Բանակցությունների արդյունքում ցմահ դատապարտյալները դադարեցրել են հացադուլը
Այսօր ՀՀ արդարադատության նախարարի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ ցմահ դատապարտյալները դադարեցրել են երեկ հայտարարած հացադուլը:
«ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանի հորդորով ՀՀ ԱՆ Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկում պահվող ցմահ ազատազրկման դատապարտվածները դադարեցրել են հունիսի 30-ին հայտարարած հացադուլը: ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հետամուտ է ցմահ ազատազրկվածների խնդիրներին, դրանք ուսումնասիրման և քարտեզագրման փուլում են: Սեղմ ժամկետներում խնդիրները կամփոփվեն, և հետագա անելիքները կներկայացվեն հանրությանը»,- փոխանցեց նախարարի մամուլի խոսնակը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 30-ին 29 ցմահ դատապարտյալ հայտարարել էր հացադուլ՝ պահանջելով իրենց գործերի, պատժաչափերի վերանայման հնարավորություն 2011թ. մայիսի 23 օրենսդրական փոփոխությունների տված հնարավորության հիմքով:
Ցմահ դատապարտյալները նշում են, որ ներկայում դատարաններն այդ օրենսդրական փոփոխությունից հետո ունեն ընտրության ավելի լայն հնարավորություն: Եթե 2011-ից առաջ դատարանները կարող էին ընտրել 15 տարվա ազատազրկման և պատժի առավելագույն չափի միջև, ապա այսօր կարող են կիրառել նաև 15-20 տարվա ազատազրկման միջակայքում գտնվող պատիժ: Ուստի, ցմահ դատապարտյալները գտնում են, որ քրեական օրենսգրքի հիշյալ փոփոխությունը մեղմացում է իրենց՝ պատժի առավելագույն չափի դատապարտվածների տեսանկյունից: Տրամաբանությունը հետևյալն է՝ եթե ցմահ դատապարտվածներից ոմանք դատապարտվեին մեր օրերում, ապա հնարավոր է` դատարանները նշանակեին ոչ թե ցմահ ազատազրկում, այլ 16, 17, 18…տարիների ազատազրկում, ինչպես թույլ է տալիս ներկայիս օրենքը:
Ցմահ դատապարտյալների հարազատները «Հետքի» հետ զրույցում նշեցին, որ կսպասեն նախարարության արձագանքին. «Ցմահ դատապարտյալների խնդիրները տարիների պատմություն ունեն, դրանք տարիներով չեն լուծվել: Հիմա սպասում ենք կոնկրետ գործնական քայլերի: 20 տարի սպասել ենք, 1 ամիս էլ կսպասենք: Նախարարությունից 1 ամիս խնդրեցին: Սկսած խայտառակ դատավարություններից, մինչև չափազանցված պատիժներ, անարդար դատավճիռներ, խոշտանգումներով ցուցմունքներ: Մեր պահանջը, որ վերանայվեն այդ կասկածելի գործերը, մարդկանց ազատության հնարավորություն տան»,-ասաց մահապատժի դատապարտված, 20 տարի անազատության մեջ գտնվող, Արցախյան պատերազմի մասնակից Տիգրան Ավետիսյանի քույրը:

В результате переговоров пожизненно осужденные прекратили голодовку
Пресс-секретарь министра юстиции РА Цовинар Хачатрян сегодня сообщила Hetq.am, что пожизненно заключенные прекратили объявленную вчера голодовку.
“Прислушавшись к призыву министра юстиции РА Ованнеса Манукяна, содержащиеся в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” пожизненно осужденные прекратили объявленную ими 30 июня голодовку. Министерство юстиции занимается проблемами пожизненно осужденных, они находятся на стадии изучения. В сжатые сроки проблемы будут обобщены, после чего общественности будут представлены дальнейшие шаги”,- сообщила пресс-секретарь министра юстиции РА.
Напомним, что 30 июня 29 пожизненно осужденных объявили голодовку, требуя возможность для пересмотра их дел и мер наказания, которая была создана законодательными изменениями от 23 мая 2011 г.
Пожизненно осужденные отмечают, что в настоящее время суды имеют возможность для более широкого выбора мер наказания. Если до 2011 г. суды могли выбирать между 15-ю годами лишения свободы и максимальной мерой наказания, то сейчас наказание в виде лишения свободы они могут установить от 15 до 20 лет. Пожизненно осужденные считают, что упомянутая поправка к Уголовному кодексу смягчает вынесенную им максимальную меру наказания. Иными словами, если бы некоторые пожизненно осужденные были бы осуждены в наши дни, то суды могли бы назначить им не пожизненное наказание, а лишение свободы сроком на 16, 17, 18 ... лет, как сейчас позволяет закон.
В беседе с Hetq.am родные пожизнено осужденных отметили, что будут ждать отлика министерства юстиции. “Проблемы пожизненно осужденных существуют уже много лет, они не решались годами. Сейчас мы ждем конкретных шагов, для разработки которых министерство попросило месяц. Безобразные судебные процессы, чересчур суровое наказание, несправедливые судебные приговоры, показания, выбитые посредством пыток... Наше требование состоит в том, чтобы эти сомнительные дела были пересмотрены, чтобы людям дали возможность выйти на свободу”,- сказала сестра осужденного к смертной казни участника Арцахской войны Тиграна Аветисяна, который находится в заключении уже 20 лет.