Վարչապետ. «Լինելու է պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված համակարգ»
ԱԺ-ում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբահամյանը հայտարարեց, որ կառավարության նոր ծրագրի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ իրենք ականջալուր են լինելու քաղաքացիների խնդիրներին: Այս առնչությամբ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, թե պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգին դեմ է հանրության 80 տոկոսը: ԲՀԿ պատգամավորը Հովիկ Աբրահամյանին հորդորեց ականջալուր լինել 80 տոկոսին:
«Կառավարության ծրագրում կրկին նշված է պարտադիր կուտակային համակարգ: Չե՞ք կարծում, որ հարաբերակցությունը շատ մեծ է ու կարելի էր ականջալուր լինել 80 տոկոսին»,- հարցրեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ի պատասխան` ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբահամյանը կրկնեց, թե լինելու է «պարտադիր բայց ոչ պարտադրված համակարգ»: «Մենք արել ենք առաջին քայլերը, որը անհրաժեշտ էր մինչև նոր փաթեթը խորհրդարանան բերելը: Մենք քննարկել ենք, ունենալու ենք հստակ տեսակետ, ու այնպես ենք անելու, որ լինի պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված: Մեր ժողովուրդը մեր թշնամին չէ, ու մենք քննարկելու ենք քաղաքացիների հետ հարցը ու ես ամեն ինչ անելու եմ, որ լինի լայն խավերի կողմից ընդունվող տարբերակ»,- նշեց Հ. Աբրահամյանը:
Նաիրա Զոհաբյանն էլ ընդգծեց, թե ինքը չի հասկանում՝ ինչ է նշանակում պարտադիր բայց ոչ պարտադրված բանաձը, բայց հույս հայտնեց, որ այն կբավավարի հասարակության 80 տոկոսի պահանջները: «Այն 20 տոկոսն էլ խիստ կասածելի է՝ կողմ են համակարգին, թե դեմ, կարծում եմ՝ դեմ են»,- նկատեց Զոհրաբյանը:
Հովիկ Աբրահամյանն էլ հակադարձեց՝ նշելով, թե ինքը չի կարծում, որ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը վատ ռեֆորմ է: «Կարող է մատուցումն է  վատ կամ անբավարար, գուցե կառավարությունը ոչ ճիշտ բացատրություններ է ներկայացրել հասարակությանը»,- եզրափակեց նա:

Премьер-министр: “Будет обязательная, но не принудительная система”
Премьер-министр РА Овик Абрамян заявил в Национальном Собрании, что одной из особенностей новой программы правительства является то, что оно будет прислушиваться к проблемам граждан. В связи с этим секретарь парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян напомнила заявление президента Сержа Саргсяна о том, что 80 процентов общества выступает против обязательной накопительной пенсионной системы. Депутат призвала Овика Абрамяна прислушаться к мнению 80 процентов.
“В программе правительства вновь говорится об обязательной накопительной системе. Вам не кажется, что соотношение очень велико и можно прислушаться к мнению 80 процентов?”- заметила  Наира Зограбян.
В ответ премьер-министр повторил, что будет “обязательная, но не принудительная система”. “Мы сделали первые шаги, которые были необходимы до представления в парламенте нового пакета. Мы сделаем так, чтобы была обязательная, но не принудительная система. Народ нам не враг, мы обсудим с гражданами вопрос, и я сделаю все, чтобы этот вариант был приемлем для широких слоев”,- отметил О.Абрамян.
Наира Зограбян сказала, что не понимает формулировку “обязательная, но не принудительная ситстема”, однако надеется, что она удовлетворит требования 80 процентов общества. “Что касается  остальных  20 процентов, то очень сомнительно, что они поддерживают эту систему. Я думаю, что они тоже против”,- отметила депутат.
Премьер-министр сказал, что не считает накопительную пенсионную систему плохой реформой. “Возможно, ее преподносят плохо или неполно, а может, правительство представило обществу неправильные объяснения”,- резюмировал Овик Абрамян.