մի քանի ամիս հետո եկան-ասացին, որ էրեխուն ծախել էր»,- պատմում է 64-ամյա կինը: Նրա ասելով՝ երեխայի վաճառքի մասին իմացել էր հիվանդանոցի աշխատակցից: Հարսի հետ ապրել են 17 տարի, բայց դեպքը բացահայտելուց  հետո հարսն ինքնակամ հեռացել էր ընտանիքից:Ընտանիքի պատմությունն այնքան բարդ է, որ այն ներկայացնելիս մեկ-մեկ շփոթվում է: «9 տարի առաջ մայրը թողել-գնացել է՝ 4  էրեխուն թողնելով իմ վզին»,- նշում է տատը: 4-ն էլ տղա են: Փոքր տղան՝ Նարեկը,  2 տարեկան էր, երբ մայրը հեռացել է: Տատն ասում է, որ հարսին չի ներել իր արարքի համար:
Տան խոհանոցը Միջանցքի առաստաղը
Ծաղիկ տատի խոսքով՝  9 տարիների ընթացքում մայրը ոչ մի անգամ չի տեսել երեխաներին: «Նրան բացարձակ, բա-ցար-ձակ հետաքրքիր չի: 2 տարեկան էրեխուն թողել ա, գնացել: Ոչ ինքն է եկել տեսնի էրեխեքին, ոչ էլ էրեխեքն են գնացել տեսնեն իրեն:  Մի օր չի գնացել բերդում տեսնի իր էրեխուն:»,- ասում է նա: Նրա տեղեկություններով՝ հարսը հիմա բնակվում է Գյումրիում, սակայն այլևս որևէ բան չասաց նրա մասին:
Տատի խոսքով՝ 4 երեխաներից ամեն մեկն ինչ-որ խնդիր ունի.  ավագ թոռնիկը, ըստ նրա, չգործած հանցանքի համար դատապարտվել է, Ժորիկը տեսողության հետ խնդիրներ ունի, Մելքոնը՝ լավ չի լսում, միայն փոքրն է՝ 11-ամյա Նարեկն է փոքր-ինչ աշխույժ: Ընտանիքը պահում են ինքն ու ամուսինը, որովհետև որդին էլ չի կարող աշխատել՝ շաքարախտով հիվանդ է, ալերգիա ունի: «Ընենց ալերգիա ա, որ  սկսում ա խեղդվել, ու էդ պահին պիտի փրկենք: Նոր էլ դուրս եկավ տնից, որովհետև էլի խեղդվում էր»,- թոռնիկի նամակը պահարանից հանելով՝ նշում է նա: Հիմա ամենաշատը ցավում է նրա համար, ում, ըստ նրա, անմեղ-անմեղ դատապարտել են:
Տան բակը Որդու՝ այժմ չգործող արհեստանոցը
«Էս էրեխեքից ամեն մեկն իմ սրտի մի դառը կողմն է»,- սա ասելիս՝ աչքերին կախվում են արցունքները, ձայնը խզվում է, հետո անշտապ հայացքը թեքում է դեպի պատին փակցված խաչերն ու սրբապատկերները: Տան տարբեր անկյուններում կարելի է տեսնել խաչեր, նույնիսկ այն սենյակում, որտեղ եղել է Ծաղիկ տատի որդու արհեստանոցը: Որդին եղել է կոշկակար, բայց վերջին տարիներին ալերգիայի պատճառով չի կարողանում աշխատել: Մեր գնալու ժամանակ տանը միայն Մելքոնն ու տատն էին, հետո եկան նրանց պարտատերերը:
«Ինչ անեմ, բալա, զուլում վիճակ ա: Չգիտեմ էլ` ինչ անեմ: Սարսափելի վիճակ ա, չգիտեմ՝ ոնց մեծացնեմ, որ ցավ չընկնի ջաները, առողջ լինեն, բայց առողջ չեն»,- տան խարխուլ պատերը ցույց տալով՝ ասում է նա, հետո հայացքը նորից դառնում է անորոշ:

“Девять лет назад мать бросила четверых детей и ушла”,- говорит 64-летняя бабушка
Цахик Алексанян уже девять лет заботится о четырех детях своего сына. Их мать, Карине Папоян, ушла из семьи. О причинах ее ухода свекровь рассказала потом. Четырех внуков содержат на свою пенсию бабушка и дедушка. Семья живет на территории бывшего магазина (по словам жильцов, здание аварийное).
