«Մարան». գինեգործների շարունակվող տոհմածառը
1991 թ. հիմնված «Մարան» ընկերությունը Դեկանտեր 2014 համաշխարհային գինեգործական մրցույթում ստացել է բրոնզե մեդալ: Սա առաջին հայկական ընկերությունն է, որն այդ մրցույթում արժանացել է մրցանակի:
Դոգին, գինու տակառն ու գերմանացի ռազմագերիների կառուցած շենքը
Երևանից Փարաքար գյուղ տանող ճանապարհի վերջում խնձորավաճառ կինը մեզ շուտասելուկի պես բացատրում է «Մարան» գինու գործարանի վայրը: Արևից սևացած դեմքին բարկության մի թույլ նյարդ է դողում:
Տաքսին կանգնում է սովետական ժամանակներից մնացած շենքի դիմաց: Պատուհանին փակցված թուղթը հուշում է, որ տարածքը նկարահանվում է: Պահակակետից երկու տղամարդիկ մեզ ընդառաջ են գալիս: Կարճ հարցուփորձից հետո ներս են թողնում: Բայց դա առաջին պահակակետն էր:
Գործարանի երկրորդ պահակակետի՝ Դոգի անունով շան կողքով անցնելը, պարզվում է, մի քիչ էլ քաջություն է պահանջում: Դոգիի «տնակը» տակառ է, որտեղից նա շղթայակապ փորձում է հասնել դեպի եկող-գնացողները:
Տարածքում շատ են ոչ պտղատու ծառերը, որոնք մի տեսակ գրավչություն են հաղորդում այդտեղ գտնվող մի քանի շենքերի: Դրանց ամրության մասին խոսում ենք մեզ ուղեկցող գործարանի երիտասարդ աշխատակցի հետ: Ասում է՝ շենքերը 1950-ական թթ. կառուցել են գերմանացի ռազմագերիները, և ժամանակին այդտեղ եղել է գինու մեծ գործարան: Անկախությունից հետո տարածքը գնել է Սուքիասյանների ընտանիքը (գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի մասին է խոսքը): 1998 թ. տարածքը վարձակելել է «Մարան» ընկերությունը՝ «տանելի» վարձով: «Մարանի» հիմնադիր Ավագ Հարությունյանը, վարձակալության գինը կոմերցիոն գաղտնիք համարելով, այդպես է ձևակերպում:
5 հոգով կարելի է նաև 6 երգ երգել
Շաբաթներ առաջ այս ընկերության «Բագրատունի» կարմիր անապակ գինին բրոնզե մեդալ է ստացել «Դեկանտեր» համաշխարհային գինու մրցույթում: Այն անցկացվում է Լոնդոնում: «Դեկանտերը» նաև գինեգործության մասին ամսագիր ունի, որտեղ տարեկան ներկայացվում են 4000-ից ավելի գինու անուններ: Մրցույթին մասնակցող մեկ գինու նմուշի համար պետք է վճարել 800 դոլար: Մինչ այս «Դեկանտերում» Հայաստանը չուներ մրցանակ:
«Բագրատունին» ոսկե մեդալի էր արժանացել 2013թ. Մոսկվայում տեղի ունեցած միջազգային գինու մրցույթին:
Մեդալակիր գինին արտադրվում է փոքր սենյակում, բայց նոր տեխնոլոգիաներով: Գործարանն ունի 5 աշխատակից, իհարկե, բացի Հարությունյանների ընտանիքից: Այս մասին իմանալով՝ փորձում ենք թաքցնել մեր զարմանքը, որը «որսում» է Ա. Հարությունյանն ու ժպտում:
Գինեգործ Ավագի թոռ Ավագը
Ավագ Հարությունյանը գործարանի տարածքում գտնվող փայտյա տաղավարի սեղանին է դնում «Մարան Վայների»-ի մասին գրքույկը: Գինեգործական իրենց տոհմածառից է սկսում՝ խոյեցի Մարան տատիկից, ով 1830-ականներին ընտանիքի հետ Պարսկաստանից ներգաղթել է Հայաստան: Նրանք բնակություն են հաստատել Վայոց ձորում: Այստեղ էլ 1860-ականներին Արտաբույնքում Մարանի որդին հիմնել է խաղողի այգիներ՝ մոր պատվին այն անվանելով «Մարանի»:
