Երբ պետական կառույցները չեն աշխատում, իսկ հասարակությունն անտարբեր է
Շաքարյանները Լոռու մարզի Լորուտ համայնքի այն փոքրաթիվ ընտանիքներից են, որ ծայրահեղ վատ պայմաններում են ապրում: Երբ գյուղում հարցնում ես անապահով, աղքատ ընտանիքների մասին, անմիջապես Շաքարյանների կիսաքանդ տունն են մատնացույց անում, ասում, որ տանը աշխատող չկա, տանտերը ծանր հիվանդ է, դրա համար չի աշխատում, նաև՝ հիվանդ տղա ունեն, թոշակ ու նպաստ էլ չեն ստանում: Գյուղում սոցիալապես անապահով ընտանիքներ քիչ կան. այստեղ մարդիկ անասնապահությամբ են զբաղվում ու ստացած եկամտով հոգում իրենց կարիքները։
Շաքարյանների տանտիկինը`Լուսիկ Շաքարյանը, պատմում է, որ իր 28-ամյա որդին՝ մանկուց հաշմանդամ Կարենը, իրենց ընտանիքի միակ կերակրողն է։ Օրական մի քանի հարյուր, երբեմն էլ՝ հազար դրամ է լինում տղայի աշխատածը, որով էլ սնունդ են գնում. «Վեշ ա տանում խանութների համար, կանչում են, գնում ա փետ ա կտորում դռանը։ Էրեխա ա, զոռաշատ, բայց դե ստիպված գնում ա քոմագ ա անում, նրանք էլ տալիս են։ Մի հետ փողն ա ըլում, մի հետ` ճաշացու, էլածա ըլում յոլա գնալու փողի տեղը, մի հետ փողն ա ըլում: Վերմիշել, մակարոն, կարտոլ ստեղծում ենք։ Էրեխա ա, երշիկից, բանից ստեղծում ա, որ սնունդ ըլի, դիմանա տենց զոռ գործի»:
Արթուրը հիվանդ է՝ և́ մայրը, և́ համագյուղացիներն են ասում։ Սակայն նրա հիվանդությունը հաստատող որևէ փաստաթուղթ չկա։ 28-ամյա Կարենը անձնագիր էլ չունի, միայն՝ ծննդյան վկայական։ Մայրը պատմում է, որ տղան 4-5 տարեկան է եղել, երբ նրա մոտ ուշագնացության երևույթներ են նկատել։ Դիմել է բժշկի, ասել են, որ տղան առողջ է, թուլությունը կարող է սննդի պակասից լինել։ Որդու հիվանդության վերաբերյալ տիկին Լուսիկն այլ բան չասաց։ Հարցին, թե ինչու տղային Վանաձոր կամ Ալավերդի հետազոտման չեն տարել, պատասխանեց. «Մենք ինչի՞ տեղ գիտենք, դե գնում ենք քաղաք, գնանք ու՞մ յեդն ա ման գանք, գդնենք ասող-խոսողի, որ եդևա մեր հարցերով»: Լուսիկ Շաքարյանը պատմեց նաև, որ ինքն էլ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր չունի, խորհրդային տարիների կարմիր անձնագիրն է իր անձը հաստատող միակ փաստաթուղթը, որը գյուղապետի մոտ է` ընտրությունների ժամանակ է վերցրել։
Լորուտի համայնքապետ Հրաչյա Սահակյանը հաստատեց այս փաստն ու հավելեց, որ ընտրության ժամանակ փորձել է լուծել տիկին Լուսիկի ու Կարենի անձնագրերի հարցը, որպեսզի կարողանան քվեարկել։ Երկու ձայնն էլ իր համար որոշիչ կարող էր լինել` անկեղծացավ գյուղապետը։ Սակայն, երբ թղթաբանական քաշքշուկներ են առաջացել, անձնագրերի գործն այդպես էլ անավարտ է թողել:
Ոստիկանության անձնագրերի և վիզաների վարչության Թումանյանի անձնագրային բաժանմունքի պետ Գևորգ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ վերոնշյալ անձանց փաստաթղթերի գործով անձնագրային բաժանմունք ոչ-ոք չի դիմել և հավելեց, որ նրանց՝ անձնագրային բաժանմունք ներկայանալու դեպքում օրենքի սահմաններում գործին ընթացք կտրվի:

Когда государственные структуры бездействуют, а общество остается равнодушным
Проживающая в общине Лорут Лорийской области семья Шакарянов одна из немногих семей, живущих в крайне плохих условиях. Когда в селе спрашиваешь о необеспеченных бедных семьях, в первую очередь показывают на полуразвалившийся дом Шакарянов, сообщают, что работников в семье нет, хозяин дома тяжело болен, болен и его сын, пенсию и пособие они не получают. В Лоруте социально необеспеченных семей мало, здесь люди занимаются животноводством, и получаемых доходов на жизнь хватает.
По словам хозяйки дома, Лусик Шакарян, ее 28-летний сын Карен, который является инвалидом детства, единственный кормилец в семье. В день он зарабатывает несколько сотен драмов, бывает и больше, на эти деньги семья покупает еду.
Хотя о болезни Артура в селе знают все, однако ни одного медицинского документа, подтверждающего его заболевание, у Шакарянов нет. 28-летний парень даже не имеет паспорта, у него есть только свидетельство о рождении. Мать рассказала, что сыну было 5 лет, когда у него стали наблюдаться обмороки. Врач, к которому они обратились, сказала, что мальчик здоров, а слабость может быть вызвана недостаточным питанием. На вопрос, почему не везут сына на обследование в Ванадзор или Алаверди, Лусик Шакарян сказала, что сами они этим вопросом заняться не могут, а помочь им некому. Оказалось, что армянского паспорта нет и у самой хозяйки дома. У нее есть только красный советский паспорт, который сейчас находится у старосты – он забрал документ во время выборов.
Староста Лорута Грачья Саакян подтвердил этот факт, добавив, что во время выборов пытался решить вопрос паспортов матери и сына, чтобы они могли проголосовать. Но поскольку возникли проблемы с документами, этот вопрос остался нерешенным.
Начальник пспортного отдела Туманянского района Геворк Акопян в беседе с нами сказал, что по вопросу вышеупомянутых лиц никто к ним не обращался. В случае обращения делу будет дан ход в рамках закона, добавил Г.Акопян.