В телефонной трубке слышу ее глубокий вздох. В голосе чувствуется какая-то необыкновенная теплота: “Доченька, мне стыдно, что вы должны придти и сфотографировать те ужасные условия, в которых мы живем… Что скажут люди…” Но после недолгого молчания она соглашается, говорит, может, найдутся люди, которые захотят им помочь.
Цахик Алексанян вместе с внуками, сыном и мужем живет в ереванском административном округе Малатия-Себастия. К их дому направляемся вместе с одним из мальчиков, Мелконом. По дороге беседуем. Мелкону 17 лет. О матери он вспоминает нехотя, говорит, что не признает ее и не хочет касаться этой темы. Потом рассказывает о старшем брате, Маркаре Давтяне, которого два года назад осудили к 11,5 годам лишения свободы. По словам Мелкона, брат никакого отношения к убийству не имел, просто для того, “чтобы отмазать сына начальника полиции, вину свалили на него”.
Мы незаметно подошли к дому. За решеткой видны разбитые оконные стекла. В большой комнате, наверное, круглый год не бывает солнца. “Все, что вы видите в этом доме, нам подарили. Находим то здесь, то там. Занавеску подарила одна семья, ковер – другая… Все знают, что нам трудно живется. Вот и вчера у нашей двери оставили ковры. Я даже не знаю, кто принес. От стыда я готова сквозь землю провалиться…”,- говорит Цахик.
“Она продала ребенка, но мы об этом не знали. Пришли сказали, что девочка родилась мертвой. Мы с сыном долго горевали, страдали. Через несколько месяцев после этого нам сообщили, что она продала ребенка”,- говорит о невестке 64-летняя женщина. О продаже ребенка они узнали от работницы больницы. С невесткой прожили 17 лет, но после этого случая она сама ушла из семьи.  “9 лет назад мать оставила на мне четверых детей и ушла”,- рассказывает бабушка. Младшему, Нареку, было два года, когда она ушла. Цахик не простила невестке ее поступок. За все эти годы мать ни разу не виделась с детьми. “Ни она не приходит повидаться с ними, ни дети не идут к ней. Она ни разу не пошла в тюрьму повидаться с сыном”,- сказала наша собеседница. По ее сведениям, сейчас невестка живет в Гюмри.
У каждого из четырех детей свои проблемы: Маркар был осужден за не совершенное им преступление, у Жорика проблемы со зрением, Мелкон плохо слышит и только 11-летний Нарек более или менее здоров.
Семью содержат Цахик и ее муж. Сын работать не может – у него диабет и тяжелая форма аллергии. “Во время приступа начинает задыхаться. Вот и сейчас вышел из дома, так как ему опять тяжело было дышать”,- рассказывает женщина, доставая из шкафа письмо Маркара. Больше всего она переживает из-за старшего внука, которого невинно осудили.
“Каждый из этих детей – моя непроходящая боль”,- говорит со слезами на глазах и дрожащим голосом Цахик Алексанян. Потом она неспешно поворачивает голову в сторону висящих на стене крестов и икон. В доме кресты можно увидеть повсюду, даже в мастерской сына Цахик. Он сапожник, но в последние годы из-за аллергии не может работать. В момент нашего посещения дома были только Мелкон и бабушка, потом пришли их кредиторы.
“Даже не знаю,что делать, дочка,- говорит Цахик. – Положение ужасное. Не знаю, как смотреть за детьми, чтобы они не болели. Но они болеют”,- говорит женщина, обводя потухшим взглядом обветшалые стены дома.