Դրանից 3 տարի անց կիսաարտադրական հնձանն են հիմնել: Գինեգործությունն էլ իր շառավիղներով հասնում է Ավագ Հարությունյանին, ում պապը՝ Ավագը, և հայրը՝ Ֆրունզիկը, ևս գինեգործներից էին, իսկ նրանից էլ՝ երկու որդիներին՝ Ֆրունզիկին ու Տիգրանին: Գինու «ծննդին» մասնակցում է նաև Ավագ Հարությունյանի կինը` Արմինեն: Ընկերության 20 հա խաղողի այգիները գտնվում են Վայոց ձորի Աղավնաձոր գյուղում:
Անկախ Հայաստանի առաջին գինի արտադրող ընկերությունը
«Մարանի» պաշտոնական հիմնումը համարվում է 1992 թ. (հիմնադիրներ են համարվում Ավագ և Արթուր Հարությունյանները): Մինչ օրս ընկերությունը չունի գործարանի իր սեփական տարածքը: Չնայած դրան՝ 1991 թ. Եղեգնաձորի իրենց տանը Հարությունյաններն արդեն սկսել են զբաղվել գինու արտադրությամբ: Արդյունքում ծնվել է առաջին գինին՝ «Նորավանք» անունով, որի նմուշները պահպանված են ընկերության մառանում:
«1991 թ. ես Ելփին գյուղում էի: Նայում էի այգիները, տեսնում էի համարյա իդեալական այգիներ՝ (Լեյլանի այգիներ են կոչվում) հողը քարքարոտ, և ասում եմ՝ ժողովուրդ, ինձ պետք է, որ տաք 23-տոկոսանոց շաքարայնությամբ խաղող, իրենք ասում են, թե գիտեք, մենք 50 տարի է՝ մշակում ենք այդ այգին, և այդ այգին 18-ից ավել շաքարայնությամբ խաղող չի տվել»,- պատմում է «Մարան» ՍՊԸ-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ա. Հարությունյանը:
Այնուհետ ելփինցիներին համոզում է, որ խաղող աճեցնեն իր ասած պայմաններում՝ խոստանալով սահմանված գնից ավելի բարձր վճարել: Արդյունքում ավելի բարձր շաքարայնությամբ խաղող են ստանում: Հաջողված փորձը կիրառում են «Բագրատունու» համար: Խաղողի բերաքահավաքն սկսում են նոյեմբերին և ստանում են 25-28 տոկոս շաքարայնությամբ խաղող:
Սակայն, ըստ Հարությունյանի, այդպիսի բացահայտումները բիզնեսի տեսակետից ձեռնտու չեն, որովհետև դրանք երկար ժամանակ են պահանջում և մի քիչ էլ ռիսկային են: «Դա մի ճանապարհ էր, որ ցույց տվեց, որ այստեղ կա լավ խաղող ստանալու պոտենցիալ, իսկ պատկերացրեք, որ արենու 500 սորտ ունենք»,- ասում է գինեգործը:
Հայաստանը պետք է արտադրի թանկ գինիներ
Աշխարհում սպառվող գինիների 80 %-ը մինչև 2,5 եվրո է, իմիջային գինիները մինչև 10-13 եվրո են, 5-10 տոկոսն էլ թանկ գինիներն են, որոնցից առավել շատ սպառվում են մինչեւ 50 եվրո արժեցողները: Միջազգային շուկայի համար Հայաստանը պետք է արտադրի թանկ գինիներ (10-50 եվրո սեգմենտում): Այս համոզմունքն ունի Ա. Հարությունյանը, քանի որ եթե նույնիսկ Հայաստանն ամբողջությամբ ծածկվի խաղողի այգիներով, միևնույնն է՝ չի կարող ապահովել Եվրոպայի գինու շուկայի 0,1 %-ը: Բացի դրանից՝ մատչելի գնային հատվածում որևէ մեկի մտքով չի անցնում հետաքրքրվել ծագման երկրով:
Ոչ էժան հատվածում ներկայանալու համար որպես չափանիշ ընդունվում է գինու ծագման երկիրը, հողը:
«Գինու մեջ հայելու պես արտացոլվում է էթնոսը, պատմությունը, ուրախություններն ու ողբերգությունները, կլիման և այլն: Պատկերացրեք, ձեր ընտանիքի նկարագրությունը: Չեն ասում, թե այս մարդը կրում է այսինչ ֆիրմայի զարդ կամ հագուստ, այլ ասում են՝ գիտեք նա ում թոռն է: Բազմաշերտ ֆակտորներն են. ամենավերևում անձի, ծնողների արժանիքներն են, իսկ՝ հենքում ցեղի, ձեր շրջանի, ամենաներքևում էլ Հայաստանի արժանիքներն են»,- ասում է Ա. Հարությունյանը:
«Սա ֆրանսուհին է, բայց Հայաստանում»
Հայաստանյան մեծ ընկերությունները հիմնականում օգտագործում են եվրոպական տեսակի խաղող, որոնք լավ որակի են և ճանաչված են աշխարհում: Այդպիսով, միջազգային շուկա դուրս գալը հեշտ է, բայց այլ խնդիր է՝ Հայաստանն ընկալվո՞ւմ է այդտեղ գինու համային բացահայտումներով:
Վերջին 300-400 տարիներին Եվրոպան ինտեսիվ զարգացրել է իր խաղողի սորտերը, որոնք կազմում են գինու համաշխարհային շուկայի հիմնական մասը: Համաշխարհային ճաշակն էլ ձևավորվել է հենց այդ տեսակներով: Մյուս կողմից՝ կա մի երկիր, որը 7000 տարվա գինեգործական պատմությունի ունի, որտեղ, սակայն, խաղողի տեսակները դեռևս չուսումնասիրված և չճանաչված են:
«Ստացվում է այսպես. Հայաստան են բերում ֆրանսուհուն, որը սովորել է Սորբոնի համալսարանում, հագնվում է շքեղ, լավ դիմահարդարմամբ, գեղեցիկ հագնված, և ասում են՝ ահավասիկ սա հայ աղջիկն է: Ես էլ ասում եմ՝ չէ, սա ֆրանսուհին է, բայց Հայաստանում է: Փոխարենը մեր հայ աղջկան, որը փող չունի մազերը հարդարի, շոր գնի, կրթություն ստանա, ասում են, չէ, էդ ֆրանսուհուց վատն է: Ես էլ ասում եմ, որ էդքան փող ծախսեցիք ֆրանսուհու վրա, բերեցիք Հայաստան, այդքան գումար ծախսեք հայ աղջկա վրա, տեսեք՝ ինքը չի դառնո՞ւմ այդ գեղեցկուհին»,- ասում է նա:
Փոքր ընկերությունն ու ոչ էժան գինիները
«Մարան» ընկերությունը 20 տեսակի գինի ունի: Արտադրում է նաև մրգային օղիներ: Տարեկան արտահանում են 40.000 շիշ գինի: Հիմնականում ներկայանում է 10-ից բարձր եվրո գնով: Արտահանում են Ֆրանսիա, Բելգիա, Չինաստան, Լեհաստան, Ռուսաստան: Եթե նախկինում թանկ գինիները Ֆրանսիա էին արտահանում, հիմա այդ գինիների մեծ պահանջարկը ներկայացնում են Ռուսաստանն ու Չինաստանը: Պիտակների դիզայնով զբաղվում է «The Sign» ընկերությունը, շշերը գնում են Կոտայքի մարզում գտնվող «Սարանիստ» ընկերությունից, իսկ խցանները ներկրում են Իտալիայից: Շուտով ընկերությունը ներկայացնելու է նոր գինի, որի մեկ շիշն արժենալու է 200 դոլար:
Փոքրին չեն ուզում օգնել
«Պետությունը պետք է կանգնի արտադրողի կողքին, էն մեծի կողքին պետք չէ, որ կանգնի, որովհետև այդ մեծն արդեն բռնել է բիզնեսի «պոչը», խորհրդատուներ ունի և այլն»,- ասում է «Մարանի» ղեկավարը:
Նա նշում է, որ կոմերցիոն առումով ձեռնտու է եվրոպականացված խաղողի տեսակների օգտագործումը, բայց կոնցեպտուալ առումով՝ ոչ: Հայաստանում փոքր ու մեծ ընկերությունները գտնվում են նույն հարկային մակարդակում՝ երկուսն էլ նույնչափ հարկեր են վճարում, բայց ի տարբերություն փոքրի, մեծն օգտվում է հարկային արտոնություններից: «Ես ասում եմ՝ պետություն, դու կանգնիր այն մարդու կողքին, որը փորձում է բացահայտել մշակութային շերտերը»,- ավելացնում է Ա. Հարությունյանը:
«Մարանի» մառանում
«Մարանի» մառանի ծանր դուռը կիսաբաց է: Ներսում 15 աստիճան ջերմություն է: Օդը սառն է: Այստեղ մեզ ուղեկցում է Ավագ Հարությունյանի որդին՝ գինեգործ Ֆրունզը: Նա մասնագիտությամբ գինեգործ է, ասպիրանտուրայում է սովորում: Մառանի դեղին լուսավորությունը խորհրդավոր է դարձնում տարածքը:
Երկու կողմերում աստիճաններ են, որոնց միջև ընկած է տակառները մառան հասցնելու ճանապարհը: Աստիճանների վերևի հատվածում Հայաստանի գինեգործության մասին լուսանկարների շարքն է: Հերթով նայելը դժվար է, արագ իջնում ենք ներքև: Ձախ ուղղությամբ՝ նորից դուռ, որտեղ էլ գտնվում է մառանը: Փայտյա տակառների վրա թվագրում են արել, բայց դասավորությունն ըստ դրա չէ: Մառանի մի հատվածում իրար կպած սեղաններն են, դրանց մոտ ընկերության գինու ցուցադրափեղկն է: Շշերի վրա, փեղկերի անկյուններով հելյունագործության նմանվող սարդոստայններ են:
Ֆրունզը շշից զգուշությամբ մաքրում է փոշին, կարդում ենք ընկերության հին գինիների անունները: Շշերից մի քանիսի վրա երկու այծիկներ են՝ դեմ-դիմաց, որոնք հետագայում ձևափոխվել են: Ֆրունզի խոսքով՝ գինու անուններն ավելի հեշտությամբ են ընտրում, քան պիտակների դիզայնը: Թե՛ անունները, թե՛ պիտակները կոնցեպտուալ հիմք պետք է ունենան, ինչպես գինու արտադրությունը:
Ցուցափեղկի գինիներից չի առանձնանցում ոչ մեկը: Ասում է՝ դա նույնն է, երբ ծնողին հարցնում են, թե որ երեխային է ավելի շատ սիրում: «Բոլորին»,- մեղմ ժպտում է Ֆրունզը, հետո դուրս գալիս մառանից՝ անջատելով տակառների «տան» լույսերը:
Հ.Գ. Հոդվածն արդեն հրապարակվել էր, երբ հայտնի դարձավ, որ «Դեկանտեր 2014»-ում մրցանակներ են ստացել նաև հայկական «Արմենիա Վայն», «Գոլդեն Գրեյփ ԱրմԱս» և «Տիեռաս դե Արմենիա» ընկերությունները:
Irina Ghaplanyan
Հայաստանը պետք է նախ արտադրի որակյալ գինիներ, հետո ստանձնի իրեն իրավունք խոսել գինու թանկ լինելու մասին: Ինչ վերաբերվում Դեկանտերի մրցանակին՝ խնդրում եմ, չապատեղեկացնել հանրությանը, ևս մի քանի գինիներ Հայաստանից արժանացել են Դեկանտերի մրցանակներին՝ այդ թվում նաև արծաթե մեդալներին:

Maran, a winery founded in 1991 but which dates back to the 1800s, produced the first wine in the Republic of Armenia after the country gained independence and recently received a bronze medal in the 2014 Decanter World Wine Awards for its Bagratuni dry red wine. Hetq paid a visit to Maran's premises and had a chance to speak with the founder and director Avag Harutyunyan.
The many trees on the winery's premises seem to evoke an attraction to the few buildings there. The winery's young employee tells us the buildings were constructed in the 1950s by German POWs and there was a huge wine factory there at one time. After Armenia gained independence, businessman Khachatur Sukiasyan's family bought the premises, which in 1998, was leased to Maran.
Apart from the Harutyunyan family, the winery has 5 employees. In 2013, the company received a gold medal in an international wine contest held in Moscow. The award-winning wine is produced in a small room using new technologies — a modern touch to the winery's centuries-old history.
The origins of Maran date back to 1829–1830, when Grandma Maran immigrated with her family from Persia to Armenia's Vayots Dzor Province. In 1860, Maran's son Harutyun planted a vineyard in the village of Artabuynk, calling it Maran's Vineyard after his mother. Three years later, a semi-production winery was founded.
Maran itself was founded in 1991 by Artur and Avag Harutyunyan, whose grandfather Avag and father Frunzik were also vintners, and it will pass on to his two sons Frunzik and Tigran. Also participating in the "birth" of wine is Avag's wife Armine. The company's 20-hectare vineyard planted in 2000–2001 is found in the village of Aghavnadzor in Vayots Dzor.
The company still doesn't have its own premises. Despite this, in 1991, in their home in Yeghegnadzor, the Harutyunyans began to get involved in wine production. As a result, the first wine — called Noravank — was born, samples of which are kept in the company's cellar.
"In 1991, I was in the village of Yelpin. I was looking at the vineyards, seeing almost ideal vineyards (they are called Leylan vineyards) — the soil rocky — and I say, people, I need you to give me grapes with a sugar level of 23%. They tell me, well, you know, we have been harvesting this field for 50 years and this vineyard has not produced grapes with a sugar level of more than 18%," says Maran LLC Executive Director Avag Harutyunyan.
Nevertheless, he convinced the Yelpin natives to produce grapes according to his conditions, promising to pay more than the set price. And lo and behold, grapes with higher sugar levels were grown. This successful practice was applied to Bagratuni. They began to harvest the grapes in November and get grapes with sugar levels of 25–28%.
However, according to Harutyunyan, such discoveries are not profitable from a business perspective because they require a lot of time and are somewhat risky. "This was a way that showed that there is the potential here to get good grapes, and imagine, we have 500 varieties of Areni [grapes]," he says.
Harutyunyan believes that Armenia has to produce expensive wines (in the 10–50 EUR segment) for the international market because even if Armenia was completely covered in vineyards it could not ensure 0.1% of the wine market in Europe. Furthermore, in the affordable wine segment no one bothers to inquire about the country of origin, whereas in the expensive wine segment , the wine's country of origin is accepted as a standard.
"Reflected in wine is the ethos, the history, the joys and tragedies, the climate, and so on. Imagine your family's portrait. They don't say this person is wearing this brand of jewellery or clothing; they say, do you know who's grandchild he is? These are the multi-faceted factors. At the very top are the individual's, the parents' virtues; at the base, your tribe, your region; and at the very bottom are Armenia's virtues," he says.
In Armenia, big companies mainly use a European grape variety, which is of good quality and is recognized by the world. Thus, it's easy to enter the international market, but whether Armenia is regarded there with findings in wine tastes is another issue altogether.
In the last 300–400 years, Europe intensively developed its grape varieties, which comprise the bulk of the global wine market. Global taste was shaped with these varieties. On the other hand, there is a country (Armenia) that has a 7,000-year history of winemaking where, however, grape varieties are not yet studied and recognized. Harutyunyan, and others like him, believe instead of investing in foreign grape varieties, Armenian varieties should be developed.
Maran has 20 types of wine and also produces fruit vodkas. Its wine sells mainly for more than 10 EUR. Maran exports 40,000 bottles of wine annually — to France, Belgium, China, Poland, and Russia. If previously the expensive wines were exported to France, now Russia and China have a great demand for these wines. The Sign designs the labels, bottles are purchased from Saranist in Kotayk Province, while corks are imported from Italy. Soon, the company will offer a new wine, one bottle of which will cost $200.
"The state has to stand by producers: it doesn't have to stand by that big [business] because that big [business] has already caught the tail of business; it has advisors, and so on," says Harutyunyan.
He says that in terms of commerce, the use of Europeanized grape varieties are profitable, but in terms of concept, no. In Armenia, small and big companies are at the same tax level — both pay similar taxes — but unlike small business, big business has tax benefits. "I say, [dear] state, stand by that person who is trying to reveal cultural layers," he says.
The heavy door to Maran's wine cellar is partly open. Inside, it's 15ºC. The air is chill. Here, we are guided by Avag Harutyunyan's son, Frunz, who is a vintner by profession and is working on his PhD.
There are stairs on both sides, between which is the corridor to get the wine barrels to the cellar. In the cellar, Frunz carefully wipes the dust from one of the bottles, reads the name of the company's ancient wines. He says the names of the wines are easier to choose than the design of the labels. Both the names and the label have to have a conceptual foundation — as it is with wine production.